agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent > Sukulent Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen kokett
  • 1 Gönderen kokett
  • 1 Gönderen bb_re

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-08-2013, 15:33   #1
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Stapelia Hastalık ve Zararlıları

Merhaba arkadaşlar,

Yaz başında Ünal kaktüs'ten aldıgım stapeliam çiçek açtı. ancak daha önce de farketmiş oldugum bir sorunun büyümüş oldugunu gördüm.. Büzüşme ve yumuşama. Dip kısımları inanılmaz yumuşadı tuhaflaştı.

Kaktüs ve sukulentlerime güney cephesinde bol rüzgar alan havadar bir balkonda bakıyorum. Dediğim gibi yaz başında ünal kaktüsten aldım ve toprağı iyi oldugu için saksı değişimi olayını seneye bıraktım.

Sulamayla ilgili bir sorunmuş gibime geliyor ama anlayamadım. 5 günde bir suluyorum. 2 haftada bir sıvı besinli suyla suluyorum.

Fotoğraflarını ekliyorum..

Name:  IMG_3561.jpg
Views: 3343
Size:  39.9 KB Name:  IMG_3556.jpg
Views: 3315
Size:  41.7 KB

Bu da çiçeğimiz

Name:  IMG_3558.jpg
Views: 3320
Size:  46.5 KB

Yardımlarınızı bekliyorum.

kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2013, 21:22   #2
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

yardım edebilecek kimse yok mu

Eski 23-08-2013, 22:20   #3
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Sevgili Kokett, çok ciddi bir sorunu yok gibi duruyor. Endişe etme. Biraz daha gölge alana çek, renginden de güneşin fazla geldiği anlaşılıyor. Büzüşme sulama azlığından kaynaklı olabilir, havalar sıcak olduğu için 5 günde bir sulama seyrek düşüyordur.

5 günde bir sulamayla, ve saksının da küçük olduğu düşünülürse çürüme gibi bir neden olacağını düşünmüyorum.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2013, 22:32   #4
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Sevgili sakdag,

Her kaktüs ve sukulent sorunumda yardımıma koşuyosun, ne kadar teşekkür etsem az.

Evet güneşin fazla geldiğini ben de düşündüm çünkü bazı tomurcuklar yandı güneşte. Ama büzüşmeye sebep olur mu emin değildim. Kesmek zorunda kalmaktan çok korkuyorum. Çok üzülürüm çürürse. Umarım mantar gibi bir şey yoktur ama topragı gerçekten çok süzek, az miktarda hindistan cevizi torfu, odun parçaları, lav taşı ve bahçe topragı gibime geliyor. bu toprakta mantar çürüme olmaz diyorum bir yandan.

Hemen şimdi kuzey cephedeki balkonuma alıyorum sadece sabahları güneş alıcak. Bu halde 5 günde bir sulama daha yeterli olur diye düşünüyorum. Umarım senin düşündüğün gibi güneşte suyun yetersiz gelmesindendir.

Tekrar teşekkür ederim. Gelişmeleri bildireceğim.

sakdag beğendi.
Eski 27-08-2013, 16:19   #5
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Sevgili Sakdag,

Şimdi anlıyorum ki her sukulent güney cephesi ve kızgın güneş sevmezmiş. sorunlar yaşayarak bi yandan da sizlerin yardımıyla her gün yeni bir şey öğreniyorum. 4 gündür stapeliam kuzey cephesinde duruyor. 4gün önce ve bugün muslugun altında güzelce suladım. Rengindeki koyulaşmayı çok problem olarak görmemiştim önceden. ama gerçekten 4 günde farketti ve çok sağlıklı gözüküyor şu an. Büzüşmeler beni korkutmuştu. Neyseki susuzluktanmış. Bundan sonra yeni yerinde durucak. Teşekkür ederim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
Sevgili Kokett, çok ciddi bir sorunu yok gibi duruyor. Endişe etme. Biraz daha gölge alana çek, renginden de güneşin fazla geldiği anlaşılıyor. Büzüşme sulama azlığından kaynaklı olabilir, havalar sıcak olduğu için 5 günde bir sulama seyrek düşüyordur.

5 günde bir sulamayla, ve saksının da küçük olduğu düşünülürse çürüme gibi bir neden olacağını düşünmüyorum.

yalper beğendi.
Eski 12-04-2017, 12:11   #6
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
bu sabah fark ettim. grimsi ve maviye benzeyen sanırım küllenme hastalığı güllerime verdiğim pas ilacından (antracol) versem zararı olur mu?
Name:  Fotoğraf4240.jpg
Views: 2841
Size:  48.4 KB

Name:  Fotoğraf4239.jpg
Views: 2803
Size:  56.6 KB

münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2017, 15:31   #7
Yeni Üye

bb_re's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2009
Merhaba, bitkimin leş kaktüsü (Stapelia) olduğunu öğrendikten sonra ayrı bir saksıya aldım. Saksı küçük kaktüs saksılarından. Buraya aldıktan sonra 10 gün arayla ve fısfıs yaparak suluyorum. Üzerinde galiba unlu bit var. Gövdesinde siyah toz gibi bir görünüm de oluştu. Kulak pamuğunu kolonya ile ıslatıp sildim. Silerken bir tanesi yürümeye başladı. Çoğunlukla toprakla gövdenin bir araya geldiği yerdeler. Unlu bitle mücadelede alkol kullanıldığını okuduğum için böyle bir müdahalede bulundum. Umarım yanlış yapmamışımdır.

Eklenen Resimler

Gül Batur beğendi.
bb_re Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024