agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent > Sukulent Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen BerfuÇ
  • 1 Gönderen BerfuÇ
  • 1 Gönderen cactiland

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-03-2016, 20:05   #1
Ağaçsever

BerfuÇ's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2016
Yapraklardaki Beyaz Leke ve Şeffaflaşmalar

Selamlar,

Diğer konuları okudum fakat maalesef kendi sorunuma uygun bir başlık bulamadım o yüzden ben açıyorum.

Kışın içeri aldığım sukulentlerimin yapraklarında, fotoğrafta görebileceğiniz üzere beyaz lekeler ve yapraklar üzerinde şeffaflaşmalar, sonucunda da yaprağın üzerinde delik açılması gibi problemler oldu.

Baharın gelmsiyle yeni oluşan yapraklar çok sağlıklı görünüyordu ancak büyüdükçe aynı lekeler yeni yapraklarda da görünmeye başladı. Şimdi saksılar bahçede. Bu bir böcek mi, mantar mı? Bilmiyorum. Eğer bilgi ve çözüm önerisi sunarsanız çok sevinirim.

Eklenen Resimler

BerfuÇ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2016, 20:09   #2
Ağaçsever

BerfuÇ's Avatar

Aynı problemi Aeonium Arboreum bitkimde de yaşıyorum. Yeni yapraklar sağlıklı çıktı ama endişeleniyorum.

Eski 08-03-2016, 23:55   #3
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BerfuÇ Mesajı Göster
...
Kışın içeri aldığım sukulentlerimin yapraklarında, fotoğrafta görebileceğiniz üzere beyaz lekeler ve yapraklar üzerinde şeffaflaşmalar, sonucunda da yaprağın üzerinde delik açılması gibi problemler oldu.
...
Hiç dolu altında kaldılar mı? Sukulentlerin üstlerine dolu yağdığında (1. fotoğraftaki bitkide sanki dolu izleri var gibi) zamanla buna benzer yaprak bozuklukları oluyor...

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2016, 12:35   #4
Ağaçsever

BerfuÇ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Hiç dolu altında kaldılar mı? Sukulentlerin üstlerine dolu yağdığında (1. fotoğraftaki bitkide sanki dolu izleri var gibi) zamanla buna benzer yaprak bozuklukları oluyor...
Evet kaldılar. Yani dolu değil ama bu Bodrum'da her yağmur dolu gibi. Yağmur altında kaldılar.
Daha iyi görmeniz için bir kaç foto daha ekliyorum.
İçim rahatlamadı değil. Çok teşekkür ederim Sn. Mücevher Çalısı. Mantar falan olmasından çok korkmuştum.

Eklenen Resimler

sevgihoca beğendi.
Eski 09-03-2016, 13:30   #5
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Bu da benim Antalya dolusu yemiş Sedumum,

Name:  Sedum dendroideum.jpg
Views: 15054
Size:  25.8 KB

Ben de bu sorunu bu kış öğrendim. Demek ki Sukucukları şiddetli yağış altında bırakmıyacakmışız, nasıl olacaksa o. Doluyu, fırtınayı gördümmü ben önce kendimi düşünür dışarıda olsam içeri kaçarım

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2016, 14:58   #6
Ağaçsever

BerfuÇ's Avatar

Çok teşekkür ederim tekrardan. Zaten başlamıştım hava durumu takibine şimdi saat saat takip edeceğim

Eski 18-10-2016, 09:33   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2016
Sukulent kökünde beyazlama

Merhaba
Benim sukulentimde yaprakta degil de kök kısmında pamuk gibi beyazlaşma oldu ve yapraklari söñük gorunuyor. 4 5 gunde bir su veriyorum. Neden boyle olmus olabilir?

tila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2018, 15:47   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-01-2018
Kepek görünümlü beyaz lekeler

Merhabalar,
Benim sukulentimde burdaki yazılardan farklı olarak kepek görünümüne sahip beyaz lekeler var. Yaprakların altına baktığımda ise hepsinin kahverengiye döndüğünü fark ettim. Alt yapraklarda da aşağıya doğru sarkmalar başladı. Biraz araştırma yaptım ve kahverengiliğin mantarla ilgili olabileceğini öğrendim fakat beyaz lekeler hakkında hiç bir fikrim yok. Bu konuda bilgisi olanların önerilerini alabilirsem çok sevinirim. Teşekkürler.

Eklenen Resimler

cactiland Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2018, 00:40   #9
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cactiland Mesajı Göster
Merhabalar,
Benim sukulentimde burdaki yazılardan farklı olarak kepek görünümüne sahip beyaz lekeler var. Yaprakların altına baktığımda ise hepsinin kahverengiye döndüğünü fark ettim. Alt yapraklarda da aşağıya doğru sarkmalar başladı. Biraz araştırma yaptım ve kahverengiliğin mantarla ilgili olabileceğini öğrendim fakat beyaz lekeler hakkında hiç bir fikrim yok. Bu konuda bilgisi olanların önerilerini alabilirsem çok sevinirim. Teşekkürler.
Kesin bir çözüm olarak değil, ama kesin çözüm yolunu öğreninceye kadar bitkinizi rahatlatmak için o beyazlıkları yumuşak bir fırçayla (uygun bir resim fırçası olabilir) bitkiye zarar vermemeye dikkat ederek temizlemenizi öneririm. Temizlerken saksı toprağına yağmaması için belki toprağın üzerine kağıt serebilir, işlem bitince toplayabilirsiniz.
Tabii ki kesin çözüm ilaç ya da forumda yer alan (ve benim maalesef pek bilmediğim) etkili karışımlar olacaktır, ancak fiziksel temizlik bitkiyi epey rahatlatır, bu arada siz de uygun çözümü araştırmak için zaman kazanmış olursunuz.

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2018, 16:19   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-01-2018
Çok teşekkürler bu hiç aklıma gelmemişti. Hemen uygulayacağım.

Mesut Temiz beğendi.
cactiland Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2020, 08:45   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2020
Merhaba işyerimde Aşkın Gözyaşı Çiçeği (Kalanchoe Daigremontiana) bakıyorum ama yeni bebekler vermeye başladı daha sonra yapraklarında toz gibi beyazlamar var ama ne yapıcağımı bilemedim yardımcı olabilirsebiz cok sevinirim şimdiden teşekkürler

emine akdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024