agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent > Sukulent Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-11-2019, 08:27   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kaktüsbahçesi Mesajı Göster
Çiçekleriniz çok güzel, saksıların içine kum, çakıl taşı gibi katkı maddeleri koyarsanız hem daha doğal görünür hem de böyle sorunlar yaşamazsınız diye düşünüyorum.
1 gecede büyümüşler,benim bublari topraktan kopararak trmizlemem ve topragi dezenfektan ile temizlemem gerekir mi? Nasil dezengekte edeceğim?

Eklenen Resimler

E Nihal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2019, 15:14   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2019
Aloe vera bitkim ölüyor mu?

Yeni aldığım aloe veramın yaprak uçları kesilmiş. Alırken satıcıya söyledim ama sorun değil dedi. Şimdi bakıyorum kesilmiş olan uçlar kararmaya başladı. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Sizce aloe veram ölüyor mu? Bu durumu düzeltmenin bir yolu var mı?

İlksemkag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2019, 15:25   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2019
Yeni aldığım aloe veramın yaprak uçları kesilmiş. Alırken satıcıya söyledim ama sorun değil dedi. Şimdi bakıyorum kesilmiş olan uçlar kararmaya başladı. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Sizce aloe veram ölüyor mu? Bu durumu düzeltmenin bir yolu var mı?

Mesut Temiz beğendi.
İlksemkag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2019, 21:06   #34
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İlksemkag Mesajı Göster
Normal aloe vera bakım koşullarını uygulamaya devam ederseniz, uçlardaki kuruma ilerlemeyip bir yede duracaktır... Ama zaten içten çıkan yeni yapraklar sağlıklı olacağından eski yapraklar giderek dışta ve altta kalacaktır.. Onları da yavaş yavaş hasat edip jellerini kullanırsınız... Yani bence bitkinin genel sağlığına ve yeni yapraklara odaklanmak daha uygun olur... Bol şans...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2020, 23:25   #35
Yeni Üye

Doğa.dostu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2020
Merhaba aloe veram kurumaya başlamıştı 1 hafta önce toprağından çıkarıp kuruyan kökler de dahil kuru neyi varsa temizledim ve yeni bir toprağa diktim. Şimdi de fotoğrafta göründüğü gibi bazılarının içindeki jeller kurumaya ve yumuşamaya başladı. Renkleri de sararmaya başladı gibime geliyor. Neyi yanlış yaptım ya da ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim. (Konumu direkt ışık almayan bir yerin üstünde)

Eklenen Resimler

Mesut Temiz ve alirizak beğendi.
Doğa.dostu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2020, 01:33   #36
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doğa.dostu Mesajı Göster
Merhaba aloe veram kurumaya başlamıştı 1 hafta önce toprağından çıkarıp kuruyan kökler de dahil kuru neyi varsa temizledim ve yeni bir toprağa diktim. Şimdi de fotoğrafta göründüğü gibi bazılarının içindeki jeller kurumaya ve yumuşamaya başladı. Renkleri de sararmaya başladı gibime geliyor. Neyi yanlış yaptım ya da ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim. (Konumu direkt ışık almayan bir yerin üstünde)
Bitkinin köklerini budamışsınız. O da aynı ölçüde yeni kök salana kadar bazı yapraklarını feda edecek bu durumda. Ben çok anormal bir durum göremedim. İsterseniz kuruyan yaprakları temiz bir falçatayla dibinden keserek alın.

Doğa.dostu beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2020, 10:22   #37
Yeni Üye

Doğa.dostu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Bitkinin köklerini budamışsınız. O da aynı ölçüde yeni kök salana kadar bazı yapraklarını feda edecek bu durumda. Ben çok anormal bir durum göremedim. İsterseniz kuruyan yaprakları temiz bir falçatayla dibinden keserek alın.
Yapraklarının içi boşalmaya başlayınca hemen sormak istedim daha kötü olmasın diye. Dediğiniz gibi keseyim onları.Teşekkür ederim.

Doğa.dostu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2020, 03:46   #38
velican81

velican81's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Merhaba.
Aleoveranın jeli farklı alanlarda kullanılıyor, peki kökünün kullanıldığı bir alan var mı?
Çiçiğimin biri bayağı aşırı büyüdü, kök budama yapacağım.
Kök işe yarıyorsa boşa gitmesin.

velican81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2020, 15:46   #39
Ağaç Dostu

Galip Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2015
Kökünün kullanıldığı bir alana denk gelmedim şu ana kadar.

Galip Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2020, 21:42   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2020
merhaba. eşim aloe veranın dibine iyi geleceğini düşünerek peynir suyu dökmüş. tabi o da çiçeğe zarar verdi. alt yaprakları yumuşayıp eğildi. üstteki 3-4 yaprak iyi durumda. kökü de iyi görünüyor. nasıl kurtarabilirim acaba? yardımcı olursanız sevinirim.

cirakm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2020, 21:48   #41
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Toprağını değişmelisiniz. Tuz bitkiye zarar verecektir.

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2020, 21:01   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2020
Aloeveramın yapraklarında kırılmalar meydana geldi.

Aloeveramın saksınını değiştirdim. Değiştirdikten sonra yapraklarında kırılmalar meydana geldi nedeni ne olabilir?

Eklenen Resimler

Düzenleyen Elifnazbaskoy : 05-07-2020 saat 21:07 Neden: Sonradan fotoğrafı yükleyebildim o yüzden düzeltme ihtiyacı hissettim
Elifnazbaskoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2020, 12:39   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2017
Pamukçuk Benzeri bir parazit

Arkadaşlar merhaba, benim de iş yerimde baktığım Aloe Veralarda resimde görülen pamuk gibi birşey var. Dokununca kireç gibi dağılıyor. Hareket eden birşey ile karşılaşmadım ama bitkiyi yavaş yavaş bitiriyor. Yanındaki saksıya da bulaştı. Bilgi sahibi iseniz yardımcı olun lütfen.

cihanyildiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2020, 14:00   #44
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Sn. cihanyildiz, aloeniz unlu bit olmuş. Lütfen linke bakınız.

Unlu Bit (Pamuklu Bit)

Eski 15-10-2020, 14:04   #45
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihanyildiz Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba, benim de iş yerimde baktığım Aloe Veralarda resimde görülen pamuk gibi birşey var. Dokununca kireç gibi dağılıyor. Hareket eden birşey ile karşılaşmadım ama bitkiyi yavaş yavaş bitiriyor. Yanındaki saksıya da bulaştı. Bilgi sahibi iseniz yardımcı olun lütfen.

Enfekte olan yaprakları keskin bir bıçak veya falçata yardımı ile kesip imha edin. Toprağını da steril bir kaktüs sukulent toprağıyla değiştirebilirsiniz. Toprak değişiminden önce saksıyı da sterilize edin. Kış dönemine girmek üzere olduğumuz için de sulamayı toprak tamamen kurumadan yapmayın.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2020, 14:32   #46
Yeni Üye

İlaç ile kurtarabilmenin bir yolu var mı? Zira toprağı yeni ve saksısı büyük.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 15-10-2020, 14:54   #47
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Kötümser yaklaşmak istemem ama ben unlu bitle baş edemiyorum. Musallat oldu mu başa dert bir şey. Çok yayılıcı. Temizliyorum temizliyorum, tam kurtuldum diyorum. Yine beliriyor. En son yaz başında ipek çiçeklerimi söküp atmak zorunda kaldım. Diğer çiçeklerimi kurtarabilmek adına.

Ben hobi amaçlı çiçek baktığımdan, kimyasal ilaç kullanmıyorum. Forumun ilgili sayfalarını incelerseniz, çok faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz. Kolay gelsin.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 15-10-2020, 20:49   #48
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
İlaç ile kurtarabilmenin bir yolu var mı? Zira toprağı yeni ve saksısı büyük.
Sayın Cihan Yıldız, kendi adıma öncelikli olarak doğal yöntemleri tercih etmekle birlikte, şu mesajımdaki tecrübemi paylaşmak istedim...

Unlu Bit (Pamuklu Bit)

Eski 19-10-2020, 15:06   #49
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Sayın Cihan Yıldız, kendi adıma öncelikli olarak doğal yöntemleri tercih etmekle birlikte, şu mesajımdaki tecrübemi paylaşmak istedim...

Unlu Bit (Pamuklu Bit)
KOMODO 25 EC in işe yaradığını söylüyorsunuz yani?

Eski 19-10-2020, 15:22   #50
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
KOMODO 25 EC in işe yaradığını söylüyorsunuz yani?
Evet, onlarca saksıma epey yayılmıştı unlu bit... İki uygulamadan sonra şu anda hiç yok... İkinciyi tedbir olarak uygulamıştım, büyük ihtimalle birinci uygulamada hepsi öldü zaten...
Aslında doğal yöntemleri tercih ediyorum ve çok yayılmadığı durumlarda etkili de oldu bugüne kadar... Ancak bu kez baş edilecek gibi görünmüyordu ve ilacı da zirai ilaçlar satan mağazadaki (Ziraat Odası'nın satış mağazasıydı, eminim her şehirde vardır) görevli verdi zaten. Yoksa hiç bilmem adlarını falan da...

Eski 06-07-2023, 12:56   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2023
Aleovera çiçegimde siyah benekler

Herkese merhaba. Aloevera çiçeğimde fotoğrafta görüldüğü gibi siyah benekler oluştu. Ve yapraklar zamanla kırılmaya başladı. Bu konuda ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Yeze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2023, 23:41   #52
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yeze Mesajı Göster
Herkese merhaba. Aloevera çiçeğimde fotoğrafta görüldüğü gibi siyah benekler oluştu. Ve yapraklar zamanla kırılmaya başladı. Bu konuda ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Fotoğrafınız eklenmemiş maalesef...

Eski 14-07-2023, 16:25   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2023
merhaba.. benim aloe veram kaç ay oldu alalı bir türlü yavru vermedi. içinden yaprak çıkarıyor. bazen yaprakları tepesinden veya ortalarından kırılıyor. sulamasını topragı kuruyunca yapıyorum. batı cephesinde camın önünde duruyor.direk güneş vurmuyor ama. bazen yapraklarında su çekilmesi ve yumuşaması oluyor. neden olabilir. niye hala yavru vermedi. milletin 1 ayda saksısı dolup taşıyor. benimkinde hiç yavru yok

hilalAckles Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2023, 12:41   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2023
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Fotoğrafınız eklenmemiş maalesef...
Teşekkür ederim ilginiz için. Evet maalesef ekleyemedim. Ama bir arkadaşımdan yardım aldım çiçeğimle ilgili.

Mesut Temiz beğendi.
Yeze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024