agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent > Sukulent Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-07-2013, 10:52   #1
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Aloe Vera Hastalıkları

Merhabalar,

Daha önce pazardan aldığım aloe veramın yapraklarında bir hafta içinde sararma oldu.
Sevgili sakdag bana biraz gölge bir yere almamı söylemişti. Bir kaç gündür gölgede bekletiyordum.

Ancak bu sabah baktıgımda saksıda sabit durmadığını farkettim. Elimle tuttugumda hemen çıktı ve alt yaprakları da hemen döküldü. Akşam eve döndüğümde fotoğrafını da yollayabilirim o haliyle. Üst kısmını ayırıp kaktüs topragına ekmeyi düşünüyorum. ekmeden önce biraz bekletmem gerekir mi?

Eklenen Resimler

kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 23:08   #2
Yeni Üye

nelineli's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2012
Aloe Vera - çürük gövde ve yavru aloeler hk

Merhaba,

Aloe Vera'mın yavrularını ayırmak için masaya almamla gövdesinin çürüdüğünü gördüm. Büyük bir hayal kırıklığı oldu ve çok da hazırlıksız yakalandım.Bütün yapraklar elimde kaldı. Üzerinde siyah siyah sıvı vardı.

Sanırım toprak yeteri kadar süzek değildi ve yaprakları spreylenmeyi sever diye okumuştum. Hem sıcaklar gecikti hem de eve çok alışkın değilim, umduğum kadar çok güneş görmedi.

Fotoğrafları ekliyorum. Şimdi amacım yavruları sorunsuz büyütebilmek. Henüz onları ekmedim. yaklaşık 2 saattir açıktalar.

Bu yavruların sorunsuz tutması için ne tavsiye edersiniz? Çürük ana kökü atmanın dışında bir şey yapmam gerekir mi? Zaten yeni toprak aldım. Fungal bir enfeksiyon olmuş olabilir mi? Diğer bitkilere bulaşır mı? Bu siyah sıvı neye işaret eder? İngilizce bazı siteler mantara karşı ilaç kullanın diyor. Gerekli midir? (...ve aklınıza gelen her türlü soru)

Bu noktada sorular için geç kalmış olabilirim. Ama yeni yeni sukulent ve kaktüse merak saldım. Mümkün olduğunca çok detay öğrenmeyi isterim. (uzayan Rauschii kaktüsüm zaten beni üzmüştü bu da tuzu-biberi oldu)

Deneyim ve bilgilerinizi paylaşabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Eklenen Resimler

nelineli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2015, 10:01   #3
Ağaçsever

mimARif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2015
Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nelineli Mesajı Göster
Merhaba,

Aloe Vera'mın yavrularını ayırmak için masaya almamla gövdesinin çürüdüğünü gördüm. Büyük bir hayal kırıklığı oldu ve çok da hazırlıksız yakalandım.Bütün yapraklar elimde kaldı. Üzerinde siyah siyah sıvı vardı.

Sanırım toprak yeteri kadar süzek değildi ve yaprakları spreylenmeyi sever diye okumuştum. Hem sıcaklar gecikti hem de eve çok alışkın değilim, umduğum kadar çok güneş görmedi.

Fotoğrafları ekliyorum. Şimdi amacım yavruları sorunsuz büyütebilmek. Henüz onları ekmedim. yaklaşık 2 saattir açıktalar.

Bu yavruların sorunsuz tutması için ne tavsiye edersiniz? Çürük ana kökü atmanın dışında bir şey yapmam gerekir mi? Zaten yeni toprak aldım. Fungal bir enfeksiyon olmuş olabilir mi? Diğer bitkilere bulaşır mı? Bu siyah sıvı neye işaret eder? İngilizce bazı siteler mantara karşı ilaç kullanın diyor. Gerekli midir? (...ve aklınıza gelen her türlü soru)

Bu noktada sorular için geç kalmış olabilirim. Ama yeni yeni sukulent ve kaktüse merak saldım. Mümkün olduğunca çok detay öğrenmeyi isterim. (uzayan Rauschii kaktüsüm zaten beni üzmüştü bu da tuzu-biberi oldu)

Deneyim ve bilgilerinizi paylaşabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.
merhaba neli neli,
aloe vera ve tüm sukulent bitkiler topraktaki kil miktarı ve buna bağlı olarak su fazalaığından olumsuz etkilevir. bitkin için üzüldüm, yavruları ekecegin toprağa 1/5 oranda kum karıştır ve torf kullanacaksan az kullan.sulama yaparken mutlaka hunisinden sula. aman dikkat ekerken çok gömmehuni dışarıda kalsın.(huni: yaprakların oluşturduğu merkezi çukur). sulamayı en erken haftada 1 kere daha büyük olunca 1-2 kere yap. kış aylarında ayda bir az su yeterli olur.
umarım yavrularda başarılı olursunuz, kolay gelsin.

mimARif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2015, 10:38   #4
Yeni Üye

nelineli's Avatar

Merhaba,

Yavrulari gece dışarda bıraktım ve kabuk bağladılar hafif. Toprak olarak internetten aldığım kaktüs topragını kullanıyorum. Anne Aloe geldiği saksıdaydı. Hunilere dikkat ederim. Fısfıs ve üstten sulama artık yasak!

Zaiyatı azaltmak için de güneşli balkonu olan bir iki arkadaşa da dağıtacağım yavrulardan.

Siz mantar vs. için bir ilaç gerekliliğinden bahsetmemişsiniz. Şimdilik bu adımı atlıyorum.

Teşekkürler.

Düzenleyen nelineli : 07-06-2015 saat 10:13
Eski 13-06-2015, 09:59   #5
Ağaçsever

mimARif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2015
sayın nelineli merhaba,

şahsen mantar hastalığı olduğunu düşünmüyorum. kendi aloe vera mda buna benzer bir sıkıntı yaşadım(2200 rakımda) sadece toprağını kumla destekledim, sulamayı azalttım ve hasarlı yaprakları aldım düzeldi. mantar olsa ilaçsız kurtulmak pek mümkün olmazdı sanırım.
umarım uygulamanızda başarılı olursunuz. kolay gelsin.

mimARif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2015, 10:19   #6
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sanırım aloeveranız içten içe çürümüş.
Ben de bu güne kadar hiç ilaç kullanmadım, çok da dağıtımım oldu. Ayırdığınız yavruları çok derin olmamak kaydı ile dikin. Toprağınız süzek olsun ve toprak kurudukça sulayın.

Sayın mimArif, hunisinden sulayın demiş, okuyunca şaşırdım ben de bilmiyordum hep saksı toprağına verirdim suyu. Mesleği itibariyle mutlaka bildiği şey vardır. Okudukça yeni yeni bilgiler edinmek ne güzel, kendisine ayrıca teşekkür ederim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2015, 07:03   #7
Yeni Üye

nelineli's Avatar

Yavruların çoğunu kendi evimde güneşli bir balkonda tuttum. Bir kısmını da taşıyamadığımdan annemde bıraktım. Kendi balkonumda gidip-gelip sevdiklerim sapsarı oldular. (su vermedim - her gün nasıllar diye baktım). Annemde yarı-gölge balkonda tamamen unutulanlar yemyeşildi.

Yavruları ilk dikildiğinde gölgede tutmakta yarar var gibi. (benzer bilgileri sonradan ingilizce sitelerde okudum) Bir hafta kadar evden uzağım. Gitmeden sararan yavrulari hafif gölgeye çektim. Döndüğümde güzel bir sürpriz görsem ne iyi olur.

Emineyyüp beğendi.
Eski 26-10-2016, 10:50   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2015
Wink Beyaz minik top top kufler

Merhaba cam kaplı balkonumda bitki yetiştiriyorum. Acemiyim. Aloe vera bitkimin toprağında minik beyaz top top küf mantar Vs. Ne oldugunu anlayamadığım birseyler kaplamış resimdeki gibi. Toprak ekleyecektim ozaman farkettim. Diğer bitkileri için posetinde Genel Kullanım Humus Katkılı Organik Ürün yazan Torf toprak aldım. Bir de torfsuz orkide toprağım var. Bu ikisini karıştırıp aloe verama eklemek istiyorum. Ama öncesinde bu beyaz topcuklardan kurtulmalimiyim? 2 gündür saksıda çıkardım açıkta bekletiyorum havalansın diyé. Bir de aloe veram eski ve gunesi bir turlu sevdiremiyorum. Hep kahverengine donuyor yapraklar ve kivriliyor guneste. Ben de alissin diye balkonda tutuyorum ama nafile. Kokten yeni fideleri de hep boyle yapiyorum yeni saksıda ama onlar da kararıp buzusuyor aynen resimdeki gibi. Nasıl güneşe alistiracagim. Ne önerisiniz?

Eklenen Resimler

sculptor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2016, 11:12   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-10-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sculptor Mesajı Göster
Merhaba cam kaplı balkonumda bitki yetiştiriyorum. Acemiyim. Aloe vera bitkimin toprağında minik beyaz top top küf mantar Vs. Ne oldugunu anlayamadığım birseyler kaplamış resimdeki gibi. Toprak ekleyecektim ozaman farkettim. Diğer bitkileri için posetinde Genel Kullanım Humus Katkılı Organik Ürün yazan Torf toprak aldım. Bir de torfsuz orkide toprağım var. Bu ikisini karıştırıp aloe verama eklemek istiyorum. Ama öncesinde bu beyaz topcuklardan kurtulmalimiyim? 2 gündür saksıda çıkardım açıkta bekletiyorum havalansın diyé. Bir de aloe veram eski ve gunesi bir turlu sevdiremiyorum. Hep kahverengine donuyor yapraklar ve kivriliyor guneste. Ben de alissin diye balkonda tutuyorum ama nafile. Kokten yeni fideleri de hep boyle yapiyorum yeni saksıda ama onlar da kararıp buzusuyor aynen resimdeki gibi. Nasıl güneşe alistiracagim. Ne önerisiniz?
benim aloeveralar gübreli bahçe toprağındalar yeni alıp dikmeme rağmen en az 50 yavru verdi hiçbir sorun yok. bu bitkiler hazır toprakları pek sevmiyor. toprağını değişip az miktarda torf ve bahçe toprağı karışımına dikin. bahçe toprağını mikrodalgada 2 3 dk bekletirseniz iyi olur. bu bitkilerinde köklerini falan yıkayın saksısını da çamaşır suyuyla yıkayıp yenidenn ona dikin

Nimo4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2016, 16:41   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2015
Çok teşekkürler cevabın için Nimo4. Bahçe toprağını nerden bulacağımı bilemedigimden normal poşette toprak aldım. Simdi bu torf topragi orkide agac kabugu toprakla karistirirsam aloevera ya uygun olabilir belki diye dusunmustum. Bir de yıka demişsin köklerı ama kaç yıllık kökler artık toprakla kalıplaşmış ve ayrismiyor. Yani dıştan su tutsam bile iç orta kısımlara etkisi olmayacak. Ya da su dolu kovada bekletsem ayrismayacak gibi. Bir de havalar bozdu. Sonra curumesin kokler. Neyapmaliyim acaba. İlac Vs yokmu ki bu tüm toprağı kaplamis beyaz topcuklar için?

Nimo4 beğendi.
sculptor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2016, 23:36   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-10-2016
Aynen bir de o var keşke kış olmasaydı. Genelde böyle durumlarda kökleri yıkıyorlar ilaç konusunda hiç bilgim yok malesef

Nimo4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2018, 09:00   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2018
Benimkinin de yaprakları böle mantar hastalığımı oldu acaba birde kökleri yok aloe veramın

Name:  VrGmPj (450 x 600).jpg
Views: 42025
Size:  51.1 KB

Düzenleyen Güler : 12-01-2019 saat 16:12
Kaktüsüdeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2018, 19:42   #13
Yeni Üye

edadilek's Avatar

Giriş Tarihi: 30-08-2016
merhabalar ,

Aloe Veramı açık, güneşli bir balkona alıp yerini değiştirdikten sonra 2 gün içerisinde büyük derecede sararma oldu şimdi gölge bir alana aldım yalnızca sabah güneşi görüyor bu şekilde bir iyileşme süreci gözlemleyebilir miyim ? Fazladan birşeyler yapmama gerek var mıdır ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler .

edadilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2018, 10:04   #14
Yeni Üye

sukulent sever's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2018
Merhaba edadilek.. Biraz gecikmiş bir cevap olacak, kusura bakmayın yeni gördüm. Aloe Veranız daha gölge bir alanda kendini toparlayacaktır. Benzer bir durumu ben de yaşamıştım, daha güneşsiz bir yerde bitki bir süre sonra kendine geldi.

sukulent sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2019, 21:13   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2019
Merhabalar bir konuda cok yardiminiza ihtiyacim var. (Fotoğraf yüklemeye çalıştım ancak beceremedim o yüzden elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım) Aleo veram galiba hasta yaprakları ilk başta gayet dik duruyorlardı ama aşağı inmeye başladılar gun gectikce yapraklari daha da asagi iniyor yaprakları çok büyük belki taşıyamıyordur dedim ama artık yaprakları yere paralel oldular neredeyse yere değecekler. Hatta saksının kenarlarına değen kısımlardan yaprak kırılıyodu ve o yapraklar ölüyodu. Öyle çok yapraklı gür değil toplam 8-9 tane yaprak var ama yaprakları büyük bazı yapraklar 30-40cm bazıları 5-10cm uzunluğunda. Belki saksisi kucuktur diye dusundum (hala aldığım saksının içinde duruyo çapı ve yüksekliği bir el büyüklüğü kadar) saksısını değiştireyim büyük bir taneye koyayım dedim ama sonra farkettim ki topraginda gezen beyaz kucuk kucuk bocek gibi seyler var cok hizlilar bir gorunup bir kayboluyorlar ve uzerinde surekli bir sürü şu kucuk sineklerden ucuyo. Ve yaprakları ilk aldığım zamana göre çok yumuşak. Topraginin ust yuzeyi de sanki kireclenmis gibi beyaza ve sariya donuyo yavas yavas ne yapsam bilemedim. Gunese koyayim dedim ama evimde gunes goren sadece balkonlar var ama geceleri sıcaklık -13 leri görüyp donarsa diye de korkuyorum o yuzden icerde tutuyorum. Ne yapmaliyim sizce duzelmesi icin

Hatice avşar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2019, 09:45   #16
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hatice avşar Mesajı Göster
Merhabalar bir konuda cok yardiminiza ihtiyacim var. (Fotoğraf yüklemeye çalıştım ancak beceremedim o yüzden elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım) Aleo veram galiba hasta yaprakları ilk başta gayet dik duruyorlardı ama aşağı inmeye başladılar gun gectikce yapraklari daha da asagi iniyor yaprakları çok büyük belki taşıyamıyordur dedim ama artık yaprakları yere paralel oldular neredeyse yere değecekler. Hatta saksının kenarlarına değen kısımlardan yaprak kırılıyodu ve o yapraklar ölüyodu. Öyle çok yapraklı gür değil toplam 8-9 tane yaprak var ama yaprakları büyük bazı yapraklar 30-40cm bazıları 5-10cm uzunluğunda. Belki saksisi kucuktur diye dusundum (hala aldığım saksının içinde duruyo çapı ve yüksekliği bir el büyüklüğü kadar) saksısını değiştireyim büyük bir taneye koyayım dedim ama sonra farkettim ki topraginda gezen beyaz kucuk kucuk bocek gibi seyler var cok hizlilar bir gorunup bir kayboluyorlar ve uzerinde surekli bir sürü şu kucuk sineklerden ucuyo. Ve yaprakları ilk aldığım zamana göre çok yumuşak. Topraginin ust yuzeyi de sanki kireclenmis gibi beyaza ve sariya donuyo yavas yavas ne yapsam bilemedim. Gunese koyayim dedim ama evimde gunes goren sadece balkonlar var ama geceleri sıcaklık -13 leri görüyp donarsa diye de korkuyorum o yuzden icerde tutuyorum. Ne yapmaliyim sizce duzelmesi icin
Öncelikle, Ankara'nın soğuğuna aloe'nizi çıkarmanız kesinlikle bitkinin çok kısa süre içinde ölümüyle sonuçlanır.. Bunu bir seçenek olarak değerlendirmemelisiniz..

İkinci olarak, yakından görmedikçe bitkinizin durumu ile ilgili kesin bir şey söylemek zor, ancak aşağıdaki linklerden epey bilgi edinebilir ve bitkinizin durumunu buna göre siz değerlendirebilirsiniz:

Kaktüs çürümesi, yumuşaması

Sukulent Yapraklarında Pörsüme

Toprakta gezinen küçük beyaz böcekler toprak ekolojisinin bir parçası, bir zararları yok... Onlarca yıldır saksılarımda gezinirler, hiçbir zararları olmadı... Yaprak ve yumuşak dokulara musallat olup bitkiye büyük zarar veren pamuklu bitler var bir de, onlar tam bela...

Saksı değiştirmek, bu konuda çok tecrübeniz yoksa bitki için ciddi bir risk.. Aloe vera, içi su dolu olduğundan ağır bir bitki... Saksıdan çıkarırken ağırlığın etkisiyle sağa sola oynayınca toprağa girdiği bölümde kırılma ya da yaralanma meydana gelebiliyor ve buradan giren patojenler bitki dokularını çürütüp öldürebiliyor... Birçok kişinin saksı değiştirirken çok sevdikleri bitkilerinin ölümüne yol açtıklarına tanık oldum.. Umarım böyle bir durum değildir sizdeki...

Net birkaç resim yükleyebilirseniz ben ya da bu konuda daha tecrübeli arkadaşlar daha net önerilerde bulunabiliriz...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2019, 07:00   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-11-2018
Her bitkide olduğu gibi bu bitkide de aşırı ilginin iyi olmadığını düşünüyorum. Üstüne titredikçe bitki büyümüyor ama hiç umursamayınca nasıl büyüyor

GuvBul06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2019, 09:57   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2019
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Öncelikle, Ankara'nın soğuğuna aloe'nizi çıkarmanız kesinlikle bitkinin çok kısa süre içinde ölümüyle sonuçlanır.. Bunu bir seçenek olarak değerlendirmemelisiniz..

İkinci olarak, yakından görmedikçe bitkinizin durumu ile ilgili kesin bir şey söylemek zor, ancak aşağıdaki linklerden epey bilgi edinebilir ve bitkinizin durumunu buna göre siz değerlendirebilirsiniz:

Kaktüs çürümesi, yumuşaması

Sukulent Yapraklarında Pörsüme

Toprakta gezinen küçük beyaz böcekler toprak ekolojisinin bir parçası, bir zararları yok... Onlarca yıldır saksılarımda gezinirler, hiçbir zararları olmadı... Yaprak ve yumuşak dokulara musallat olup bitkiye büyük zarar veren pamuklu bitler var bir de, onlar tam bela...

Saksı değiştirmek, bu konuda çok tecrübeniz yoksa bitki için ciddi bir risk.. Aloe vera, içi su dolu olduğundan ağır bir bitki... Saksıdan çıkarırken ağırlığın etkisiyle sağa sola oynayınca toprağa girdiği bölümde kırılma ya da yaralanma meydana gelebiliyor ve buradan giren patojenler bitki dokularını çürütüp öldürebiliyor... Birçok kişinin saksı değiştirirken çok sevdikleri bitkilerinin ölümüne yol açtıklarına tanık oldum.. Umarım böyle bir durum değildir sizdeki...

Net birkaç resim yükleyebilirseniz ben ya da bu konuda daha tecrübeli arkadaşlar daha net önerilerde bulunabiliriz...
Bitkimin saksısı da delikli değil birazda bu yüzden saksısını değiştirmek istemiştim ve yapraklar saksı kenarına dokundukları yerden resmini çektiğim gibi tırtıklı tırtıklı oluyolar daha önce en altta duran iki tane küçük yaprağı vardı ama yavru değillerdi ana bitkinin yapraklarıydı ama çok yumuşayıp pörsüdüler yumuşaklığına bakayım derken elimde kaldılar kopan yaprakları biraz incelediğimde bitkiye bağlı oldukları yerde bir kaç siyah su damlası gibi şeyler olduğunu farkettim kopan yaprağı dikine kesip baktım orta kısımlarında siyahlık yoktu sadece kopan yerinde bir kaç damla şeklindeydi ama neden olduklarını da anlayamadım ve neden yaprakları bu kadar aşağıya bakıyor onuda anlayamıyorum ben bitkileri çok severim birazda bu aleoverayı yapraklarını kullanabilmek için aldım ama bu siyah bir kaç damlayı gördükten sonra cildim için kullanmak sağlıklı mı olur onu da bilemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Hatice avşar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2019, 15:23   #19
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hatice avşar Mesajı Göster
Bitkimin saksısı da delikli değil birazda bu yüzden saksısını değiştirmek istemiştim ve yapraklar saksı kenarına dokundukları yerden resmini çektiğim gibi tırtıklı tırtıklı oluyolar daha önce en altta duran iki tane küçük yaprağı vardı ama yavru değillerdi ana bitkinin yapraklarıydı ama çok yumuşayıp pörsüdüler yumuşaklığına bakayım derken elimde kaldılar kopan yaprakları biraz incelediğimde bitkiye bağlı oldukları yerde bir kaç siyah su damlası gibi şeyler olduğunu farkettim kopan yaprağı dikine kesip baktım orta kısımlarında siyahlık yoktu sadece kopan yerinde bir kaç damla şeklindeydi ama neden olduklarını da anlayamadım ve neden yaprakları bu kadar aşağıya bakıyor onuda anlayamıyorum ben bitkileri çok severim birazda bu aleoverayı yapraklarını kullanabilmek için aldım ama bu siyah bir kaç damlayı gördükten sonra cildim için kullanmak sağlıklı mı olur onu da bilemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim
Saksının delikli olmaması saksı değişikliğini zorunlu kılıyor bence... Fazla suyun drenajı hemen hemen tüm bitkiler için, ama özellikle kaktüs ve diğer sukulentler için temel yetiştirme koşullarından biri... Saksıyı değiştirirken uygun kaktüs/sukulent toprağı kullanır ve kış aylarında olduğumuzdan az sularsanız bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum... Bitkinin zaten içeride tutulduğu görülüyor, soğukla ilgili bir sorun da olmayacak demektir...
Aloe'niz genel olarak sağlıklı görünüyor ve formu da güzel.. Yani yaprakları merkezden rozet şeklinde dağılıyor ve iri bir kultivar resimden görüldüğü kadarıyla...
Yumuşayan yaprak (buzlukta donmuş bir kabak ya da salatalığın çözülünce aldığı durum gibi bir yumuşama) çürümüş ve ölmüş demektir... Zaten şeffafflaşmış bir görüntüsü olur... Siyah damlalar herhangi bir problem değil.. Doku çürümüş ve çürümein sonuçlarından biri o siyahlaşma... Aloe'ler büyüdükçe zaten en alt yapraklarını doğal olarak atıyorlar ve bunlar o şekilde yumuşuyor bazen... Ama onun dışında soğuktan donma, fiziksel darbe alma ya da mantar hastalıklarında da o tür yumuşama olabiliyor... Resimde üst yapraklar sağlıklı görünüyor... Delikli saksısına alınca sulamayı azaltarak kök çürümesine karşı tedbir alın... kış ayları sukulentler için en riskli aylar... Hava soğuk, nem yüksek, güneş çok az.. bunlar mantar hastalıklarının gelişimi için de uygun koşullar...
Saksı değiştirme işlemini gerçekleştirirken bitkinin fiziksel hasar görmemesi çok önemli... Eski saksıdan çıkarırken bitki zorlanınca zarar görebiliyor... Özellikle toprağa temas eden ya da toprak yüzeyinin altında kalan kısmında bir yaralanma, açık yaradan bakteri veya mantar gibi organizmaların bitkinin iç dokusuna nüfuz etmesi ve bitkinin tümden çürüyüp ölmesine yol açabilir... O yüzden bu işlemin hassas bir şekilde yapılması şart... Bu işlemi yaparken bitkinin ölümüne yol açıp kaybeden çok oluyor... Onun dışında yeni saksıya dikim göreceli olarak daha kolay...
Bir de bu aylarda güneşin az olması aloe vera'larda yeni çıkan yaprakların cılız, cansız olmasına ve kendi ağırlıklarını taşımada zorlanmalarına yol açıyor... Bu bir yere kadar normal... Önüne geçmek için de mümkün olduğunca daha fazla güneş alan bir konuma yerleştirmek uygun olur...
Ben kendi tecrübelerime dayanarak bitkinize yukarıdaki işlemleri uygulardım.. Ama aloe vera konusunda daha farklı bilgi ve tecrübeleri olan arkadaşlar varsa onların da önerileri olabilir...
Bol şans diliyorum...

Güler beğendi.
Eski 12-01-2019, 16:19   #20
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Bence de alt yapraklarını kesip sarı suyunu silip attıktan sonra jelini kullanabilrsiniz.

Mesut Temiz beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2019, 14:22   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2019
Aloe vera büyümüyor.

MERHABA

kısa süredir aloe vera yetiştiyorum.ve aloe vera olduğu gibi yaklaşık 4 aydır aynı seviyede. aksine daha da kötüye gidiyor. yaprakları ya uçlarından ya kökünden **** ortasından kırılıyor. sebebini anlayamıyorum. herhangi bir çüreme yok. gayet canlı gözüküyor. fakat kırılmalar çok fazla. orta boyutta bir saksıda yaklaşık 4 kök var. acaba büyümeme sebebi bu olabilir mi? **** yapraklarının kırılmasının sebebi? her birini farklı saksılara mı dikmem gerekiyor.ve hiç bir şekilde büyüme belirtisi yok olduğu gibi duruyor. büyümesi ve yaprak kırılma sorunlarının sebebi ve önerileriniz nedir? teşekkür ederim

hilal-67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2019, 14:25   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2019
aleo vera

Galiba aleo vera çiçeğim hasta cama koymuştum uzun süredir odamın camında duruyor kahve rengi pembe gibi oldu rengi yapraklarında da yumuşamalar var bide minik minik kahverengi lekeler oluşmaya başlamış yapraklarında durduk yere yapraklarının kenarlarında oyulmalar yırtılmalar oluşmuş sebebi ne olabilir sizce

ayse sen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2019, 17:28   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2019
Merhabalar, 3 yavru aloe veramın yaprakları suyunu çekemeye ve uçlardan sararmaya başladı. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. ��

Zezey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2019, 14:58   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2019
Çok acil yardımcı olur musunuz? Adını da bilmiyorumm

Bu bitkim yaklaşık 3.5 aydır bende. Başlarda problem yoktu ancak son 1 aydır yaprakları sörpüşüyor ve toprağa tutunmadığı için sallanıyor. Başlarda toprağı azaldığı için gübreli toprak ekledim ve suladım. İşe yaramadı. Suyu fazla geldiğini düşünerek dışarıya aldım ancak havalar soğuduğu için üşüdü ve içeri aldım ancak durumda değişiklik yoktu ve daha da solmaya devam ediyordu. Sonra yeniden saksıdan söküp minik filizlerle berbaer aynı saksıya tekrar ektim. Yerini sıcak ve güneş alan bir yere koydum ancak 3 gün sonunda filizler solmuş bitkim yine yerinden çıkıyor. Maalesef adını bilmiyorum ve bu yüzden araştırmasını yapamıyorum. Kökünün çürüdğünden şüpheleniyorum. Lütfen yardımcı olun

Eklenen Resimler

Paspatya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2019, 21:46   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-11-2019
Merhaba. Bugun bir anda aloe vera min saksi dibinde uzeri tuylu kok gibi seyler çıktığını gördüm .Ne olduğunu anlayamadım bakteri gibi birsey sanirim. Lutfen yardimci olur musunuz.? Tesekkurler (uzun uğraşlar sonucu fotograf yukleyemedim)

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen E Nihal : 15-11-2019 saat 22:18
E Nihal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2019, 22:15   #26
Yeni Üye

Toprakta cikan şeyler

Eklenen Resimler

Eski 15-11-2019, 23:01   #27
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi E Nihal Mesajı Göster
Toprakta cikan şeyler
Onlar mantar Sayın E Nihal... Toprak fazla nemli olduğu için (ve tabii ki sporları toprağa bir şekilde ulaştığı için) çıkmışlar... Daha az sularsanız kaybolacaklardır...

Eski 16-11-2019, 00:34   #28
Ağaçsever

Kaktüsbahçesi's Avatar

Çiçekleriniz çok güzel, saksıların içine kum, çakıl taşı gibi katkı maddeleri koyarsanız hem daha doğal görünür hem de böyle sorunlar yaşamazsınız diye düşünüyorum.

Kaktüsbahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2019, 07:08   #29
Yeni Üye

Ozaman hiçbirşey yapmayarak kendi hallerine bırakıyorum onlar. Çok tesekkurler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 16-11-2019, 07:10   #30
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kaktüsbahçesi Mesajı Göster
Çiçekleriniz çok güzel, saksıların içine kum, çakıl taşı gibi katkı maddeleri koyarsanız hem daha doğal görünür hem de böyle sorunlar yaşamazsınız diye düşünüyorum.
Teşekkürler,bunlari deneyecegim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024