agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent > Sukulent Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-08-2012, 15:32   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2012
Kalanchoe (kalanşo) Aşkın Gözyaşları zararlı ve hastalıkları

mayıs ayında bi kalanchoe'ye sahip oldum. gayet hızlı büyüdü fakat 1 ay önce kadar bir anda kurumaya başladı ve şimdi çok kötü durumda sadece iki dal kaldı, çok üzülüyorum. etrafında uçuşan küçük sinekler gördüm ( annem çöp sineği dedi ) daha sonra toprağın içinde beyazımsı uçmayan küçük küçük canlılar gördüm. başta sıcaktan sandım ama forumda okudukça daha ciddi bir durum olduğunu anladım. çiçeğimi kurtarabileceğim acil bi çözüm arıyorum, ilaç falan bulma imkanım da pek yok. yardımcı olun lütfen

kalanchoe'm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2012, 13:02   #2
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sayın kalanchoe'm aramıza hoşgeldiniz. Bitkinizdeki ufak sinekler pek sorun yaratmaz ama asıl sorunu topraktaki beyaz canlılar oluşturur. Sinekler de topraktan kaynaklanıyordur. Bitkinizi topraktan çıkarıp, kök çevresinde kalan toprakları iyice silkeleyin ve kökleri yıkayıp kurumaya bırakın. Sonra başka bir toprak ve saksı kullanarak tekrar saksılayın. Bu arada yaprak alt ve üst kısmında beyaz oluşumlar veya zararlılar gözlemlerseniz bir fırça yardımıyla temizleyin. İlaç bulma imkanım yok demişsiniz. Bu nedenle Sayın Mine Pakkaner'in sitede ev yapımı ilaçlar tariflerine gözatmanızı öneririm.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 14:41   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2012
Kalanchoe kıvrık yaprak sorunu

Resimde görülen yaprakların aşağıya doğru kıvrılmasının nedeni ne olabilir?Yapraklar önce normal çıkıyor fakat sonra tamamı aşağıya doğru kıvrılıyor.

Eklenen Resimler

megatema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2013, 13:38   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2013
Böceklendi benim çiçeklerim :(

Arkadaşlar benim iki kalanchoem var. Yaklaşık bir senedir bakıyorum hiçbir sorun yoktu. Eblendim ve buraya getirdim ama böceklendiler Minik siyah nokta kadar böcekler var üstündr ve gün geçtikçe artıyor. Ne yapmalıyım bilemedim?

adenhill Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2013, 15:07   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2013
Kalanchoe Hastalığı

Herkese merhaba,

Yaklaşık 3 senedir hiçbir problemi olmayan kalanchoe'm geçen ay bir anda hastalık kaptı galiba. Aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi toprağı bir anda bembeyaz küf gibi bir tabakayla kaplandı. Yaprakları da kağıt gibi çok cılızlaştı. Ama hiçbir dal ölmüyor, sadece çok zayıfladı.

Dallardan bir tanesini dibe yakın bir yerden kestim ve içinin boş olduğunu gördüm. Sanki meşrubat pipeti gibi olmuş dal. Galiba bir tür zararlı haşere içini yiyerek gitmiş ama bitkiyi tam olarak da öldürmüyor.

Ne yapabilirim?

Eklenen Resimler

capturemrah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2013, 15:13   #6
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
bu çiçek için napılabilir bilemedim ama ben olsam sağlıklı dalından alıp suda köklendirir ve dikerdim başka bir saksıya.

Düzenleyen hira : 24-06-2013 saat 15:19 Neden: ek
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2013, 14:03   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
bu çiçek için napılabilir bilemedim ama ben olsam sağlıklı dalından alıp suda köklendirir ve dikerdim başka bir saksıya.
Sayın Hira

Yapılacak tek şeyi siz önermişiniz zaten.

Saygı ve selamlar

hira beğendi.
adneser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2013, 01:32   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2013
Teşekkür ederim

capturemrah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2013, 17:48   #9
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi capturemrah Mesajı Göster
Herkese merhaba,

Yaklaşık 3 senedir hiçbir problemi olmayan kalanchoe'm geçen ay bir anda hastalık kaptı galiba. Aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi toprağı bir anda bembeyaz küf gibi bir tabakayla kaplandı. Yaprakları da kağıt gibi çok cılızlaştı. Ama hiçbir dal ölmüyor, sadece çok zayıfladı.

Dallardan bir tanesini dibe yakın bir yerden kestim ve içinin boş olduğunu gördüm. Sanki meşrubat pipeti gibi olmuş dal. Galiba bir tür zararlı haşere içini yiyerek gitmiş ama bitkiyi tam olarak da öldürmüyor.

Ne yapabilirim?
Sulamayı fazla yapmışsınız gibi görünüyor bir de günışığı görüyor mu saksınız? Bu kadar küf olduğuna göre sanki gölgede kalmış.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2013, 02:36   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2013
iyi geceler acil yardıma ihtiyacım var ve sanırım burda bi çok kişi kalanchoe çiçeği hakkında yeterince bilgiye sahip. bana hediye edilen kalanchoe çiçeğini şehirdışına çıkacağım için bi arkadaşıma emanet ettim ve sanırım o da hergün çiçeği sulamış geldiğimde çiçeğimin yaprakları solmuş çiçekleri dökülmüştü şok oldum ve çok üzüldüm hemen saksının altını deldim ve suyu olabildiğince çıkardım. kaç gündür su vermiyorum ama toprak hala ıslak ve bence kökler çürüdü yanlış bişe yapmak istemiyorum. kimileri güneşe koy dedi ama direk güneşe koymak çiçeğe zarar verir diye düşünüyorum. Ne yapabilirim?? ACİL yardım gerekiyorr

Livaaysima beğendi.
ipekyol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2013, 02:43   #11
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ipekyol Mesajı Göster
hemen saksının altını deldim ve suyu olabildiğince çıkardım. kaç gündür su vermiyorum ama toprak hala ıslak ve bence kökler çürüdü

Bitkinizi hemen o ıslak topraktan kurtarın, toprağını değiştirin.

Eğer kökler çürümüşse çürük kökleri bitkiden kesip uzaklaştırın ve yeniden dikin. Kalanchoe çabuk tutan bir bitki, kısa sürede köklenecektir.

Aymerya beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2013, 02:44   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2012
Çok yetkin olmamakla birlikte sukulentlerin böyle durumlara dirençli olduğunu tecrübe ettim. Dalından köklendirip hediye ettiğim kalanchoe bana geri geldiğinde ölmek üzereydi. Fazla sulanmıştı ve kökleri iyi değildi. Gölge bir yerde tutup kök geliştirmesini sağladım. Bu süre zarfında yaprakları kontrol ederek su verdim. Tekrar sürgün veriyor şimdi. Siz de kurtarabilirsiniz sanıyorum. Bünyelerinde su tuttukları için kök salana kadar gövdelerindeki
su onları idare eder. Güneş koymamanızı tavsiye ederim. Su kaybı fazla olur

polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2013, 17:25   #13
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Kalanchoe yaprakları yapış yapış

Merhabalar,

Kısa bir süre önce kalanchoe'nun yapraklarının yapış yapış oldugunu farkettim. Bittkiyi koyduğum dolabın üzeri de yapraktan akan bir sıvı yüzünden yapış yapış olmuştu. Balkonda oldugu için etraftan pislik gelmiş olabileceğini de düşünüp temizledim. Ama durum devam ediyor. ve şu an yaprakların üstünde kahverengi minik şeyler var sanki. Fotoğraflamaya çalıştım. Umarım bir bilen vardır.

Name:  IMG_3393.jpg
Views: 50885
Size:  44.1 KB

kokett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2013, 22:28   #14
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Yaprak biti sarmış kalanşonuzu. Ev yapımı ilaçlar bölümünden faydalanarak evde hazırladığınız ilacı sıkarak kurtulabilirsiniz.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2013, 00:14   #15
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Teşekkür ederim sayın sakdag, oradan gerekli bilgiler ulaşıcam umarım kurtarırım..

Düzenleme:

Ev yapımı ilaçlar bölümüne baktım. Arap sabunlu tarifi uygulayacağım. Ancak anneme yaprak bitiymiş o diye söylediğimde " ben onları sirkeyle temizlerim " gibi bir tepki verdi Bugün sabah saatlerinde daha ben uyanmadan kalanchoe'nun tüm yaprakları sirkeli suyla tek tek temzlenmiş ve iyice yıkanmıştı. Umarım ölmez bitki bu sirkeden. ben pek güvenemedim çünkü. Arap sabunu alır almaz da fısfıslamayı yapıcam. Gelişmeleri yine paylaşıcaam

Düzenleyen kokett : 27-07-2013 saat 19:39
Eski 16-03-2014, 20:31   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Iyi aksamlar. Bir suredir kalanchoe yapraklarinda beyaz pamukcuk seklinde seyler olusuyor ve tum yapraga yayilip olmesine sebep oluyor. Sonra dala kadar ilerliyor. Hastalikli dali budadim ama diger yapraklara hatta baska bir saksida bulunan ve ana kokten cogalttigim diger kalancho'ma da yayilmis durumda. Nasil kurtulabilirim bundan, nedir bu hastalik acaba?

hazan.. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2014, 09:52   #17
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
Sayın kokett'in koyduğu resmi görünce bir şey yazmak istedim.

Kalanchoe'lerin üzerine uğur böceklerinin yumurtladığını farkettim. Geçen sene de görmüştüm dün yine gördüm yumurtluyordu. Uğurböcekleri özellikle yaprak bitlerini yedikleri için faydalı canlılar biliyorsunuz. Ancak büyüyüp yetişkin olana kadar ki görünümleri nedeniyle bitkiniz böceklendi sanıp öldürebilirsiniz. Buna dikkat etmenizi rica ediyorum.

Sözün kısası resimdeki iri iri görünen sarı-kahve renk oluşumlar uğurböceğinin yumurtaları, diğer minik minik olanları bilemiyorum.

Sayın hazan..
Fotoğraf yüklerseniz, mantar mı yoksa unlu bit mi anlamış oluruz.

kokett beğendi.
yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2014, 11:24   #18
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağmur Mesajı Göster

Kalanchoe'lerin üzerine uğur böceklerinin yumurtladığını farkettim. Geçen sene de görmüştüm dün yine gördüm yumurtluyordu. Uğurböcekleri özellikle yaprak bitlerini yedikleri için faydalı canlılar biliyorsunuz. Ancak büyüyüp yetişkin olana kadar ki görünümleri nedeniyle bitkiniz böceklendi sanıp öldürebilirsiniz. Buna dikkat etmenizi rica ediyorum.

Sözün kısası resimdeki iri iri görünen sarı-kahve renk oluşumlar uğurböceğinin yumurtaları, diğer minik minik olanları bilemiyorum.

Sayın hazan..
Sevgili yagmur,

Diğer kalanchoe başlığında bitkimin son halini paylaştım. Malesef kimse yüzüne bile bakmıyor zavallımın artık. Çok çirkin bir şey oldu.

Onlar yumurta mıydı bit miydi benim de kafam karıştı şimdi açıkçası siz böyle diyince ama artık yoklar çok pis yapış yapış bir şeydi. Ve devamlı tuhaf yapışkan bir sıvı akıyordu. Çok pisletiyordu ortalığı. Çare bulamadım ilaçladım fayda etmedi. Atmaya da kıyamadım. Çelik bile alamadım her yanını sarmıştı. Tüm kışı balkonda geçirdi.

Bir sürü işleme maruz kaldı 2 hafta kadar önce hiç böcek kalmadı. şimdi yeni saksısı ve yeni toprağıyla evimin en güneşli yerinde yapraklanmayı bekliyor.

yağmur beğendi.
Eski 18-03-2014, 09:36   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yağmur Mesajı Göster

Sayın hazan..
Malesef fotoğraf boyutunu küçültemediğim için yükleyemiyorum

hazan.. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2014, 09:44   #20
Ağaç Dostu

kokett's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hazan.. Mesajı Göster
Malesef fotoğraf boyutunu küçültemediğim için yükleyemiyorum
Pixresizer diye bir program var kullanimi ve kurulumu cok kolay. Onunla kucultebilirsiniz. Ya da daha basit olarak ekran goruntusunu kaydedip yapabilirsiniz..

Eski 18-12-2014, 10:05   #21
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Eyvahlar olsun! Az evvel kalanchoeleri kontrol ederken üzerinde kırmızı minik böcekler gördüm, sanırım bu kırmızı örümcek illeti oluyor:. Onun haricinde yeşil yeşil, toz taneleri kadar böceklerde var... Arap sabunu ilacı yapsam kurtarırmı bu durumu?

Eski 18-12-2014, 21:22   #22
Ağaç Dostu

hira's Avatar

1. Mesajını yazan yeni üyeler gibi hissediyorum ama acill yardıma ihtiyacım var arkadaşlar. Kalanchoelerin üzeri simsiyah yapışkan lekelerle kaplı. Rengarenk küçük böceklerde var. kahverengi, yeşil ve kırmızı renkteler. Zeytnyağı, arapsabunu ve sarımsak karışımı bu durumu kurtarır mı?

Eski 13-03-2016, 18:48   #23
Yeni Üye

zaman00's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
çiçeğim hastalandı

Name:  2016-03-13 18.34.46.jpg
Views: 45047
Size:  28.5 KB Name:  2016-03-13 18.35.15.jpg
Views: 44399
Size:  30.9 KB
lutfen acil yardım ciceğim hastalandı .hastalığın ismini bulamadım . tedavisi nasıl olmalı.

zaman00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2017, 13:23   #24
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2017
Konuyu nereye acacagımı bilemedim evimde ki en sevdigim cicegim ölmeye basladı yaprak tepelerinde beyaz tozlar olustu. Yaprakları dökülüyo. Cok canlı bi bitkiydi. Neden boyle oldu anlamadım. İsmini de bilmiyorum o yüzden ne yapcamı sasırdım.

Meltemoznr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2017, 13:25   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2017

Meltemoznr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2017, 13:50   #26
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Çiçeğin resmini görsek belki ne olduğunu alamaya çalışırız.

celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2017, 14:07   #27
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Üç mesajınız var, üçü de 'acil, yandım, bittim'... Yapmanız gereken 112 yi arayacaksınız.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2017, 14:51   #28
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Meltemoznr Mesajı Göster
Konuyu nereye acacagımı bilemedim evimde ki en sevdigim cicegim ölmeye basladı yaprak tepelerinde beyaz tozlar olustu. Yaprakları dökülüyo. Cok canlı bi bitkiydi. Neden boyle oldu anlamadım. İsmini de bilmiyorum o yüzden ne yapcamı sasırdım.

Beyaz tozlar muhtemelen bitkinize musallat olmuş parazitler... Önce ince bir fırçayla onları tamamen temizleyin. Ardından da forumda bitki hastalıkları bölümünde önerilen ilaç ya da sabunlu su / sirkeli su püskürtme gibi yöntemlerden uygun olanı öğrenip uygulayın (o konuda çok bilgim olmadığı için ben herhangi bir uygulama öneremiyorum). Ayrıca, bitkiniz uygun sıcaklık ve nem ortamında olmalı ve türüne uygun miktarda sulanmalı. Bunları bir an önce yaparsanız bitkinizin kurtulmaması için bir neden olmaz.. Başarılar diliyorum...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2017, 15:39   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2017
Red face cevap

ilk olarak çiçeğin adı sanırım 'kalanşo' aynısı bendede var
buna benzer bi sorun bendede olmuştu .
korkmayın beyaz yerleri temizleyin , ardından arap sabununu çiçeğinize o beyazlıklar gidene kadar uygulayın .
inşallah geçer (sakın korkmayın arap sabunu çiçeğinize zarar vermez aksine böcekleri öldürür kesin).

eren eren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2017, 18:55   #30
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Arkadaşlar, agaclar.net Forum Kuralları B-Forum mesajlarında der ki:

Konu başlığını yazarken dikkat edin

Yeni konu başlığı, konu içeriğine uygun yazılmalıdır. "merhaba", "Acil salıya lazım, yardım edin ", "Tekrar söylüyorum, cevap verin", "Cevap alamadım, cevap verin", "Hey orada kimse yok mu", "heeeelp", "önemliiii!!!!", "lütfeeeenn" vs. biçiminde sorarsanız cevap alamazsınız. İçerikle uyumlu olmayan başlıklar ayrı bir uyarıya gerek kalmaksızın değiştirilir ya da silinir.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024