agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent > Sukulent Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-12-2017, 19:39   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Üç mesajınız var, üçü de 'acil, yandım, bittim'... Yapmanız gereken 112 yi arayacaksınız.
Msjları inceleyip dalga gecmek yerine yardımcı olsaydınız keske. Neyse tesekkurler

Meltemoznr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2017, 19:41   #32
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eren eren Mesajı Göster
ilk olarak çiçeğin adı sanırım 'kalanşo' aynısı bendede var
buna benzer bi sorun bendede olmuştu .
korkmayın beyaz yerleri temizleyin , ardından arap sabununu çiçeğinize o beyazlıklar gidene kadar uygulayın .
inşallah geçer (sakın korkmayın arap sabunu çiçeğinize zarar vermez aksine böcekleri öldürür kesin).
Suyla karıstırmam gerekiyo mu. Nası uygulamam gerek acıklar mısınız?
Cok tesekkur ederim

Eski 08-12-2017, 21:39   #33
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Meltemoznr Mesajı Göster
Msjları inceleyip dalga gecmek yerine yardımcı olsaydınız keske. Neyse tesekkurler
Yardımcı olsaydım bir üstte bahsedilen forum kurallarına uymamış olurdum.

Beyaz toz olduğundan emin misiniz, su-kireç kalıntısına benziyor sanki. Eğer toz ise bit olabilir, benim sukulentlerde de vardı. Üstte verilen ev yapımı ilacın ayrıntısı, Sn. Mine Pakkaner den...

Forumdan alıntı: 1 lt suya 2 çorba kaşığı arap sabunu eritin içine 2 kaşık sıvı yağ koyun, 3 diş sarımsağı da ezin,karışıma ekleyin (sarımsak kokusu size kötü geliyorsa koymayabilirsiniz ancak böcekler üzerinde kaçırıcı etkisi var.) Bu solüsyonu çalkalayarak kullanın. Yoksa yağ yukarı çıkar, püskürtücünün hortumu dipte olduğu için sadece sabunlu su atmış olursunuz.

telrunya beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2017, 22:12   #34
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:

Beyaz toz olduğundan emin misiniz, su-kireç kalıntısına benziyor sanki. Eğer toz ise bit olabilir, benim sukulentlerde de vardı. Üstte verilen ev yapımı ilacın ayrıntısı, Sn. Mine Pakkaner den...

Forumdan alıntı: 1 lt suya 2 çorba kaşığı arap sabunu eritin içine 2 kaşık sıvı yağ koyun, 3 diş sarımsağı da ezin,karışıma ekleyin (sarımsak kokusu size kötü geliyorsa koymayabilirsiniz ancak böcekler üzerinde kaçırıcı etkisi var.) Bu solüsyonu çalkalayarak kullanın. Yoksa yağ yukarı çıkar, püskürtücünün hortumu dipte olduğu için sadece sabunlu su atmış olursunuz.
Bu formülü kaydediyorum... Beyaz bitler her zaman büyük bir tehlike ev bitkileri için... Yeni alınan bir bitkiden diğerlerine geçebiliyorlar ya da balkondaki bitkilere bile bir şekilde bulaşabiliyorlar.. Bilemiyorum yumurtaları mı uçuşuyor tozlarla birlikte.. Tam bir belâ... Birkaç yıl önce yıllarca sabır ve emeğin ürünü kocaman mum çiçeğimi perişan etmişlerdi, zor kurtarmıştım tamamen yok olmaktan...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2017, 08:56   #35
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Meltemoznr Mesajı Göster
Konuyu nereye acacagımı bilemedim evimde ki en sevdigim cicegim ölmeye basladı yaprak tepelerinde beyaz tozlar olustu. Yaprakları dökülüyo. Cok canlı bi bitkiydi. Neden boyle oldu anlamadım. İsmini de bilmiyorum o yüzden ne yapcamı sasırdım.
Bu bitkide bir zararlı yok. Resimlerde gözükmüyor. Sadece bir dalın uç kısmındaki ilk filizler belki mantari bir sebepten kurumus. Ya da çürümüş ve küflenmiş. tekrar yanından süren yapraklar sağlıklı. Bir şey yapmaya gerek yok. Aşırı sulamaktan kaçının.

Düzenleyen musk : 09-12-2017 saat 11:18
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2017, 23:25   #36
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Bu bitkide bir zararlı yok. Resimlerde gözükmüyor. Sadece bir dalın uç kısmındaki ilk filizler belki mantari bir sebepten kurumus. Ya da çürümüş ve küflenmiş. tekrar yanından süren yapraklar sağlıklı. Bir şey yapmaya gerek yok. Aşırı sulamaktan kaçının.
Topragını normal sekilde sulama yapıyorum ama toprak hic su tutmuyo. Bugun o dikkatimi cekti suyu döker dökmez tabağına birikiyo. Acaba onla ilgili bi durum olabilir mi

Eski 12-12-2017, 23:27   #37
Ağaçsever

Alıntı:

Aynen bahsettigim sey kirec gibi yeni cıkan yapraklarda olusmaya basladı yapraklar döküldü sonradan cok gücsüzlesti. Ben ilk kez boyle birseyle karsılastım mantar olma ihtimali yüksek arap sabunu alıp denicem verdiginiz tarifi cok tesekkur ederim

Eski 18-12-2017, 00:18   #38
Yeni Üye

hazelnut3's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2014
Merhaba

1,5-2 hafta kadar önce migrostan aldığım bol tomurcuklu kalanchoem geldiğinde tomurcuklarından bir ikisini patlattı,sulamak için iyice kurumasını bekledim,hemde alışır diye.. gün boyu güneş alan odamda duruyor menekşeleriminde gayet rahat açtığı ışıklımbir oda.. ancak geldiğinden beri aiırı büyümüş yaprakları daha bi sarktı yumuşadı sanki.. dik dik durması gerektiğini düşünüyorum:/ (ilk etapta sarılmış olduğu poşetten dolayı öyle bi şekli var sanmıştım ama devaö etti ve uçlardan kurudu/sarardı) ama bi türlü tam canlanmadı.. açmaya başlayan çiçeklerinde uçları hafif sarardı kurudu.. resim yüklemeyi becerirsem hemen atıcam.. bir akıl verin napmalıyım çokta güzel kaybetmek istemiyorum..
birde geldikten 4-5 gün sonra saksısını/köklerini hiç bozmadan toprağının dibini evdeki genel kullanım torfuyla değiştim toprağı azdı baya saksısındaki.. onu tamamladım aslen

hazelnut3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2017, 10:52   #39
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hazelnut3 Mesajı Göster
1,5-2 hafta kadar önce migrostan aldığım bol tomurcuklu kalanchoem geldiğinde tomurcuklarından bir ikisini patlattı,sulamak için iyice kurumasını bekledim,hemde alışır diye.. gün boyu güneş alan odamda duruyor menekşeleriminde gayet rahat açtığı ışıklımbir oda.. ancak geldiğinden beri aiırı büyümüş yaprakları daha bi sarktı yumuşadı sanki.. dik dik durması gerektiğini düşünüyorum:/ (ilk etapta sarılmış olduğu poşetten dolayı öyle bi şekli var sanmıştım ama devaö etti ve uçlardan kurudu/sarardı) ama bi türlü tam canlanmadı.. açmaya başlayan çiçeklerinde uçları hafif sarardı kurudu.. resim yüklemeyi becerirsem hemen atıcam.. bir akıl verin napmalıyım çokta güzel kaybetmek istemiyorum..
birde geldikten 4-5 gün sonra saksısını/köklerini hiç bozmadan toprağının dibini evdeki genel kullanım torfuyla değiştim toprağı azdı baya saksısındaki.. onu tamamladım aslen
Bir bitki çiçekli iken asla toprağı değiştirilmez. Bitki böyle tepkiler verebilir. Kalanşo fazla sulanmaz.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2017, 13:23   #40
Yeni Üye

hazelnut3's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi poweralpha Mesajı Göster
Bir bitki çiçekli iken asla toprağı değiştirilmez. Bitki böyle tepkiler verebilir. Kalanşo fazla sulanmaz.
Bilmiyordum umarım kalıcı bi etkim olmaz üstünde?... kaktüslerim gibi iyice kuruyunca su vericem bidaha,inşallah canlanır

hazelnut3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2017, 13:08   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2017
sukulent ismini bilmiyorum

Bir kaç gündür sukulentimde böyle şeyler oluşmaya başladı. sizce ne dir? ne yapmam lazım?
yeni üyeyim yanlış yere yazmış olabilirim, çok özür dilerim

Eklenen Resimler

G-Boy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2018, 15:41   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2018
Benim kalanchoe'm önce haşere dedikleri Bi hastalık bulaştı toprak ve saksıya değiştirdim kökünde topları yıkayarak arındırır hazır toprağa diktim biraz düzeldi sirkeli suyla yaprak temizlemesi yapıyorum yalnız şuan yapraklarının altından kök oluşmaya başladı bu konuda bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim

Ezoli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2018, 20:54   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2018
Merhaba kalanşom için toprak değişimi yapacağım ancak sadece menekşe toprağına erişimim var kullanmam uygun olur mu?

alottawarmheart Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2018, 17:46   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2018
Merhaba, aranıza yeni katılmış bir doğa ve hayvanseverim. Evimde bir kedim var ancak çiçek sayım ve çeşidim giderek artıyor. Ancak bitki bakımına dair herşeyi internetten ögrenmeye çalıştım..Lakin Kalanşo larımın başı dertte sanırım. Balkonum sabahtan öğlene kadar direkt güneş alıyor.. 2 saat direkt güneşte tutup alıyorum. Ama Çicekleri soluyor, Yaprakları cabuk kopuyor, büzüşüyor ve delik delik oluyor. Ayrıca örümcek ağımsı bir oluşum var az az.. 😟Tarçın döktüm ama başka ne yapmalıyım bilemiyorum. Aldığımda toprağını da değiştirdim, kökümü çürüdü, mantar mı, kırmızı örümcek mi nedir bu illet?🙄 Telefondan girdiğim için fotograf yukleme de hata veriyor😖

Aymerya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2018, 18:34   #45
Yeni Üye

Thumbs down Kalanşolarımın başı belada

]Merhaba, aranıza yeni katılmış bir doğa ve hayvanseverim. Evimde bir kedim var ancak çiçek sayım ve çeşidim giderek artıyor. Ancak bitki bakımına dair herşeyi internetten ögrenmeye çalıştım..Lakin Kalanşo larımın başı dertte sanırım. Balkonum sabahtan öğlene kadar direkt güneş alıyor.. 2 saat direkt güneşte tutup alıyorum. Ama Çicekleri soluyor, Yaprakları cabuk kopuyor, büzüşüyor ve delik delik oluyor. Ayrıca örümcek ağımsı bir oluşum var az az.. 😟Tarçın döktüm ama başka ne yapmalıyım bilemiyorum. Aldığımda toprağını da değiştirdim, kökümü çürüdü, mantar mı, kırmızı örümcek mi nedir bu illet?🙄 Telefondan girdiğim için fotograf yuklemeyi ancak yapabildim.

Eklenen Resimler

Eski 21-07-2018, 23:20   #46
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aymerya Mesajı Göster
]Merhaba, aranıza yeni katılmış bir doğa ve hayvanseverim. Evimde bir kedim var ancak çiçek sayım ve çeşidim giderek artıyor. Ancak bitki bakımına dair herşeyi internetten ögrenmeye çalıştım..Lakin Kalanşo larımın başı dertte sanırım. Balkonum sabahtan öğlene kadar direkt güneş alıyor.. 2 saat direkt güneşte tutup alıyorum. Ama Çicekleri soluyor, Yaprakları cabuk kopuyor, büzüşüyor ve delik delik oluyor. Ayrıca örümcek ağımsı bir oluşum var az az.. 😟Tarçın döktüm ama başka ne yapmalıyım bilemiyorum. Aldığımda toprağını da değiştirdim, kökümü çürüdü, mantar mı, kırmızı örümcek mi nedir bu illet?🙄 Telefondan girdiğim için fotograf yuklemeyi ancak yapabildim.
"kalanchoe daigremontiana" dışında kalanşo yetiştirmedim, ama genelde dayanıklı bitkiler diye biliyorum... Öncelikle bitkiyi yumuşak bir fırçayla fiziksel olarak iyice temizleyin ve üzerinde, yaprak altlarında falan kurtçuk, tırtıl gibi parazitler olup olmadığını kontrol edin bence... Sonra güneş altında değilken fısfısla su püskürterek her tarafını iyice bir yıkayın... Saksıda delik yoksa delik açın ve suyun süzülüp aktığından emin olun.. Bir de bu sıcaklarda bitkinin yeterli suyu alması da önemli.. Ayrıca bitkinin yerinin sürekli değiştirilmesi de pek doğru olmaz bence... Kısmi güneş alacağı bir konumda sabit dursun...
Bunları yaptığınızda sorunun ortadan kalkacağını tahmin ediyorum...
Yalnız bitkiyi kedinizden korumanız çok önemli... 8 kedisi olan biri olarak şunu söyleyebilirim ki, hastalık bitkiyi yavaş yavaş öldürdüğünden kurtarma şansınız olur, ancak bir kedi bir bitkiyi dakikalar içerisinde paramparça edebilir.. aman dikkat..

.

Aymerya beğendi.
Eski 22-07-2018, 16:10   #47
Yeni Üye

Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
"kalanchoe daigremontiana" dışında kalanşo yetiştirmedim, ama genelde dayanıklı bitkiler diye biliyorum... Öncelikle bitkiyi yumuşak bir fırçayla fiziksel olarak iyice temizleyin ve üzerinde, yaprak altlarında falan kurtçuk, tırtıl gibi parazitler olup olmadığını kontrol edin bence... Sonra güneş altında değilken fısfısla su püskürterek her tarafını iyice bir yıkayın... Saksıda delik yoksa delik açın ve suyun süzülüp aktığından emin olun.. Bir de bu sıcaklarda bitkinin yeterli suyu alması da önemli.. Ayrıca bitkinin yerinin sürekli değiştirilmesi de pek doğru olmaz bence... Kısmi güneş alacağı bir konumda sabit dursun...
Bunları yaptığınızda sorunun ortadan kalkacağını tahmin ediyorum...
Yalnız bitkiyi kedinizden korumanız çok önemli... 8 kedisi olan biri olarak şunu söyleyebilirim ki, hastalık bitkiyi yavaş yavaş öldürdüğünden kurtarma şansınız olur, ancak bir kedi bir bitkiyi dakikalar içerisinde paramparça edebilir.. aman dikkat..

.
Mesut Bey, cok tesekkür ederim , önerilerinizi uygulayacağım. Sonuci da paylaşırım. Kedimin çiçeklerle hiç alakası yok Allahtan☺ Bir de celikle çogaltma için belirli bir zaman var mıdır? Yoksa istediğim zaman yapabilir miyim?

Mesut Temiz beğendi.
Eski 22-07-2018, 21:42   #48
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aymerya Mesajı Göster
Mesut Bey, cok tesekkür ederim , önerilerinizi uygulayacağım. Sonuci da paylaşırım. Kedimin çiçeklerle hiç alakası yok Allahtan☺ Bir de celikle çogaltma için belirli bir zaman var mıdır? Yoksa istediğim zaman yapabilir miyim?
Çiçek içermeyen bir daldan 8-10 santimetre uzunlukta kesin ve üstte 2-3 yaprak kalacak şekilde alt yapraklarını da keserek ayırın.. Bu kesme işlemlerinin temiz ve keskin bir bıçakla yapılması gerekiyor... bunun ardından şeffaf bir bardak içine 3-4 santimetre yükseklikte su koyup kalanşo dalınızı bunun içinde köklendirebilirsiniz.. Yeterince kök vermiş göründüğünde bu haliyle toprağa ekerseniz büyümeye devam edecektir...
Doğrudan toprağa da ekilebiliyormuş, ama bu durumda temiz bir kağıt havlu üzerinde 2-3 gün bekletip kesik bölgelerin kuruyup kabuk bağlamasını beklemeniz gerekli.. Ayrıca, doğrudan toprağa ekerseniz, her gün fısfısla su püskürttükten sonra şeffaf bir naylon örtüyle sera ortamı oluşturup nemli tutulması öneriliyor baktığım bazı kaynaklarda.. Belki bunu suda köklendirmeye de uyarlayıp o durumda da bitkinin üzerine en azından su püskürtmek yararlı olabilir diye düşünüyorum..
Bol şans diliyorum...

Aymerya beğendi.
Eski 22-07-2018, 22:50   #49
Yeni Üye

İlginiz ve desteğiniz için çok teşekkürler Mesut Bey��

Mesut Temiz beğendi.
Eski 09-11-2018, 22:57   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2018
kalanşo bakımı

Merhaba,kalanşom 1 yaşını geçiyor. Yaprakları arada sırada pörsüyordu ama ilk defa bu kadar çok yamuldu ve eğildi. Nedenini bileniniz var mı? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

melike35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2018, 10:27   #51
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melike35 Mesajı Göster
Merhaba,kalanşom 1 yaşını geçiyor. Yaprakları arada sırada pörsüyordu ama ilk defa bu kadar çok yamuldu ve eğildi. Nedenini bileniniz var mı? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Bitkilerin bu kadar uzamasının sebebi gereken ışığı alamamasından kaynaklanıyor. Evin içinde bakıyorsanız yapay ışık çiçeklere yetmez. Muhakkak direk güneş görmeyen ama aydınlık yerde bakılması lazım. Evin içinde yapay ışıkta bakılan çiçeklerde maalesef çiçekte açmaz. Kalanşolar gece gündüz farkını iyi anlayan çiçeklerdir. Buna göre çiçek açarlar. Çiçek açması için gündüz kısa geceleri de uzun olması lazım. Çiçekçilerde satılan kalanşolar bu olay yapılarak zamanı olmasa da çiçekli olarak satılabiliyor.

Eski 10-11-2018, 16:41   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir Mesajı Göster
Bitkilerin bu kadar uzamasının sebebi gereken ışığı alamamasından kaynaklanıyor. Evin içinde bakıyorsanız yapay ışık çiçeklere yetmez. Muhakkak direk güneş görmeyen ama aydınlık yerde bakılması lazım. Evin içinde yapay ışıkta bakılan çiçeklerde maalesef çiçekte açmaz. Kalanşolar gece gündüz farkını iyi anlayan çiçeklerdir. Buna göre çiçek açarlar. Çiçek açması için gündüz kısa geceleri de uzun olması lazım. Çiçekçilerde satılan kalanşolar bu olay yapılarak zamanı olmasa da çiçekli olarak satılabiliyor.
çok teşekkür ederim, eğer gün ayrımına dikkat edersem bitkimin eğikliği düzelir değil mi?

melike35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2018, 22:00   #53
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melike35 Mesajı Göster
çok teşekkür ederim, eğer gün ayrımına dikkat edersem bitkimin eğikliği düzelir değil mi?
Düzeleceğini sanmam ama sonradan çıkanlar o şekil uzamaz. Eğer ışık yine az gelirse bitki yine uzamaya başlar.

Eski 24-11-2018, 14:58   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2018
Merhaba
3 yıldır yetiştirdiğim kalanşo çiçeğinde son 2-3 aydır yapraklarında dökülme,sararma oluyor.Bir hafta önce saksı değiştirdim ve bitki besini döktüm.Son 3 gündür toprağında pamuğa benzeyen, yumuşak, dokununca ezilen beyaz noktalar oluştu.
Ne yapabilirim, önerileriniz nelerdir?

Mervee.d Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2018, 15:12   #55
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mervee.d Mesajı Göster
Merhaba
3 yıldır yetiştirdiğim kalanşo çiçeğinde son 2-3 aydır yapraklarında dökülme,sararma oluyor.Bir hafta önce saksı değiştirdim ve bitki besini döktüm.Son 3 gündür toprağında pamuğa benzeyen, yumuşak, dokununca ezilen beyaz noktalar oluştu.
Ne yapabilirim, önerileriniz nelerdir?
Bir resim at bakalım. O beyaz nesneler neymiş. Çok yumuşak ve sünüyor ise unlu bittir.

Eski 24-11-2018, 16:11   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir Mesajı Göster
Bir resim at bakalım. O beyaz nesneler neymiş. Çok yumuşak ve sünüyor ise unlu bittir.
Bence bit gibi değil.

Eklenen Resimler

Mahmut Tebir beğendi.
Mervee.d Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2018, 16:26   #57
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mervee.d Mesajı Göster
Bence bit gibi değil.
Onlar strafora benziyor. Toprağı havalandırmak için kullanılıyor.

Eski 05-12-2018, 23:25   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2018
Merhabalar
Kalanşolarim hastalandı. Iki adetti. Iki hafta kadar önce aynı anda yapraklarında beyaz beyaz lekelenmeler başladı. Temizliyorum fakat yine çıkıyor. Pamukcuk gibi. Bir tanesinin dallarının bazı yerlerinde kuruma olduğunu farkettim. Kirdigimda dallarının içinin boşalmış olduğunu farkettim. Gövde de aynı şekilde. Toptagin ust kisminda beyaz bir kurt buldum.Sağlam kısımlardan ayırıp suya koydum. Köklenmesini bekliyordum. Diğerini de kaybetmek istemiyorum. Yapraginda ki beyazliklar icin ne yapabilirim?

Renklicicek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2018, 00:15   #59
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Renklicicek Mesajı Göster
Merhabalar
Kalanşolarim hastalandı. Iki adetti. Iki hafta kadar önce aynı anda yapraklarında beyaz beyaz lekelenmeler başladı. Temizliyorum fakat yine çıkıyor. Pamukcuk gibi. Bir tanesinin dallarının bazı yerlerinde kuruma olduğunu farkettim. Kirdigimda dallarının içinin boşalmış olduğunu farkettim. Gövde de aynı şekilde. Toptagin ust kisminda beyaz bir kurt buldum.Sağlam kısımlardan ayırıp suya koydum. Köklenmesini bekliyordum. Diğerini de kaybetmek istemiyorum. Yapraginda ki beyazliklar icin ne yapabilirim?
O beyazlıklar mantar(külleme hastalığı) olabilir. Çok nemden ve sulamadan dolayı olur. Eğer odanız havasız ve nemli ise mantari hastalık olması normaldır. Oksijenli su ve biraz su karışımı ile fısfıslama yaparsanız mantar yok olacaktır. Eğer çok yayılmışsa mantar ilacı alıp uygulamanız lazım.

Bitkinin yaprakları bu bitki gibi olur.

Eski 09-12-2018, 19:47   #60
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Yıllardır baktığım kalanchoe daigremontiana (Aşkın Gözyaşları) bitkilerimi küfsü bir hastalık mahvediyor... Kesinlikle yaprak biti, pamuklu bit gibi bir parazit değil... Yaprakları ve dalları çok ince bir beyaz küf tabakası kaplıyor ve bitkiler ölüyor... Çok sayıda kaktüs ve sukulentle birarada duran 5-6 saksı kalanchoe daigremontiana'mım tamamına yayıldı... Hatta onları ortamdan aldıktan bir süre sonra annemin evinde duran hastalıksız kalanchoe daigremontiana'lar da aynı küfsü hastalığa yakalandı... Şimdi annemin evinde duran iki üç küçük saksı var bu bitkiden, onları almaya çekiniyorum... Bu bitkiyi tamamen kaybetmeyi hiç istemem... Üstelik susuzluğa, aşırı suya bütün gün güneş altında kalmaya dayanıklı bu bitkinin küfe karşı bu kadar hassas olması şaşırttı beni doğrusu...
Kalanchoe daigremontiana'ya musallat olan bu küfsü hastalığın bir çaresi var mı arkadaşlar?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024