agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent > Sukulent Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni35Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-12-2017, 12:50   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2014
Teşekkür ederim yanıtlarınız için sağdaki türün adını biliyor musunuz baktım fakat bulamadım, onun pörsüyen 4 5 yaprağını attım maalesef ve hala kötü.

nur gul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2017, 13:56   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nur gul Mesajı Göster
Teşekkür ederim yanıtlarınız için sağdaki türün adını biliyor musunuz baktım fakat bulamadım, onun pörsüyen 4 5 yaprağını attım maalesef ve hala kötü.
Soldaki sukulent gibi olandan benim de vardı saksısına sığmadığı için alttan gelenler sıkışıp çıkamadığı için pörsüme oluyordu. daha geniş bir saksıya alıp pörsüyenleri atınca düzeldi.
Fotoğraftan çok anlayamadım sıkışma varsa eğer bir boy büyük saksıya almanızı tavsiye ederim.

Yebrel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2018, 10:38   #33
Yeni Üye

cactusmoon's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2018
Thumbs down Sukulentlerim ölüyor :/

Merhabalar, 2-3 yıldır kaktüs/sukulent bakıyorum. Kaktüslerim sapasağlam durduğu gibi sukulentlerim durmuyor. Önceden suyu çok verdiğim için öldüklerini düşündüm. Şimdi yeni bir tane daha aldım riske girmemek için fazla almadım... sadece hatamın nerede olduğunu anlamak için. Ama o da kendini salmaya başladı. Yavaş yavaş içleri bomboş oluyor. 3-4 tanesi helak oldu sukulentlerimin. Çok üzüldüm. Sebebini bir çok yerde araştırdım. Kimisi sudan kaynaklı olabilir diyor, kimisi ısıdan kaynaklı. Ama ben şartları sağladığıma inanıyorum. Acaba sebebi ne olabilir ki :/ İlk kez konu açıyorum, yanlış yere açtıysam özür dilerim şimdiden...

cactusmoon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2018, 11:04   #34
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cactusmoon Mesajı Göster
Merhabalar, 2-3 yıldır kaktüs/sukulent bakıyorum. Kaktüslerim sapasağlam durduğu gibi sukulentlerim durmuyor. Önceden suyu çok verdiğim için öldüklerini düşündüm. Şimdi yeni bir tane daha aldım riske girmemek için fazla almadım... sadece hatamın nerede olduğunu anlamak için. Ama o da kendini salmaya başladı. Yavaş yavaş içleri bomboş oluyor. 3-4 tanesi helak oldu sukulentlerimin. Çok üzüldüm. Sebebini bir çok yerde araştırdım. Kimisi sudan kaynaklı olabilir diyor, kimisi ısıdan kaynaklı. Ama ben şartları sağladığıma inanıyorum. Acaba sebebi ne olabilir ki :/ İlk kez konu açıyorum, yanlış yere açtıysam özür dilerim şimdiden...
Bir resmini koysaydınız belki yardımcı olabilirdik. Birde bitki nerede duruyor. O da önemli.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2018, 12:42   #35
Yeni Üye

cactusmoon's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2018
@poweralpha bitki, odamda çalışma masamın üzerinde duruyor. Cam'a çok yakın. Güneş alıyor, hava alabiliyor. Akşam fotoğraf yükleyeceğim :/

cactusmoon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2018, 14:56   #36
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2017
Benim içerdeki sukulentlerim kaloriferler yanmaya başladıktan sonra ölmeye başladılar. Hepsini balkona aldım o yüzden. Nemsizlikten olabilir. Hava kalitesi bozulunca ölüyorlar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Duru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2018, 21:13   #37
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
Sayın cactusmoon resimini görelim masa üzerinde sukullet olmaz.

Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2018, 11:31   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-01-2018
Yapraklar pörsüyüp düşüyor

Merhaba,
Sukulentimin gövdesindeki yapraklar alttan başlayarak pörsümeye başladı ve her gün biri kuruyarak dökülüyor. Sizce problem nedir? Bir de su verdiğimde(az versem bile) toprağın üstünde birikmesi, kolay bir şekilde emilmemesi dikkatimi çekti. Toprağını değiştirsem problem çözülür mü? Pörsümeyi susuzluğa bağlayarak daha çok su verdim ama hata mı yaptım emin değilim. Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim teşekkürler.

Eklenen Resimler

cactiland Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2018, 13:03   #39
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cactiland Mesajı Göster
Merhaba,
Sukulentimin gövdesindeki yapraklar alttan başlayarak pörsümeye başladı ve her gün biri kuruyarak dökülüyor. Sizce problem nedir? Bir de su verdiğimde(az versem bile) toprağın üstünde birikmesi, kolay bir şekilde emilmemesi dikkatimi çekti. Toprağını değiştirsem problem çözülür mü? Pörsümeyi susuzluğa bağlayarak daha çok su verdim ama hata mı yaptım emin değilim. Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim teşekkürler.
uff o nasıl toprak öyle. Hiç süzek değil. Senin sorunun bence topraktan kaynaklanıyor. Üstten suyu döktüğünde alttan çıkması lazım hemen. Toprağını değiştirirsen sorunun kalmaz. Piyasada satılan kaktüsler için kullanılan topraktan alıp kullanabilirsin. İstersende 4 ölçü doğal humuslu toprak (veya hazır poşet toprak) + 1 ölçü dişli kum + 1 ölçü ponza taşı karıştırıp kullabilirsin.

Eski 16-01-2018, 16:40   #40
Yeni Üye

Çok teşekkürler toprağını hemen değiştireceğim umarım işe yarar.

Eski 29-01-2018, 00:13   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2018
Merhabalar, sukulent bakımında acemiyim, hediye gelen sukulentimde bir sorun var ve sebebini anlayamadım. Tombul tombul olan yapraklarında birden pörsüme ve kararma başladı. Yerini mi beğenmedi, suyu mu az geldi, ne yapmalıyım? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Düzenleyen lives : 29-01-2018 saat 00:41 Neden: Fotoğraf boyutunu ayarlayamadım.
lives Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2018, 11:59   #42
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lives Mesajı Göster
Merhabalar, sukulent bakımında acemiyim, hediye gelen sukulentimde bir sorun var ve sebebini anlayamadım. Tombul tombul olan yapraklarında birden pörsüme ve kararma başladı. Yerini mi beğenmedi, suyu mu az geldi, ne yapmalıyım? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Malesef senin sukulent çürümüş. Artık birşey yapılamaz buna. Çok sudan çürümüşe benziyor.

Eski 29-01-2018, 18:19   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi poweralpha Mesajı Göster
Malesef senin sukulent çürümüş. Artık birşey yapılamaz buna. Çok sudan çürümüşe benziyor.
Çürüme emareleri gösteriyordu ama ben kondurmak istemedim zira suyunu iki haftada bir verdim, onu da damlalıkla az az verdim gene de çok geldi demekki. Yapılacak bir şey olmamasına üzüldüm, cevabınız için teşekkürler.

lives Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2018, 20:31   #44
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

şimdi çok sudan dedim ama bitkinin nasıl sulandığını toprağının nemini bilmediğimden. Sukulentlerde canlıdır. Her canlı gibi suya ihtiyaçları vardır. Eğer çok süredir kuru bırakmışsanız ondanda çürüyebilir. Sukulentlerde sulama toprak kuruyana kadar bekledir. Daha sonra toprağın her yeri su alacak şekilde sulanır. Toprağın suya ihtiyacını toprağa dokunduğunuzda anlayabilirsiniz.

Eski 16-04-2018, 01:16   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2018
Merhabalar.
2 hafta önce aldığım succulentimin yapraklarında değişmeler oldu. Sulu sulu gibi rengi değişti. Fotoğrafını koyuyorum , birileri yardımcı olabilir mi acaba ? : (

Eklenen Resimler

Bayankuş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2018, 02:50   #46
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bayankuş Mesajı Göster
Merhabalar.
2 hafta önce aldığım succulentimin yapraklarında değişmeler oldu. Sulu sulu gibi rengi değişti. Fotoğrafını koyuyorum , birileri yardımcı olabilir mi acaba ? : (
Echeveria'nızın o bölümünün fiziksel darbe almış olabileceğini düşünüyorum. Çok aşırı suluyorsanız suyu azaltın, onun dışında normal sulamaya devam ederek rüzgar almayan bir yerde bakımına devam edin, o birkaç yaprak ölmüş, ancak yeni çıkan yaprakların sağlıklı çıkacağını tahmin ediyorum.

Bayankuş beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2018, 09:14   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Echeveria'nızın o bölümünün fiziksel darbe almış olabileceğini düşünüyorum. Çok aşırı suluyorsanız suyu azaltın, onun dışında normal sulamaya devam ederek rüzgar almayan bir yerde bakımına devam edin, o birkaç yaprak ölmüş, ancak yeni çıkan yaprakların sağlıklı çıkacağını tahmin ediyorum.
Çok sulamıyorum aslında hatta aldığım gün suladım birdaha su vermedim . Çok sulayınca çürüyeceğini okumuştum.
Şimdi ben o ölen yaprakları koparsam yaşamaya devam eder değil mi ?
Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Bayankuş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2018, 16:15   #48
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bayankuş Mesajı Göster
Çok sulamıyorum aslında hatta aldığım gün suladım birdaha su vermedim . Çok sulayınca çürüyeceğini okumuştum.
Şimdi ben o ölen yaprakları koparsam yaşamaya devam eder değil mi ?
Cevabınız için çok teşekkür ederim.
O yapraklar zaten çürüyüp düşeceklerdir, koparırken bitki az çok sağa sola oynuyor ben olsam toparlanana kadar hiç sarsmazdım. Echeveria kolay kolay sudan çürümez, rahatça sulayın, yalnız saksının fazla suyu alttan akıtıyor olmasına dikkat edin. Saksıda su birikip kökler sürekli su içinde kaldığında problem oluyor. Bir de kışın fazla su/nem mantar türü hastalıklara yol açar..

Bayankuş beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2018, 19:40   #49
Yeni Üye

Merhaba,

Sukulentlerimin toprağını değiştirirken bir tanesinin çürüdüğünü fark ettim. Toprak yüzünden suyu emememiş ve kökleri diplere kadar kurumuş. Bu noktadan sonra geri dönüş sağlayabilir miyim? Bitkinin tepeleri gayet sağlam hatta yeni dallar çıkartıyor. Ne yapmamı önerirsiniz?

Eklenen Resimler

Mahmut Tebir beğendi.
Eski 03-05-2018, 21:56   #50
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Alıntı:
Merhaba,

Sukulentlerimin toprağını değiştirirken bir tanesinin çürüdüğünü fark ettim. Toprak yüzünden suyu emememiş ve kökleri diplere kadar kurumuş. Bu noktadan sonra geri dönüş sağlayabilir miyim? Bitkinin tepeleri gayet sağlam hatta yeni dallar çıkartıyor. Ne yapmamı önerirsiniz?
sukulentler dayanıklı bitkilerdir. Susuzluğa dayanıklıdırlar. Eğer normal drenajı iyi bir toprağa dikerseniz yaşatabilirsiniz.

Eski 04-05-2018, 15:18   #51
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Merhaba,

Sukulentin yaprak yapısında çürüme başlamamışsa kurtarma ihtimaliniz olabilir. Sadece sukulente uygun bir harç hazırlayıp ekebilirsiniz. Bir kez derince sulayıp tamamen kuruyana kadar sulamamanız gerektiğini unutmayın.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2018, 17:13   #52
Yeni Üye

Herkese çok teşekkürler tekrardan ekiyorum umarım düzelirlerr

Eski 01-08-2018, 14:00   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2018
İyi günler,

Mayıs ayında bu yana bende olan sukulentim önce kendi saksısından daha küçük olan bir saksıya geçirilirken kökleri zarar görmüş. Alt yaprakları kurumaya ve üsttekiler de aşağı doğru eğilmeye başladığını görünce, ben de daha büyükçe bir saksıya geçirdim. O günden sonra boyuna büyüdü ve seyrekleşti. Ama yaprakları eskisi gibi yukarı kalkmadı. Resmen çirkinleşti. En son tatile giderken sulamıştım iki haftada bir şey olmaz diye düşündüm ama ışığın yönüne doğru eğilmiş. tersi yöne çevirdim ve su verdim ama durumu hiç iyi gözükmüyor. Akşam altındaki kurumuş-çürümüş olan yaprakları kesicem. Eskisiki gibi sık bir görünüme kavuşması için ne yapmam lazım?

Eklenen Resimler

delichon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2018, 22:55   #54
Yeni Üye

Ali Nail's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2018
yapraklarda siyah nokta ve buruşma

Sukulentlerimin yapraklarında bir kaç gündür dikkatimi çeken nokta şeklinde birşeyler oldu örnek vermek gerekirse kesici aletle çizilmiş gibi... Bir yaprakta da hafiften pörsüme oldu. Torflu toprak kullanıyorum. Tavsiye edeceğiniz toprak çeşidi ve besleyici özellikte ek besin varsa önerilerinizi alabilir miyim? iki sukulent de benim için çok önemli yardımlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

Ali Nail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2018, 16:24   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2018
Konu açamadığım için bende burdan yazıyorum elimden geldiğince az suluyordum fakat sanki susuzluktan kurumuş gibi kökü kurumuş bende saksıdan çıkartıp baktım kökün etrafını açtım kupkuru olduğunu gördüm su sanırım hiç toprakta kalmamış. **** çok suladım bilmiyorum anlayan arkadaşlar yorum yapabilirmisiniz nasıl kurtarabilirim.

Şimdi toprağı havalandırıp güzelce suladım bu kez suyu tuttu gibi toprak.

Eklenen Resimler

ahmet68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2018, 16:37   #56
Ağaç Dostu

Melisa16's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2014
Çürüyen yerin üstünden bıçakla düzgünce kesin. Bir-iki gün kadar kesilen yerin kuruyup kabuk bağlamasını bekleyin ki tekrar dikildiğinde çürüme yapmasın. Kesilen yer kuruduktan sonra tekrar dikebilirsiniz. Fazla sulamadan kaçının.

ahmet68 beğendi.
Melisa16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2018, 17:57   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Melisa16 Mesajı Göster
Çürüyen yerin üstünden bıçakla düzgünce kesin. Bir-iki gün kadar kesilen yerin kuruyup kabuk bağlamasını bekleyin ki tekrar dikildiğinde çürüme yapmasın. Kesilen yer kuruduktan sonra tekrar dikebilirsiniz. Fazla sulamadan kaçının.
teşekkür ederim cevabınız için bu arada sağdaki soldaki yaprakları ben gömdüm çıkarmı acaba diye peki kestikten sonra gömdüğüm yer kuruyan yermi olsun ?

ahmet68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2018, 18:19   #58
Ağaç Dostu

Melisa16's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2014
Rica ederim İşaretlediğim yerden kesip kurumaya bıraktıktan sonra kestiğiniz dalı tekrar dikeceksiniz. Yapraklardan yavru üretmek için gömmeye bile gerek yok öylece toprak üstüne bırakırsanız yine köklenip yavru oluşturacaktır. Hatta dalı dikerken alttaki yaprakları koparsanız daha iyi olur, toprak altında kalmasın.

Eklenen Resimler

Melisa16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2018, 15:54   #59
Yeni Üye

Arminas's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2018
Pörsüme renk değiştirme kuruma..

Herkese merhabalar. İki ay önce arkadaşımdan bana bir sukulent geldi. Sanırım Echeveria cinsine ait. Sırasıyla 2 ay içinde bu hale geldiler.. Kökte çürüme olduğunu düşünüp topraktan çıkardım. Kökün sarılı oldu iç toprak nemliydi ama dış tarafında(yine kökle bağlı olan kısım) beyaz örümcek ağına benzer şeylerle sarılmıştı. Bit olacağını düşünüp kökü kestim, kurumuş ve pörsümüş yaprakları gövdeden ayırdım, iki gün kurumaya bırakıp tekrar ektim. Şu an toprak karışımı olarak tabanda lav kırığı ve aquaclay, orta kısımda lav kırığı, dere kumu(inşaattan aldım)torf ve bahçe toprağı, üst kısımda ise torf ve dere kumu kullandım. Can suyu vermedim ama üst kısmı biraz ısladım ve nemlendirme uyguladım. Pörsümeye devam ediyor. Ne yapmam gerektiğini gerçekten bilmiyorum. Ölmesini de istemiyorum.. Yardımlarınız lazım ahali. Şimdiden teşekkürler..

Eklenen Resimler

Arminas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2018, 15:00   #60
Yeni Üye

Sevdaçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2018
Merhabalar. Sayfaya yeni üye oldum. Çok da memnun oldum. Sukulentimin cinsini öğrenmek istiyorum. Yardımcı olur musunuz?

Mesut Temiz beğendi.
Sevdaçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
cactus, sukulent

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024