agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent Bakım, Üretim (http://www.agaclar.net/forum/sukulent-bakim-uretim/)
-   -   Yapraktan Sukulent Üretimi (http://www.agaclar.net/forum/sukulent-bakim-uretim/27198.htm)

Sevgi Durul 20-12-2012 13:56

Şu anda yapraklar canlılığını kaybetti, sarardı ve yumuşadılar. Mecburen yeni yaprakları bekleyeceğiz.:rolleyes:

selis 20-12-2012 14:04

5 Eklenti(ler)
Aeonium lar Akdeniz ve Ege sahillerinde, özellikle yazlık bahçelerinde çok yetişiyor.. Kocaman ağaç haline dönmüş bir bitki görmüştüm yazın..
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 1071771)
Bahar gelse de bir an önce biz de denesek.

Benim de olsa da ben de denesem :p

Yaz sonunda diktiğim 12 tane minik Gelin çeliğinden 4 tanesi sürgün vermiş.. Gerisi hüsran ;)
Eklenti 356167
Eklenti 356168

Ve diğer denemeler..
Eklenti 356169
Eklenti 356170
Eklenti 356171

selis 20-12-2012 14:06

4 Eklenti(ler)
Bir çok saksının dibine altılmış ve köklenmiş yapraklar var.. Bir ara hepsini toparlayacağım, ama ne zaman..
Bazıları.

ıldır 20-12-2012 14:19

Sevgili Selis...

Benim de olsa da ben de denesem :p

Yaz sonunda diktiğim 12 tane minik Gelin çeliğinden 4 tanesi sürgün vermiş.. Gerisi hüsran ;)
Gelin çiçeği üretim şeklinizi görmüştüm ve sonucunu merakla bekliyordum...4 tanesinde başarılı olmussunuz..Hiç yoktan ıyıdır arkadaşım..Tek bir yapragımı 12 ye bölmüştünüz....

selis 20-12-2012 14:30

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ıldır (Mesaj 1071800)
4 tanesinde başarılı olmussunuz..Hiç yoktan ıyıdır arkadaşım..Tek bir yapragımı 12 ye bölmüştünüz....

Evet tahmin ettiğiniz gibi tek dalı parçalara böldüm..
Sanırım dikilen parçadaki gözlerin açık ya da kapalı olabileceğini kaçırdım.. Ama bu bilinemez herhalde? Daha uzun parçalarla yeni deneme yapacağım..
Eklenti 356184

Sn. Ildır
sizinki ne alemde? değişiklik var mı?

ilksenozturk 20-12-2012 15:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sakdag (Mesaj 1071735)
İsmi: Aeonium arboreum var. atropurpureum, İlksen hanım. ;) Çiçekli halini bir araştırın bir de.

Bu da uzun ismi: Amma da uzunmuş, kopyala yapıştır da buldum çözümü. ;)
Purple Crest Sedum 'Schwarzkopf' Aeonium arboreum var. atropurpureum fa. nigrum

araştırdım, araştırdım....
ah ah, nasıl birşeydir o yahu. benim gözler aynı :eek: böyle kocaman oldu :p

kaktüs.web'e sormak lazım baharda dediğiniz gibi. bir de ağaç gibi olursa böyle yeşil bitkilerimiz içinde, düşünsenize

ben bir ara sukuletlere mesafeli bakardım, çok ısınmamıştım ama zorla 'bana geeel, bana geeel' diyor bu arkadaşlar

nevsune 20-12-2012 16:14

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sakdag (Mesaj 1071632)
Yağmurda ıslanan sarı kalanchoem torfa ekili olduğu için maalesef sizlere ömür. :( Sağlam yaprakları ve çiçek dallarını toprağın üstüne yatırdım bakalım, neler olacak. ;)
Eklenti 356107

Sevgili sakdağ, bu kalanchoe yaprağını toprağa dikeli 8-10 ay olmuştur. İşte böyle yumrular yapmış. Sanırım baharda o yumrulardan yaprak çıkartacaktır. Demek böyle oluyormuş.

Zemzem 28-12-2012 14:28

sukkulentlerde yaprak çeliğini ilk defa duydum ve hemen denemek istiyorum ama bunu torfta yapsam olurmu, tutar mı acep:)

nurcanaybay 28-12-2012 14:45

Torf ya da geçirgen herhangi bir toprakta üretebilirsiniz.Toprağı nemlendirip yaprağı üzerine bırakın yeter ki ...

Bu başlığı incelerseniz gereken bilgilere ulaşacaksınız.
Kolay gelsin.

Zemzem 28-12-2012 14:54

Çok teşekkür ederim Nurcan Hanım bütün gönderileri okudum fakat toprakta emin olamadım şimdi deneyeceğim:)

nurcanaybay 28-12-2012 14:55

2 Eklenti(ler)
1.Fotoğrafta ki graptopetalum'ların tamamı yapraktan üreyenler

2.Fotoğraftakilerde kuyruk darbeleri ile düşen yapraklar , bazı yapraklar
çürüsede çoğu sağlıklı.

Saksıların tümü yağmur altında ,hiç korumaya almadım.Dikkat ettiğim tek nokta drenajlarıının iyi olması , bunun içinde saksılara 10 cm yüksekliğinde
parçaladığım köpükleri yerleştiriyorum ,bir de toprağın süzek olması önemli.

Zemzem 28-12-2012 15:03

gerçekten çok güzel görünüyorlar bu yöntem ayrı bir güzellik zaten:)

almanyalı 28-12-2012 15:33

merhaba,

Bende echeveria perle von nürnberg' sukkulent imin iki yaprağını koparıp diktim ama biri ölmüş bile biri hala iyi dikeli bir hafta oluyor, ne kadar sürede sulamak lazım? toprak kuruyunca veriyorum ama hiç bir hareket yok.

selenn 28-12-2012 17:53

Sabır sevgili almanyalı :) Kuruma ya da çürüme yoksa yaprakta sorun yok demektir. Toprak nemli olsun yeter.

almanyalı 28-12-2012 21:17

Bütün sukkulentlere uygulamak mümkün mü acaba?

kalanchoe 'ye uygulasam olur mu?

selenn 28-12-2012 21:20

Tabi, tüm sukulentler gibi Kalanchoe da yapraktan üretilebilir.

almanyalı 28-12-2012 21:46

Teşekkürler denemeye bugün başlayayım,
bakalım benim de yavru sukkulent'ım olabilecek mi?

Mustafa Abdal 30-12-2012 15:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi almanyalı (Mesaj 1077067)
Bütün sukkulentlere uygulamak mümkün mü acaba?

kalanchoe 'ye uygulasam olur mu?

3-5 türün dışında kalonchoe'ler yaprak ve dal ile çoğalırlar. (mış)

Dikkat edilecek husus çoğaltmak için bitkinin gelişmeye başladığı döneme dikkat etmek. Kalanchoe yaz sonu, sonbahar başı uyanır, birde köklendireceğiniz yaprağın olgun olmasına dikkat etmek.

almanyalı 24-01-2013 22:27

Merhaba,

Benim yapraklar yine çürüdü...para ağacı ile denedim olmadı,
kalanchoe ise kurudu, yaprak koparırken dalın biri sapından çatlamış arasında bir yavru çıkmış...
toprağa aldım, bitek o kaldı elimde..sanırım ben bu işi beceremeyeceğim.
baharda son bir kez daha kendime şans vermek istiyorum, eğer yine olmazsa pes edeceğim..hevesim kırıldı.

sevgilerimle

_Esin_ 25-01-2013 00:46

Sevgili almanyalı, geçtiğimiz baharda sadece deneme amaçlı (kalonchoe) yapraktan üretmeyi denedim kısa sürede hepsi köklendi. Halbuki bir ay önce köklenmesini denediğim yaprak ne kurudu nede köklendi. Bu konuda ısının önemi olduğunu düşünüyorum. Baharda tekrar denediğinizde başarılı olacağınıza eminim.

drhegeli 25-01-2013 09:37

1 Eklenti(ler)
Yaklaşık bir ay önce hediye gelen Kalanchoe fedtschenkoi yaprağı yavruladı. "Kendisini kurtardı" diyebilir miyiz?

Eklenti 364207
Gönderen üyemize tekrar teşekkür ederim.

Fondaki yakışıklının adı Tati... Kendisini çektiğimi zannediyor büyük ihtimalle. :)

Sevgi Durul 25-01-2013 10:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi drhegeli (Mesaj 1091263)
Yaklaşık bir ay önce hediye gelen Kalanchoe fedtschenkoi yaprağı yavruladı. "Kendisini kurtardı" diyebilir miyiz?

Yaprağı olduğu gibi toprağa yatırsanız, yavrular toprağa daha iyi tutunur. Yaprak saksı kenarından taşmasın.

_Esin_ 25-01-2013 17:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 1091278)
Yaprağı olduğu gibi toprağa yatırsanız, yavrular toprağa daha iyi tutunur. Yaprak saksı kenarından taşmasın.

Peki bu özellik sadece bu türe mi ait yoksa tüm Kalanchoe'ler için geçerlimi?

(Sorumun daha anlaşılır olabilmesi için ekleme yapma ihtiyacı duydum)

Benim köklendirdiğim yapraklarda sadece kök oluşumu var yaprak yok. Bende toprağa saplayarak köklendirdim. Yatay olarak denesem acaba yapraklanma oluşurmu?

Sevgi Durul 25-01-2013 22:04

Sevgili Esin, ben sadece kalanchoe fedtschenkoileri yapraktan ürettim. Ama diğerleri de olabilir sanırım. Bu konuda sevgili selenn'in yazmış olduğu mesajı alıntılıyorum.:)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selenn (Mesaj 1077070)
Tabi, tüm sukulentler gibi Kalanchoe da yapraktan üretilebilir.

Mustafa Abdal 29-01-2013 19:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi _Esin_ (Mesaj 1091531)
Peki bu özellik sadece bu türe mi ait yoksa tüm Kalanchoe'ler için geçerlimi?

(Sorumun daha anlaşılır olabilmesi için ekleme yapma ihtiyacı duydum)

Benim köklendirdiğim yapraklarda sadece kök oluşumu var yaprak yok. Bende toprağa saplayarak köklendirdim. Yatay olarak denesem acaba yapraklanma oluşurmu?

yatay olarak toprağa temas ettiğinde, sapın toprağa değen kısmı kök üretirken üstte kalan kısmı, güneşin uyarması (bundan çok emin olmasamda) ve doku başkalaşımı ile yaprak, sürgün üretir.
Benim denemelerimde, toprağa saplananlara nazaran toprak üstüne yatırılanlar daha çabuk yeşerdi.
Yaprak kenarından yavru verenler de ise yavruların köklerinin daha çabuk toprakla birleşmesi için toprağa yatırmak daha uygun olacaktır.

alibaba 25-02-2013 20:53

ilk denemem

1 Eklenti(ler)
Merhaba,
Bu da benim ilk denemem. bakalım başarılı olabilecek miyim? :)
Echeveria ve pachveria yapraklarım...

Zemzem 28-02-2013 10:31

bu yöntemi kaybetmek üzere olduğum sempervivum da denedim ama olmadı ne yapraklar tuttu nede bitkimi yaşatabildim

ipektuğçe 28-02-2013 12:00

2 Eklenti(ler)
3 ay önce aldığım Kalachoe rhombopilosa, kargoda 5 yaprağı kırılınca üzülmüştüm. Yaprakları aynı saksının içine sadece uçlarını toprağa değdirerek diktim.Yaklaşık 2 aya yakın sürdü köklenmeleri. Şimdi mutlu son, 3 ay sonunda bu hale geldi.

mügem 06-03-2013 10:37

2 Eklenti(ler)
Bunlar da benim yapraktan üretmeyi başardığım sukkulentlerim...
Bu kadar kısa sürede çimleneceğini ummuyordum.

Eklenti 375382

turkankaragoz 19-03-2013 09:59

kalanchoem yapraktan çok zor yetişen bir bitki. Ben denemek için farklı bir yöntem uyguladım. Nemlendirilmiş hindistan cevizi kapukları torfunu kavanoza birkaç kaşık koydum üzerine yaprak sapını torfa sokarak yaprağı yatırdım ve kavanozu kapattım. 15 gün gibi bir süre geçmesine rağmen yapraklarım kök yapmaya başladı. Resim yüklemeyi başarırsam paylaşırım.

turkankaragoz 19-03-2013 13:51

2 Eklenti(ler)
[ATTACH]Eklenti 379772[/ATTACH] yükleyebildimmi acaba

turkankaragoz 19-03-2013 13:53

gördüğünüz gibi yapraklarda hiçbir bozulma yok gayet mutlular

mor-salkım 31-03-2013 18:20

2 Eklenti(ler)
merhabalar. sukulentleri ve kaktüsleri eskiden beri çok severim fakat pek sukulentim yoktu bu zamana kadar. şu anda bir kaç çeşidim var ve onları üretmek istiyorum fakat bir tanesini yapraktan bir türlü üretemedim. şimdi yeni bi yöntemle yine deniyorum. fotoğraflarını paylaşmak istedim.

mor-salkım 31-03-2013 18:22

1 Eklenti(ler)
bu sukulenti de yeni edindim yanına da kendi ürettiğim diğer sukulentimi koydum fakat foto pek net olmadığından sağdaki miniş pek belli değil ne yazıkki :)

Mustafa Abdal 31-03-2013 19:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi turkankaragoz (Mesaj 1123537)
gördüğünüz gibi yapraklarda hiçbir bozulma yok gayet mutlular

Kapak kapalımı? Benim açıkta toprağa yatırdıklarım veya sapını toprağa gömdüklerim kök yapıyor ama filizlenme zamanları çok uzun. yaklaşık 1-2 aydır köklenmiş durumda ama yaprak üretmemiş olan kalancholar var, bu konuda rekorum Kalanchoe sexangularis için 4 ay. yaprak sapını toprağa gömdüm, 20 gün kadar sonra kıvrılarak sap ucunu topraktan dışarı çıkardı. Sap ucunda kabartılar var ama bir türlü patlayıp yeni yaprak çıkartmıyor.

alibaba 07-04-2013 14:10

3 Eklenti(ler)
merhaba,
25 şubatta yatırdığım yapraklardan 3 tanesi başarılı oldu şimdilik :)
süre olarak 1,5 ay geçmiş..
yeni yavrular gözüktü.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alibaba9 (Mesaj 1109048)
Merhaba,
Bu da benim ilk denemem. bakalım başarılı olabilecek miyim? :)
Echeveria ve pachveria yapraklarım...

turkankaragoz 09-04-2013 09:04

Meraklı amatör kavanozda kapak kapalı fakat hala kök yapıyor. Bende merakla bekliyorum. Kökleşme elbet yeni tomurcuk vermeye gidecek diye düşünüyorum. Bu benim ilk denemem sonucu hep birlikte göreceğiz. Çiçek saplarından üretim daha kolay.

mor-salkım 10-04-2013 19:53

2 Eklenti(ler)
lütfen bana yardımcı olun arkadaşlar, aynı ilk resimdekine benzeyen sukulentimi yapraktan üretemiyorum ve bu beni çok üzüyor. çünkü kaybetmekten korkuyorum onu. olur ya bi aksilik yedekleyeyim istiyorum. ilk resimdeki bi türlü yetiştiremediğim. ikinci resimdeki ise çok kolay yetiştirebildiğim sukulentlerim.söylediğim gibi resimler alıntı. ilkini nasıl yetiştireceğim acaba? en son ki denememde de aynısı oldu ortada duran sukulentler çimlendi diğer yapraklar çürüdü :( ya kuruyor ya çürüyor zaten anlamadım ki neyi yanlış yapmaktayım.:(

selenn 11-04-2013 22:53

Sevgili morsalkım, yapraktan da üretebilirsiniz dipten verdiği yavrulardan da. Mesela alıntı yaptığınız ilk karedeki soldan 3. saksıya dikkat ederseniz dipten yeni yavru vermiş ve birkaç yapraklı bir rozet oluşmuş. Sizin sukulentinizde de aynı şekilde yavru oluşumu olursa bu boydayken ayırabilirsiniz.

En kolay yöntem yapraktan üretmektir. Yine alttan alacağınız, yeterli büyüklükteki bir yaprağı nemli toprak üstüne bırakın ve kendi halinde kalsın. Önce kök oluşturacak ardında da yapraklar gelişecektir. Toprak tamamen kurumasın ya da çok ıslak olmasın yeterli.

Denemeye devam, eminim sonunda yaprakların inadını kıracaksınız :)

mor-salkım 15-04-2013 13:33

teşekkürler selenn. evet denemeye devam ediyorum.ilk resimdekinden olan çiçek açtı ama yavru vermedi, o da olur inşallah. yapraktan üretmeyi başaracağım. işin ilginç yanı kalancho dahil bikaç tane sukulent denedim ve ürettim şu anda minicik sukulentlerim olmaya başladı bi tek onu başaramadım ama yılmadan devam edeceğim :D

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024