agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent > Sukulent Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni663Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-11-2014, 22:11   #241
Yeni Üye

Poissy's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2014
Kazaya kurban gitti kökler koptu yaşatma şansın var mı ne yapabilirim ? yardımcı olursanız sevinirim herkese iyi geceler.

Eklenen Resimler

Poissy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2014, 00:15   #242
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Poissy Mesajı Göster
Kazaya kurban gitti kökler koptu yaşatma şansın var mı ne yapabilirim ? yardımcı olursanız sevinirim herkese iyi geceler.
Yaşaması çok zor, özellikle gövdede yaralar da varken enfeksiyona yakalanma ihtimali çok yüksek ama zaten artık kaybedecek bir şey olmadığı için dışarda hiç bekletmeden hemen hafif nemli toprağa ekin ve 10-15 derece aralığında bir yerde tutun. Küçük bir ihtimal de olsa köklenebilir.

-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2014, 09:26   #243
Yeni Üye

Poissy's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi -Esin- Mesajı Göster
Yaşaması çok zor, özellikle gövdede yaralar da varken enfeksiyona yakalanma ihtimali çok yüksek ama zaten artık kaybedecek bir şey olmadığı için dışarda hiç bekletmeden hemen hafif nemli toprağa ekin ve 10-15 derece aralığında bir yerde tutun. Küçük bir ihtimal de olsa köklenebilir.
Çok teşekkür ederim umarım köklenir .

Poissy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2014, 19:08   #244
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
lithops

merhaba sn ritulan,

Benim lithopslarda cook az bir burusma var ancak sizinkiler kadar değil.. Çok yakından izlediğimde görebiliyorum. Son durum budur, ilgililere duyurulur

Eklenen Resimler

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2014, 12:09   #245
Yeni Üye

muslu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2009
Merhaba,
Kenarı çatlayan salata kasesini küçük bi lithops bahçesine çevirmek istedim. Kasenin dibini matkapla iki yerinden deldim, tabana 1-2 cm lav taşı serdim. Toprak konusunda pek çok yazı vardı ama antalyada ikamet ettiğim için yazın sık sık sulanmaya ihtiyaçları olacağını dusunerek ekstra geçirgen bi karışımda karar kildim; 1.5 ölçü hazır kaktüs toprağı, 1 ölçü lav taşı, 1 ölçü
dere kumu, 1/2 olcu vermikulit kullandım. (Vermikulit hakkında çelişkili yazılar var. Bazı yazilarda toprakta organik içerik hiç olmamalı yaziyor.. Ben ekledim) Lithopsları diktim ve hiç sulamadım. Deniz kabukları ile süsledim. Öğleden sonra 2-3 saat perde arkasından güneş görüyorlar.
Yorumlarınızı bekliyorum. Hatam olduğunu düşünüyorsanız lütfen yazın..
Herkese iyi haftasonları. ..

Eklenen Resimler

muslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2014, 14:15   #246
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muslu Mesajı Göster
Merhaba,
Kenarı çatlayan salata kasesini küçük bi lithops bahçesine çevirmek istedim. Kasenin dibini matkapla iki yerinden deldim, tabana 1-2 cm lav taşı serdim. Toprak konusunda pek çok yazı vardı ama antalyada ikamet ettiğim için yazın sık sık sulanmaya ihtiyaçları olacağını dusunerek ekstra geçirgen bi karışımda karar kildim; 1.5 ölçü hazır kaktüs toprağı, 1 ölçü lav taşı, 1 ölçü
dere kumu, 1/2 olcu vermikulit kullandım. (Vermikulit hakkında çelişkili yazılar var. Bazı yazilarda toprakta organik içerik hiç olmamalı yaziyor.. Ben ekledim) Lithopsları diktim ve hiç sulamadım. Deniz kabukları ile süsledim. Öğleden sonra 2-3 saat perde arkasından güneş görüyorlar.
*** sayın Muslu,toprak karışımınız iyi geldi bana perlit koymamaklada doğru yapmışsınız bence çünkü Antalya'da lithopslar havadaki nemide alacaklardır.yazın sık sık sulama olayını unutabilirsiniz ne kadar geçirgen toprak olsada bu bitki havadaki nemide alacaktır unutmayın ki lithopslar ya sudan **** sizden kaynaklanan etkenlerden dolayı ölüyor tecrübeyle sabit.kışın 6 saat güneş görmesini sağlayın yazın ise sizin orası çok yakıcı güneş balkonda **** havadar bir yerde Haziran Ay'ından itibaren filtrelenmiş güneş sağlayın.
Saksı yüksekliği 10 cm den aşağı olmasın.
Harici çok güzel olmuş ellerinize sağlık lithopsları bende Çoklu seviyorum.

mozen beğendi.
Ritulan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2014, 20:04   #247
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Merhaba,
Merhaba sayın muslu,

Toprak karışımında vermikülit kullanmanız isabetli olmuş, o konuda endişeniz olmasın. Karışım içeriği çok fazla kumlu ve lav taşlı diyecektim ki vermiküliti eklemenizle toprağın su tutumu biraz dengelenmiş. Antalya gibi sıcak bölgelerde kullanılan toprağın çok aşırı geçirgen olmasına gerek yok, tam tersi; su kaybı çok hızlı olacağından biraz daha suyu tutacak malzemelerin oranını arttırmakta fayda var.

Lithopslar yazın yarı gölge bir yere alınıp sulamaları tamamen kesilmelidir(fakat bunun sebebi havadan nemi almaları değil.). Bahar ayları boyunca toprak karışımınız biraz fazla geçirgen olduğu için daha sık sulamak durumunda kalabilirsiniz.

Saksı düzenlemeniz göze güzel gözüküyor ancak lithopslar çok büyük saksılarda olmayı sevmezler. Saksının büyük olması sulama miktarını ayarlamayı çok zorlaştırır. Onun dışında büyük saksılarda yetişen lithopsların çiçekleri normalden küçük olur. Siz de saksının boş kısımlarına en az iki-üç lithops daha eklemeyi düşünebilirsiniz.

En son olarak da günde 2-3 saat filtreli güneş yeterli değil, kış ayları boyunca lithopsları güneş ışığından maksimum miktarda yararlanacağı yerlere yerleştirmelisiniz.

Bu keyifli hobide aramıza hoşgeldiniz

mozen ve casperia beğendi.
-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2014, 18:59   #248
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Merhaba bende lithopsları çok seviyorum. 3 4 gün önce 1 saksıda 16 tane küçük lithops aldım bana gönderirken sulamışlardı küçük oldukları için suyu ekarte ederler zannettim ama hızla 5 tanesini kaybettim. Bu akşam saksı değişimi yaptım (1 olçek hazır kaktüs topragı, 1 ölçek lav taşı, 1 ölçek volkanik curuf ve bir tutam vermikulit ) direk güneş ışığı alan pencereme koydum oda sıcaklığı 22 - 23 derece ve hiç su vermedim. Sizce yapmam gereken başka birşey varmı? Diger lithopsumun sorununu daha sonra anlatacağım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ezo : 17-12-2014 saat 22:22
ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2014, 23:26   #249
Yeni Üye

muslu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ritulan Mesajı Göster
*** sayın Muslu,toprak karışımınız iyi geldi bana perlit koymamaklada doğru yapmışsınız bence çünkü Antalya'da lithopslar havadaki nemide alacaklardır.yazın sık sık sulama olayını unutabilirsiniz ne kadar geçirgen toprak olsada bu bitki havadaki nemide alacaktır unutmayın ki lithopslar ya sudan **** sizden kaynaklanan etkenlerden dolayı ölüyor tecrübeyle sabit.kışın 6 saat güneş görmesini sağlayın yazın ise sizin orası çok yakıcı güneş balkonda **** havadar bir yerde Haziran Ay'ından itibaren filtrelenmiş güneş sağlayın.
Saksı yüksekliği 10 cm den aşağı olmasın.
Harici çok güzel olmuş ellerinize sağlık lithopsları bende Çoklu seviyorum.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi -Esin- Mesajı Göster
Merhaba sayın muslu,

Toprak karışımında vermikülit kullanmanız isabetli olmuş, o konuda endişeniz olmasın. Karışım içeriği çok fazla kumlu ve lav taşlı diyecektim ki vermiküliti eklemenizle toprağın su tutumu biraz dengelenmiş. Antalya gibi sıcak bölgelerde kullanılan toprağın çok aşırı geçirgen olmasına gerek yok, tam tersi; su kaybı çok hızlı olacağından biraz daha suyu tutacak malzemelerin oranını arttırmakta fayda var.

Lithopslar yazın yarı gölge bir yere alınıp sulamaları tamamen kesilmelidir(fakat bunun sebebi havadan nemi almaları değil.). Bahar ayları boyunca toprak karışımınız biraz fazla geçirgen olduğu için daha sık sulamak durumunda kalabilirsiniz.

Saksı düzenlemeniz göze güzel gözüküyor ancak lithopslar çok büyük saksılarda olmayı sevmezler. Saksının büyük olması sulama miktarını ayarlamayı çok zorlaştırır. Onun dışında büyük saksılarda yetişen lithopsların çiçekleri normalden küçük olur. Siz de saksının boş kısımlarına en az iki-üç lithops daha eklemeyi düşünebilirsiniz.

En son olarak da günde 2-3 saat filtreli güneş yeterli değil, kış ayları boyunca lithopsları güneş ışığından maksimum miktarda yararlanacağı yerlere yerleştirmelisiniz.

Bu keyifli hobide aramıza hoşgeldiniz
Teşekkür ederim sizin gibi deneyim sahibi üyelerin bilgileri çok önemli benim için.

Eski 21-12-2014, 19:24   #250
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ezo Mesajı Göster
Merhaba bende lithopsları çok seviyorum. 3 4 gün önce 1 saksıda 16 tane küçük lithops aldım bana gönderirken sulamışlardı küçük oldukları için suyu ekarte ederler zannettim ama hızla 5 tanesini kaybettim. Bu akşam saksı değişimi yaptım (1 olçek hazır kaktüs topragı, 1 ölçek lav taşı, 1 ölçek volkanik curuf ve bir tutam vermikulit ) direk güneş ışığı alan pencereme koydum oda sıcaklığı 22 - 23 derece ve hiç su vermedim. Sizce yapmam gereken başka birşey varmı? Diger lithopsumun sorununu daha sonra anlatacağım.
Merhaba sayın Ezo,Masajın üzerinden biraz zaman geçmiş ama yeni diktiğiniz lithopsları hemen güneş görmesin muhtemelen çok çabuk buruşacak ve su ihtiyacı ortaya çıkacaktır bir süre Gölgede durması daha iyi olacaktır.şuan nasıllar 5 tane haricinde kaybınız oldumu?

Eski 03-01-2015, 09:57   #251
Ağaçsever

Eron2014's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2014
Ben de dayanamadım ve Zengarden'dan Lithops tohumu sipariş ettim. 01.01.2014 tarihinde tohumlar (toz halinde) elime ulaştı. Şimdi mi eksem, yoksa havaların ısınmaya başlayacağı Mart ayını mı beklesem karar veremedim.

Deneyin başarısızlıkla sonuçlanmaması için önerilerinize, tavsiyelerinize açığım.

Eron2014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2015, 14:49   #252
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Ben Sonbaharda almıştım. Yarısını dere kumuna ektim. Bir tane çimlendi. Öyle duruyor. Arada güneş görüyor. İyice kuruyunca biraz kaynak suyu veriyorum. Öteki yarısını baharda ekeceğim. Yalnız ilk ektiğim sıralarda, oğlum bunun içinde ne var diye eliyle karıştırmış belki ondan bir tane çimlendi. Belki de harcı ayarlayamadım.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2015, 17:46   #253
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-02-2013
Edindiğim deneyimler neticesinde yapay ışıkta çimleniyorlar 3 mavi 1 kırmızı led lamba aldım bir karton kutunun içini aliminyum folyo ile kaplıdır yaklaşık 30 Cm uzaklıkta tepeden ışık verdim ilk çimlenme semperyumlarda oldu (4 gün) 5. Gün kaktüsler 7. Gün lithopslar çimlenmeye başladı.

gutk25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2015, 12:48   #254
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Lithopslar sulama

Arkadaşlar merhaba,lithopslarım yeni loblarını göstermeye başladı.sulama için daha bekleyecekmiyiz?Name:  image.jpg
Views: 997
Size:  34.9 KB
Eklenti 540145

maya, Milla ve Sinemsnm beğendi.
Eski 10-03-2015, 12:49   #255
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

[attach]
Name:  image.jpg
Views: 1120
Size:  43.3 KB[/attach]

maya, Milla, mclog ve 1 kişi beğendi.
Eski 11-03-2015, 08:01   #256
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2014
Merhabalar,
Geçen sene öldürdüğüm lithopslardan sonra tekrar yılbaşından önce cesaretimi topladım ve iki küçük saksı lithops grubu aldım. Hala yaşıyorlar ! ve yaprak dönüşümleri neredeyse tamamlandı. Fakat içinde çok minikler de var hiç gelişme göstermeyen. Hem saksıyı değiştirmek istiyorum hem de sulamaya ne zaman geçmeli ? Dış eski yapraklar tamamen kuruyup kağıt gibi kalınca mı? Aynı zamanda saksı değişimi yapsam kötü etkilenirler mi kafamda sorular sorular ??? Bir de telefondan resim ekleyemedim buraya var mı bir yolu? Sevgiler & selamlar

Sinemsnm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2015, 08:37   #257
Ağaçsever

Aeonium's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2015
Lithopslarım minik saksıların içinde duruyor. Acaba çoğalıp çiçek açmaları için daha büyük bir yere mi almak lazım.

Aeonium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2015, 08:42   #258
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2015
Merhabalar,
Lithops yetiştiriciliği konusunda çok yeniyim. Yaklaşık 1 ay önce tohumunu aldığım lithopsları toprakla buluşturdum. Filizlenme aşamaları gayet güzel seyrediyor.
Ancak çok küçük olan lithops filizlerinden bazıları nedenini bilmediğim bir şekilde yan yatmış şekilde gelişiyor. Bu filizleri kürdan yardımı ile düzeltmeli miyim? Yoksa müdahele etmeden bu şekilde bırakmalı mıyım?
Teşekkürler.

brkayd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2015, 12:14   #259
Yeni Üye

muslu's Avatar

Merhabalar
Lithops kasesinin Son durumunu gönderiyorum. Hala sulamiyorum. nisandan itibaren dış yaprakları tamamen kuruyanlara haftada bir 1 tatlikasigi su vermeye başlıyorum. . Kisin geceleri uyguladigim yapay aydinlatma renklerde belirgin duzelme sagladi.. boyu yetersiz isik nedeniyle cok uzayanlar yeni yaprak cikaramaz arkadaslar dogmalarina benim gibi nazikçe! yardim etmeniz gerektiğini dusunuyorum (fotografta bakiniz lth. Terricolor 'prince albert'). Kisin yapay isikla tekrar ayni problemi de yasamazsiniz... Herkesin yüzünü güldüren bol çiçekli günler. .

Eklenen Resimler

maya, Milla ve Ritulan beğendi.
Eski 01-05-2015, 21:11   #260
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2015
merhabalar, forumda lithops sayfaları pek aktif değil, yazayım belki biraz canlanır diye düşündüm. zengardendan 2 hafta önce alıp ektiğim 20 tohumdan 7 tanesi filizlendi, normal mi yoksa çok mu az bilemedim. **** 2 haftadan sonra hala filizlenme olur mu? bir de şu anda filizlenmiş kaba biraz daha tohum atsam onlar da filizlenir mi ki? ne dersiniz?

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Alexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2015, 22:09   #261
Yeni Üye

muslu's Avatar

Lithops canaginda son durumlar 😀

mozen, Milla, Ritulan ve 1 kişi beğendi.
Eski 22-05-2015, 22:16   #262
Yeni Üye

muslu's Avatar

Alıntı:

mozen, Milla ve Ritulan beğendi.
Eski 03-08-2015, 10:50   #263
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ritulan Mesajı Göster
Merhaba Sayın Ritulan, lithops larınızı nereden aldığınızı öğrenebilir miyim? teşekkürler

Sodabas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2015, 10:53   #264
Yeni Üye

Alıntı:
Sayın Muslu, Ankarada lithops aldığınız belli bir yer var mı? ben bulamıyorum da

Eski 04-08-2015, 10:04   #265
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
İnternette türk sitelerinde satış var.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2015, 13:43   #266
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
İnternette türk sitelerinde satış var.
Çok teşekkürler sayın Çiçeksever..

Eski 07-08-2015, 18:22   #267
Yeni Üye

ismailcakir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2015
Arkadaşlar Selam resimdeki lithops'um için ne yapabilirim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ismailcakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2015, 12:19   #268
Yeni Üye

ismailcakir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2015
Tekrar merhaba kimseden cevap gelmeyince kendimce bişeyler yaptım. Bu şekilde olan lithops ları ters bir şekilde güneşe koydum . Ertesi gün sanırım umut vaat etmeye başladılar. Resimlerini paylaşıyorum.

Jakin beğendi.
ismailcakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2015, 18:43   #269
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismailcakir Mesajı Göster
Tekrar merhaba kimseden cevap gelmeyince kendimce bişeyler yaptım. Bu şekilde olan lithops ları ters bir şekilde güneşe koydum . Ertesi gün sanırım umut vaat etmeye başladılar. Resimlerini paylaşıyorum.

İsmail bey merhaba ,siz bir çözüm bulmuşsunuz ama sanırım o lithopsları kaybedersiniz çok yapılabilecek birşey yok gibi duruyor fazla sulamışsınız sanırım be nedenle mantar olmuş gibi duruyor ve ayrıca Yaşadığınız yerde güneş çok yakıcı ben bu ayda lithopsları aydınlık bir Gölge alanda tutuyorum sanırım güneşe koymanızda yanlış olmuş ama sonucu değiştirmez .olumsuz bir yorum gibi oldu sadece bir tanesi kurtulabilir .umarım ben yanılırım da onlar yaşar.

Eski 10-08-2015, 18:48   #270
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sodabas Mesajı Göster
Merhaba Sayın Ritulan, lithops larınızı nereden aldığınızı öğrenebilir miyim? teşekkürler
Sayın sodabaş,Facebook da kaktüs cenneti ,satan kişi Kaya Çalışır ben hepsini ondan aldım .

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024