agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent > Sukulent Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni663Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-07-2014, 03:02   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
O şekilde yara almış lithopslar için ilaçlayıp bölünme zamanına kadar hayatta kalsın diye bol bol dua etmekten başka yapacak bişey yok Üstten sulamamanın sebebi yapraklara su gelmesin diye, başka bir esprisi yok. Yaprakları ayrık duranın akıbetini de bekleyip göreceğiz sanırım.

Ritulan beğendi.
-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2014, 07:57   #152
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Question

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi -Esin- Mesajı Göster
Sevgili Seabert,

Lithopslarınızın güneşten bayaca etkilenmesine ben de üzüldüm. Çok fazla yananlar kurtulmayabilir ama içinden yaşayacak olanlar da vardır gibime geliyor. 3 saksı yaklaşık 60 lithops falan olmalı... Özellikle o bölünen yetişkinlerde yeni çıkan yavrular da mı güneş yanığı oldu? Fotoğraf yükleyin de bir bakalım son durumları nedir.
Mesajları okudum, okudum da, ne cevap yazmak, ne de fotografını yüklemek içimden gelmedi..

Toplamda 5 minik yavruyu bir saksıya topladım, en iyi durumda olanlar onlar.. Yavru durumdakilerin diğerlerini kaybettim..

Lithops julii fulleri rouxii bölünüyordu, durumu kötü, sanırım kurtulamayacak. Yavru da hasar görmüş çünkü..

Lithops olivacea bölünüyordu, hatta ikiz geliyordu hatırlarsanız.. Umarım kurtulur, yavrular fena görünmüyor ama, alt gövde bayagı hasarlı... ??

Lithops aucampiae eunicea ; bölünecek gibi lob aralıgı açılırken başımıza bu geldi.. Sanırım şokta.. Gövde hasarlı tabi...

Pleiospilos neliler ; 4 taneden 2 tanesi hayatta . Umarım toparlarlar..

Fotograf yüklemek istemiyorum, cidden moralim cok bozuk, oturdum agladım hallerine.. Kendi ellerimle öldürmüş gibi hissediyorum..

Vicdan azabımı hafifletmek için yerlerine yenilerini aldım dün.. Bulundukları yere her bakışımda suçluluk duygum depreşiyordu..

Bu seferkileri henüz ayırmadım.. Yerlerine alışsınlar biraz bakalım..

Eklenen Resimler

YeniBON ve Ritulan beğendi.
Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2014, 11:06   #153
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2014
Sevgili seabert ,kayıplara inanın hepimiz üzülüyoruz.ben sizin lithopsunuz olsada üzülüyorum ama bilerek yapmadınız sonuçta üzmeyin kendinizi.bu arada yenileriniz gayet sağlıklı duruyor .aucampiae ler taş gibi oluyorlar gerçekten çok dayanıklılar ama karasmontanalara dikkat edin derim.ben aucampiaelerden hiç kayıp vermedim güneşe karşı da diğerlerinden daha dayanıklılar hiç buruştuklarını görmedim .sağlıkla büyütün.şeyma çiçekçilikten mi bu minikler?

YeniBON ve Seabert74 beğendi.
Ritulan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2014, 11:13   #154
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Talking

Alıntı:
O şekilde yara almış lithopslar için ilaçlayıp bölünme zamanına kadar hayatta kalsın diye bol bol dua etmekten başka yapacak bişey yok Üstten sulamamanın sebebi yapraklara su gelmesin diye, başka bir esprisi yok. Yaprakları ayrık duranın akıbetini de bekleyip göreceğiz sanırım.
Sevgili Esin,doğru çünkü o yaralı olanları da aynı şekilde üstten bolca suluyordum haliyle su üstlerine kadar çıkıyor ve sulamadan birkaç gün sonra kaybettim yoksa durumları iyiydi .
Yaralı ağzı açık şaşkına gelince son durumu yaprak hala sert bizzat kontrol edildi.akıbetini bende merak ediyorum.Name:  image.jpg
Views: 1118
Size:  40.7 KB

Eski 17-07-2014, 11:18   #155
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Bu da sürekli buruşuk diye forumda sorup durduğum lithops sevgili Esin ,meğer bölünmesini tamamlamadığı için buruşukmuş .3 güne ekstradan suluyordum .bunuda ben yapmışım.son hali üstten köküne bakmak için çektiğimde sadece üstü geldi.çok komik çakıl taşlarından bile küçük Yaşar mı bilmiyorumName:  image.jpg
Views: 1457
Size:  63.2 KB

Eski 17-07-2014, 11:20   #156
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Sayın Seabert74 ve sizin vesilenizle diğer tüm lithops severler, bu bitkileri yetiştirme hevesinizi ve aynı zamanda da kaybetme üzüntünüzü gayet iyi anlıyorum. Bana 7 yıl önceki halimi hatırlattınız:
Lithops ve diğer mesemb türlerin yetiştiriciliği maalesef bizim Türkiye ikliminde çok zor. Ben bir de bunu Erzurum'da yapmaya çalışıyorum. Yani bu bitkilere olan ilgim ve alakamın 7 yıl öncesi halim içler acısıydı. Çaresizlik ve bilgi eksikliği beni yurt dışındaki yetiştiricilere kadar götürdü. Almadığım bilgi ve yabancı kaynak kalmadı. Hepsinin özeti şu ki herkesin kendi şehrinin hatta kendi evinin sıcak- soğuk, güneşli-güneşsiz oluşuna göre bir yetiştirme tarzı gerektirior bu bitkiler. Bunu da en iyi siz belirleyebilirsiniz.
Benim hem kendi konu başlığımda hem de Lithops konu başlığında onlarca tecrübe paylaşımım var. İşlerimin bana fazla zaman tanımaması açısından artık siteye aktif girmiyorum daha çok instagram kullanıyorum (@mesembmania) ama artık girip herkesin bu konulardaki sorularına eskiden verdiğim gibi tekrar cevap vermeye çalışacağım.
Lithopsların en hassas yeri gövdedir. Yanlışlıkla bir toplu iğne bile değdirseniz oradan mantar kapıp ölür. Bu yüzden bu eşsiz sanat eserini yaratan Allah onu toprağa gömülü yaratmıştır. Hatta öyle ki daha geçen 100-150 yıl öncesine kadar bilinmeyen bir bitki oluşlarının sebebi çöl kumlarıyla çoğunun hiç görünmeyecek şekilde kaplı oluşları. Zaten keşfedilmeleri çiçek borularını uzatıp çiçek açmaları sonucu kumdan çiçek mi çıkarmış diye sorgulayan kaşiflerin kumu hafif temizlemeleriyle ortaya çıkmış.
Lithopslarınızı güneşte unuttuktan sonraki resmine baktımda, lithopslar direkt güneş ışığını tüm vücutlarına alırlarsa (kastım, doğada sadece lithopsların pencere diye tabir edilen üst yaprak lobları toprağın üstündedir gövde ve kök toprağa gömülüdür) geri dönüşsüz olarak umudu kesmelisiniz. Bu yüzden bol ışık alan özellikle güneş olması çok daha iyi ancak sadece pencerelerini toprak üstünde tutabilirseniz (buradaki topraktan kastım toprak, kuvars taş, mermer ve çöl kumu karışımı yani doğal Namibia, Botswana ve Güney Afrika habitat toprağı).
Sulamalarınız mutlaka güneş ışınlarının bitkinize değmesi bittikten sonra olsun. Bitkiniz buruşmadan yeni su vermeyin. Üstten sulayın ki fazla su çıkıp gitsin. Altından sulamayın. Altına su koymayın. Güneşli havada püskürtme yapmayın. Damlacıklar mercek etkisi yapar ve bitkinizi yakar.
Asla soğuk ve güneşsiz havalarda sulamayın. Gübreyi ilkbaharda verin yoksa bitki yazın gübre alırsa toprak bitki için bir ızdırap haline gelir.
Şimdilik aklıma gelenler ve söyleyebileceklerim bu kadar. Buradan sorularınıza her zaman aynı gün geri dönmesem bile en kötü özel mesajla sorabilirsiniz, sorularınıza mutlaka dönüş yaparım.
Sağlıcakla kalın...

AizoaceaeFAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2014, 12:23   #157
Ağaç Dostu

yalper's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2013
gidişleriniz hep sessiz, dönüşlerinizse muhteşem oluyor sayın AizoaceaeFAN
İnanır mısınız son günlerde, uzun zamandır siteye uğramadığınız için kendi kendime hayıflanıyordum, hoşgeldiniz tekrar..

yalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2014, 12:27   #158
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ritulan Mesajı Göster
Sevgili seabert ,kayıplara inanın hepimiz üzülüyoruz.ben sizin lithopsunuz olsada üzülüyorum ama bilerek yapmadınız sonuçta üzmeyin kendinizi.bu arada yenileriniz gayet sağlıklı duruyor .aucampiae ler taş gibi oluyorlar gerçekten çok dayanıklılar ama karasmontanalara dikkat edin derim.ben aucampiaelerden hiç kayıp vermedim güneşe karşı da diğerlerinden daha dayanıklılar hiç buruştuklarını görmedim .sağlıkla büyütün.şeyma çiçekçilikten mi bu minikler?
Evet Sn Ritulan, aynı yerden aldım bunları da..
Umarım saglıkla devam ederiz.. Çok teşekkürler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AizoaceaeFAN Mesajı Göster
Sayın Seabert74 ve sizin vesilenizle diğer tüm lithops severler, bu bitkileri yetiştirme hevesinizi ve aynı zamanda da kaybetme üzüntünüzü gayet iyi anlıyorum. Bana 7 yıl önceki halimi hatırlattınız:
Lithops ve diğer mesemb türlerin yetiştiriciliği maalesef bizim Türkiye ikliminde çok zor. Ben bir de bunu Erzurum'da yapmaya çalışıyorum. Yani bu bitkilere olan ilgim ve alakamın 7 yıl öncesi halim içler acısıydı. Çaresizlik ve bilgi eksikliği beni yurt dışındaki yetiştiricilere kadar götürdü. Almadığım bilgi ve yabancı kaynak kalmadı. Hepsinin özeti şu ki herkesin kendi şehrinin hatta kendi evinin sıcak- soğuk, güneşli-güneşsiz oluşuna göre bir yetiştirme tarzı gerektirior bu bitkiler. Bunu da en iyi siz belirleyebilirsiniz.
Benim hem kendi konu başlığımda hem de Lithops konu başlığında onlarca tecrübe paylaşımım var. İşlerimin bana fazla zaman tanımaması açısından artık siteye aktif girmiyorum daha çok instagram kullanıyorum (@mesembmania) ama artık girip herkesin bu konulardaki sorularına eskiden verdiğim gibi tekrar cevap vermeye çalışacağım.
Lithopsların en hassas yeri gövdedir. Yanlışlıkla bir toplu iğne bile değdirseniz oradan mantar kapıp ölür. Bu yüzden bu eşsiz sanat eserini yaratan Allah onu toprağa gömülü yaratmıştır. Hatta öyle ki daha geçen 100-150 yıl öncesine kadar bilinmeyen bir bitki oluşlarının sebebi çöl kumlarıyla çoğunun hiç görünmeyecek şekilde kaplı oluşları. Zaten keşfedilmeleri çiçek borularını uzatıp çiçek açmaları sonucu kumdan çiçek mi çıkarmış diye sorgulayan kaşiflerin kumu hafif temizlemeleriyle ortaya çıkmış.
Lithopslarınızı güneşte unuttuktan sonraki resmine baktımda, lithopslar direkt güneş ışığını tüm vücutlarına alırlarsa (kastım, doğada sadece lithopsların pencere diye tabir edilen üst yaprak lobları toprağın üstündedir gövde ve kök toprağa gömülüdür) geri dönüşsüz olarak umudu kesmelisiniz. Bu yüzden bol ışık alan özellikle güneş olması çok daha iyi ancak sadece pencerelerini toprak üstünde tutabilirseniz (buradaki topraktan kastım toprak, kuvars taş, mermer ve çöl kumu karışımı yani doğal Namibia, Botswana ve Güney Afrika habitat toprağı).
Sulamalarınız mutlaka güneş ışınlarının bitkinize değmesi bittikten sonra olsun. Bitkiniz buruşmadan yeni su vermeyin. Üstten sulayın ki fazla su çıkıp gitsin. Altından sulamayın. Altına su koymayın. Güneşli havada püskürtme yapmayın. Damlacıklar mercek etkisi yapar ve bitkinizi yakar.
Asla soğuk ve güneşsiz havalarda sulamayın. Gübreyi ilkbaharda verin yoksa bitki yazın gübre alırsa toprak bitki için bir ızdırap haline gelir.
Şimdilik aklıma gelenler ve söyleyebileceklerim bu kadar. Buradan sorularınıza her zaman aynı gün geri dönmesem bile en kötü özel mesajla sorabilirsiniz, sorularınıza mutlaka dönüş yaparım.
Sağlıcakla kalın...
Sayın AizoaceaeFAN,
Sizin sayfalarınızın tamamını okumuş ve koleksiyonunuza hayran kalmıştım.. Sayfalarınızı gezdikçe daha çok lithops merakı oluşuyor inanın.. Lütfen paylaşımlarınız daha çok olsun, tecrübelerinize çok ihtiyaç var burada..
Her ne kadar okusam da, malesef tecrübe yaşayarak kazanılıyor..

Kendi durumuma bir yandan da gülüyorum, hatırlar mısınız Zeki Alasya & Metin Akpınar'ın oynadıgı bir reklam vardı ; kızamık aşısını anlatan ..

Metin Akpınar (bir köylü kadınını canlandırırken) , bazı çocuklarının ölüm nedenlerini "Birisini eşek depti, biri kızamıktan öldü, diğeri su çiçeğinden getti" diye anlatıyordu.

Benim lithopslarım da;

Biri fısfısladım, öldü,
Biri yağmurda gitti,
Biri mantardan öldi,
Kalanları da güneş yaktı...

Ağzımızın tadı bozulmasın arkadaşlar, sevgiler

YeniBON, yalper ve Ritulan beğendi.
Eski 17-07-2014, 12:41   #159
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ritulan Mesajı Göster
Bu da sürekli buruşuk diye forumda sorup durduğum lithops sevgili Esin ,meğer bölünmesini tamamlamadığı için buruşukmuş .3 güne ekstradan suluyordum .bunuda ben yapmışım.son hali üstten köküne bakmak için çektiğimde sadece üstü geldi.çok komik çakıl taşlarından bile küçük Yaşar mı bilmiyorumEklenti 509472
Yoo bölünmesini tamamlamadığı için buruşuk diyemeyiz. Siz bana sorduğunuzda onlar çok uzun süredir sulanmamış, yeni alınmış lithopslardı sevgili Ritulan. Susuzluk dolayısıyla buruştuğunu düşünüp sulayın demiştim ama o buruşukluk tek sulamayla gitmiyorsa başka bir problem var demek oluyor. Sık aralıklarla sulayarak buruşukluğun gitmesini beklemek yanlış olur. Zaten lithopslar çöl bitkileri oldukları için doğal ortamlarında su onlar için çok değerlidir, tek bir damlayı ziyan etmeden toplamaya yönelik evrimleşmişlerdir. Çok susuz bir lithopsa verilen birazcık su bile onun o buruş buruş halini düzeltmesi için yeterlidir. Eğer düzeltemiyorsa bilin ki başka bir problemi vardır. Sizdekinde de mantar enfeksiyonu başlamış ve kök boğazını tamamen çürütmüş. O yüzden üst kısım elinizde kalmış. İçteki minik lithops bir sonraki bölünme için büyütmeye çalıştığı yaprakları, onları daha çok uzun süre görmüyor olacaktık. Şu an o miniğin de kökünde aynı çürüme devam ediyor. Fungisit alıp ilaçlayabilirseniz belki küçük bir ihtimal kurtulma şansı olur.

Eski 17-07-2014, 12:56   #160
Ağaç Dostu

Sevgili Seabert,

Üzüntünüzü anlayabiliyorum ve paylaşıyorum. Her ne kadar bu sayfada lithops tecrübelerimi aktarmaya çalışsam da bazen insanın kendinin deneyimlemesi gereken durumlar da çıkabiliyor. "Bol güneşli ortamda yetiştirin" denilir mesela ama ne kadar bol güneş, ne kadardan sonrası tehlikeli, bunu yazıyla anlatmak zor sanırım, yaşamak gerekiyor. Ben de ilk aldığım lithopsumu "Çöl bitkisi ya 45 derecelere dayanabiliyor, burdaki güneş mi onu yakacak" deyip güneşin altında yaktım, hem de Şubat ayında! Fakat ondan sonra neyin ne olduğunu anladım. Yanan lithopsçuk yaralandı berelendi ama ölmedi, yakışıklılığı azaldı yalnızca. Şimdi onu yaprak değiştirme dönemine kadar yaşatabilirsem tamamen düzelecek. Sizdekilerde de belki bu durumda olanlar vardır diye düşünüyorum, özellikle bölünmeye çalışanlar sadece dıştan yandıysa düzeleceklerdir.

Eski 18-07-2014, 06:11   #161
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Alıntı:
Yoo bölünmesini tamamlamadığı için buruşuk diyemeyiz. Siz bana sorduğunuzda onlar çok uzun süredir sulanmamış, yeni alınmış lithopslardı sevgili Ritulan. Susuzluk dolayısıyla buruştuğunu düşünüp sulayın demiştim ama o buruşukluk tek sulamayla gitmiyorsa başka bir problem var demek oluyor. Sık aralıklarla sulayarak buruşukluğun gitmesini beklemek yanlış olur. Zaten lithopslar çöl bitkileri oldukları için doğal ortamlarında su onlar için çok değerlidir, tek bir damlayı ziyan etmeden toplamaya yönelik evrimleşmişlerdir. Çok susuz bir lithopsa verilen birazcık su bile onun o buruş buruş halini düzeltmesi için yeterlidir. Eğer düzeltemiyorsa bilin ki başka bir problemi vardır. Sizdekinde de mantar enfeksiyonu başlamış ve kök boğazını tamamen çürütmüş. O yüzden üst kısım elinizde kalmış. İçteki minik lithops bir sonraki bölünme için büyütmeye çalıştığı yaprakları, onları daha çok uzun süre görmüyor olacaktık. Şu an o miniğin de kökünde aynı çürüme devam ediyor. Fungisit alıp ilaçlayabilirseniz belki küçük bir ihtimal kurtulma şansı olur.
Sevgili Esin ,sakın yanlış anlamayın siz uzaktan bir gözle bize yardımcı olmaya çalışıyorsunuz ve çoğu lithopsum sayenizde hayatta diyebilirim.fungusit aldım en yakın zamanda ilaçlama yapacağım.biraz toprağın kurumasını beklemeliyim.bende bazen oluyorya bu mevsimde bölünmeye çalışan acaba öyle bir şey mi demiştim o zaman 3 güne bir verdiğim sulardan bu hale geldi çünkü bu kadar küçük olması normal değil.kurtulma şansı olsa bile gelişemiz gibi geliyor kışın bölünmesi gerekirken çürümeden dolayı şimdi bölündü.

YeniBON beğendi.
Eski 19-07-2014, 08:08   #162
Ağaç Dostu

Yanlış anlamadım da yanlış bilgi olmasın diye düzelteyim dedim. Bu sıcaklarda lithopsları yarı gölgeye alıp sulamalarını oldukça azaltmak gerek. Hem büyümede durgun bir dönemde olduklarından suyu çok kullanmıyorlar, hem de mantar kapıda bekliyor

YeniBON beğendi.
Eski 19-07-2014, 13:21   #163
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Wink Bu noktalar mantar mı?

Evet sanırım mantarla tanıştım,5 gün önce sulama yaptım toprak hala kurumamış çünkü bir önceki sulamayı da 6 gün önce yapmıştım havalar çok sıcak diye .sanırım koca bir hata yaptım .şimdi toprak nemli fungusit kullanabilirmiyim ?bazılarının gövdede noktacıklar oluştu,bu mantara mı işaret?
Name:  image.jpg
Views: 1101
Size:  52.4 KB
Gölgede mi durmadılar artık?güneşteki aucampiae ler ve salicolalar çok iyi görünüyor onlarda böyle bir sorun YÖK.onlarda genel olarak hiçbir sorun yok
Bu karasmontanalar sıkıntılı

YeniBON ve Milla beğendi.
Eski 20-07-2014, 16:21   #164
Ağaç Dostu

Mantarla zaten tanışmıştınız sevgili Ritulan, bir önceki lithopsunuzun elinizde kalması mantar dolayısıyla olmuştu Burdakilerde noktacıkların ufak tefek sıyrık, yaralanma olduğunu düşünüyorum, mantar değil. Konya güneşi Tekirdağ'daki kadar yakıcı mı bilemem, güneşte buruşmuyorlarsa bırakabilirsiniz ama ben burda riske edemiyorum güneş altında bırakmayı.

YeniBON beğendi.
Eski 20-07-2014, 21:43   #165
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Mantar ,deyince nedense beyaz beyaz olması gerekiyormuş gibi bir algım var bu noktacıkları sanırım dikim yaparken alt yapraklarını sığırmışım muhtemelen ben yaptım ama sulamadan sonra belli oldu.
5 gün arayla sulayınca hava alsınlar diye dibindeki taşlarıda çıkardım toprağı havalandırdım umarım toprak bir an önce kurur da bende rahat ederim toprak 6 gündür ıslak.bir daha kaktüs toprağına perlit karıştıracağım sanırım bendekilerin tortu fazla.
Konya güneşi Tekirdağ'dan daha yakıcı havası da sizin oranın yarısı kadar bile nem yoktur burda aşırı kuru bir sıcak düşünün nemsiz ve yakıcı .benim balkon camlarım filtrelenmiş bir cam o nedenle güneş lithopsları yakmıyor ama maalesef karasmontanaları biraz buruşturuyor ve en son üzeri küf gibi olanlardan sonra onları cam kenarından aldı ama diğerleri için çok iyi durumda yarın foto yüklerim .
Esin hanım büyüme zamanları bitti mi?

YeniBON beğendi.
Eski 20-07-2014, 21:49   #166
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 Mesajı Göster
Mesajları okudum, okudum da, ne cevap yazmak, ne de fotografını yüklemek içimden gelmedi..

Toplamda 5 minik yavruyu bir saksıya topladım, en iyi durumda olanlar onlar.. Yavru durumdakilerin diğerlerini kaybettim..

Lithops julii fulleri rouxii bölünüyordu, durumu kötü, sanırım kurtulamayacak. Yavru da hasar görmüş çünkü..

Lithops olivacea bölünüyordu, hatta ikiz geliyordu hatırlarsanız.. Umarım kurtulur, yavrular fena görünmüyor ama, alt gövde bayagı hasarlı... ??

Lithops aucampiae eunicea ; bölünecek gibi lob aralıgı açılırken başımıza bu geldi.. Sanırım şokta.. Gövde hasarlı tabi...

Pleiospilos neliler ; 4 taneden 2 tanesi hayatta . Umarım toparlarlar..

Fotograf yüklemek istemiyorum, cidden moralim cok bozuk, oturdum agladım hallerine.. Kendi ellerimle öldürmüş gibi hissediyorum..

Vicdan azabımı hafifletmek için yerlerine yenilerini aldım dün.. Bulundukları yere her bakışımda suçluluk duygum depreşiyordu..

Bu seferkileri henüz ayırmadım.. Yerlerine alışsınlar biraz bakalım..
Sevgili seabert,bendeki karasmontanalar sıkışıklık nedeniyle çoğunda yara vardı gördüğüm kadarıyla sizinkilerde çok sıkışık.ben o saksıdan çok sıkıntı yaşıyorum keşke almasaydım dedirtti.dikkat edin sizinkilerde yara olmasın.

Eski 21-07-2014, 08:55   #167
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

teşekkürler ritulan,

Yerlerine alışsınlar diye bekliyorum ayırmak için.. Aldıgım anda sulanmışlardı, aldıgımdan bu yana hiç sulamadım ama 1 tanesini kaybettim bile..
Sanırım toprak ıslak.. Sıkısık olmalarından dolayı altı ıslak değildir diye düşünmüştüm ama şimdi korktum 1 tanesini kaybedince..

Bir sorum olacak sevgili Esin??
Acaba saksının tamamını lav taşı ya da tamamıyla çakıl taşı ile doldursak, nasıl olur??

YeniBON beğendi.
Eski 21-07-2014, 12:48   #168
Ağaç Dostu

Tamamen lav taşına ekemeyiz, toprak olmazsa besin alamazlar öncelikle. Ayrıca kökleri çok kurur, kılcal kök salamazlar, yeterli su alamazlar.
Yeni lithopslarınızı bence bir an önce ayırıp asıl yerlerine ekmelisiniz sevgili Seabert. Onlar tamamen torfta ekili ve siz üstten su dökseniz de su asla toprağın içine işlemiyor. Yani yeni aldıklarınız aslında çok uzun süredir hiç sulan(a)mıyor.

Lithopslar temmuz-ağustos aylarında sıcaklıkların artmasıyla uyku moduna geçerler, büyümezler. Sonbaharda tekrar hızlı büyüme dönemine girecekler.

Seabert74 beğendi.
Eski 21-07-2014, 13:55   #169
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Akşam hemen ilgileneceğim, teşekkürler

Eski 24-07-2014, 12:35   #170
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Taşları tamamen çıkardım ama belirteyim taşlardan dolayı bir hasar oluşmamışName:  image.jpg
Views: 1094
Size:  70.7 KB

YeniBON, Seabert74 ve Milla beğendi.
Eski 24-07-2014, 12:36   #171
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Bunlar Güneş'te olanlarName:  image.jpg
Views: 1066
Size:  46.4 KB

Eski 24-07-2014, 12:54   #172
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Temmuz başında diktiklerimName:  image.jpg
Views: 1050
Size:  50.8 KB

Eski 04-08-2014, 14:31   #173
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Mantara karşı ilaçlama yaptım üstleri lekeler oluştu bunları sileyim mi?[],Name:  image.jpg
Views: 1071
Size:  51.9 KB

Eski 04-08-2014, 14:35   #174
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Captan marka ilaçla spreyledim bir kere yapmam yeterli mi tekrarlamalımıyım?Name:  image.jpg
Views: 1054
Size:  56.4 KB

Eski 14-08-2014, 08:17   #175
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

son durum..

Güneşte kaybettiklerimden sonra yeni gelenlerin durumu.. Sayın Ritulan buyrun bunlar size

Saksıyı hemen ayırmıştım , panik halde ayırma kararı alınca düzgün saksı da bulamadım, elimdekileri kullandım.. Şimdi bir daha nasıl değiştiririm, onu düşünüyorum..

Ayırdıktan sonra bir kayıp yok şimdilik, umarım bu şekilde devam ederiz..

Eklenen Resimler

Eski 14-08-2014, 11:18   #176
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Sayın seabert ,çok güzeller saksı değişimi iyi olmuş.yerlerine alışmışken saksı değiştirmeyin bence çok sıkışık da değiller küçük lithopsların yanyana olmaları iyiymiş Taner bey söylemişti .ben ilk lithopsları aldığımda Taner beyi arayıp sormuştum sağolsun ilgilenip anlatmıştı.
Ben lithopslar sizin de olsa merak ediyorum büyüdüler mi diye
Ama çok güzeller ilk foto daki mutasyonlu gözümden kaçmadı bu saksıdada denk gelmiş size.en son foto süpermiş umarım bizimkilerde öyle olur.
Sağlıkla büyütün ellerinize sağlık.

Seabert74 beğendi.
Eski 14-08-2014, 16:01   #177
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Evet saksı değişimi artık bu şekilde devam edecek.. Önceki mutasyonlu olanı çok sevdiğimi telefon siparişimde anlatmıştım, sanırım bana gönderirken jest yaptılar..
Sonuncusu da biraz erken gelişmiş olarak çıktı, aynı saksıdan ..
Bunları kayıplarımdan sonraki jest olarak kabul ettim ben.. Umarım çiçekli günlerini de paylaşırız, sevgiler

YeniBON ve Ritulan beğendi.
Eski 15-08-2014, 10:54   #178
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

En sonuncu büyük iyi bir jest olmuş ,ben onu Ayrı sipariş zannettim çiçeklenecekleri günleri sabırsızlıkla bekliyorum hepsi olmamada bir kaç tanesi açsa o bile yeter bana

Eski 25-08-2014, 10:45   #179
Ağaçsever

rainbowcolor's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2012
İş yoğunluğundan ilgisiz kalan lithopslarıma kavuştum. Lithopslarımda üç kayıp olmuş. Kedi üzerinde yatmasından dolayı toprak seviyesinden kopmuş biri de üzerinde yırtık olmuş tırnak izi gibi duruyor revire kaldırdım Diğerleri tombik tombik olmuşlar Küçük bir derleme fotoğraf.

Eklenen Resimler

Stapes, ezo, YeniBON ve 4 kişi beğendi.
rainbowcolor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2014, 11:42   #180
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rainbowcolor Mesajı Göster
İş yoğunluğundan ilgisiz kalan lithopslarıma kavuştum. Lithopslarımda üç kayıp olmuş. Kedi üzerinde yatmasından dolayı toprak seviyesinden kopmuş biri de üzerinde yırtık olmuş tırnak izi gibi duruyor revire kaldırdım Diğerleri tombik tombik olmuşlar Küçük bir derleme fotoğraf.
Sayın rainbowcolor ,çok sağlıklı tombiş tombiş olmuşlar iyi bakmışsınız.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024