agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent > Sukulent Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni663Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-08-2015, 19:20   #271
Yeni Üye

ismailcakir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ritulan Mesajı Göster
İsmail bey merhaba ,siz bir çözüm bulmuşsunuz ama sanırım o lithopsları kaybedersiniz çok yapılabilecek birşey yok gibi duruyor fazla sulamışsınız sanırım be nedenle mantar olmuş gibi duruyor ve ayrıca Yaşadığınız yerde güneş çok yakıcı ben bu ayda lithopsları aydınlık bir Gölge alanda tutuyorum sanırım güneşe koymanızda yanlış olmuş ama sonucu değiştirmez .olumsuz bir yorum gibi oldu sadece bir tanesi kurtulabilir .umarım ben yanılırım da onlar yaşar.

Sayın Ritulan umarım kurtulurlar saksı değişimi yaptım. Toprakları çok azalmıştı. cactus toprağı aldım ve bu toprakla değiştirdim fakat toprağın nemli olduğunu önemsemedim fakat lithops lar buna hemen cevap verdi . Toprağı önce kurutup değişimi yapmalıymışım. Resimlerini zaman içinde paylaşırım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ismailcakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2015, 14:42   #272
Yeni Üye

muslu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sodabas Mesajı Göster
Sayın Muslu, Ankarada lithops aldığınız belli bir yer var mı? ben bulamıyorum da
Ben antalyada yaşıyorum.. angay kaktüs un internet sitesinden sipariş verdim. Ankaraya da gönderiyorlar

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2015, 15:02   #273
Yeni Üye

ismailcakir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sodabas Mesajı Göster
Merhaba Sayın Ritulan, lithops larınızı nereden aldığınızı öğrenebilir miyim? teşekkürler

Can tropikal facebook sayfası var. İyi günler

Sent from my iPhone using Tapatalk

ismailcakir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2015, 18:18   #274
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-11-2015
Herkese merhaba. Ben lithops tohumu alacağım. Hangi tür tohum almalıyım ve en çok çiçek açan tür hangisidir.

umutdunyasi beğendi.
Ereny Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2015, 22:36   #275
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-12-2014
Sayın ereny hangisi çok çiçek verir bilmiyorum böyle bir ayrım olduğunu da sanmıyorum ama zaten genelde karışık tohum satılıyor ...

umutdunyasi beğendi.
aerosol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2015, 00:24   #276
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ereny Mesajı Göster
Herkese merhaba. Ben lithops tohumu alacağım. Hangi tür tohum almalıyım ve en çok çiçek açan tür hangisidir.
Ben karısık almistim yurticinde fazla secenek mevcut degil zaten.Çicek konusuna gelirsek tohumdan yetistireceginiz lithopslarin ciceklerini görebilmek için 5 yıl kadar beklemek gerekir diye düşünüyorum 5 yıl sağlıkla büyütebilmek oldukça zor bana göre çok hassas bir bitki malesef...

umutdunyasi ve aerosol beğendi.
hilalll Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2015, 08:25   #277
Ağaç Dostu

umutdunyasi's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2014
Merhaba ben tohumları gittigidiyordan aldım perşembe günü toprağa ektim şimdilik kalitesi hakkında bir şey söyleyemem bekleyip göreceğiz...

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
umutdunyasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2015, 04:50   #278
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-11-2015
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

umutdunyasi beğendi.
Ereny Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2016, 11:13   #279
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
son durumları

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umutdunyasi Mesajı Göster
Merhaba ben tohumları gittigidiyordan aldım perşembe günü toprağa ektim şimdilik kalitesi hakkında bir şey söyleyemem bekleyip göreceğiz...
merhaba lithopslarınızın son durumu nedir acaba çimlendiler mi birde çimlenme toprağını nasıl hazırladınız. bende tohum almayı düşünüyorum.

blume13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2016, 14:12   #280
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
Benim zen garden dan aldığım lithops bu şekilde çatlamış bir sorun olurmu iade mi etmeliyim

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
blume13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2016, 12:35   #281
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-08-2013
Galeri: 1
Merhaba bendeki Lithops'un cinsini merak ediyorum.

Büyük Resim : http://ultraimg.com/images/20160229_1351177b368.jpg

aliakrep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2016, 16:58   #282
Yeni Üye

muslu's Avatar

Zengarden'dan gelen lithops tohumlarını farklı bir metod kullanarak pamuk üzerinde çimlendirdim. Metodun you tube linki:
https://youtu.be/hnGdBFvXWYY
Bebekler şu anda 4 haftalık oldu sizlerle paylaşıyorum. Ayrıntılı gelişimlerini tumblr hesabımdan (@murrty75) takip edebilirsiniz.

Eski 14-03-2016, 17:06   #283
Yeni Üye

muslu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aliakrep Mesajı Göster
Merhaba bendeki Lithops'un cinsini merak ediyorum.

Büyük Resim : http://ultraimg.com/images/20160229_1351177b368.jpg
Hocam sizinki Pleiospilos nelii. Lithopslar gibi mesemb familyasından bir diğer cins. Yani lithops değil. İyi günler.

YeniBON ve duy-gu beğendi.
Eski 18-03-2016, 01:02   #284
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2016
Yaklaşık 2 ay önce çinden 2 çeşit lithops türü olmak üzere toplam 40 adet tohum sipariş ettim. 1 ay önce silis kumun yüzeyine tohumları duzenli bir şekilde serptim. 2 hafta öncede çimlendiler. 2 şeffaf kap içinde ve üzerleri streç folyo ile kaplı (arada havalandırılmak şartıyla) şimdilik nemli tutuyorum. Direkt olmamak kaydı ile güneş alıyorlar. Toplam 14-15 adet lithops çimlendi yaklaşık 2-3 mm boyutuna ulaştılar. Çimlenmeyen çok fazla tohum var, hatta bazı küflenmiş tohumlara rastladım ve hemen ayırdım. Şuana kadar 3 defa nemlendirme yaptım. Şimdi nasıl bir yol izlemeliyim? Çimlenmeyen tohumlar için ne yapmalı, çimlenenler için nasıl bir sulama izlenmeli?

Şimdiden teşekkürler.

Yakın zamanda fotograflar ekleyecegım.

acemi25 beğendi.
canberkay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2016, 08:13   #285
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-04-2016
Benim de 5 adetcik var ama olduğu yerde sayıklıyor ne büyüyor ne yavruluyor. Sapasağlam bekliyorlar

Bayrakgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2016, 13:23   #286
Yeni Üye

hacivat's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi canberkay Mesajı Göster
Yaklaşık 2 ay önce çinden 2 çeşit lithops türü olmak üzere toplam 40 adet tohum sipariş ettim. 1 ay önce silis kumun yüzeyine tohumları duzenli bir şekilde serptim. 2 hafta öncede çimlendiler. 2 şeffaf kap içinde ve üzerleri streç folyo ile kaplı (arada havalandırılmak şartıyla) şimdilik nemli tutuyorum. Direkt olmamak kaydı ile güneş alıyorlar. Toplam 14-15 adet lithops çimlendi yaklaşık 2-3 mm boyutuna ulaştılar. Çimlenmeyen çok fazla tohum var, hatta bazı küflenmiş tohumlara rastladım ve hemen ayırdım. Şuana kadar 3 defa nemlendirme yaptım. Şimdi nasıl bir yol izlemeliyim? Çimlenmeyen tohumlar için ne yapmalı, çimlenenler için nasıl bir sulama izlenmeli?

Şimdiden teşekkürler.

Yakın zamanda fotograflar ekleyecegım.
sayın canberkay ne kadar sürede çimlendi acaba? bende sizinkine benzer yöntemle ekim yaptım yaklaşık bir hafta geçti fakat henüz ses soluk yok

Eklenen Resimler

acemi25 beğendi.
hacivat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2017, 15:16   #287
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2017
Arkadaşlar merhaba, lithops hakkında başlık bulamadım. Sanırım yeni üye olduğum için konu açamıyormuşum. Onun içi buraya yazdım. Tohumdan yetiştirdiğim lithops ve titanopsis fotolarını paylaşıyorum.

Eklenen Resimler

LITHOPS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2018, 11:40   #288
Ağaç Dostu

gürkan63's Avatar

Giriş Tarihi: 12-08-2010
Merhaba doğa ve bitki severler,
uzun yıllar kaktüs sevdalısı olarak belli başlı bitkilerle uğraştım,ama geçen hafta yurt dışına çıkan arkadaşım bana bunları bıraktı gitti,kaldım çaresiz bazılarının kökleri dışarıda su istiyor mu (istiyor gibi geldi) saksı ve toprağını değiştirsem olur mu,gibi az biraz bilgi edindim ama tecrübeli arkadaşlar daha iyi yardımcı olabilirler,şimdiden değerli bilgileriniz için teşekkür ederim,bol çiçekli günlere cümleten.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
gürkan63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2018, 11:42   #289
Ağaç Dostu

gürkan63's Avatar

bunlarda var,

Eklenen Resimler

Sûz-i Dilârâ ve Muda beğendi.
Eski 27-01-2018, 15:00   #290
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gürkan63 Mesajı Göster
Merhaba doğa ve bitki severler,
uzun yıllar kaktüs sevdalısı olarak belli başlı bitkilerle uğraştım,ama geçen hafta yurt dışına çıkan arkadaşım bana bunları bıraktı gitti,kaldım çaresiz bazılarının kökleri dışarıda su istiyor mu (istiyor gibi geldi) saksı ve toprağını değiştirsem olur mu,gibi az biraz bilgi edindim ama tecrübeli arkadaşlar daha iyi yardımcı olabilirler,şimdiden değerli bilgileriniz için teşekkür ederim,bol çiçekli günlere cümleten.
Gürkan Bey başarılı bir lithops yetiştiricisi değilim, sizin gibi uzun yıllardır kaktüs yetiştiriyorum, ama lithops konusunda birkaç girişimim hüsranla ve bitkileri kaybetmemle sonuçlandı.. Sadece şunu söyleyebilirim ki, bunlar kaktüslere kıyasla çok çok hassas bitkiler, çok çok az su istiyorlar ve biraz fazla nem olduğunda maalesef ölüveriyorlar... Kaktüslerimi fazla suladığım, hatta su içinde kaldıkları bile olmuştur, bu yüzden hiç kaktüs kaybetmedim.. Ama inanılmayacak kadar az suladığım lithopslar "aşırı nemden" öldüler... O yüzden kaktüslerle ilgili tecrübelerinizi lithops konusunda tamamen unutup apayrı bir bitki grubu olarak ele almanızı öneririm..
(Kökü dışarıda kalan yan yatmış lithopslarınızı tekrar dikmeniz uygun olur sanırım, ancak diktikten sonra belki hiç sulamamanız gerekiyor olabilir.)

Umarım uzun yıllar başarıyla muhafaza edip çoğaltırsınız güzel lithopslarınızı...

gürkan63 ve acemi25 beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2018, 11:37   #291
Ağaç Dostu

gürkan63's Avatar

Sayın Mesut Temiz bilgileriniz için teşekkür ederim,sulama işini fısfıs ile yapmakta fayda var galiba deneyeceğim artık.Bu arada kökü dişarda olanları diktim iyiki su vermedim
bakalım bekleyip göreceğim. Tekrar teşekkür ederim

Mesut Temiz beğendi.
Eski 15-02-2018, 21:23   #292
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2018
1,5 hafta evvel ektiğim lithopslarımın 20 tohumdan 11 tanesi çıktı. Sağlıklı görünseler de allımda soru işaretleri var. Delik açtığım Kapalı kapaklı şeffaf plastik kapta fısfıslayarak suluyorum, 12 saat yapay ışıklandırıyorum, kaktüs toprağı ve üzerinde bir katman kum var.
Ancak boyları enlerine göre uzun gibi geldi neden?
Güneşe çıkarmalı mıyım?
Kapağı ne zaman açmalıyım?
Sulama periyodunu ne yapmalıyım?
http://i.hizliresim.com/PlO6VN.jpg
http://i.hizliresim.com/76yXLW.jpg
http://i.hizliresim.com/rOJ8DN.jpg
http://i.hizliresim.com/LbOg6G.jpg

Mesut Temiz, Duru ve acemi25 beğendi.
kirdomuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2018, 02:10   #293
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kirdomuz Mesajı Göster
1,5 hafta evvel ektiğim lithopslarımın 20 tohumdan 11 tanesi çıktı. Sağlıklı görünseler de allımda soru işaretleri var. Delik açtığım Kapalı kapaklı şeffaf plastik kapta fısfıslayarak suluyorum, 12 saat yapay ışıklandırıyorum, kaktüs toprağı ve üzerinde bir katman kum var.

Ancak boyları enlerine göre uzun gibi geldi neden?

Güneşe çıkarmalı mıyım?

Kapağı ne zaman açmalıyım?

Sulama periyodunu ne yapmalıyım?

http://i.hizliresim.com/PlO6VN.jpg

http://i.hizliresim.com/76yXLW.jpg

http://i.hizliresim.com/rOJ8DN.jpg

http://i.hizliresim.com/LbOg6G.jpg

Gelişimleri; 5 tanesi hayatta kaldı

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mesut Temiz ve Muda beğendi.
kirdomuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2018, 10:29   #294
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2018
Tohumdan pamukla lithops ve kaktüs yetiştirme

Tohumlarımı pamuk üzerine alalı 7 gün oldu çimlenme başladı umarım hepsi çimlenir gelişmelerini merakla izliyorum

Name:  1EEAE0E9-F925-404C-BD0C-C123494FA319.jpg
Views: 593
Size:  29.7 KB

Name:  F8EB3C05-6670-4356-9502-E3AD9C712C89.jpg
Views: 582
Size:  23.8 KB

Name:  264661D4-CBF6-4B02-AA03-26385D8B080D.jpg
Views: 576
Size:  28.4 KB

Mesut Temiz ve acemi25 beğendi.
Dtsibel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2018, 18:32   #295
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Merhabalar ben lithops aldım yeni ve içinde minik lithopslar war henüz baya minik sürpriz oldu bu bana ama napıcağmı bilmiyorum yardımcı olursanız çok mutlu olurm
Resim yükleyemedim yeni üyeymde beceremedim

Kyrbsrercn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2019, 19:46   #296
Yeni Üye

Lithopscuk's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2019
Merhaba bende bugün ilk lithops tohumlarımı ektim ama kuma değil minik çakıl lar üzerine ektim acaba bir dezavantajı olurmu aslında kum sipariş ettim ama dayanamayıp çakıla ektim ne dersiniz akıbeti ne olur??

acemi25 beğendi.
Lithopscuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2019, 11:52   #297
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2006
Merhaba,
Crassula deceptor Leaves ve stone plantlarimda yumuşama var. Normalde aldığımda taş gibilerdi. Güneşli ortamda olmalari gerektigini soyledi satin aldığım yer ve kasim ayina kadar da uykuda olduklarindan sulamamam gerektigini soyledi. Ancak buruşma olursa az miltarda su gerekiyormuş. Lakin buruşma yok ama yumuşama var. Neyapmam gerektiği ile ilgili bilgisi olan var mi acaba?

melisk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2019, 15:47   #298
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AizoaceaeFAN Mesajı Göster
Sayın Seabert74 ve sizin vesilenizle diğer tüm lithops severler, bu bitkileri yetiştirme hevesinizi ve aynı zamanda da kaybetme üzüntünüzü gayet iyi anlıyorum. Bana 7 yıl önceki halimi hatırlattınız:
Lithops ve diğer mesemb türlerin yetiştiriciliği maalesef bizim Türkiye ikliminde çok zor. Ben bir de bunu Erzurum'da yapmaya çalışıyorum. Yani bu bitkilere olan ilgim ve alakamın 7 yıl öncesi halim içler acısıydı. Çaresizlik ve bilgi eksikliği beni yurt dışındaki yetiştiricilere kadar götürdü. Almadığım bilgi ve yabancı kaynak kalmadı. Hepsinin özeti şu ki herkesin kendi şehrinin hatta kendi evinin sıcak- soğuk, güneşli-güneşsiz oluşuna göre bir yetiştirme tarzı gerektirior bu bitkiler. Bunu da en iyi siz belirleyebilirsiniz.
Benim hem kendi konu başlığımda hem de Lithops konu başlığında onlarca tecrübe paylaşımım var. İşlerimin bana fazla zaman tanımaması açısından artık siteye aktif girmiyorum daha çok instagram kullanıyorum (@mesembmania) ama artık girip herkesin bu konulardaki sorularına eskiden verdiğim gibi tekrar cevap vermeye çalışacağım.
Lithopsların en hassas yeri gövdedir. Yanlışlıkla bir toplu iğne bile değdirseniz oradan mantar kapıp ölür. Bu yüzden bu eşsiz sanat eserini yaratan Allah onu toprağa gömülü yaratmıştır. Hatta öyle ki daha geçen 100-150 yıl öncesine kadar bilinmeyen bir bitki oluşlarının sebebi çöl kumlarıyla çoğunun hiç görünmeyecek şekilde kaplı oluşları. Zaten keşfedilmeleri çiçek borularını uzatıp çiçek açmaları sonucu kumdan çiçek mi çıkarmış diye sorgulayan kaşiflerin kumu hafif temizlemeleriyle ortaya çıkmış.
Lithopslarınızı güneşte unuttuktan sonraki resmine baktımda, lithopslar direkt güneş ışığını tüm vücutlarına alırlarsa (kastım, doğada sadece lithopsların pencere diye tabir edilen üst yaprak lobları toprağın üstündedir gövde ve kök toprağa gömülüdür) geri dönüşsüz olarak umudu kesmelisiniz. Bu yüzden bol ışık alan özellikle güneş olması çok daha iyi ancak sadece pencerelerini toprak üstünde tutabilirseniz (buradaki topraktan kastım toprak, kuvars taş, mermer ve çöl kumu karışımı yani doğal Namibia, Botswana ve Güney Afrika habitat toprağı).
Sulamalarınız mutlaka güneş ışınlarının bitkinize değmesi bittikten sonra olsun. Bitkiniz buruşmadan yeni su vermeyin. Üstten sulayın ki fazla su çıkıp gitsin. Altından sulamayın. Altına su koymayın. Güneşli havada püskürtme yapmayın. Damlacıklar mercek etkisi yapar ve bitkinizi yakar.
Asla soğuk ve güneşsiz havalarda sulamayın. Gübreyi ilkbaharda verin yoksa bitki yazın gübre alırsa toprak bitki için bir ızdırap haline gelir.
Şimdilik aklıma gelenler ve söyleyebileceklerim bu kadar. Buradan sorularınıza her zaman aynı gün geri dönmesem bile en kötü özel mesajla sorabilirsiniz, sorularınıza mutlaka dönüş yaparım.
Sağlıcakla kalın...
Çok güzel bilgiler, teşekkürler. Hala aktşf olarak paylaşım yapıyor musunuz acaba? Ben de Erzurum'da yetiştirmeye çalışıyorum.

acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2020, 14:54   #299
Yeni Üye

Başak Çopuroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2017
Lithops Yetiştiriciliği

Merhaba lithops tohumları ne kadar süre ekim yapılmadan saklanabilir?

Düzenleyen Başak Çopuroğlu : 10-10-2020 saat 11:34
Başak Çopuroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2020, 15:04   #300
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2020
Benim de bir sorum vardi, acaba lithopslari ekerken denizden topladiğım taşları yıkasam ve kullansam bir sorun olur mu? 3 adet lithops'um var fakat henüz onlar icin bir saksi hazırlamadım. Elimde daha önceden denizden topladiğım taşlar var.

Icarius Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024