agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent > Sukulent Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen İLKGÜL
  • 2 Gönderen Muda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-09-2021, 08:26   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-02-2021
Pink Blush Aloe

7 aydır salonumda pink blush aloe yetiştirmeye çalışıyorum. Aloe tecrübelerim çok olumlu sonuçlanmadı ancak bu aleo henüz yaşıyor. salonum az ışık alıyor yapacak birşey yok. aşağıdaki fotoğraf 3 ay ara ile çekildi. Bitkide uzama var ancak yapraklar aşağıya doğru saldı. Acaba ışık mı az geliyor nedir sizce bu durumun nedeni?

Eklenen Resimler

aykut gkbyrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2021, 08:56   #2
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Kaktüs ve sukulentlerle uğraşan arkadaşlara iş düşüyor.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2021, 13:44   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2019
Merhaba
Aloe ler direk güneş ışığı pek sevmiyorlar ancak bol aydınlık istiyorlar. Sizin aloeniz de az ışık ve bol sudan uzama eğilimi göstermiş. Pencereye yakın bir yerde konumlandırırsanız ve toprağı tamamen kurudukça sularsanız kendini toparlayacaktır.

Mesut Temiz beğendi.
İLKGÜL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2021, 13:44   #4
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Her iki resimde baktığınız zaman soldakinin yapraklarının kalın, enli yaprak renklerinin canlı koyu yeşil olduğunu görüyorsunuz.
Sağdaki ise yapraklarının incelmiş, uzamış ve renklerinin açık olduğu bariz belli oluyor.

Yeterli güneş ışığı alması durumunda ilk aldığınız zamanki durumunda olacaktı. Saksınızın harcı su geçiren, dip tarafında su tahliyesi için delik olduğunu düşünüyorum. Yoksa bitkiniz muhtemel olarak ölebilirdi.

Sukulentinizin aldığı güneş yeterli değil. Daha güneşli ve havadar bir yerde önce bozulsa da daha sonra düzelecektir. Tabi bu demek değil ki hemen güneşin karşısına çıkarın. Kendini hazırlayamayacağı için güneş yanıkları oluşacak hatta ölmesi durumu ortaya çıkabilir. Kısmi güneşe çıkarıp yavaş yavaş dozajını artırırsınız. Tabi daha ışıklı ve güneşli yeriniz var ise.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2021, 05:59   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-02-2021
Dönüşler için teşekkürler. Ne yazık ki evimiz açısı gereği güneş ışığını çok az ( günde 1 saat ) direkt alabiliyor. Evimde 5-6 tane sukulent var. 3 tanesini salonda orta sehpada tutuyorum. Bu da onlardan biri. Diğerleri ise balkonda. Sadece onlar günde 1 saat akşam güneşini alabiliyor ama tabi balkon daha aydınlık. Sulama konusu ise ben haftada bir defa, yarım çay bardağı kadar suluyorum. Saksıların altı drenajlı değil. Kendim çakıl taşları ile saksıların diplerine drenaj olulturdum. 3-4 vm kadar çakıl koyup üzerine toprak koydum. Evet bu sukulentim yıldız formından başka bir forma geçri, uzadı yukarıya doğru. Tabi eski güzelliği gitti ancak tabi bakmaya devam edeceğim. Bir süre belki balkona koyarım daha iyi ışık alsın diye ve sulamayı da 2 haftada bire düşürürüm bakalım.

aykut gkbyrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024