agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent > Sukulent Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni79Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-12-2018, 08:47   #1
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Tohumdan Sukulent Üretim Deneylerim

Merhabalar;
Sizlere önce kendimi tanıtayım: Ben Aslıhan, elektrik elektronik mühendisiyim ama alanımla pek ilgisiz bir işim var. Erzurum'da yaşıyorum. El emeği olan her şeye bayılıyorum. Örgü örme hobim var. Kendimce bir şeyler yapıyorum.

Kullanıcı adımda da belirttiğim gibi acemi bir yeşilseverim. Aslında her şey bir kaç ay önce hediye gelen bir bonsai bahçesi ile başladı. Tabi ağacı yaşatamadık maalesef teraryum içindeydi. O teraryum içinde başka bir bitki daha vardı. Kendileri sukulentmiş. Onu araştırırken bu siteye denk geldim. Herkesin değerli katkıları ile oluşmuş bu siteden pek çok şey öğrendim. Mesela orkide şeffaf saksıda bakılmalıymış. İlk defa bir orkidem çiçekleriyle birlikte iki aydan uzun süredir yaşıyor.

Neyse konuyu bağlayayım. Bu sukulent denen canlıların çeşitliliğine bayıldım ve bir kaç tane de ben edineyim dedim. Tohumdan üretimi deneyeceğim. O yüzden burada bir deney sayfası açmaya karar verdim. Umarım başarılı olabilirim.

İlk işim tohum ve toprak sipariş etmek oldu.

Dalaman çakılı
Kaktüs ve sukulent tohumları karışımı
Lithops tohumu nadir 40 tür özel karışım
Kaktüs toprağı profesyonel kaktüs lithops ve sukkulent bitkiler için karışım
Toz tohum ekim dolgu kumu
Kaktüs çimlendirme toprağı seti

Bunlar Türkiye'de bir siteden siparişlerim. Bir de Çin'den tohumlar sipariş ettim. Bakalım gelecekler mi?

acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2018, 09:16   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Sevgili Aslıhan, deney sayfanız hayırlı olsun. Toprak karışımları güzel ancak Çin'den sipariş ettiğin tohumlar hakkında bir yorum yapma ihtiyacı duydum. Ben de daha önce sipariş etmiştim ancak gelen tohumların kimisi çimlenmedi kimisi de başka bitkilere ait çıktı. Umarım sizinkiler düzgün gelir.

Tekrar başarılar dilerim.

Vegy beğendi.
elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2018, 09:47   #3
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin Mesajı Göster
Sevgili Aslıhan, deney sayfanız hayırlı olsun. Toprak karışımları güzel ancak Çin'den sipariş ettiğin tohumlar hakkında bir yorum yapma ihtiyacı duydum. Ben de daha önce sipariş etmiştim ancak gelen tohumların kimisi çimlenmedi kimisi de başka bitkilere ait çıktı. Umarım sizinkiler düzgün gelir.

Tekrar başarılar dilerim.
Merhaba Elif hn, çok teşekkür ederim. Çin'den gelecekler için ben de çok umutlu değilim, o yüzden yerli bir siteden de tohum sipariş ettim. Sonuçlarımı burada paylaşırım umarım

elifaydin beğendi.
Eski 27-12-2018, 10:39   #4
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Okuduğum bir kaynaktan edindiğim bilgiler:
  • Yılın herhangi bir döneminde ekim yapılabilir. (Günlerin uzamaya başladığı Aralık ayı uygun)
  • Yapay ışık altında yetiştirilmesi öneriliyor. Az ışık alan bitki fidesi gereğinden uzun ve açık renkli olur diyor.
  • Yetiştirilecek saksının nemini koruyabilmesi için şeffaf bir kapakla kapatılması uygun bulunuyor. Çimlenme sırasında nem korunması önemli!
  • Toprağın ve ekim yapılacak kabın sterilize edilmesi öneriliyor.
  • 70℉= 21℃ ideal çimlenme sıcaklığı.

Bu kaynakta "Fleischer Metodu" diye bir yöntem önermiş. Ben de bunu denemeye karar verdim ilk grupta.

1. Kavanozu toprakla doldur.
  2. Mikrodalga fırında bir iki dakikalığına sterilize et.
  3. Kavanoz soğuyunca toprağı güzelce sula.
  4. Tohumları dikkatlice kavanoza ek.
  5. Sprey ile sula.
  6. İçine hava girecek şekilde streçfilm ile ağzını kapat.
  7. Gün ışığı alabileceği bir alana koy.
  8. Çimlenmesini bekle.

Kaynak: SuccSeed - How to sow

Bir de şöyle "planting tray" diye bir şey kullanılıyormuş yine nem kaybını önlemek için.

Düzenleyen acemi25 : 27-12-2018 saat 10:47 Neden: Konuya ekleme yapıldı
Eski 28-12-2018, 08:38   #5
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Günaydın;

Ekim için farklı bir yönteme karar verdim. Tam olarak doğu bir yöntem var diyemeyiz sanırım araştırmalarım neticesinde. Öyle ya da böyle herkes bir sonuç almış bu işten.

Siparişimi Zengarden diye bir siteden vermiştim. Koliden bir de minik broşür çıktı "Sukulent, kaktüs ve lithops" ekimi ile ilgili. Oradaki talimat yani hemen hemen aynı şeyleri söylüyor herkesle. Yalnızca onlar köpük kaplara ekiyorlarmış. Zaten sitelerinde de bulabilirsiniz ekim talimatını. Yalnız ben kaktüs ekim seti diye bir şey almıştım. Yukarıda da yazmıştım ilk mesajda. O set dediğimiz şey 2lt kaktüs toprağı ve quartz kumu imiş meğerse. O quartz kumunu kaktüs toprağı üzerine ince bir tabaka olarak serip onun üzerine tohumları ekmemiz söylenmiş. O şekilde yapacağım birini. Bu altta resmini eklediğim şeffaf plastik bardaklardan aldım. Sert plastik. Ekim için uygun minik kaplar düşündüm ve aklıma bu geldi.

Bir önceki mesajda eklediğim kavanoz yöntemi aslında güzel ama şu bakımdan sıkıntılı. Bitkiler büyüyünce sıkıntı olabilir diye düşündüm ve direnaj açamayacaktım. Oysaki bu plastik bardaklara direnaj sağlamak çok kolay. Tornavidanın ucunu ısıtıp bardağın altına deliği kolayca açabilirim. Ayrıca bunlar minik bir saksı gibi. Minikler burada saksı değiştirmeye gerek kalmadan 1 yıl geçirebilirler.

Ekim için hala daha müsait zaman bulamadım. Bir de evimin hiç güneş almaması beni düşündürüyor. Bir de kış ve güneş hiç mi hiç yok. Yapay ışık için araştırmalarım devam ediyor.

Eski 28-12-2018, 10:54   #6
Ağaçsever

Büşra baser's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2018
Sayfanız ve deneyiniz hayırlı olsun. İnşallah sonuç alırsınız. Olumlu ya da olumsuz gelişmeleri paylaşırsanız. Bizim içinde deneyim olur. Kolay gelsin takipte olacağız.

acemi25 beğendi.
Büşra baser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2018, 11:54   #7
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Hernekadar kaktüs ekim kiti de denilse organik madde kullanmamanızı önerimim. İlerde sizi çürükçül bakteriler ve küf sporları sıkıntıya sokmasın. İnce vermikülit veya perlit kullanabilrsiniz. Bardaklarınızı da güzelce yıkayın öncesinde. Tohumlar kolay çimlenir ancak sonrasında kayıplar çok olabilir. Bunun için günlük havalandırma ve kapakta su damlacıklarının birikmemesine özen göstermeniz gerek. İlk başlarda tamamen kapatıp büyüdükçe delikler açabilirsiniz. Ele gelebilecek boya ulaşınca günlük fıs fıs bile kurtarır.Bu mevsimde tohum yatağını minimum 24 derecede tutup yapay ışıklandırma ile destek olmanız gerekir. Kolay gelsin

david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2018, 12:57   #8
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Büşra baser Mesajı Göster
Sayfanız ve deneyiniz hayırlı olsun. İnşallah sonuç alırsınız. Olumlu ya da olumsuz gelişmeleri paylaşırsanız. Bizim içinde deneyim olur. Kolay gelsin takipte olacağız.
Teşekkür ederim dilekleriniz için. İnşallah her şeyi paylaşmaya çalışacağım. Umarım benim gibi yeni başlayanlar için faydalı bir çalışma olur.

Büşra baser beğendi.
Eski 28-12-2018, 13:00   #9
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi david72 Mesajı Göster
Hernekadar kaktüs ekim kiti de denilse organik madde kullanmamanızı önerimim. İlerde sizi çürükçül bakteriler ve küf sporları sıkıntıya sokmasın. İnce vermikülit veya perlit kullanabilrsiniz. Bardaklarınızı da güzelce yıkayın öncesinde. Tohumlar kolay çimlenir ancak sonrasında kayıplar çok olabilir. Bunun için günlük havalandırma ve kapakta su damlacıklarının birikmemesine özen göstermeniz gerek. İlk başlarda tamamen kapatıp büyüdükçe delikler açabilirsiniz. Ele gelebilecek boya ulaşınca günlük fıs fıs bile kurtarır.Bu mevsimde tohum yatağını minimum 24 derecede tutup yapay ışıklandırma ile destek olmanız gerekir. Kolay gelsin
Bu yorumlarınızı okuyunca daha yiyecek çok fırın ekmeğim olduğunu anladım. Çok teşekkür ederim. Toprak önerinizi dikkate alacağım. Bir grubu da o dediğiniz malzemeleri temin edip ekim yapayım.
Sulama konusunda bir şey merak ediyorum. Yapraktan üretim yaparken nasıl bir sulama yolu izlemeliyiz?
Bir de yapay ışık kaynağı olarak ne önerirsiniz? Nasıl bir düzenek kurmalı? Çok teşekkürler.

Eski 06-01-2019, 21:29   #10
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Merhaba;

Sonunda fırsatını bulup ilk deneyimi yaptım.

Tarih: 6.01.2019
Deney No: zg-060119-ksk-1/2

Resimde gördüğünüz iki bardağın altını deldim.
İçine kaktüs toprağından doldurdum
Güzelce suladım içme suyu ile
Sonra üzerine quartz taşını döktüm
Üzerine tohumları ektim
( İlk bardağa sanırım 6 tohum, ikincisine 4)
Sonra sprey ile suladım.
Streçfilm ile üzerlerini kapattım.
Çok da güneş almayan bir pencere önüne bıraktım.

Hadi bakalım minnoşlarım umarım yeşerirsiniz <3

Güncelleme:
Tarih: 9.01.2019
Tohumlarda henüz bir hareket yok. Bıraktığım gibiler. Bardağın kenarlarında su damlacıkları var. Çok fazla nemden çürümesinden korkuyorum. Akşam streçfilmi biraz açıp havalandıracağım.

Eklenen Resimler

Vegy ve Ugrasan81 beğendi.

Düzenleyen acemi25 : 09-01-2019 saat 09:48 Neden: Güncelleme yapıldı
Eski 07-01-2019, 15:10   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2019
Bunların sonucunu çok merak ediyorum. Çok denesem de sukulent tohumu çimlendiremedim. Eğer çimlenirlerse Zengarden dan gidip ben de tohum alacağım. Çinden sipariş ettiklerim bir türlü olmadı. Sizin yönteminizde umarım onlarda çimlenir. Çinden alıp filizlendirdiğim sadece mavi ladin ve yaban mersini oldu.

acemi25 beğendi.
kasimokan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2019, 09:44   #12
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kasimokan Mesajı Göster
Bunların sonucunu çok merak ediyorum. Çok denesem de sukulent tohumu çimlendiremedim. Eğer çimlenirlerse Zengarden dan gidip ben de tohum alacağım. Çinden sipariş ettiklerim bir türlü olmadı. Sizin yönteminizde umarım onlarda çimlenir. Çinden alıp filizlendirdiğim sadece mavi ladin ve yaban mersini oldu.
Merhaba;

Ben de çok merakla bekliyorum. Umarım çimlenirler. Benim Çin'den aldığım tohumlar gelmediler bile zaten Umudu kestim onlardan.

Eski 09-01-2019, 18:41   #13
Ağaçsever

sinanus's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2014
merhaba arkadaslar forumda gezinirken konunuza denk geldim ve bir konuda görüş belirtmek istedim.Çinden sipariş verirken 10 doların altındaysa siparişiniz posta takip kodu verilmeyen firmalarla gönderim yapılıyor ya 10 dolar üstü alışveriş yapacaksınız tek firmadan **** aldığınız ürüne 2-3 dolar daha ekleyip posta takip kodu olan bir firmayla gönderim yapılmasını isteyeceksiniz.posta takip kodu olmayan ürünler hiçbir zaman elinize ulaşmıyor.ayrıca Çinden tohum alırken alacağınız ürünün feedbackine iyice bakın özellikle resimli olanlara ve alacağınız tohumun resimlerde ki tohumlarla aynı olup olmadığına bakın,firmanın satış yılı eski ve puanı yüksek olsun.

Vegy ve acemi25 beğendi.
sinanus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2019, 19:41   #14
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinanus Mesajı Göster
merhaba arkadaslar forumda gezinirken konunuza denk geldim ve bir konuda görüş belirtmek istedim.Çinden sipariş verirken 10 doların altındaysa siparişiniz posta takip kodu verilmeyen firmalarla gönderim yapılıyor ya 10 dolar üstü alışveriş yapacaksınız tek firmadan **** aldığınız ürüne 2-3 dolar daha ekleyip posta takip kodu olan bir firmayla gönderim yapılmasını isteyeceksiniz.posta takip kodu olmayan ürünler hiçbir zaman elinize ulaşmıyor.ayrıca Çinden tohum alırken alacağınız ürünün feedbackine iyice bakın özellikle resimli olanlara ve alacağınız tohumun resimlerde ki tohumlarla aynı olup olmadığına bakın,firmanın satış yılı eski ve puanı yüksek olsun.
Demek ki benim siparişler o yüzden gelmediler. 10 dolar mı 10 tl mi? Çünkü 10 dolar baya yüksek bir meblağ oluyor tohum için. Türk sitelerden almak daha mantıklı bu durumda.

Vegy beğendi.
Eski 09-01-2019, 19:51   #15
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Deney zg060119ksk2

2 numaralı bardakta (4 tohum ektiğim) bir hareketlilik var. Tohumlardan üçü kök vermişler. Şimdi ne yapmalıyım hiç bir fikrim yok. Streçfilmi açıp sprey yöntemi ile su mu vermeliyim yoksa bir süre daha streçfilmle mi bırakmalıyım? Umarım büyümeye devam ederler. Çok mutlu oldum görünce. İçinden bir ses çimlenenler kaktüs diyor Sanırım uzun bir süre ne olduklarını öğrenmek için bekleyeceğim. Tabi yaşarlarsa.

Köklenen tohumları resimde kırmızı ile işaretledim.

Eklenen Resimler

salih66, Vegy ve Ugrasan81 beğendi.
Eski 09-01-2019, 21:16   #16
Ağaçsever

sinanus's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2014
maalesef 10 dolar **** gönderim şeklini 2-3 dolara değiştirmek

acemi25 beğendi.
sinanus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2019, 07:41   #17
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinanus Mesajı Göster
maalesef 10 dolar **** gönderim şeklini 2-3 dolara değiştirmek
O zaman hiç karı kalmıyor. Türk sitelerde daha ucuz tohum. Teşekkür ederim bilgi verdiğiniz için

Vegy beğendi.
Eski 10-01-2019, 08:29   #18
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Yurtiçinde de tohum satan çok sayıda kaktüssever var onlardan almanız daha mantıklı olur. Özellikle yazın çok miktarda bulurunuz. Sosyal mecrada çk sayıda kulüp, dernek ve sayfa var onları takip edin. Şu anda bir paket içinde 20 adet tohumu 6 liraya satan mesela. Bende melokaktüsün üzerinde hala birkaç tohum kesesi olması gerekir bakıyım bir varsa size gönderirim. Yurtdışı sitelere de sadece istediğiniz özel türler varsa ozaman başvurun derim.
Bu arada bardakdaki tohumları sabah akşam havalandırmayı ihmal etmeyin. Etkili bir fungusit uygulaması yapmadıysanız. 250 ml ye bir çay kaşığı kadar hidrojen peroksit karıştırıp bir sonrakine onunla fısfıs yapın. Damlacıklar oluşan streçi de ara değiştirin. Kolay gelsin

Muda, Vegy ve acemi25 beğendi.
david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2019, 15:28   #19
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi david72 Mesajı Göster
Yurtiçinde de tohum satan çok sayıda kaktüssever var onlardan almanız daha mantıklı olur. Özellikle yazın çok miktarda bulurunuz. Sosyal mecrada çk sayıda kulüp, dernek ve sayfa var onları takip edin. Şu anda bir paket içinde 20 adet tohumu 6 liraya satan mesela. Bende melokaktüsün üzerinde hala birkaç tohum kesesi olması gerekir bakıyım bir varsa size gönderirim. Yurtdışı sitelere de sadece istediğiniz özel türler varsa ozaman başvurun derim.
Bu arada bardakdaki tohumları sabah akşam havalandırmayı ihmal etmeyin. Etkili bir fungusit uygulaması yapmadıysanız. 250 ml ye bir çay kaşığı kadar hidrojen peroksit karıştırıp bir sonrakine onunla fısfıs yapın. Damlacıklar oluşan streçi de ara değiştirin. Kolay gelsin
Çok haklısınız sayın david72. Bu işe merak saldığımda yerli kaktüsseverlerden habersizdim. Sosyal medyada bir araştırma yapayım. Çok bilgim yok konu hakkında.

Size zahmet olmayacaksa tohum kesesine de talip olabilirim

Hidrojen peroksit dediğiniz sanırım oksijenli su, ondan alıp sıkayım üzerlerine. Yalnızca toprağı fırınlayıp bardakları kaynattım. Başka bir önlemim yok mantar için.

Vegy beğendi.
Eski 10-01-2019, 16:02   #20
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Bu sayfa da burada dursun. Çok güzel bilgiler var tohumdan çimlendirme ile alakalı. Forumda gezinirken denk geldim.

Tohumla Kaktüs Üretimi

Vegy ve david72 beğendi.
Eski 14-01-2019, 07:45   #21
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Merhaba;

Bebekler büyüyor fakat diğer bardakta hiç hareket yok. Hatta hafifi bir küf oluşumu gözlemledim çimlenmeyen bardakta.

Sanırım çimlenenler sukulent tohumuydu. Hiç kaktüse benzemiyorlar çünkü. Üzerlerini açtım artık. Umarım büyümeye devam ederler

Vegy beğendi.
Eski 14-01-2019, 23:17   #22
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Bebekler büyüyor

Eklenen Resimler

Eski 15-01-2019, 22:17   #23
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Benim çıkan tohumlar şu fotoğraftaki büyük olanlar ama minikler maalesef çıkmadı hala daha. Pamuğa ekme yöntemini deniyorum şimdi de yine streçfilmle kapattım ağzını.
15.01.2019

Sanki bu miniklerden biri kök vermiş gibi. 30.10.2019

Eklenen Resimler

Vegy beğendi.

Düzenleyen acemi25 : 30-01-2019 saat 09:39 Neden: gelişme var
Eski 23-01-2019, 09:01   #24
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Çin’den istediğim lithops tohumları gelmez demiştik ama geldiler. Bu arada ektiğim son tohumlarda hiç hareket yok. Baharı mı bekleseydin diye düşünmeye başladım.

Eklenen Resimler

Eski 05-02-2019, 08:12   #25
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Pamuğa ektiğim tohumlardan biri kök vermiş ama evde olamadım kurumuş pamuk maalesef. Gelişmeye devam eder mi bilmiyorum Çok üzüldüm.

Eski 11-02-2019, 13:53   #26
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Merhaba;
Sukulentler büyüyor ama ne olduklarını hiç bilmiyorum. Daha çok güneş aldığı için iş yerine taşıdım. Diğer tohumlarda hiç hareket yok sanırım sıcaklık ve nem koşullarını tutturamadım. Baharı bekliyorum şimdi Ekim için. Bunlar da büyüyedursunlar.
Konudan bağımsız olarak; iki yeni sukulent aldım, kalanşolarım büyüyor, toprağa bıraktığım kalanşo dalı köklendi, bardağa su içinr koyduğum sarmaşık köklendi, arkadaştan kaktüs almıştım minik bir tane onu ektim toprağa. Bir takım güzel gelişmeler oluyor. Sanırım kendimi bu sevdaya kaptırdım yavaş yavaş.

Not: Bunların ne olduğuna dair tahmini olan var mı?

Tohum kabuğunu çıkardım elimle belki anlaşılır.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 11-02-2019, 14:40   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Bilgisi olanlar yazar muhtemelen, benim hiçbir fikrim olamadı.

acemi25 beğendi.
elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2019, 08:57   #28
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Elimdeki Çin’den gelen lithops tohumlarını ekmeye karar verdim.

Pamukta deneyeceğim tekrar. Fakat bu sefer iş yerine getirdim. Burası daha aydınlık ve sıcak evdense.

Tarih de atayım 15.02.2019/Lithops Çin tohumları

Eklenen Resimler

Eski 15-02-2019, 08:58   #29
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin Mesajı Göster
Bilgisi olanlar yazar muhtemelen, benim hiçbir fikrim olamadı.
Leş kaktüsü olabileceği söylendi “bu sukulentin adı nedir” konusunda.

Eski 15-02-2019, 11:46   #30
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi25 Mesajı Göster
Merhaba;
Sukulentler büyüyor ama ne olduklarını hiç bilmiyorum. Daha çok güneş aldığı için iş yerine taşıdım. Diğer tohumlarda hiç hareket yok sanırım sıcaklık ve nem koşullarını tutturamadım. Baharı bekliyorum şimdi Ekim için. Bunlar da büyüyedursunlar.
Konudan bağımsız olarak; iki yeni sukulent aldım, kalanşolarım büyüyor, toprağa bıraktığım kalanşo dalı köklendi, bardağa su içinr koyduğum sarmaşık köklendi, arkadaştan kaktüs almıştım minik bir tane onu ektim toprağa. Bir takım güzel gelişmeler oluyor. Sanırım kendimi bu sevdaya kaptırdım yavaş yavaş.

Not: Bunların ne olduğuna dair tahmini olan var mı?

Tohum kabuğunu çıkardım elimle belki anlaşılır.
Sayın acemi25, ben bitkinin tohumlarını gösteren resmi daha önce görmemiştim. Şimdi bitkinin orbea/stapelia grubundan olduğundan kesin emin olduğumu söyleyebilirim...

acemi25 beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
deney, kaktüs, lithops, sukulent, tohumdan üretim

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024