agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent > Sukulent Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni79Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-08-2019, 13:17   #61
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Merhaba;
Uzun zaman oldu yazmayalı, yazın koşuşturması içindeyim.

Tohumdan yetiştirdiğim lithops ve kaktüsler gayet güzel büyüyorlar. Toprak sipariş ettim, gelince hepsini tek bir saksıya toplamayı düşünüyorum çünkü küçük saksılarda ayrı ayrı sulamak bir eziyet

Lithops ve kaktüs elde ettim tohumdan ama maalesef sukulent elde edemedim. Onu da iki tane yapraktan sukulent çoğaltarak yaptım ama.

Lithopslarım yarılıp içlerinden tekrar çıktılar ve renk almaya başladılar artık. Çok bakımsız kaldılar ama yaz boyunca eve az uğradığımız için. Tam ilgilenemedim ama yine de iyiler sanki. Bir ara fotoğraflayıp buraya ekleyeceğim.

acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2019, 11:54   #62
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Merhaba;
İşte tohumdan yetişen lithopslarım sizlerle. Bazısı uzadı, bazısı bölündü, bazısı minicik kaldı Bunlar ilk tecrübeler ama sağlıklı büyüyen bir kaç tanesi umut verici.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz ve nevgül beğendi.
Eski 02-09-2019, 11:57   #63
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Ve burada da tohumdan büyüyn kaktüslerim. Sanırım kaktüsler çimlenmesi en ama en kolay olanlar. Aldığım kaktüs sukulent tohum karışımından yalnızca bunlar ve leş kaktüsleri çimlendi. Leş kaktüsleri inanılmaz hızlı büyüdüler, fotoğraflarını çekemedim ama... Bir de eşim saksılarını düşürdüğü halde, bir gün açık kök kaldıkları halde yani

Eklenen Resimler

Mesut Temiz ve nevgül beğendi.
Eski 03-09-2019, 10:42   #64
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Merhaba;
Argyroderma tohumları sipariş ettim, şimdi de onları denemek istiyorum tohumdan
Çok ilginç bunlar da lithopslar gibi. Bakalım tohumlar elime geçince güncelleyeceğim. Aslında zengardena baktım lithops tohumu almak için ama kalmamıştı. Sonra bunları gördüm ve bir deneyeyim dedim.

Eklenen Resimler

Eski 10-09-2019, 15:11   #65
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Merhaba, dün gelen tohumlarımın ekimini bugün hemen yaptım.

Denemelerimden aldığım sonuca göre böyle bir ekim yöntemi yapıyorum.
  1. Altı delik bir plastik kapaklı kaba sukulent toprağı doldurup iyice suladım.
  2. Sular süzüldükten sonra tohumları rastgele serptim.
  3. Kapağını kapattım. Nem kaybını önleyeceğiz böylece.
  4. Her gün kapağı açıp havalandıracağız.

Bu yöntemin bir tek sıkıntısı var, tohumlar birbiriyle aynı anda çimlenmediği için eğer ilk çimlenenlere göre kapağı açarsanız diğer tohumlar çimlenmiyor. Fakat kapağı kapalı tutarsanız da ilk çimlenenler yetersiz ışık aldıklarından boyları uzayıp formları bozuluyor.
Bunu önlemek için çimlendikçe çimlenenleri şaşırtabilirsiniz başka kaba. Böylece çimlenme kabınızın kapağını açmak zorunda kalmazsınız.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 13-11-2019, 08:26   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2019
Merhaba Aslıhan Hanim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi25 Mesajı Göster
Merhabalar;
Sizlere önce kendimi tanıtayım: Ben Aslıhan, elektrik elektronik mühendisiyim ama alanımla pek ilgisiz bir işim var. Erzurum'da yaşıyorum. El emeği olan her şeye bayılıyorum. Örgü örme hobim var. Kendimce bir şeyler yapıyorum.

Kullanıcı adımda da belirttiğim gibi acemi bir yeşilseverim. Aslında her şey bir kaç ay önce hediye gelen bir bonsai bahçesi ile başladı. Tabi ağacı yaşatamadık maalesef teraryum içindeydi. O teraryum içinde başka bir bitki daha vardı. Kendileri sukulentmiş. Onu araştırırken bu siteye denk geldim. Herkesin değerli katkıları ile oluşmuş bu siteden pek çok şey öğrendim. Mesela orkide şeffaf saksıda bakılmalıymış. İlk defa bir orkidem çiçekleriyle birlikte iki aydan uzun süredir yaşıyor.

Neyse konuyu bağlayayım. Bu sukulent denen canlıların çeşitliliğine bayıldım ve bir kaç tane de ben edineyim dedim. Tohumdan üretimi deneyeceğim. O yüzden burada bir deney sayfası açmaya karar verdim. Umarım başarılı olabilirim.

İlk işim tohum ve toprak sipariş etmek oldu.

Dalaman çakılı
Kaktüs ve sukulent tohumları karışımı
Lithops tohumu nadir 40 tür özel karışım
Kaktüs toprağı profesyonel kaktüs lithops ve sukkulent bitkiler için karışım
Toz tohum ekim dolgu kumu
Kaktüs çimlendirme toprağı seti

Bunlar Türkiye'de bir siteden siparişlerim. Bir de Çin'den tohumlar sipariş ettim. Bakalım gelecekler mi?
İsmim Serdar.
Yaklaşık 1 senedir bende bonsai sanatı ile uğraşıyorum. Tohumdan yetiştirdiğim 4 adet 2 farklı tür çimlendirdim ve büyümelerini bekliyorum Şimdi ise kaktüs ve sukulent merakı sardı beni. Fakat başlangıç olarak ne almam gerekiyor tam olarak bilmiyorum. Hangi türle başlamak doğru olur ve gerekli olan kum çakıl gibi malzemelerden ne kadar almam gerekir. Mesela zengarden e baktığımda dalaman çakılı iki boy olarak var hangisini almam doğru olur. Sizin bu başlangıçta aldığınız miktarlar neydi bunu belirtirseniz çok sevinirim.

Düzenleyen naytmeyr : 13-11-2019 saat 08:37 Neden: Ismimi yazmayı unuttum onu duzelttim
naytmeyr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2020, 09:13   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2020
merhaba. ben de sizin gibi sukulente merak sardım. tohum sipariş etmek istiyorum şu an.sizinkiler ne durumdalar. nelere dikkat etmem gerek şimdiden teşekkürler

çiçekmerakı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2020, 19:59   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2019
Merhaba arkadaşlar sukulent tohumlarını nerden alabilirim ufaktan bir üretim yapacağım hobi amaçlı yardımcı olursanız sevinirim iyi forumlar

freedom058 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
deney, kaktüs, lithops, sukulent, tohumdan üretim

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024