agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent > Sukulent Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni276Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-12-2014, 15:12   #31
Ağaç Dostu

idurgun's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2012
Saksıda hiç perlit yok. İri taneli akvaryum kumu o gördükleriniz. Toprak da torf, dere kumu, iri taneli akvaryum kumu, bahçe toprağı karışımı.

idurgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2014, 15:07   #32
Ağaç Dostu

idurgun's Avatar

Sonunda...

Eklenen Resimler

Eski 25-11-2015, 16:44   #33
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2015
Harika görünüyorlar benim ufak bir titanopsis' im var. Merak ettiğim kışın ayda bir demişsiniz, alalı bir ay oluyordu hiç sulamamıştım şimdi nasıl sulamam gerekiyor ? Tüm toprağı ıslanmalı mı yoksa 1-2 çay kaşığı yeterli mi ? Tohumunu da almayı düşünüyorum ama fısfıslama sıklığını yazmamışsınız hatta bir aydan sonra nasıl bir sulama takip ettiniz çok merak ettim.

Eklenen Resimler

YeniBON, idurgun, Muda ve 2 kişi beğendi.
azorka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2015, 18:31   #34
Ağaç Dostu

idurgun's Avatar

Sayın Azorka titanopsisler susuzluğa kesinlikle dayanıklıdırlar. Ben bu yaz sonu maalesef 2-3 kök titanopsisimi kaybettim. Geçen kış kar altında kalmalarına rağmen bir şey olmamıştı. Ama ekstra hiç sulama yapmadım dışarıda oldukları için. Genelde sulama yapmak için saksının tamamının kurumasını beklerim. Bir kaba su koyup saksıyı içine oturturum. Fakat sonbaharda suladıktan hemen sonra havalar soğuyunca ve ben içeri alma hatası yapınca maalesef çürüyenler oldu. Isı değişiminin ve ıslak toprağın etkisi olduğunu düşünüyorum. Şu an elimde iki paket tohum var. Çimlendirme çalışmalarımı en baştan itibaren buraya yine yazar, görüntülerim bir aksilik olmazsa. Fısfıslama olayı kolay aslında. Çimlenene kadar şeffaf kapak kullanmış, çimlendikten sonra da toprağın üstünün kuruluğuna göre hergün, sonraları da haftada 3 gün gibi fısfıs yapmıştım. Tabi toprak çok kuruyunca su dolu kaba oturtup iyice su çekmesini de arada yapmıştım.

Aslında titanopsislerle tanışalı neredeyse 3 yıl olacak ama hala bilmediklerim var benim de. Mesela bitkinin olağan ömrü nedir? Tohum oluşmamasının nedeni nedir? Benim yaptığım gibi bir grup tek saksıda mı yoksa satılanlar gibi her biri ayrı saksıda mı kalsa daha iyidir? Bunları da yaşayarak öğreneceğiz artık.

azorka ve acemi25 beğendi.
Eski 28-11-2015, 18:35   #35
Ağaç Dostu

idurgun's Avatar

Bu arada geçen yıl bu zamanlar çiçek oluşumları başlamış ama bu yıl maalesef

azorka beğendi.
Eski 01-12-2015, 15:32   #36
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Kesinlikle ne yapacağıma ben de karar veremedim. Evimde çiçek koyabileceğim üç yer var, biri perde arkası aydınlık tüm gün güneş alıyor diğeri pencere kenarı esinti alıyor ve hiç direkt güneş vurmuyor(gölge diyebiliriz) en son olarak ise balkon yani hep güneş. Nereye alsam bilemedim ? Satın aldıktan bir ay sonra iki çay kaşığı su verdim hoşuna gitmedi, pembeleşen alt yaprağını kuruttu. :/

Eski 13-12-2015, 16:28   #37
Ağaç Dostu

idurgun's Avatar

Çiçek oluşumları başlamış. Geçen yıla göre keyifsizler. İki kök titanopsisimi kaybettim. Pembe renkli olanın bir bölümü de problemli. Dışarıda balkonda güneşi en iyi alan yerdeler. Su vermiyorum. Kış bitene kadar da vermem heralde.

Eklenen Resimler

YeniBON, Milla, arno66 ve 2 kişi beğendi.
Eski 13-12-2015, 16:46   #38
Ağaç Dostu

idurgun's Avatar

Titanopsis tohumu ekimi

Bir paket titanopsis tohumunu ekmenin zamanı geldi. Eğer başarılı olursak diğer hafta ikinci paketi de ekeriz.

1-Öncelikle toprağı hazırlıyoruz: Bahçe toprağı (bendeki oldukça verimli), torf (ince olorsa daha iyi olur, değilse elekten geçirin) ve dere kumu (bulamayınca inşaat kumu) aynı ölçülerde karıştırılır. İçinde havalandırmaya ve süzek olmasına yarayacak kırılmış, ufalanmış ponza taşları mevcut. Tuğla kırıntıları da kullanılabilir.

2-Ekim yapacağımız yoğurt kabının altına delikler açıyoruz. Titanopsislerimiz yaklaşık 5-6 ay bu kapta kalacaklar. Duruma göre 1 yıl da olabilir. Evin içinde duracağı için daha sağlam bir kaba ihtiyaç duymuyorum. Sadece şeffaf kapağının olması bence önemli.

Eklenen Resimler

Milla ve melekv. beğendi.
Eski 13-12-2015, 16:53   #39
Ağaç Dostu

idurgun's Avatar

3-Yoğurt kabının altında deliklerin üzerini ufak taşlarla dolduruyoruz. Ben ağırlaştırmasın diye elimdeki ponza taşlarını kullandım. Bu sayede kabın altında su birikmez, birikse de toprakla teması en aza iner. Toprağımızın tam kuruması önemli. Tam kurumuş toprağı suladığınız zaman titanopsislerde ertesi gün gözle görülür bir değişim oluyor.

4-Sonra taşları oynatmadan, hazırladığımız toprağımızı kapta 1-2 parmak boşluk kalacak kadar dolduruyoruz. Güzelce bastırıp sıkılaştırıyoruz.

Eklenen Resimler

Eski 13-12-2015, 16:58   #40
Ağaç Dostu

idurgun's Avatar

5-Toprağın üstüne akvaryum ya da kuş malzemeleri satan yerlerden bulabileceğiniz kumlardan seriyoruz. İri taneli kumu daha çok beğendim ama çok az kalmış. Daha ince olanı da kullandım. Toprağı tamamen kapatmıyoruz. Tohumları ektikten sonra biraz daha kullanacağız.

Eklenen Resimler

Eski 13-12-2015, 17:09   #41
Ağaç Dostu

idurgun's Avatar

6-Tohumlar poşetin içinde çok ince beyaz bir kum ile karışık halde geldi. Sarı olanlar tohum. 3 yıl evvel tohumları minik bir tüpün içinde yine kuma karıştırılmış bir şekilde yollamışlardı. Ekimi çok kolay olmuştu. Poşetten ekmek çok zor. Yine de beyaz bir kağıda aktarıp mümkün olduğunca dağıtarak tohumları serpiyoruz.

7- Tohumları ektikten sonra ince beyaz kumumuzdan bir miktar daha -hemen hemen toprağı kapatacak kadar diyebilirim- döküyoruz. Tohumlar çok küçük olduğu için derinlere gitmemesi gerekiyor. Kum tanelerinin arasında kalacaklar.

8-Son olarak daha büyük bir kaba su koyup, ekim yaptığımız kabı içine oturtuyoruz. Alttan sulama yöntemi ile toprağımızın suyu emmesini bekliyoruz. Toprağın üzerindeki kumlara su ulaştığında kabı sudan alıyoruz. Daha sonraki sulamalarımız da bu şekilde olacak. Artık kabın kapağını kapatıp aydınlık ve sıcak (24 ila 30 derece) bir yere bırakıyoruz.

Eklenen Resimler

Eski 13-12-2015, 22:22   #42
Ağaç Dostu

duy-gu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2015
Anlatımınız harika, bilgiler için çok teşekkürler... İnsanda deneme isteği uyandırıyor

Jakin beğendi.
duy-gu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2015, 11:31   #43
Ağaç Dostu

idurgun's Avatar

Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi duy-gu Mesajı Göster
Anlatımınız harika, bilgiler için çok teşekkürler... İnsanda deneme isteği uyandırıyor
Ne duruyorsunuz?

Jakin beğendi.
Eski 14-12-2015, 12:54   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-12-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idurgun Mesajı Göster
Ne duruyorsunuz?
sayın idurgun kapağı ne kadar süre kapalı tutuyorsunuz çimlenme olduktan sonra da kapalı mı kalıyor ... ne kadar srelerle havalandırıyorsunuz ... bu konuda da bilgi verir misiniz ..

idurgun, Jakin, rainac ve 1 kişi beğendi.
aerosol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2015, 13:05   #45
Ağaç Dostu

duy-gu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2015
Alıntı:
Ne duruyorsunuz?
Hiç durmuyorum asıl sorun orada :-) ona da sıra gelecek yakında... tohumları internetten mi temin ettiniz ?

idurgun, Jakin, rainac ve 1 kişi beğendi.
duy-gu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2015, 13:24   #46
Ağaç Dostu

rainac's Avatar

Giriş Tarihi: 06-11-2015
Tohumlar internette mevcut bende yazıyı okudukdan sonra araştırdım. Kapağın üstünde delikler var havalandırma o şekilde diye tahmin ediyorum. Tohum çimlendirmede bende üzerini şeffaf naylon ile iyice kapatıyordum günlük bir sefer açıp havalandırıyordum işe yarıyordu bunda uygulasam olurmu acaba

idurgun, Jakin ve acemi25 beğendi.
rainac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2015, 17:22   #47
Ağaç Dostu

idurgun's Avatar

Sayın raniac'ın dediği gibi şeffaf kapağın üzeri delikli. Bundan bahsetmemişim, özür. Normal şartlarda 4-5 günde çimlenecekleri için havalandırma sıkıntısı olacağını sanmıyorum bu şekilde. Çimlendikten sonra kapağı kullanmayacağım. Toprak çok kurursa alttan sulama, az olursa üstten fısfıs ile nemi ayarlamaya çalışacağım. Bugün baktığımda üstten kuruma başlamıştı. Yarın fısfıs ile nemlendirme yaparım.
Tohumları zengarden'da mevcut. Eğer alacaksanız yanına Argyroderma ve Astrophytum da ekleyin bence.

aerosol, Jakin ve acemi25 beğendi.
Eski 17-12-2015, 10:39   #48
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Tohumlarım kargoda bugün gelmesini bekliyorum, ben sürekli üstten fısfıs yapacağız sanıyordum. Sulamayı toprak kurudukça mı yapıyorsunuz yoksa toprağın kurumasına izin vermeden mi ? Harika bir döküman oldu burası, takip edeceğim gelişmeleri. Yaptıklarımı eğer imkanım olursa fotoğraflayıp koymayı düşünüyorum bakalım.

idurgun ve acemi25 beğendi.
Eski 17-12-2015, 10:42   #49
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Alıntı:
Çiçek oluşumları başlamış. Geçen yıla göre keyifsizler. İki kök titanopsisimi kaybettim. Pembe renkli olanın bir bölümü de problemli. Dışarıda balkonda güneşi en iyi alan yerdeler. Su vermiyorum. Kış bitene kadar da vermem heralde.
Harika görünüyorlar ama hiç su vermemek ne kadar doğru? Susuzluğa dayandıkları doğru ama bence ayda bir sulama yapmalı. Geçen gün susuz kalan titanopsislerim çiçekteydi halleri iyi görünmüyordu, sulama yaptıktan sonra düzeldiler.

acemi25 beğendi.
Eski 17-12-2015, 17:19   #50
Ağaç Dostu

idurgun's Avatar

İzmir şartları ile diğer iller bir olmaz. Burada açık balkonda ben su verirsem eğer bitkileri kaybederim. Yeni çimlenenler içeride olduğundan nemini ayarlamak için abartmadan fısfıs yapabilirsiniz. Çok kuruyorsa toprak alttan sulama yapmak iyi oluyor. Çimlendirme toprağının kurumasına izin vermiyorum. Ayın 13'ünde ektiklerime 15'inde yüzeysel fısfıs yaptım. Bugün yaklaşık 10 adet titanopsis çimlenmiş. Yarın da üstten çok az fısfıs yapacağım muhtemelen.

Sayın azorka; kaybettiğim kaktüs ve sukulentlerimin otopsi raporunda hep aynı sonuç vardı: suda boğulma!

Eklenen Resimler

Jakin, azorka, duy-gu ve 1 kişi beğendi.
Eski 17-12-2015, 17:24   #51
Ağaç Dostu

idurgun's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi azorka Mesajı Göster
Tohumlarım kargoda bugün gelmesini bekliyorum, ........... Harika bir döküman oldu burası, takip edeceğim gelişmeleri. Yaptıklarımı eğer imkanım olursa fotoğraflayıp koymayı düşünüyorum bakalım.
Lütfen gayret edin bunun için. Tecrübeler çoğaldıkça hayli bilgilendirici ve cesaret verici olacak gibi. Ben titanopsislerde tohum oluşumunu hiç göremedim mesela. Bakalım hangimize kısmet olacak. Merakla sizin titanopsisleri de bekliyoruz.

Jakin, azorka, rainac ve 1 kişi beğendi.
Eski 23-12-2015, 15:08   #52
Ağaç Dostu

rainac's Avatar

Giriş Tarihi: 06-11-2015
Alıntı:
Tohumları zengarden'da mevcut. Eğer alacaksanız yanına Argyroderma ve Astrophytum da ekleyin bence.
Tavsiye ettiğiniz Argyroderma ve Astrophytum da ekledim ve aldım tohumları ama burda hava çok soğuk . Nisanı bekleyeceğim ekmek için tohum alma işinde biraz acele ettim sanırım

idurgun, Jakin ve acemi25 beğendi.
rainac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2015, 13:12   #53
Ağaç Dostu

idurgun's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rainac Mesajı Göster
Tavsiye ettiğiniz Argyroderma ve Astrophytum da ekledim ve aldım tohumları ama burda hava çok soğuk . Nisanı bekleyeceğim ekmek için tohum alma işinde biraz acele ettim sanırım
Tohumları serince karanlık bir yerde saklarsanız sorun olmaz. Maalesef benden kötü haber var bu sefer. Çimlenme oranı çok iyidi. 17 tane çimlenen saymıştım. Fakat şansıma güneşi göremedikleri için birden çok cılızca uzadılar. Ertesi gün güneş görsünler diye uğraşsam da bu kez neredeyse eriyip gittiler. Şu an 5 adet var. Bunları yaşatmaya çalışıyorum. Çimlenme hızına aldanmayın, son derece yavaş gelişiyorlar. İçeride ısıyı ayarlasak da gün ışığı eksikliği mevsimsel takvime uymamızı gerektiriyor. Ben de diğer paketi sizin gibi baharda ekmeye karar verdim.

Jakin, rainac ve acemi25 beğendi.
Eski 25-12-2015, 14:05   #54
Ağaç Dostu

melekv.'s Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2015
Sn idurgun ilk tohum denemelerinize çok heveslenip iki paket aldım ama hepsi eridi bir tane kaldı şimdi üçüncü paketteyim çimlendiler bende hava alması için üstünü artık kapatmıyorum kapak aralıklı duruyor inşallah bu sefer olur

idurgun, Jakin, duy-gu ve 1 kişi beğendi.
melekv. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2015, 17:47   #55
Ağaç Dostu

idurgun's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melekv. Mesajı Göster
Sn idurgun ilk tohum denemelerinize çok heveslenip iki paket aldım ama hepsi eridi bir tane kaldı şimdi üçüncü paketteyim çimlendiler bende hava alması için üstünü artık kapatmıyorum kapak aralıklı duruyor inşallah bu sefer olur
Sayın Melekv, yakın çekim bir foto yükleyebilir misiniz? Bu erime olayını anlamamız lazım. Bugün incelediğimde köklerinin toprakta olmadıklarını gördüm. Işık ve nemin yanı sıra başka sebepler de aklıma geliyor. Mesela toprak karışımının üstüne bahçe toprağı ile kumu karıştırıp sermenin ve tohumları serptikten sonra o beyaz kumları kullanmanın daha iyi olacağı gibi. Çok küçükler, çimleniyorlar ama kökleri toprağa varana kadar ortam uygun değilse dirençsizler, adeta eriyip gidiyorlar. Sizde durum nasıl merak ettim.

melekv., Jakin ve acemi25 beğendi.
Eski 25-12-2015, 19:00   #56
Ağaç Dostu

melekv.'s Avatar

Eridi dediklerim artık görünmüyor zaten kalan bir tane şimdilik iyi gibi ne öldü ne büyüdü onun etrafına kumla destek yaptım.Erimeden önce boyları uzamıştı kapağı sadece akşamları açıp geri kapatıyordum sonra bir gün eve bir geldim hepsi uzanmış yatıyor zayıf ve cansızlardı kurtaramadım.Tek kalan dediğim hala iki yaprak şeklinde sizin resimlerde ki gibi ortasından bitkinin kendisi daha belirmedi. Sıcak olması için cam kenarında duruyor petek yakın iki günde bir spreyle azar azar nemlendiriyorum.
Üçüncü paket yeni çimlendi çok küçükler net çıkmıyor ama dediğiniz gibi kökler dışarıda duruyor biraz daha bekleyip hepsini tek tek toprağa kürdanla delik açıp yerleştirmeyi düşünüyorum. Lithopslar da aynısını yapmıştım büyümüşlerdi ama çok suladım galiba onlar da öldü en azından aynı uygulamayı bunlarda yapıp suyunu fazla vermezsem sorun olmaz diye düşünüyorum.

acemi25 beğendi.
Eski 25-12-2015, 19:02   #57
Ağaç Dostu

melekv.'s Avatar

birde ben beyaz kumu tohumu ektikten sonra üzerine serpmiştim ama yine de kökler yüzeye çıkıyor

acemi25 beğendi.
Eski 25-12-2015, 19:11   #58
Ağaç Dostu

melekv.'s Avatar

bu üçüncü deneme beyaz kum serpmedim en azından kökleri yerleştirmem kolay olur diye

Name:  20151225_191235-1.jpg
Views: 966
Size:  77.0 KB

Eski 27-01-2016, 12:03   #59
Ağaç Dostu

azorka's Avatar

Merhabalar tekrardan. 21.01.2016 tarihinde diktiğim titanopsis ve astrophytumlardan önce titanopsis boy gösterdi, umarım geriye kalanlar da çimlenir.

https://dl.dropboxusercontent.com/s/...F7073.JPG?dl=0

melekv. ve acemi25 beğendi.
Eski 28-01-2016, 19:03   #60
Ağaç Dostu

melekv.'s Avatar

benimkiler büyümek için yazın gelmesini bekliyorlar galiba

azorka ve acemi25 beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024