agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent > Sukulent Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni44Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-01-2008, 20:27   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Galeri: 12
Arkadaşlar kışın sukkulentleri ne yapıyorsunuz?

esen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2008, 20:57   #2
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Benim sukulentlerim de içerideler, kapalı balkonda. Toprağını aşırı sulamamak kaydıyla sürekli nemli tutuyorum. Neşeleri yerinde

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2008, 21:01   #3
Ağaç Dostu

günsu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2007
Benim eskiden anneannemden aldığım bitane vardı ve devamlı dışarıda balkonda dururdu sarı sarı açıyordu, halbuki bizim burasıda baya soğuk olur yani, kışın dalları büzüşür rengi koyulaşır havalar ısınınca eski haline dönerdi

günsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2008, 21:51   #4
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=4487

Sukulentlerim kapalı balkonda kışın. Kış boyu çiçek açıyor. Şu anda tomurcukta ... Yaz- kış çok, çok az suluyorum sukulenti... Onun fotoğrafı da yukardaki bağlantıda 22 numara ...

Düzenleyen selenn : 06-12-2012 saat 01:20 Neden: başlık düzenlemesi
yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2008, 21:54   #5
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sayın Yukka İstanbul'da neredesiniz? Sakıncası yoksa öğrenebilir miyiz?

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2008, 21:57   #6
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Suadiye ...

Eski 05-01-2008, 22:00   #7
Ağaç Dostu

günsu's Avatar

Sevgili zenfree bu echeveria dediğin görünümü gül gibi olan dimihiç merak etme benim önceden ondanda vardı yaz kış dışarıdaydı hiçbirşey olmuyo hiç merak etme bizim burda çoğu tanıdıklarımda var, hep dışarıda duruyo.
Bazen yerler buz tutar.

Eski 05-01-2008, 22:09   #8
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Bu mesajda görebilirsiniz. Tekrar dışarı mı alsam ne yapsam? En iyisi karlı havalar geçene kadar içeride dursun.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2008, 22:20   #9
Ağaç Dostu

günsu's Avatar

Evet o bitki.Siz bilirsiniz, ama hiç endişe etmezaten çok arsız bir bitki

Eski 05-01-2008, 22:29   #10
Ağaç Dostu

günsu's Avatar

Yalnız benim paşakılıcıyla ismini bilmediğim ona benzeyen bir kaktüsüm daha var onları merdiven boşluğuna alsm diye düşünüyorum,penceresi var,ışık alması yeterli sanırım.
Çünkü hiç çiçek açmadı.
Chamaechereus silvestrii başlığı altındaki 57 inci mesajımdaki kaktüsüm

Eski 06-01-2008, 02:08   #11
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Valla benimkilerde hep içeride hava güzel olunca nefes alsınlar diye biraz çıkarıyorum ama sonra içerideler
çiçek bile açıyolar valla, ama sulamayı en aza indirdim

ataser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2008, 11:26   #12
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Bu mesajda görebilirsiniz. Tekrar dışarı mı alsam ne yapsam? En iyisi karlı havalar geçene kadar içeride dursun.

Fotoğraftaki bitkiniz, Caddebostan'da bir balkonda yaz-kış senelerdir yaşıyor... Balkon da kuzey rüzgarına açık bir balkon. O çiçek içerde kısa sürede dejenere olur, şeklini kaybeder. Dışarda tutarsanız çiçek de açar. Yıkayabilirsiniz. Yıkayıp balkona aldıktan sonra nisana kadar su vermeyin. Sonra çiçekleri seyredin.

Eski 09-09-2008, 09:19   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Ephorbia hermenthiana

Selam arkadaşlar ,

Ben yeni üye oldum ve hemen bir sorumu sormak istiyorum. Istanbuldayım, yaklaşık olarak 32 yıllık bir Ephorbia hermenthiana türü kaktüsüm var, bana annanemden kaldı. Şu an yaklaşık olarak 2,5 metre boyunda ve 50 cm den fazla çapı var. Bu yaz , artık tavana değdiği için ve çok yer kapladığı için onu balkona çıkardım hala orada ve bunu çok umursamadı. Ancak önümüz kış ve ben donar diye korkuyorum. Gerçi balkonun üzeri kapalı kar gelmez.Sizce tekrar içeri almalımıyım yoksa kışı orada uyuyarak geçirebilirmi?

Arjo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2008, 14:07   #14
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Bırakın uyusunlar, hatta bence çok da iyi olur...
He bu arada bizim kardeşlik forumumuz var malum oraya da bekleriz sizi
Bu arada beton fayans filan ise balkon altlarına köpük koymakta fayda var....

ataser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2008, 20:55   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Cevap için teşekkürler, dikkate alacağım

Arjo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2012, 10:51   #16
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Wink Sukulentlerin Kis Bakimi

Acik balkonda sera icinde duran yaklasik 30 civari sukulent turu bitkim var.Kisin portatif seranin uzerine sera naylonunu gecirerek balkonda tutabilir miyim?
Alt kisim acik oldugundan buradan soguk hava gelecek tabii.Balkonum guneybati cephesine bakiyor.Yoksa iceri mi almaliyim?Bu arada kis boyunca balkonda dururlarsa sulamayi ne zaman ya da hava kac derece oldugunda kesmem gerekiyor?Evin icine alinsa da araliklarla sulama yapilmasi gerek degil mi?
Tesekkur ederim.

Not:
Sukulentlerimin tamamini bu ilkbaharda aldigimdan ilk kisimizi gecirecegiz,hicbirini kaybetmek istemiyorum. Tecrubeli arkadaslar yardimci olursa sevinirim.

Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2012, 14:16   #17
Ağaçsever

lolla's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2011
Merhaba arkadaslar,

Evet derdim ayni, biliyorum yorumlari/onerileri/tecrubeleri okuyun diyecekseniz fakat hepsini tek tek okudum, notlar aldim, unlemler koydum fakat kaktus/sukkulent konusunda resmen takintiliyim ya olurlerse diye. Tesadufen yasattigim Sedum Nussbaumerianum ve Cotyledon tomentosa cinslerimin gozlerinin icine bakiyorum.
Uzattim ozur dilerim esas derdim su: Ankara'da ve kuzey bati cephesine bakan, nasil oldugunu anlamadigim sekilde yazlari gunes alan kapali pimapen bir balkonumdalar.
Diger iki bahsettigim cins de mutfak pencere onunde duruyor orda keyifliler.
Fakat diger yeni gelecek olan sukkulent ve kaktuslerimi nereye koyacagim? mutfak pencere onune mi, kapali balkona koyarak ustlerine strec cekerek mi?
Sanirim cildirdim artik obsesif gibi surekli yer ariyorum kis gelse bari bir an once :/

Cevap verenler olursa bilin ki hayati meselemi cozmus olacagiz :/

lolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2012, 16:58   #18
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Balkonunuzun ısısı 5-6 derecenin altına düşmüyorsa balkonunuza koyabilirsiniz. Bu kadar sitres yapmanıza gerek yok ayrıca kaybettiklerimiz öğrenmemizin ilk adımı oluyorlar.

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2012, 17:05   #19
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Sayın Tika,

Sukulentlerinizin kışın balkonda sera naylonu ile kapalı durmalarının bir sakıncası olmaz. Hatta soğuk havanın da güneş kadar yaprak renklerini çok güzel tonlara dönüştürdüklerini görebilirsiniz. Yine de dikkat etmeniz gereken topraklarının tamamen kuru kalması gerektiği.

Eğer hava dona çekerse yine de riske atmayın, sera naylonu ile kapalı bile olsalar kışa dayanıklı birkaç tür dışında bitkileri kaybetme ihtimaliniz yüksek olur. Hava dona çekerse kapalı mekana alabilirsiniz.

Sulamayı kapalı mekanda toprakları kurudukça yapmanızı öneririm. Çünkü ev içerisindeki ısı ile toprakları oldukça kuruyor. Kaloriferli ortamda neme ihtiyaçları artıyor. Eğer balkonda kalacaklarsa az miktarda sulayın. Güneşli günlerde öğle saatlerini tercih edebilirsiniz.

Tika beğendi.
selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2012, 17:41   #20
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs_35 Mesajı Göster
Merhaba ben bu hobiye yeni başladım 2 haftalık bir mazim var kaktüsler enteresan canlılar o sadelikten o kadar zerif çiçekler açması hoş doğrusu bende kaktüslerimi sizinle paylaşmak istedim bir göz atın isterseniz.

Facebook
Sayın kaktüs 35, fotoğraflarınızı link vererek değil de direkt foruma yüklerseniz daha kolay görüntüleyebiliriz.

Eski 13-10-2012, 15:18   #21
Ağaçsever

lolla's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2011
Sayin Ayse Yildiz,
Tesekkur ederim ilginize .)

Evet fazla geriliyorum gercekten de, dediginiz gibi balkona koymaya karar verdim. Termometre ile 3gundur bakiyorum, sicaklik 10 derecenin altina dusmedi hic.

Kismet artik

Tekrar tesekkur ederim .)

Sevgiler

YeniBON beğendi.
lolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2012, 22:06   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2011
İkiside insan olmasına rağmen nasıl kimileri çay kimi de kahve içiyorsa sukulent ve kaktüsler için de tek bir mevsim takvimi ve bakım yöntemi yoktur. En doğru yöntem bitkilerinizin adını öğrenerek ona özel bakım takvimini oluşturmanız. Bir sukkulente veya kaktüse yazın vereceğiniz su - gübre bir türe uygun gelirken bir başka türü öldürebilir. Eğer uygun vakit bulabilirsem 30-40 kadar türe ait uyku-dormancy zamanlarını listeleyeceğim. Ustalardan gelen destekle eksikler tamamlanırsa genel bir başvuru listesi yapabiliriz sanırım. örneğin Echeveria veya Pachypodium kışın uykuya geçerken, suyu azaltmak gerekirken aynı şeyi yaz döneminde Cotyledon ve Crassula için yapmak gerekiyor.

sibelim ve lolla beğendi.
Mustafa Abdal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2012, 17:46   #23
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Genelde bakım şartları aynıdır, aşağıdan yararlanabilirsiniz.

http://www.specks-exotica.com/en/cultivation_data.html

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2012, 23:59   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre Kuzu Mesajı Göster
Genelde bakım şartları aynıdır, aşağıdan yararlanabilirsiniz.

http://www.specks-exotica.com/en/cultivation_data.html
ooof of Emre bey, bilgiler iyi güzelde birde galeriden uzak durun deseydiniz tam olacaktı.
Şimdi onlar orda ben burda nasıl olacak. Ziyaret etme imkanı olsaydı en azından gözümüz doyardı.

Mustafa Abdal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 14:58   #25
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Gerçekten böyle görüpte elde edememek üzücü birde sizin alacağınız zamana kadar ender türler kalacak mı bu da sorun çünkü zamanında koleksiyonerlerin yaptığı hatalar yüzünden -direkt topraktan sökmek gibi- bazı türlerin (haliyle en çekicilerinin) ticareti yasak çok ender satışı sunulma durumu var, mesale canlısına rastlamanıza rağmen tohumunu bulamıyorsunuz tohum bulmak içinde işin içine derine inmek lazım bu da biz gibi amatörler için zor ve pahalı.

Eski 16-10-2012, 16:55   #26
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Bu konuyla alakalı önemli bir adres buldum; çoğu kaktüs sukkulentin minimum sıcaklık dereceleri ve kışın bakım hakkında bilgiler var; burada dediğine göre kışın bitkinin sıcaklık isteklerine bağlı olarak düşük sıcaklık isteklerine dayanabilen türleri ısıtılmayan bir odada ışık önemli olmadan kışlatabilirsiniz. 13 derece ve üstü minimum sıcaklıkları olanları ısıtılan bir odada, yine 7 dereceye kadar minimum sıcaklıkları olanları sıcak bir yerde ve bu derecelerin altında olanları ise serin ısıtılmayan bir yerde kışlatabiliriz. Önemli olan bu devrede bitkileri kuru tutmak.
Wintertime Cactus e Dintorni: il sito per appassionati di Piante Grasse

Kaktüslerin hepsi kışın sulanmama listesinde sukulentlerde ise şu liste var; Aloinopsis, Bergeranthus, Faucaria, Hereroa, Nananthus, Rabiea, Rinephyllum, Stomatium, Titanopsis, Trichodiadema.

Düzenleyen Emre Kuzu : 13-12-2012 saat 15:22
Eski 16-10-2012, 18:13   #27
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre Kuzu Mesajı Göster
Bu konuyla alakalı önemli bir adres buldum çoğu kaktüs sukkulentin minimum sıcaklık dereceleri ve kışın bakım hakkında bilgiler var burada dediğine göre kışın bitkinin sıcaklık isteklerine bağlı olarak düşük sıcaklık isteklerine dayanabilen türleri ısıtılmayan bir odada ışık önemli olmadan kışlatabilirsiniz 13 derece ve üstü minimum sıcaklıkları olanları ısıtılan bir odada, yine 7 dereceye kadar minimum sıcaklıkları olanları sıcak bir yerde ve bu derecelerin altında olanları ise serin ısıtılmayan bir yerde kışlatabiliriz, Önemli olan bu devrede bitkileri kuru tutmak.
Wintertime Cactus e Dintorni: il sito per appassionati di Piante Grasse
Emre Bey öncelikle bu faydalı bilgiler için teşekkürler fakat mesajınızı anlamıyorum. Noktalama harflerini kullanır, paragraflama yaparsanız anlamak için mesajı defalarca okumamıza gerek kalmaz.

Aşağıdaki şekli ile daha açıklayıcı oldu sanırım.

"Bu konuyla alakalı önemli bir adres buldum. Çoğu kaktüs ve sukulentin minimum sıcaklık dereceleri ve kış bakımı hakkında bilgiler var burada.

Dediğine göre; kışın bitkinin sıcaklık isteklerine bağlı olarak düşük sıcaklığa dayanabilen türleri ısıtılmayan bir odada, ışık önemli olmadan kışlatabilirsiniz.

* 13 derece ve üstü sıcaklığa dayanabilen türleri ısıtılan odada,
* 7 dereceye kadar dayanabilen türleri sıcak bir yerde
* Bu derecelerin altındaki hava şartlarına dayanan türleri ise serin, ısıtılmayan bir ortamda kışlatabilirsiniz.

Önemli olan bu devrede bitkiyi kuru tutmak..."

Eski 04-12-2012, 19:06   #28
Ağaç Dostu

farpali's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2010
Galeri: 18
İstanbul'da havalar soğumaya başladı,malum...sukulentleri iç mekana almalımı yoksa naylon kaplı portatif seralarda (fotoğraftaki gibi) kışı sağlıklı geçirirlermi..? En kısa zamanda yardım lütfen giderek hava ısısı düşüyor..

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
farpali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 21:32   #29
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Sayın farpali sukulentleri önce iyice tanımak ve ona göre hareket etmek gerekiyor .
Echeveria ve huernia ya aynı muamele edemessiniz Sıtapaliaları o poşet gibi seraya koyarsanız cok kısa sürede ölecektir . Sukulentleri iceri almalımıyım demek yerine isim sorup araştırıp öyle yapmak cok daha iyi .

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 22:02   #30
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Sayın iris41, sukulent türlerine göre kış bakımları hakkındaki bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırmısınız?

Ben sempervivum ve sedum türlerinin dışında 5 derecenin altında dayanıklı olmadıklarını sanıyorum.

Teşekkürler..

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024