agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent > Sukulent Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni44Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-12-2012, 10:43   #31
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sevgili farpali ben Bursa'da benzer bir sera tipi raf sistemi ile sukulent ve kaktüslerin tümünü balkonda muhafaza ediyordum. Son derece de kullanışlı bu raf çünkü öndeki fermuarla naylonu açmanız ve güneşli havalarda içeriyi havalandırmanız kolay oluyor. Sadece sulamaya dikkat etmenizi tavsiye ederim, bazı türlere kışın da güneşli havalarda su vermek gerekiyor.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 11:04   #32
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sevgili Feriha Hanım,

Sevgili iris41'in cevabını beklerken ben de kendi deneyimimi paylaşmak istedim. Sempervivumlar ve Sedumlar geçen sene burada -7 derecede bahçede kaldılar. Baharla sürgün vererek Sedumlar beni sevindirdi, Semperviviumlara hiçbirşey olmadı.

Özellikle dayanıklılığını kontrol etmek için bu sene bir Sedum lineare çeliğini de su tutucu özelliği yüksek bir toprak karışımında bahçede bıraktım.

Cuma akşamı kar yağınca ertesi gün kar erimeye başlayınca merak ettim çelik ne durumda diye hiçbir şey olmamış.

Name:  IMG_5041.jpg
Views: 7531
Size:  46.7 KB

Canlı ve kar üstünden kalktıktan sonraki görüntüsü bu bitkinin. Ardından kilerde duran çelik aldığım ana bitkiyi kontrol ettim, yapraklar cılızlaşmış, incelmiş.

Şuanda bahçede kışı geçiren kışa dayanıklı türlerim arasında Sempervivun, Saxifraga, Sedum sieboldii, Sedum spurium, Sedum lineare var.

Her ne kadar Delospermaların bazı türlerine dayanıklı demiş olsalar da bendekiler geçen sene -7'ye dayanmadı ki bu bitkilere -10'a kadar dayanıklı diyorlar.

Eski 05-12-2012, 21:35   #33
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Sevgili Selen, teşekkürler..
Benim de tespitim Delospermanın saksıda korumasız kışı atlatamadığı yönünde.. Bahçede yetiştiren arkadaşlarımızın yaza sağlam çıktığı mesajlarını okudum. Direk toprakta köklerini koruyabildiğini düşündüm.

Sedum ve sempervivum türlerinden şimdiye kadar açıktaki saksılarda kayıp vermedim.

Dar alanlara kapalı olarak sıkıştırdığımız bitkileri gece gündüz ısı farkının yaratacağı nemden, mantar ve diğer zararlılardan korumak için düzenli olarak kısa süreli de olsa havalandırmak gerektiğini gözlemledim Sevgili farpali.. Seranızı nisbeten daha az soğuk alabileceği kuytu bir köşede her gün havalandırıp gözünüzü ayırmadan deneyebilirsiniz gibi geliyor.

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 21:57   #34
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Sayın feriha sempervivum türlerini ne kadar aldımsa yaşatamadım kısa sürede cürüyor nedense .
Delosperma bende kışın dışarda ve saksıda oldukca güzel cicekleniyor Acem halısıda bir cok arkadaşın dışarda donar demesine ragmen bende balkonun duvarını örtecek kadar büyüdü gecen kış donmadı bu yılda dışarda kalacak .
Sera yönteminde icerde oluşacak nemden zarar görmemesi icin havalandırma şart .

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 05:49   #35
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Burada yazılan egzotik türlerden birkaçı bende var.Aşağıda listeledim,hepsi açık balkonda sera içerisinde duruyor.Minimum dayanma sıcaklıklarına baktım 6 derece genelde.Şu an hava sıcaklıkları zaten İstanbul'da gece 6 derece civarlarında geçiyor.Mutlaka içeri almalı mıyım bunları? Ölürler mi?İçeride gelişimlerini hiç beğenmemiştim.
Aenium Decorum
Haworthia Reinwaldtii
Aloe Brefivolia
Kalp kalbe karşı (teyzem sürekli açık balkonda tutuyor)
Echeveria Runyonii cv Topsy Turvy
Echeveria Setosa
Haworthia Aristata
Haworthia Cuspidata

Listede birçok sardunya türü de var;ama sardunyaların çoğu İstanbul'da don dışında açıkta ölmeden yaşıyor.

selis ve YeniBON beğendi.
Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2012, 15:27   #36
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Soğuk öldürür ama içeride tutmanız öldürmez ben buna göre hesaplayın diye öneririm geçen sene -1 soğuğa dayanımı olan bir kaktüsü 18 22 derece arası bir ısıtılmayan odada kışlatmama rağmen çiçeğini gördüm evet içerisi dışarısı gibi olmaz biraz afallarlar ama zamanla alışırlar.

selenn ve Tika beğendi.
Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2012, 17:33   #37
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Çoğunu yeniden içeri aldım.Dışarıdakiler bunlar,bunları dışarıda tutabilirim,değil mi?
Bu arada Sedum Rubrotinctum iyice afalladı.Sağlıklı bitkim içeri-dışarı derken sağlığını kaybetti.Yaşıyor;ama pek keyfi yok.
Aşağıdaki listede yer alanlardan içeri alın,dediğiniz var mı? Şu aralar gece sıcaklıkları 3-4 derece civarlarında.
Echeveria Glaucia
Sedum Rubrotinctum
Sedum Vodoo
Graptosedum Bronze
Graptopetalum Paraguayence
Opuntia Kaktüsü
Yılbaşı Kaktüsü
Crassula Rupestris
Crassula Perforate Variegata

Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2012, 18:50   #38
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Ben araştırdım ve böyle yapın diye öneririm, sonuçlar popüler önemli sitelerden.

Sedum Rubrotinctum -7 içeri
Sedum Vodoo -34 dışarı
Echeveria Glaucia -12 dışarı
Graptosedum Bronze -1.1 içeri
Graptopetalum paraguayense -14 dışarı
Schlumbergera Bridgesii yılbaşı +16 içeri
Crassula Rupestris -7 içeri
Crassula perforata 'Variegata' -7 içeri

Eski 13-12-2012, 18:55   #39
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Yılbaşı kaktüsü hariç şu aralar dışarıda durabilirler.

Eski 17-12-2012, 14:00   #40
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Kış geldi mi sıkıntılı dönem başlıyor bizde. Yer sıkıntısı bir yandan, kışın çetin koşulları diğer yandan sonbahardan sonra her sene strese giriyorum. Tüm saksıları önce kilere taşıyorum, mümkün olduğunca aydınlık yerlere yerleştiriyorum bitkileri.

Kaktüslerin hemen hemen hepsi kilerdeler. Cam içlerinde, raflarda dinlenme dönemlerini geçiriyorlar. Eskiden yetersiz ışık aldıklarından formlarının bozulmasını dert ederdim ama geçen sene özellikle yazın bahçede hızla kendilerini toparladıklarını görünce artık dert etmez oldum.

Kışın kaktüs ve sukulent bakımı konusunda forumda son zamanlarda arkadaşların sorularını, çözüm yollarını okudukça ben de bizim kilerdeki durumu fotoğraflamak istedim.

Hava ısısı gece 2-3 derece olana kadar bahçedeydi kaktüs ve sukulentler ama 2 dereceye düştükten sonra hepsini kapalı mekana aldım.

Boyları uzuyor, form değiştiriyorlar ama dediğim gibi dert değil zira bahardan sonra daha aydınlık günlerde kendilerini besin takviyesi ile toparlarlar.

Bitkilerden bir kısmı :

Eklenti 355453

Eklenti 355454

Eklenti 355455

Gövdeleri incelip uzayanlar:

Eklenti 355456

Eklenti 355457

Kaktüslere kışın hiç su vermiyorum, tamamen kurular ama sukulentlere ayda bir kere çok az miktarda su veriyorum.

Eklenen Resimler

Eski 17-12-2012, 14:07   #41
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Kışa dayanıklı türler bahçedeler. Kar yağıp eridikten sonra Sempervivumlar yine ortaya çıktılar, gövdeleri küçüldü, kendilerini iyice toprağa çektiler ama baharda onlar da hızlı gelişecekler...
Bakımsız bahçenin bahardaki, yaz mevsimindeki halini gel de arama

Eklenti 355458

Bu sene Sedum lineare'nin kışa dayanıklılığını ölçmek için saksısından bir çelik alıp bahçede bırakmıştım, ana bitkiyi kilere yerleştirmiştim. Bahçedekinin donacağını düşünüyordum açıkçası. Fakat o beni şaşırttı. Kar altındaki son derece sağlıklı ama buna rağmen kilerdeki cansız, kuru.

Kar altındaki Sedum lineare

Eklenti 355459

Kar eridikten sonraki durumu

Eklenti 355460

Kilerdeki ana bitki

Eklenti 355461

Eklenen Resimler

nevsune, Tika, Sudenur ve 1 kişi beğendi.
Eski 17-12-2012, 14:56   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2010
Galeri: 5
Ellerinize emeklerinize sağlık selenn hanım,bende form bozukluklarını hiç önemsemiyorum,baharda hepsi daha da güzelleşerek geri dönüyorlar.Sevgiler...

Tika, pulibet ve Sudenur beğendi.
ipektuğçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 11:36   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2013
kaktüsüm sedum cinsi, sedum trealesi. lütfen yardımcı olun

kaktüsüme evde bakıyordum ama çalışan bir bayan olduğum için evde bırakmak istemedim. ofisime getirdim. ev biraz daha soğuk oluyordu tabi ve gün ışığı almıyordu. ofiste şimdi, sıcaklık yüksek ve güneş alıyor. bu sineklenmenin sebebi ne olabilir. herhangi bir işlem yapmam gerekiyor mu?

Eklenen Resimler

aybuke89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2014, 11:23   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2013
Her sukkulnetin sıcak ve soğuğa dayanma ısı derecesi farklıdır bunu cinslere bakarak herkez bulabilir.

uzer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2016, 18:44   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2016
Efendim hazır kış yaklaşırken hepimizin dertli olduğu bu konuyu bir dirilteyim dedim. Sukulentler aslında sandığımız kadar narin değil. Uygun koşullar altında çoğu dışarda kışı geçirebiliyor.

Sempervivum'u olanlar yaşadı. Bu sene Kanada'da yaşadım bir süre ve insanların yetiştirdikleri sukulentleri ve bahçelerini gözlemleme fırsatı buldum. Birçok yerde bahçede ve sokaktaki geniş saksılarda sempervivumun yaz kış yaşadığını gözlemledim. Kanada'nın soğuğu malumunuz - 30 derece olduğu için Türkiye'de her halukarda yaşayacağını düşünüyorum. Fotoğraftaki malumunuz yavru bile vermiş.

Graptoveria ve Graptopetalum
cinsleri de dışarda korunaklı olarak rahatlıkla yaşatılabiliyor. En yakın arkadaşımın balkonunda hiç ilgilenmediği graptoları var, onların bakımını ve üretimini ben gittikçe yapıyorum. (ne kadar ilgi istediklerini siz düşünün artık ) Geçen sene denemek için 2 farklı ortamda bıraktım 2 grup graptopetalumları. Bir kısmı pencere önünde nispeten korunaklı kar almayan bir yerde kaldı ve bunlar aynen gelişip büyümeye devam etti. Diğer kısmını da balkonda kar alan açık bir yerde bıraktım. Bu grup da yaşamaya devam etti ama bahara biraz küçülmüş olarak girdi.

Sedum'un da dışarda yaşayabileceğini düşünüyorum. Yazın Büyükada'nın ormanlarında dolaşırken çeşitli sedum türleriyle karşılaştım, eğer onlar dışarda yaz kış yaşayabiliyorsa bizimkiler saksılarda pencere önünde veya balkonda rahatlıkla yaşayabilir.

Sedum Palmeri

Ben geçen sene bütün sukulentlerimi kışın içeride geçirttim ve büyük bir kısmı formunu kaybetti o yüzden bu sene portatif bir seranın içinde dışarda geçirtmeyi düşünüyorum. Hele Echeveria Perle von Nürnberg'im kış boyu o kadar küçülüp formunu bozdu ki bütün yaz boyunca eski büyüklüğüne kavuşamadı. İstanbul'da da bu kış sert ve bol karlı geçecekmiş ama biz dışarıyı test etmeye kararlıyız.

Narphus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2016, 23:26   #46
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Kışın dondan etkileniyorlar mı?

Name:  km.JPG
Views: 5461
Size:  47.4 KB

Name:  km1.JPG
Views: 4946
Size:  37.4 KB

Name:  km2.JPG
Views: 4966
Size:  44.1 KB

Name:  km3.JPG
Views: 4926
Size:  39.8 KB

sevgihoca beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2016, 23:48   #47
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Kışın dondan etkileniyorlar mı?
İlk iki fotoğrafı crassula ovataya benzettim. -6 dereceye kadar dayanabiliyor bildiğim kadarıyla. Diğer ikisi kalanchoe, bunlar korunması gereken türdür, Sevgili YeniGine.

YeniGine ve sevgihoca beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2016, 17:57   #48
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-06-2016
Merhabalar. Bütün yazdıklarınızı okudum. Ben de ilk baharda sukulent edinmiş bir acemiyim kapalı balkonumda echeveria çeşitlerim var. Balkonumun bir penceresi gündüzleri hep açık durur geceleri kapatırım. Havanın eksilere düştüğü zamanlarda bunlari eve almalı mıyım sizce. Hava akımına yakın değiller

şeymaonder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2016, 15:00   #49
Yeni Üye

meltem_kc's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şeymaonder Mesajı Göster
Merhabalar. Bütün yazdıklarınızı okudum. Ben de ilk baharda sukulent edinmiş bir acemiyim kapalı balkonumda echeveria çeşitlerim var. Balkonumun bir penceresi gündüzleri hep açık durur geceleri kapatırım. Havanın eksilere düştüğü zamanlarda bunlari eve almalı mıyım sizce. Hava akımına yakın değiller
Merhabalar,

Benim camekanla kapatılmış balkonumda çeşitli kaktüs ve sukulentlerim iki kış geçirdi ve hiç zarar görmediler. Yeşil yapraklı bazı türlerde pembe kırmızı renk değişimi oluştu. Ancak havaların ısınmasıyla tekrar eski hallerine döndüler.
Balkonum kuzeye bakıyor ve hava sıcaklığı en çok -10 C civarına düşmüştür.

YeniGine beğendi.
meltem_kc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2019, 23:10   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2019
Sukulentler kışın güneş görmeyince formları bozulurmu

Asuma-n Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2020, 21:18   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2019
50 taneye yakın sukulentim var. Kapalı balkonda duruyorlardı fakat balkon ısınan bir balkon değil kapısı kapalı duruyor ısıtma sistemi yok. Bir iki fire verdim hava soğuyunca ve sukulentleri mutfağa aldım. Kalorifere yakın bir yerdeler. Trker teker ölüyorlar. Kimisi kuruyor kimisi yaprak döküp kuruyor kimi kökten ölüyor, kimisi çürüyor. Aynı şekilde sulanan bitkilerin bu kadar değişik ölmelerine anlam veremiyorum. ne yapacağımı şaşırdım. Toprak değiştirdim pek işe yaramadı. Az suladım olmadı çok suladım olmadı. Daha önce temiz hava istediklerine kesinlikle emin olmuştum ama şu kış gününde ne yapabilirim bilemiyorum. Bi önerniz var mı?

Dabilg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2020, 15:31   #52
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-04-2019
Merhaba Dabilg, kisin sukulentleri cok az sulamak lazim. 15 gun gibi dusun. Suladiginda da mutlaka balkonu havalandir. Gece de biraz acik kalirsa iyi olur.Sulamayi ayni anda yapsanda kullandigin toprak turu farkli olabilir. Bazi topraklar, ozellikle torf agirlikli olanlar, suyu tuttugundan bitki koku curume yapiyor. Bitki kucukse daha cabuk curuyebilir. Gun isigi da almali bitkilerin. Benim onerebileceklerim bunlar.

Dila2012 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2020, 22:53   #53
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dila2012 Mesajı Göster
Merhaba Dabilg, kisin sukulentleri cok az sulamak lazim. 15 gun gibi dusun. Suladiginda da mutlaka balkonu havalandir. Gece de biraz acik kalirsa iyi olur.Sulamayi ayni anda yapsanda kullandigin toprak turu farkli olabilir. Bazi topraklar, ozellikle torf agirlikli olanlar, suyu tuttugundan bitki koku curume yapiyor. Bitki kucukse daha cabuk curuyebilir. Gun isigi da almali bitkilerin. Benim onerebileceklerim bunlar.
Artık balkonda değiller. İstanbulda yaşıyorum ne kadar soğuk olabilir ki? Balkona mı almalıyım acaba tekrar? İçeride sudan ziyade havasız kalıyor belki?

Mesut Temiz beğendi.
Eski 13-01-2020, 23:16   #54
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dabilg Mesajı Göster
Artık balkonda değiller. İstanbulda yaşıyorum ne kadar soğuk olabilir ki? Balkona mı almalıyım acaba tekrar? İçeride sudan ziyade havasız kalıyor belki?
Sukulentlerin soğuğa dayanıklılıkları birbirinden çok farklı olabiliyor, ama İstanbul kışında açıkta ya da camla kapalı da olsa ısıtılmayan bir balkonda donacak türlerin sayısı çoktur... Tür bazında tek tek değerlendirip araştırmanızı ve ona göre konum belirlemenizi öneririm... Bol şans...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2020, 10:33   #55
Yeni Üye

Teşekkürler sanırım en mantıklısı o olacak daha dayanıklıları balkonda bırakacağım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024