agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Suiseki (http://www.agaclar.net/forum/suiseki/)
-   -   Sagol / Suiseki ve Daiza Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/suiseki/32310.htm)

sagol 01-09-2013 16:53

Fosil

3 Eklenti(ler)
Bu taşın her tarafında fosiller var. Hangi yüzü seçsem diğer yüzdekiler görünmeyecek. Birinci fotoğraftakini tercih edeceğim. İkinci fotoğraftaki ilkel insan çizimi de ilginç. Daizasını çok koyu renk yapmak iyi olur diye düşünüyorum.

Not: Suisekide genelde koyu renk taşlar tercih ediliyor ama açık renkler de kullanılabiliyor.

sagol 01-09-2013 17:00

Köpek veya köstebek

1 Eklenti(ler)
Bu taşı su içinde gördüğümde köpeğe benzetmiştim. Köpek veya köstebeğe benziyor. Taşın dokusu da güzel.

sagol 01-09-2013 17:35

Kuş

1 Eklenti(ler)
En sevdiğim taşlarımdan biri de bu taş. Bu taşı da EGE kıyısında bulmuştum. Hem birkaç renk birarada hem doku güzel hem de bir kuş var.
25x20x15 cm ölçülerinde.

malina 01-09-2013 19:59

Elimde hiç taş yok ama fena halde, tahta oyasım var :)

Taşın sınırlarını çizdiğiniz bir tahta ile deneme yapmak isterim. Siz de isterseniz tabii... :)

Bu öneriyi özel mesaj yerine buraya yazmaktaki amacım belki başka arkadaşlar da işin bu kısmında bazı arkadaşlara yardımcı olmak isterler...

sagol 01-09-2013 20:06

Teşekkürler Sayın Malina,

Güzel bir düşünce. İstanbul'a geldiğimde bir taş ve sınırları çizilmiş bir tahta verebilirim.

İyi akşamlar....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 1195206)
Elimde hiç taş yok ama fena halde, tahta oyasım var :)

Taşın sınırlarını çizdiğiniz bir tahta ile deneme yapmak isterim. Siz de isterseniz tabii... :)

Bu öneriyi özel mesaj yerine buraya yazmaktaki amacım belki başka arkadaşlar da işin bu kısmında bazı arkadaşlara yardımcı olmak isterler...

malina 01-09-2013 20:10

Tamam :)

Sınırlarını siz çizin, taşa gerek yok :)

Sakaki 02-09-2013 12:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 1195213)
Tamam :)

Sınırlarını siz çizin, taşa gerek yok :)

Taşın altı düz olursa sorun olmaz ama taşın alt yüzeyinin yapısına göre ahşaba oturup oturmadığını kontrol ederek ilerlemek daha iyi olur.

Benim suisekimde ahşabın ana hatlarını belirlemek için uğraştığım sürenin en az 2-3 katını ahşabın taşa temas edecek yüzeyini uygun hale getirmek için harcadım.

Bence taşı her ihtimale karşı elinizde bulundurun :)

sagol 02-09-2013 12:56

Haklısınız Sayın Sakaki,

Genellikle taş ile her kademede ölçü almak gerekiyor ama uygun bir taş bulmaya çalışırım, uygun bir taş olmazsa taşı da beraber veririm.

İyi çalışmalar dilerim....

sagol 07-09-2013 21:14

4 Eklenti(ler)
Eskitme ve vernikleme sonucunda aşağıdaki hale geldi.
Taşın 2 tarafı siyah 1 tarafı kahverengi o nedenle daizada taşın siyah tarafındaki daha siyaha yakın kahverengi taraftaki kısmı ise şimdiki gibi bırakmak daha mı iyi olurdu acaba diye aklımdan geçiyor.
Şimdilik bu halde kalsın ama daha sonra belki bir kez daha verniklerim.

Sakaki 08-09-2013 01:09

Bence bu haliyle gayet güzel ve farklı bir daiza olmuş.
Elinize sağlık sn sagol.

sagol 21-09-2013 18:10

Yanardağ

4 Eklenti(ler)
Yanardağa benzettiğim bu taşın hem şekli hem de üzerindeki deseni hoşuma gidiyor. Bu taşı EGE de deniz kıyısında bulmuştum. Çok sert ve ağır bir yapısı var. Zeytinyağı ile ovdum, sert taşlar yağı çok uzun süreli muhafaza ediyorlar. Elle ovulup güzel bir suiseki elde edilebilir. 2. fotoğrafta makinayı biraz titretmişim ama taş yanımda olmadığından tekrar fotoğraflayamadım.

Daizası bitmek üzere. Biraz ince zımpara, biraz vernik gerekiyor.
Suisekide taşın altını kesmeye izin veriliyor ama şimdilik hiçbir taşımı kesmek istemiyorum. Taşı kesmek yerine ağacı taşın altına göre oymayı tercih ediyorum. Düz daizadan biraz daha fazla emek vermek gerekiyor.

Not: Daizanın ağacı Rusya sediri. Verniklerken sedirin çizgilerini kaybetmemeye çalışacağım. Vernikleyince sedirin kokusunun azalması istenmediğinden bu ağaçları genelde sadece yağlayıp kullanıyorlar, belki bir uygulama da o şekilde yaparım.

sagol 21-09-2013 18:26

Karlı ve Yaşlı bir Dağ

5 Eklenti(ler)
Bu taşın daizasının da kaba işciliği bitti. İnce zımpara ve vernik yapılınca tamamlanacak.

Sakaki 21-09-2013 20:51

Siz bu işi iyice ilerlettiniz sn sagol :)
Çok hoş çalışmalar çıkarıyorsunuz artık, tebrik ediyorum.

Şu sıralar evi taşıma işiyle meşgulum ben de, bitince size kaldığım yerden eşlik etmeye devam edeceğim inşallah :)

Başarılarınızın devamını temenni ediyorum.

sagol 21-09-2013 21:15

Teşekkürler Sayın Sakaki,

İstanbul dışında olduğumda bonsai adaylarımı yanımda götüremesemde daiza tahtası götürebiliyorum. Zevkli bir uğraş, biraz zımpara yapıp günün stresini atıyorum. Sizin taşları da dört gözle bekliyorum.

Kolay gelsin...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1201575)
Siz bu işi iyice ilerlettiniz sn sagol :)
Çok hoş çalışmalar çıkarıyorsunuz artık, tebrik ediyorum.

Şu sıralar evi taşıma işiyle meşgulum ben de, bitince size kaldığım yerden eşlik etmeye devam edeceğim inşallah :)

Başarılarınızın devamını temenni ediyorum.

sagol 09-10-2013 11:52

Volkan

2 Eklenti(ler)
Ağacın doğal deseni yoketmemek için renksiz şeffaf bir vernikle vernikledim.

sagol 09-10-2013 11:56

Karlı ve Yaşlı bir Dağ

3 Eklenti(ler)
Biraz daha eskitmek isterdim ama yanımda başka malzeme yoktu.

Adem Keskin 09-10-2013 20:57

Sayın Sağol güzel çalışmalarınızla bizlere örnek olmakta devam etmektesiniz.Acaba son daiza çalışmalarınızda siyaha yakın çalışma yapsanız daha uyumlu olabilirmiydi.

sagol 09-10-2013 21:07

Teşekkürler Adem Bey,

Haklısınız biraz daha koyu renk daha iyi olabilirdi. Şu an yanımda koyu meşe ve renksiz vernik var. İstanbula dönünce braz daha koyulaştırmayı denerim.

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adem Keskin (Mesaj 1207206)
Sayın Sağol güzel çalışmalarınızla bizlere örnek olmakta devam etmektesiniz.Acaba son daiza çalışmalarınızda siyaha yakın çalışma yapsanız daha uyumlu olabilirmiydi.

sagol 05-11-2013 11:01

1 Eklenti(ler)
Suiseki hazılıklarına da devam ediyorum.

Bu taşı karadeniz kıyısında bulmuştum, 2 doğal mağarası var onları kapatmayacak bir daiza yapmak istiyorum ama nasıl bir daiza yaparım tam karar vermedim.

sagol 05-11-2013 11:05

1 Eklenti(ler)
Bu iki taşa da daiza yapmaya başladım, kaba işçiliği bitti, fırsat buldukça törpü ve zımpara ile son rötuşları yapıp verniğe hazırlayacağım. Soldaki, iki parçalı ilk daiza denemem.

sagol 18-11-2013 09:48

Köpek

1 Eklenti(ler)
Köpeğimin daizası da tamamlandı. Çok eğitimli bir köpek, havlaması ısırması yok.

sagol 18-11-2013 09:51

Kaya

2 Eklenti(ler)
Bu kayayı daizaya bu şekilde oturtmak için oldukça emek verdim ama bitti sayılır. Dengeyi sağlamak için bir tarafı içe doğru oydum. Son kez ince zımpara (320 veya 360 numara su zımparası) yapıp son kat verniğini fırçayla süreceğim.

sagol 20-11-2013 14:35

3 Eklenti(ler)
Motosikletli sardunya ile

Eklenti 455469

Motosikletli

Eklenti 455470

Köpek motosikletliyi hayran hayran izlerken

Eklenti 455471

Değişik boy ve şekillerde alçak sehpaya ihtiyaç oluyor.
Bir sehpa yapmak istiyordum ama yanımda pek alet yok o nedenle en basit nasıl yaparım diye düşünüp buna karar verdim. Şimdilik bu şekilde kullanayım daha sonra ayaklarını kıl testere ile kesip şekil veririm.

Sakaki 20-11-2013 16:50

Şahane çalışmalar olmuş, elinize sağlık :)

sagol 20-11-2013 17:07

İşleriniz azalınca sizden de yeni daizalar bekliyoruz. Belki birlikte bir suiseki sergisi açarız.

İyi çalışmalar dilerim...

sagol 03-05-2014 18:52

Karlı dağ - Anne Kız

2 Eklenti(ler)
Karlı bir dağ. Birinci fotoğrafta Annenin sırtında bebek var gibi.

sagol 30-06-2014 13:56

Dağ

5 Eklenti(ler)
Çoktandır suiseki ve daiza çalışması yapamadım. Bir arkadaşımızın hediye ettiği bu taşı görünce dayanamayıp daiza çalışmasına başladım.
Kesme ve yontma işi bitti. Dolgu verniği uyguladıktan sonra ince zımpara yapıp verniklemeye geçeceğim.

sagol 30-06-2014 13:57

Dağ devam

5 Eklenti(ler)
devam...

Sakaki 30-06-2014 15:05

Elinize sağlık sn sagol.
Taşı çok beğendim, özellikle son mesajınızdaki 2 numaralı ön-yüz favorim!

Kolay gelsin... :)

sagol 30-06-2014 16:05

Benim de çok hoşuma gitti, başka işleri erteledim buna daiza yapmak için.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1300873)
Elinize sağlık sn sagol.
Taşı çok beğendim, özellikle son mesajınızdaki 2 numaralı ön-yüz favorim!

Kolay gelsin... :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024