agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sucul Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/sucul-bitkiler/)
-   -   Nelumbo nucifera lotus ve Lotus White çimlendirme (http://www.agaclar.net/forum/sucul-bitkiler/7609.htm)

maki01 29-08-2009 14:43

Arkadaşlar, kısa sürede elimdeki broşürü taratıp galeriye yükleyeceğim. Eksik ya da yanlış bilgi aktarmak istemiyorum. Lütfen broşürden sonra yöntemlerinizde değişiklik yapın. Volare, ilk yaprağın çıkacağı su yüksekliğinin en az 20 cm olması gerektiği yazıyor broşürde. Daha sonra tohumu ekeceğimiz kabın ya da havuzunda derinliğinin aynı olması gerektiği yazılmış.

Volare 29-08-2009 16:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maki01 (Mesaj 488597)
Volare, ilk yaprağın çıkacağı su yüksekliğinin en az 20 cm olması gerektiği yazıyor broşürde. Daha sonra tohumu ekeceğimiz kabın ya da havuzunda derinliğinin aynı olması gerektiği yazılmış.

Havuzum yok ki ,
derin cam bir kap ayarladım sarılara özel , daha önce spagetilerimi koyuyordum:p artık daha konforlu yer bulana kadar idare edecekler .:p

maki01 29-08-2009 17:16

Benim de yok, havuzu bırak bahçem bile yok :) Saksıda yetiştirilebiliyor olması ve de sizler yüreklendirdiniz beni .
Tohumları maket bıçağı ile biraz kazıdıktan sonra deldim. Delikler çok küçük oldu. Tohumları zedeleyebilirim diye büyütmeye cesaret edemedim. Su alıp şişmezse deliği büyüteceğim. Yarına kadar belli olur herhalde.

DefneD. 29-08-2009 17:35

Birer tane bebek küveti mi alsak acaba?:)

Benim tohum sanki ikinci bir filiz çıkartıyor gibi.

maki01 29-08-2009 21:26

Arkadaşlar, Zengarden broşürünü galeriye ekledim. Çok başarılı olmasa da okunabiliyor. Sıralama ters oldu ya da benim tersim döndü :) Geriye diyerek 4 sayfayı okuyabilirsiniz.

Volare 29-08-2009 21:55

Sn.maki01 ,
çok faydalı bir broşür , kışın ne yapacağımız konusu benim için sorundu ,
bilgilendim .

DefneD. 29-08-2009 22:33

makicim, teşekkürler broşür için. Demek ki benim yeni filiz zannettiğim şey asıl yaprakmış. O yaprak ne kadar büyüdüğünde tohumun toprağa geçirileyeceğini tam anlayamadım gerçi. Sen anladın mı?

maki01 29-08-2009 22:42

İkinci yaprak verdikten 5-6 gün sonra kök oluşumu başlıyormuş. Kök oluşumu başlamadan toprakla buluşturmak gerekiyor.

DefneD. 29-08-2009 22:54

Benimkinin yaprak haline gelmesi iki-üç gün sürer. Acilen saksı, kil ve toprak edinmem gerekecek.

Volare 30-08-2009 00:14

Saksıda lotus

1 Eklenti(ler)
Bu resimlere baktıkça biraz abartıyoruz mu acaba ,
o kadar zor bir bitki değil sanki , saksılar da baya sığ (resimdekiler):rolleyes:

DefneD. 30-08-2009 00:22

Aman onlar ne öyle!!! Her bir yaprak tabak kadar.
Bence de abartıyoruz. Her bitkide yaptığımız gibi:)
Bu arada, COYOTE'ye sordum benim tohumlar pembe ve sarı renkteymiş. Şansıma, bakalım bu büyüyen ne renk çıkacak. (Eğer çiçek açarsa tabi ki)

maki01 31-08-2009 15:55

2 gün oldu. Tohumlar suyun dibinde. Azıcık şiştiler. Delikler küçük olduğu için filizlenemeyecek gibi geliyor. Sevgili DefneD, seninkiler dördüncü günde mi filiz vermişti?

DefneD. 31-08-2009 16:39

makicim, ben 22 Ağustos'ta akşam üzeri suya koymuştum, 26 Ağustos sabahı filiz görünmüştü. (Hale bak, günlük tutacaz neredeyse:)) Seninkilerin daha vakti var bu hesapla.

DefneD. 31-08-2009 20:25

Akşam üzeri kil aldım, 150 gr kadar. Yarın bahçe toprağı hallolacak. Gözüme 10 lira civarı 9 numara bir plastik saksı kestirdim, o alınacak ve benim tohum yarın ya da öbür gün yerine yerleşecek:)
Volare, siz ne kadar toprağa ne kadar kil koydunuz?

Volare 31-08-2009 20:47

Defnecigim ,
Benim saksilar ufak , toprak saksinin icine 5 litrelik pet siseyi uygun yukseklikte kestim .
Kil malum pahali biraz , yarim kilo aldim ayni miktar bahce topragini eledim ve tohumlari
Pet sisenin dibine koydum ustune killi topragi doktum .
Sonra toprak saksinin icine yerlestirdim , uzerine su doldurdum .
Koyden killi toprak sozu aldim , killi toprak 25 cm. yuksekliginde olacakmis .
Simdilik sorun yok ...

DefneD. 31-08-2009 21:11

Siz epeyi fazla koymuşsunuz. Yarın biraz daha alayım bari.
Ben 150 gr kile 2 lira verdim. Dediğiniz gibi beyaz ve yeşil kil varmış. Ben de yeşilinden aldım sizin gibi:)
Bu arada, ''asıl'' yaprağım da hızla büyüyor.

Volare 31-08-2009 22:08

Sari lotus tohumunda bir sorun var , sisti ama cimlenmiyor ;(
Eminim sizin curuyen tohum da sariydi , pembeler problemsiz cimlendi .

DefneD. 31-08-2009 22:21

Çimlenmeyen tohum kabın neresinde yüzüyor? Benimki gibi yüzeyde ise bir yoklayın bakalım elinize aldığınızda parçalanacak mı?

Volare 31-08-2009 22:29

Dipte duruyor sert , hala catlamamis bile ...
Kil 100g-1lira , pazarlardaki baharatcilarda da bulunuyor .
Burda birileri kuyu kazmis ,,cok kil cikti '' diye anlatinca ,
rica ettim ben de...
25 liraya cam vazo buldum70 cm var derinligi ,
karar veremiyorum ...

maki01 31-08-2009 22:30

Cam vazoda yosun problem olmaz mı?
Çatlamayan sarıları ne zaman suya koymuştunuz? Benim pembeler de çatlamıyor, ben çatladım meraktan.

Volare 31-08-2009 22:38

Yosun problem olur mu bilmiyorum .
Oglumla konustuk da ,, icine copcu baligi v.s.koyalim ,
akvaryum gibi olur'' diyor:)

maki01 31-08-2009 22:41

Zengarden'in broşüründe havuzlar için özel japon balığı olduğu söyleniyor. Havuzda yaşayan saksıda da yaşar diye düşünüyorum. Köpişim balığa atlamaz herhalde :)
Akvaryumda yosun problemi oluyor. Çöpçü yosuna engel olur mu ? Geçmişte akvaryumumda çöpcü balığı vardı ama yosun oluyordu camlarda. Belki ışıkla ilintili.

DefneD. 31-08-2009 23:06

Yanlış hatırlamıyorsam, Çöpçü balığı yosuna engel olmaz. Başlıkta bir yerlerde bildiğimiz Japon balığı öneriliyordu.
Volare, bence cam yerine toprak ya da plastiği tercih edin. Büyümelerini izlemek için cam ideal ama diğer şartları da düşünmek lazım:)

maki01 01-09-2009 00:10

Ben de plastik saksı düşünüyorum. Toprak için sele mi sepet mi bir saksı türü öneriyorlar. Küçük bir plastik tel süzgecin sapını keserek kullanabiliriz bence :)

DefneD. 01-09-2009 10:14

Valla benim seleyle sepetle uğraşmaya niyetim yok.

Bunu tavsiye eden de Zengarden. Ben direk toprağa koyacağım tohumu. Baksın başının çaresine :p

Volare 01-09-2009 11:18

Yosunun görüntüsü mü , yoksa varlığı mı sakıncalı anlamadım.
Cam içinde yine plastık saksı olacak , gereginde yer değiştirmek için.
Cam vazonun dışını kaplayabilirim , eger karanlık olması gerekiyorsa .
Estetik olur diye düşünmüştüm .

maki01 01-09-2009 11:41

Bilgim yok , belki de hiç sakıncası yoktur yosunun. Doğal sulak ortamlarda yosun kaçınılmaz zaten. Olabilir gibi gelmeye başladı. Yine de sorabiliriz Zengarden'e.

berduray 01-09-2009 12:21

Vallahi üzerine düştükçe bizim bitkiler naz, niyaz.

Pazar günü fidanlık gezisine gittim.

Süs havuzu içinde nilüferler, ama su resmen yemyeşil zemindeki yosundan.
Havalandırma, suya oksijen katma tertibatı filan da yok.

Suyun değişmediği, temizlik yapılmadığı zeminin yeşil halıya dönmesinden belli.

İçeride, pet şişe, plastik torba, yiyecek, içecek ambalajları vs...çöplüğe dönmüş yerde nilüferler gayet iyi görünüyorlardı.

DefneD. 01-09-2009 16:33

Bugün gittim, kocaman plastik bir saksı aldım. Hani saksılar artık genelde dipleri delik satılıyor ya, (buraya dikkat) ben deliksizinden aldım.
Kil ve toprağı karıştırdım, saksıya doldurdum. Sekiz litrelik pet şişeye su doldurup, doldurup saksıya boşalttım. Tamamen dolunca çektiğim ''Ooh'' birden ''Oof'' a dönüştü. Benim deliksiz saksının bir yerinde bir deliği varmış meğer, su alttan akmaya başladı:(
Boşalta bildiğim kadar suyu boşalttım. Saksı şu an balkon giderinin üzerinde duruyor ve hala akıyor.
Sinir oldum ya:mad: Yarın gidip küçük geleceğini düşündüğümüz seramik saksıyı alıyorum, bir daha plastik saksı ile uğraşamıyacam. Benimkiler de varsın bodur olsun.

maki01 01-09-2009 16:39

Sevgili DefneD , iyi ki paylaştın. Evde bu işe uygun diye düşündüğüm saksıya hemen su doldurayım. Aynı şeyi yaşayabilirim.
3 gün bitti çatlayan, patlayan olmadı tohumlardan. İçme suyuna koyduğum tohumun suyunu değiştirmeye başladım. Geç kalmamış olmayı umuyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024