agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sucul Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/sucul-bitkiler/)
-   -   Nelumbo nucifera lotus ve Lotus White çimlendirme (http://www.agaclar.net/forum/sucul-bitkiler/7609.htm)

sdbdr 09-04-2014 12:31

lotusumun nesi var ? (gelişim evreleri fotoğraflarla belirtilmiştir)

3. yaprak sağlıklı görünüyor
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.n...13974470_n.jpg

4. yaprak yolda
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.n...47317450_n.jpg

hilalll 13-04-2014 22:09

sdbdr umarım iyilerdir ne yazıkki ben tecrübesizim 3. Dal çıktı ama hala yapraklar kapalı

hilalll 17-04-2014 23:35

3. Dal su yüzeyine kadar geldi ama hala yapraklar açılmadı.

sdbdr 17-04-2014 23:47

Malesef 3. Yaprağı da kaybettim. 4. Yaprak yolda. Umarım iyi olur. Ben de tecrübesizim hilall ilk denemem bu.

hilalll 18-04-2014 01:08

Sdbdr bende tecrubesizim malesef ama seninkiler için ilk aklıma gelen suyun dışında oldukları için kuruyor olabileceği geldi.Benimkilerde suda ama açılmiyorlar balkona taşıyorum dünden beri gündüzleri daha fazla güneş alsınlar diye.Geceleride içeri bayağı agır ama değer inşaAllah çiçeklwrini görebiliriz ikimizde.

aydindeniz 18-04-2014 08:46

resimlersen gördüğüm kadarı ile sanırım lotusunuzun yapraklarında ismini söyleyemeyeceğim bir tür parazi t var. daha önce benimde nilüferlerimde olmuştu. sanırım içeride olmasına bağlı olarak oluşuyor. yaprakları iyice zayıflatıp sonra kurumasına sebep oluyor. benim nilüferlerimin etrafında başka bitkiler de vardı dikkatli bakınca onlarda da olduğunu farketmiştim. diğer bitkileri ilaçladım. nilüferleriminde su dışında olan yapraklarını koparıp atmıştım. su içindekileri bırakmıştım. su içindekiler sağlıklı bir şekilde hemen büyüdüler. öyle yapın demiyorum ama ben yerinizde olsam öyle yapardım. havalar ısındı bence artık dışarda bırakabilirsiniz. aşırı soğuk olmadığı sürece aslında dışarda daha iyi gelişiyorlar. bende çok sayıda bu aralar lotusu çimlendirdim. ama kök çıkmadan toprağa düşmesi lazımmış ben o dönemi kaçırdım. o kadar hızlı gelişiyorlar ki bir iki günde ilk, ikinci yaprak ve kökler çıktı. dikeceğim saksı yazlıkta olduğu için ben o dönemi kaçırdım. yinede bir deneyeceğim. bakalım kısmet. olmadı bir daha denerim.

aydindeniz 18-04-2014 08:48

bu arada akvaryum kumu mu kullanmışsınız. lotuslar en iyi killi toprakta yetişiyormuş. muhtemelen besinsiz de kalmış olabilir.

sdbdr 20-04-2014 00:40

merhabalar aydındeniz. lotusum 1 haftadır balkonda. bu aralar da hava soğudu ama yine de almadım içeriye. su dığındaki bütün yaprakları kaybettim. 4. yaprak su altında ancak gelişimi çok yavaş. kuma gelince, akvaryum kumu kullandım evet ama altında killi toprak var. kumu su bulanmasın diye koydum toprağın üzerine.

hilalll 20-04-2014 01:13

1 Eklenti(ler)
Eklenti 484367 Balkon işe yaradı minicikte olsa iki yaprağımız var artık.

hilalll 20-04-2014 01:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sdbdr (Mesaj 1272845)
merhabalar aydındeniz. lotusum 1 haftadır balkonda. bu aralar da hava soğudu ama yine de almadım içeriye. su dığındaki bütün yaprakları kaybettim. 4. yaprak su altında ancak gelişimi çok yavaş. kuma gelince, akvaryum kumu kullandım evet ama altında killi toprak var. kumu su bulanmasın diye koydum toprağın üzerine.

Umarım yeni yaprakların sağlıklı olur. Yavaş gelistikleri için endişelenme bence hiçbiri ilk dal kadar hızlı değil hatta herbiri öncekinden yavaş en azından bende durum bu yeni yapraklarını suyun içinde tutarak yaşatmayı dene bence bu sefer.

sevimb 22-04-2014 21:19

Merhabalar .. Bende geldim aranıza :-) Benim de bir lotusum var ikinci yaprağı görünmeye başladı.. İlk yaprağımız dışarıda henüz açmadı. Dün hava iyi güneş görsün diye dışarı almıştım ama yaprak ucu kahverengileşince içeri aldım hemen.. Hafif rüzgar vardı ondan oldu sanmıştım parazit olabilir mi ki bizimkinde de .. hemen ilaçlamalı mıyım acaba?

hilalll 22-04-2014 21:47

Sevimb benimki gece gündüz balkonda rüzgarda çok 3 yaprak açti 4. yolda kahverengileşme yaprak olgunlaştiğı için bence benimkilerde öyle olmuştu ümitsizliğe kapılmıştım ama sorun yok şimdilik daha öncede yazdım gitgide yavaşladı dalların uzaması. İlk dal 1 gunde su yüzeyine gelmişti 4. birkaç günde 1 parmak boylandı.

sevimb 23-04-2014 10:37

Şimdi baktım sanırım yaprak kurumuş :-(

hilalll 14-05-2014 23:28

5. Yaprağımız açıldı ama pek keyifli degiller yosun sorunu naşladi

sevimb 16-05-2014 10:02

Sizinki de akvaryumda mı? Benim ki öyle de acaba içi güneş görmese yosunlara çözüm olur mu ki?

nurio 04-06-2014 09:00

merhabalar
zımparalayarak suya koyduğum 3 adet nilüfer tohumu 1 aydan fazla olmasına rağmen hala çimlenmedi.Suyunu neredeyse hergün tazeliyorum.çok güneş almayan balkonda yani açıkhavada.bu kadar uzun sürer mi yoksa yanlış olan bişeyler mi var?yardımcı olacak bilgilerinizi bekliyorum.teşekkürler

hilalll 13-06-2014 23:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nurio (Mesaj 1291974)
merhabalar
zımparalayarak suya koyduğum 3 adet nilüfer tohumu 1 aydan fazla olmasına rağmen hala çimlenmedi.Suyunu neredeyse hergün tazeliyorum.çok güneş almayan balkonda yani açıkhavada.bu kadar uzun sürer mi yoksa yanlış olan bişeyler mi var?yardımcı olacak bilgilerinizi bekliyorum.teşekkürler

İşler yolunda gitmemiş malesef eger gitseydi bir ay gibi zamanda çok mesafe almış olurdu ve her tohumu ayrı kapta çimlenmeye almak lazımmıs birbirlerini engelliyorlarmış.

Benimki 8. Yaprakta ve her yeni yaprakta çap buyuyor ama eski yapraklar sağlıksız yosun ve aşırı sıcak iyi gelmiyor diye düşünüyorum.

hilalll 13-06-2014 23:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevimb (Mesaj 1284247)
Sizinki de akvaryumda mı? Benim ki öyle de acaba içi güneş görmese yosunlara çözüm olur mu ki?

Benimki çok buyuk boy plastik saksıda gecen sureye bakarsak ve yogun guneş altında yosun oranı aşırı değil zaman zaman su eksiltip temiz su ilave ediyorrum

nurio 14-06-2014 15:30

teşekkürler en iyisi tekrar tohum alıp ayrı ayrı kaplara koymak galiba

hilalll 14-06-2014 20:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nurio (Mesaj 1295696)
teşekkürler en iyisi tekrar tohum alıp ayrı ayrı kaplara koymak galiba

Zimparalamayi dogru yapip tek bir tohum okursa kapta sıkıntı olmaz ben ilk seferinde zımpara yapamadim maket bicagiyla cizdim derin kacmic olmadi ikinci denemede uzun süre kan ter içinde kalarak tırnak torpusuyle krem renk kisim cıkana kadar zımpara yaptim birkaç gün icinde filiz yarim metre kadar uzadı

nurio 21-06-2014 09:56

1 Eklenti(ler)
bu sefer maket bıçağıyla oyup suya ayrı ayrı koyduğum tohumlar 4.gününde ...

nurio 26-06-2014 16:18

1 Eklenti(ler)
bu da son halleri

nurio 05-07-2014 09:57

1 Eklenti(ler)
bu da ilk yaprağımız..

nurio 14-07-2014 10:01

1 Eklenti(ler)
ve sonunda bahçedeki havuzun içinde yerini aldı..

dinozor 14-07-2014 12:23

Lotus çimlendirmeyi iki kere denedim. Başlangıçta herşey yolunda gidiyor fakat 6-7 yaprak olduktan sonra hızla çürümeye başlıyor. Aileme de alıp göndermiştim geçen yıl, Onlar da aynı şekilde kaybetmişler lotusları. Bunun önüne geçebilen var mı? Ne yapmak gerekir yardımcı olabilen biri olursa çok sevinirim.

zet 18-09-2014 22:08

Merhaba
Lotusun tohumu konusuldu hep soganini deneyen yokmu?

berkcan123 19-05-2015 02:00

Bunun için hangi çeşit gübre kullanmalıyım tavsiye ettiğiz gübre varmı veya alabileceğim yerler ne çeşit hangi gübre kullanılıyor?

berkcan123 19-05-2015 02:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zet (Mesaj 1320084)
Merhaba
Lotusun tohumu konusuldu hep soganini deneyen yokmu?

Sadece tohumu var soğanlı bir bitki değil.

berkcan123 19-05-2015 02:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dinozor (Mesaj 1305943)
Lotus çimlendirmeyi iki kere denedim. Başlangıçta herşey yolunda gidiyor fakat 6-7 yaprak olduktan sonra hızla çürümeye başlıyor. Aileme de alıp göndermiştim geçen yıl, Onlar da aynı şekilde kaybetmişler lotusları. Bunun önüne geçebilen var mı? Ne yapmak gerekir yardımcı olabilen biri olursa çok sevinirim.

Güneşte olunca yaprakları çürüyor morarmaya başlıyor ben de daha 3 yaprak var iken güneşin anlına koymuştum seviyorlar diye ama çürümeye başlamıştı yaprak, şuan gölgede keyfi gayet yerinde yapraklar birbirinin üstüne çıkmaya başladı ama hala çiçek yok :( bir de gübre lazım olabilir.

Gokhanokt 19-05-2015 17:09

Ben yaklaşık 7-8 sene evvel lotuslarla baya uğraşmıştım dükkanda bitki akvaryumlarımda bakıyordum.Kendi yaptığım demir gübrelerini kullanıyordum çok yararlı oluyordu.

hobiciakvarist 27-05-2015 12:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi berkcan123 (Mesaj 1379883)
Sadece tohumu var soğanlı bir bitki değil.

Bu bitkinin sadece tohumu yoktur, rhizomlu bir bitkidir. Ancak tropikal oldugundan asya ulkelerinden getirtiyor cogu arkadas ve bu nedenle cogunlukla tohum ile cogaltiliyor.

hobiciakvarist 27-05-2015 13:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dinozor (Mesaj 1305943)

Soguklar ile ilgili olabilir. Kisin lotus'a nerde baktiniz? Havalar soguyunca tohumdan yetistirilen lotus'u iceride bakmaniz lazim. Tropik bolgelerde veya kisin cok sogumayan illerde bu gecerli degil tabi. Kisin lotus durgun duruma gecer. Yapraklar curur ve lur. Rhizom'lu bir bitkide yapilmasi gereken kolaydir, rhizmon donmasini engellemek yeterlidir. Ancak tohumdn yetistirilen bir bitkiyi koruma altina almaniz lazim. bunun da tek yolu iceriye almaniz ve yapay isik ile takviye etmeniz.

not: Evden yazdigimdan Ingilizce klavyem var. Kusura bakmayin. :(

nikon_ 03-06-2015 16:26

2 Eklenti(ler)
Nelumbo'larda şimdilik iyi gidiyoruz ;)

İki tohumu çimlendirdim, şimdilik 5 litrelik pet şişedeler, yakında daha büyük bir kaba aktaracağım. Öncelikle, suda çimlendirdikten sonra hafta sonu her iki çimlenen tohumu da küçük bir saksı içine hazırladığım toprak karışımına diktim ve balkona çıkardım. Hızlı bir şekilde yaprak çıkarıyor. Suyuna, gelişimini hızlandırmak için kendi hazırladığım sıvı gübreden de (Demir-EDTA çözeltisi ve mağnezyum sülfat) bir miktar ekledim. Gelişimi nasıl olacak göreceğiz.

Ayrıca, akvaryumlarımda da yetiştirdiğim su üstü bitkisi olan pistialardan da nilüferlerin yanına koymak için birkaç tane ayırdım.

Eklenti 556875

Eklenti 556876

hobiciakvarist 09-06-2015 15:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nikon_ (Mesaj 1384610)
Nelumbo'larda şimdilik iyi gidiyoruz ;)

İki tohumu çimlendirdim, şimdilik 5 litrelik pet şişedeler, yakında daha büyük bir kaba aktaracağım. Öncelikle, suda çimlendirdikten sonra hafta sonu her iki çimlenen tohumu da küçük bir saksı içine hazırladığım toprak karışımına diktim ve balkona çıkardım. Hızlı bir şekilde yaprak çıkarıyor. Suyuna, gelişimini hızlandırmak için kendi hazırladığım sıvı gübreden de (Demir-EDTA çözeltisi ve mağnezyum sülfat) bir miktar ekledim. Gelişimi nasıl olacak göreceğiz.

Ayrıca, akvaryumlarımda da yetiştirdiğim su üstü bitkisi olan pistialardan da nilüferlerin yanına koymak için birkaç tane ayırdım.

Eklenti 556875

Eklenti 556876

Pistia'nın hızlı gelişiminden dolayı bunu yaptığınız taktirde nelumbo'nun gelişimini yavaşlatmış olursunuz zira pistia sudaki çoğu besini kısa sürede tüketecektir.

Akvaryumda dahi pistia yeşil su ve alg sorunları için kullanılırken direkt güneş altından bu besin tüketim etkisinin artacağından emin olabilirsiniz.

Ben yerinizde olsam pistia'lar ile daha yeni gelişme evresinde olan lotus ile birlikte koymazdım...

Bu arada siz de mi lotus tohumlarını yurt dışından temin ettiniz?

nikon_ 21-06-2015 20:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist (Mesaj 1386215)
Pistia'nın hızlı gelişiminden dolayı bunu yaptığınız taktirde nelumbo'nun gelişimini yavaşlatmış olursunuz zira pistia sudaki çoğu besini kısa sürede tüketecektir.

Akvaryumda dahi pistia yeşil su ve alg sorunları için kullanılırken direkt güneş altından bu besin tüketim etkisinin artacağından emin olabilirsiniz.

Ben yerinizde olsam pistia'lar ile daha yeni gelişme evresinde olan lotus ile birlikte koymazdım...

Bu arada siz de mi lotus tohumlarını yurt dışından temin ettiniz?

Sayın hobiciakvarist, pistialar şu an hala ayrı bir kapta gelişme evresindeler, her iki tür de yeterince geliştiklerinde daha geniş yüzeyli bir kapta birleştirilecekler. Akvarist olduğum için pistialar tanıdığım ve bir tankımda yetiştirdiğim bir bitki. Her iki bitki bir araya geldiğinde zaten belirli sürelerle sıvı gübre takviyesi yapacağımdan nilüferlerin besinsiz kalması söz konusu olmayacaktır. Ayrıca, nilüferleri diktiğim malzeme zengin bir besin içeriğine sahip olduğundan besinsiz kalmayacaktır. Şu an deli gibi yeni yaprak çıkartıyor.
Nilüfer tohumlarını Zengarden'den almıştım geçen yaz. O dönem ikisini çimlendirmiştim, ancak ilgisizlikten ölmüşlerdi. Bunlar daha ilgi görerek büyüyorlar :)

hobiciakvarist 22-06-2015 13:53

Sayın nikon,

Pistia'lar sizi şaşırtabilir. Eğer kararlıysanız pistialar ile birlikte olduktan sonra lotus'un gelişimini iyi takip edin derim ben. ;)

çiçeksever 20-07-2015 11:15

Arkadaşlar benim 2 tohum lotusun 10 yaprağı var.Yaprakların en büyüğü 10 cm çapında. Yapraklar fazla büyümedi geldi bana. Bir de aldığım yerde gübre kullanın diye yazmışlar. Hazır gübre bulamadım.(Çiçekçoşturan vb) Siz gübre kullanıyormusunuz?

hobiciakvarist 21-07-2015 15:58

Sayın çiçeksever,

Lotusu tohumdan çıkarabilmenize sevindim. Umarım sağlıkla büyürler.

Gübrelemeye gelince, bence gübre kullanmanda bir sakınca yok (eğer su da başka canlı yok ise). Sadece yosunlanmaya dikkat etmeniz lazım (doz çok önemli). Yosunlanmayı önlemek için misket gübre kullanmanızı (köklerin olduğu yere misketleri yerleştirin) ve de su da elodea veya tilki kuyruğu gibi hızlı yetişen su da çözünen ekstra gübreyi (lotus'un kullanamadığı) kullanacak bitkiler koymanızı öneririm. Misket gübre akvaryum bitkileri için geliştirilenlerden kullanabilirsiniz.

Açıkçası normal misket gübre ile arasında fark olup olmadığından emin değilim, muhtemelen yoktur, ama yinede sizi yanlış yönlendirmek istemediğim için bu şekilde yazdım. Ev yapımı DIY misket gübre yapanlar var, internet üzerinden tarifler de var (akvaryum/sucul bitkiler için de mevcut). Profesyonel yapılmış akvaryum/sucul bitkiler için tablet gübreler de var, bunlar daha güvenilir tabi ancak daha pahalı oluyor genelde.

Suya gübre koymanız minimal fayda sağlayacaktır, zira lotus'lar ağırlıklı olarak köklerinden beslenmektedirler.

Lotus'larınız ne renk acaba?

çiçeksever 21-07-2015 16:33

"Kutsal lotus nelumbo nucifera tohumu karışık tür ve renklerde mixed lotus tohumu çiçekli kokulu"

çiçeksever 22-07-2015 09:12

1 Eklenti(ler)
Lotuslarım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024