agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sucul Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/sucul-bitkiler/)
-   -   Terrarium Bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/sucul-bitkiler/35240.htm)

kominiko 31-07-2014 20:57

Terrarium Bitkileri

terrariumlar için en uygun türler

Fitonyalar
soleirolia arapsaçı
Hemianthus callitrichoides ''Cuba''
hemianthus micranthemoides
hydrocotyle verticillata
hydrocotyle leucocephala
hydrocotyle sibthorpioides
Selaginella
pilea
Peperomia

bunlarmış sanırım araştırmalarım sonucu bunlara ulaşabildim
istanbulda bu türleri bulabileceğim yerler nerelerde acaba bilgisi olan varmı
çok teşekkürler

Mernuş 03-08-2014 11:27

Bauhaus'a her gittiğimde fittonia ve selaginella görüyorum. Arapsaçı da oluyor genelde. Pilea ve peperomia çiçekçilerde, seralarda bulunuyor.
Ben selaginella'yı terrarium'da bile yaşatamadım maalesef...

guppy 03-08-2014 11:54

Terrarium da su yoktur. Bu bitkileri susuz ortamda yaşatamazsiniz.

dinozor 03-08-2014 13:08

Ben fittonia, soleirolia ve iki tür selaginelladan oluşan bir terrarium hazırlamıştım, iki yıl kadar hiç problem yaşamadım. Profesyonel bir şey değildi, büyük bir kavanoz kullanmıştım, kapağı çoğunlukla açıktı. Nisanda terrariumu lotus tohumu çimlendirmek için bozdum, selaginellalardan birini çoğaltacağım diye öldürdüm. Soleirolia annemin hediyesiydi, diğerleri Bauhaus'tan alınmıştı. Selaginella için herkes sıkıntılı olduğunu söylüyor ama bizim mutfakta sorunsuz yaşıyorlar, nasıl oluyor ben de bilmiyorum. Püf noktasını anlasam paylaşacağım ama anlayamadım:)

guppy 03-08-2014 15:42

3 den 7 ye kadar sucul bitkilerdir. Kesin ve net yaşatamazsiniz. Diğer bitkileri tanımıyorum.

dinozor 03-08-2014 19:13

Sayın guppy, terrarium da su olmaz derken neyi kast ettiniz? Ben cam veya benzeri şeffaf bir materyalle kapatılmış her şeye terrarium diyorum fakat doğrusu başkaysa öğrenmek isterim. Hem sitede de tanımlanmış olur, bilgi verebilir misiniz?

malina 04-08-2014 11:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dinozor (Mesaj 1310483)
Sayın guppy, terrarium da su olmaz derken neyi kast ettiniz? Ben cam veya benzeri şeffaf bir materyalle kapatılmış her şeye terrarium diyorum fakat doğrusu başkaysa öğrenmek isterim. Hem sitede de tanımlanmış olur, bilgi verebilir misiniz?

Terrarium Nedir? ve Nasıl Kurulur?

Konuyu ilgili başlık altında yazışabilirsiniz.

guppy 04-08-2014 12:53

Terraryum başka bir şeydir paludaryum başka bir şeydir akvaryum daha başka birşeydir. Cam tankların içinde olabilir her üçü de.

Sayın Malina çok güzel bir link vermiş. Sevgili arkadaşım, dernek üyemiz Can Bakır bu konularda gayet bilgili bir insandır.

Saygılar...

dinozor 04-08-2014 18:16

Konuyla ilgili başka merak ettiklerim için Sayın Malina'nın verdiği linki kullanacağım:) Ben su olmamalı denilince, bitkiler sulanmamalı, terrarium muhakkak "http://www.agaclar.net/forum/bitkiler-hakkinda-genel-konusmalar/33809.htm" başlığında bahsi geçen sistem gibi kapalı bir sistem olmalı olarak anladım:) O halde duyduğum fakat henüz denemediğim afrika menekşesini de listeye ekleyebiliriz. Eğrelti otları da terrariumlar için uygun bitkiler.

sinpin 04-10-2014 14:37

Merhaba arkadaslar. Bir cok teraryum orneginde sukulentler var. Teraryumda sukulent olmaz diyenler var.ancak bir cok yetistirici teraryum icin bitki istedigimde sukulent oneriyor. Agzi acik bir teraryum icin sukulentler sizce uygun mudur ne dusunuyorsunuz?

acropora 05-10-2014 12:51

Selaginella benim paludariumumda uzun süre sağlıklı bir şekilde yaşadı. Ortam sıcaklığının 30 C yi geçmesi üzerine olumsuzluklar gösterdi. Bende paludariumdan çıkardım ama dış ortamı hiç tolere edemedi.
Paludariumdaki nemli ortamı en çok hoyalar sevdi. Benim paludariummumda bir orkide de bulunuyor, orkide için fazla sulu bir ortam ama yinede 2 yıldır iyi durumda.

Paludarium için önemli olan uygun sıcaklıları seven bitkileri bir araya getirmek. Bence sıcağı seven tropik türleri seçmek gerekli, ısıtmak paludarium veya teraryum için kolay ama soğutmak daha zor olabiliyor.
Deniz akvaryumlarımı soğutuyorum ama paludarium için bu kolay olmuyor suyu soğutsam bile kullandığım 10 wattlık power ledler havayı mutlaka ısıtıyor.

turanozturk 04-10-2016 15:21

Kolay gelsin. Bende yapmak istiyorum ama bulunduğum il(Sivas) nedeniyle bu bitkilere ulaşabileceğimi sanmıyorum :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024