agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sucul Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/sucul-bitkiler/)
-   -   (Nymphaea) Nilüfer Türleri, Bakımı ve Üremesi (http://www.agaclar.net/forum/sucul-bitkiler/25684.htm)

Nuri Murvet 22-11-2011 21:58

(Nymphaea) Nilüfer Türleri, Bakımı ve Üremesi

Merhaba

(Nymphaeaceae) Nilüfergiller ailesinde bulunan cins (genus), alt cins (subgenus) ve tür (species)lerini tanıtmak maksadı ile paylaşımlarda bulunmak istiyorum.

(Nymphaea) Nilüfer ailesini tanıdıktan sonra bakımı ve üremesi konularınıda paylaşmak istiyorum.

Bu paylaşımdaki amacım, az bilinen sucul bitkilerin anlaşılması ve meraklılarının artması ayrıca konu ile ilgilenen arkadaşlara aradıkları bilgilere çabuk ulaşmasını arzu etmemdendir.

Hazırlıklarını yaptım, son bir kez daha gözden geçirdikten sonra paylaşıma başlıyorum.

Nuri Murvet 22-11-2011 22:28

(Nymphaeaceae) Nilüfergiller ailesi :

Barclaya

Nuphar

Victoria-Euryale

Ondinea

Nymphaea

Temsil edilir.

Nymphaea Cinsi, beş alt cinse ayrılır.

Nymphaea "Hardies" (Kuzey yarımküre soğuğa dayanıklı nilüfer)

Anecphya (Avusturalya tropikal nilüfer)

Nymphaea Subgenus Lotos ( Gece çiçeklenen tropikal nilüfer)

Brachyceras (Gündüz çiçeklenen tropikal nilüfer)

Hydrocallis ( Gece çiçeklenen tropikal nilüfer)

Bu başlıklar altında Nymphaea Cinsini ve alt cinslerinin bilgilerini paylaşmak istiyorum.

Merak edilip, ilgi ve istek olursa (Victoria için başlık açmıştım) işlemediğimiz cinslerin başlıklarını açıp paylaşıma devam ederiz.

Nuri Murvet 22-11-2011 22:45

1 Eklenti(ler)
(Nymphaeaceae) Nilüfergiller Soy Ağacı

Eklenti 256582

Nuri Murvet 23-11-2011 19:48

1 Eklenti(ler)
Nymphaea, Nilüfer bitkisinin botanikal ve morfolojik özellikleri genel olarak bütün kaynaklarda var. Burada tekrarlamanın anlamsız olacağı düşüncesi ile nilüfer cinslerinden Nymphaea "Hardies" Kuzey yarımküre soğuğa dayanıklı nilüfer türlerini tanımaya başlıyalım.

Nymphaea "Hardies"

Kuzey yarım kürenin su kraliçeleri nilüferler soğuğa dayanıklı, toleranslı türleri ülkemizde genel olarak sığ göl kenarlarında, akarsu yataklarındaki durgun kuytu ceplerde yaşama alanı bulan beyaz nilüferimiz Nymphaea "Alba" yı tanıyalım...

Eklenti 256729

Nymphaea "Alba" Nilüfer beyaz çiçekli

Nuri Murvet 27-11-2011 22:36

1 Eklenti(ler)
Nymphaea "Hardies"

Çiçeklenmesini gün içinde güneşin yükselmesi ile açmaya başlar gün dönümünde çiçeğini kapatır. Bu süreç her çiçek goncası için açma-kapanma süresi 3-4 gün devam eder.

Ülkemizde yalnızca Nymphaea "Alba" beyaz çiçek açan türü bulunur.

Dünya genelinde doğal çiçeklenme renkleri beyaz, pembe, sarı, çiçeklenmeden sonra sonbahar renk tonlarına bürünen türleri bulunur.

Nilüfer çiçekleri büyük fincan şeklinde çiçeklenmesini su yüzeyinde yapar.

Rizom yapıları ve üreme şekilleri türlerine göre değişir.

Eklenti 257280

Rizom yapıları

Nuri Murvet 30-11-2011 18:57

1 Eklenti(ler)
Nymphaea "Hardies"

Yaprakların ortası etli, kalınca, kenarlara doğru yumuşak ve incedir.

Genç yapraklar kırmızı bakır tonlarda, bazı türlerin yapraklarında beyaz ve bakır renkli kırçıllar olabilir.

Yapraklarda, genelde parlak yeşil renk tonu hakimdir.

Yapraklarında bitkiye has karakteristik derin yırtık formu ilgi çeker.

Eklenti 257685

Fotoğraf Nuri Murvet

Nuri Murvet 16-12-2011 21:19

1 Eklenti(ler)
Nymphaea "Hardies"

Kök sap, rizom yapıları odunsu, gelişimleri yatay ve dağınık yapıdadır.

Kök yapısı üzerinde yeni kollar oluşturmak için yeni göz kabarmaları, gözler oluşur.

Eklenti 259771

Nuri Murvet 18-12-2011 22:10

1 Eklenti(ler)
Nymphaea "Hardies"

Kök sapında oluşan gözlerin bölünmesi ile türler çoğaltılır.

Eklenti 260350

Fotoğraf by Kit Knotts

Nuri Murvet 21-12-2011 17:57

1 Eklenti(ler)
Nymphaea "Hardies"

Kök sapında oluşan gözlerin bölünmesi ile türler çoğaltılır.

Eklenti 260755

Fotoğraf by Kit Knotts

Nuri Murvet 22-12-2011 18:38

2 Eklenti(ler)
Nymphaea "Hardies"

Nilüfer ailesinden, Kuzey yarımkürede yaşayan cinslerinden farklı yapıda üreme ve gelişim özellikleri olan (Nymphaea mexicana) meksika nilüferinide tanıyalım.

Eklenti 260881

Nymphaea [B]mexicana çiçeklenmesi

Eklenti 260882

Nymphaea [B]mexicana çiçeklenmesi

Nuri Murvet 23-12-2011 16:34

2 Eklenti(ler)
Nymphaea "Hardies"

(Nymphaea mexicana) Meksika nilüferinin taç oluşumlu kök sistemi vardır.

Taç oluşumlu kök sisteminden yayılıcı, sürünücü üreme kolları oluşur.

Üreme kollarının üzerinde muz yapılı, kök diş görünümlü üreme rizomlarını oluşturur.

Rizomlar türünün tüm özelliklerini taşıyarak üremesini sağlar.

İstilacı türler içersinde yerini alır.

Eklenti 260969

N.mexicana kök sistemi

Eklenti 260970

N.mexicana kök sisteminde rizom oluşumu

Nuri Murvet 05-01-2012 21:29

3 Eklenti(ler)

Gündüz çiçeklenen tropikal nilüferler +15 derece altında zarar görürler.

Çiçeklenme renkleri beyaz, pembe, sarı, mavi, mor ve sonbahar renk tonlarındadır.

Eklenti 262833

Photo by Lorenzo Caum

Eklenti 262834

Photo by Lorenzo Caum

Eklenti 262835

Photo by Lorenzo Caum

Nuri Murvet 08-01-2012 22:23

3 Eklenti(ler)

Büyüme özellikleri, tek rizom merkez taçından gelişimini sürdürür.

Eklenti 263150

Fotoğraf by Kit Knotts

Eklenti 263151

Fotoğraf by Kit Knotts

Rizom merkez tacından su yüzeyine yayılarak yaprak ve çiçeklenmesini yapar.

Eklenti 263152

Fotoğraf by Kit Knotts

Yaprak kenarları ince ve dişlidir.

Yaprak rengi yeşil, yeşil kahverengi lekeli, bronz ve mat kırmızı renk dokularında olabilir.

kartal124 23-05-2012 22:50

Sayın Nuri Mürvet,
Verdiğiniz bilgiler çok güzel, bir hayli istifade ettim.Size sormak istediğim bir şey var.
-Bendeki havuz derinliği, su yüzeyinden tabana 150 cm. oluyor.Bu yükseklikteki bir suda nilüfer yetişir mi?Yoksa yeterli boya ulaşamayacakları için onları boğarmıyım?
-Nilüferleri bu havuza saksı gibi bir kabın içinde mi koyacağız yoksa rizomu çıplak hali ile havuza bırakmak yeterli olur mu?Zira havuzda kendiliğinden oluşmuş, adını bilmediğim birçok bitki, yosun ve balıklar yaşıyor, ama havuzun tabanı toprak değil.Rizomu havuza öylece bıraksak havuz suyundaki besini alabilir mi?
Selamlarımla.

Nuri Murvet 28-05-2012 19:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kartal124 (Mesaj 971733)
Sayın Nuri Mürvet,
Verdiğiniz bilgiler çok güzel, bir hayli istifade ettim.Size sormak istediğim bir şey var.
-Bendeki havuz derinliği, su yüzeyinden tabana 150 cm. oluyor.Bu yükseklikteki bir suda nilüfer yetişir mi?Yoksa yeterli boya ulaşamayacakları için onları boğarmıyım?
-Nilüferleri bu havuza saksı gibi bir kabın içinde mi koyacağız yoksa rizomu çıplak hali ile havuza bırakmak yeterli olur mu?Zira havuzda kendiliğinden oluşmuş, adını bilmediğim birçok bitki, yosun ve balıklar yaşıyor, ama havuzun tabanı toprak değil.Rizomu havuza öylece bıraksak havuz suyundaki besini alabilir mi?
Selamlarımla.

Merhaba sayın kartal124

150cm su yüksekliği derin olur. Derin su seven cinslerinde ideal su yüksekliği, 120-90cm olmalıdır. Bu yüksekliği saksı altına tuğla veya benzeri bir yükselti ile ayarlıyabilirsiniz.

Nilüfer bitkinizi saksı içersinde bulundurmanız daha doğru olur. Gölet temizliğinde yer değiştirmesi kolay olur.

Nilüfer rizomu çıplak hali ile su yüzeyine çıkar. Bu durumda gelişimi durur, beslenemediği için bozulur.

Geniş sığ bir saksı içersinde, kumlu, killi bahçe toprağına yatay olarak üzeri 1cm kapanacak şekilde kapatalım. Bu toprağın üzerine ince çakılla 1cm kapatalım, işlem tamamdır.

sdbdr 09-04-2014 11:25

yardım edin noluur :( lotusum 4. yaprağını çıkarmak üzere ancak ilk ve 2. yaprağın kenarları kurumaya başladı. sebebi ne olabilir ve bu duruma nasıl engel olabilirim ?

sdbdr 09-04-2014 13:25

http://https://scontent-a-vie.xx.fbc...85907260_n.jpg

sevimb 19-04-2014 19:22

Sanırım takip etmeyi bırakmışlar burayı.. Benim de bi lotusum var çimlendi ilk yaprağı suyun üstüne çıkmak üzere.. onu izlemek heyecan verici paylaşmak istedim :-)

defnilaume 29-02-2016 20:33

Merhaba,geçen yıl tohumdan büyüttüğüm lotus çiçeklenmedi.kış boyunca balkonun güney tarafında bıraktım bu yıl çiçeklenir mi? büyük kovanın içinde büyüttüm, kökü çıkarıp bir işlem yapmalımıyım?

hobiciakvarist 02-03-2016 09:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi defnilaume (Mesaj 1443627)
Merhaba,geçen yıl tohumdan büyüttüğüm lotus çiçeklenmedi.kış boyunca balkonun güney tarafında bıraktım bu yıl çiçeklenir mi? büyük kovanın içinde büyüttüm, kökü çıkarıp bir işlem yapmalımıyım?

Merhaba Sn. defnilaume. "Lotus" Nymphaeaceae ailesinden olmayıp Nelumbonaceae ailesindendir. Lotus için ayrı bir başlık bulunmaktadır. Sorunuzu oraya yöneltmeniz konuların karışmaması için öenm taşımaktadır. Yinede ben bu konu altında size yazayım, forum yöneticileri de iletinizi ilgili başlığa taşırken benim yazdıklarımı da taşırlar umarım.

Lotusunuzu dışarda bıraktığınızı yazmışsınız. Daha tropik iklimlerin bitkisi olan lotus soğa dayanma gücü sergilememektedir. Bu nedenle öncelikle bitkinizi kontrol etmeniz lazım; hala hayatta mı diye.

Bunun en kolay yolu yaprak varlığını kontrol etmek ama bu mevsimde yaprak olacğını sanmıyorum. Şayet var ise, bitkiniz de sorun yoktur. Eğer yok ise bu sefer kontrol etmeniz gereken şey rizomunuz hayatta mı. Genelde kışın rizomlar çürüme tehlikesi geçirirler. Rizomunuz çürüdüyzse genelde umut kalmamış demektir.

Rizmonuz sağlam ise bu sene daha fazla yaprak verecek olan lotusunuz belki bu sene, büyüme mevsiminin sonuna doğru (en ideal şartlarla bakılması taktirde) belki çiçek açabilir. Ancak, 3. yıl çiçek açması daha muhtemeldir, özellikle tohumdan başladıysanız. Bunun nedeni, genellikle ideal büyüme şartları sunulamadığındandır.

ahmeter 15-03-2016 06:52

Nilüfer

1 Eklenti(ler)
Kısa boylu nilüferler yaprak vermeye başladılar Havuz derin geliyor cam kasenin derinliği 1 karış

pahce 31-05-2016 16:17

nilüfer çiçeği

Arkadaşlar benim havuzumda beyaz nilüfer çiçeği var bir arkadaşım
benden bu çiçekten istedi fakat nasıl sökülür nasıl gönderebilirim bilmiyorum. Bilen bir arkadaş varsa beni bilgilendirsin. Çok sevinirim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024