agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sucul Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/sucul-bitkiler/)
-   -   Lotus (Nelumbo) (http://www.agaclar.net/forum/sucul-bitkiler/25469.htm)

Nuri Murvet 07-10-2011 20:24

Lotus (Nelumbo)

1 Eklenti(ler)
Lotus (Nelumbo) Nilüfer ailesinin içinde yer almış sonradan (In Diversity and Classification of Flowering Plants , Armen Takhtajan, 1997) anlaşılmıştır ki, birbirinden farklı iki cins (Genus) olup Nelumbonidae aile (Nelumbonaceae) olarak kabul edilmiştir.

Lotus (Nelumbo) iki tür vardır.

Nelumbo nucifera Hazar Denizi, İran, Hindistan üzerinden, Çin, Vietnam, Japonya, Malezya, Yeni Gine ve Avustralya'dır.

Nelumbo lutea Amerika Birleşik Devletleri'nin doğu-merkez bölgesi'dir.

Eklenti 249939

Lotus (Nelumbo) Doğal yetişme haritası

Bilgi ve fotoğraflarını hazırlıyorum paylaşıma devam edeceğim....

Nuri Murvet 09-10-2011 15:38

Lotus (Nelumbo) Türlerini tanımaya devam edelim.

Lotus (Nelumbo)'un en önemli özellikleri, yaprak sapının su yüzeyinden yükselerek gelişmesini sürdürmesi, yaprak yüzeyinin yapısından kaynaklanan suyu üzerinde tutmaması özelliğinden dolayı yapraklarını doğal olarak temizlemesidir.

Çiçeklenmesini su yüzeyinden yüksekte yapar, çiçekleri kokuludur, kendine has özellikte tohum kozası yapısı vardır, tohumları yüzyıllar boyunca canlı kalabilme yeteneğine sahiptir.

Tohumları ve yaprakları yenilebilir, Asya diyetinde yumruları değerli bir ekonomik pazara sahiptir.

Çiçekleri, parfüm üretiminde ve ilaç yapımında kullanılır.

Nuri Murvet 18-10-2011 14:34

2 Eklenti(ler)
Nelumbo lutea Çiçekleri yalınkat ve sarı renklidir.

Eklenti 251709

Nelumbo lutea

Eklenti 251710

Nelumbo yaprak özelliği

Nuri Murvet 21-10-2011 19:12

2 Eklenti(ler)
Nelumbo nucifera Çiçekleri kırmızı, pembe, beyaz renklerde, yalınkat ve katmerlidir.

Eklenti 251951

Nelumbo nucifera

Eklenti 251952

Nelumbo nucifera Avustralya

fatma sunay 22-10-2011 18:42

Bu çiçekler eksi kaç dereceye kadar dayanıklıdır.Kışın dışarda kalıyorsa bir bakım gerekiyormu. Vereceğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum.

Nuri Murvet 22-10-2011 21:45

Sayın fatma sunay

Nelumbo hakkındaki istediğiniz bilgileri, özür dileyerek bilgi akışı içersinde versem olurmu? Bitkiniz varsa, acilse hemen cevaplandırayım...

Nuri Murvet 26-10-2011 18:29

1 Eklenti(ler)
Lotus (Nelumbo sp.) üretilmesi :

1- Tohum

2- Kök yumrusu

Lotus (Nelumbo sp.) tohumdan üremesi :

Tohumun tanımı :Tohumun özel dış kabuk yapısı nedeni ile suya karşı neredeyse geçirimsizdir.

Uzun yıllar canlılığını koruyabilir.

Uygun sartlar sağlansa bile neslini koruması için çimlenmesini durdurabilir.

Nelumbo tohumunun çimlenmesinin zorluğunu ve uzun yıllar canlı kalabilme özelliğini, araştırmacılar iki teori ile açıklamaya çalışmışlar.

Birincisi, nelumbo uygun üreme ortamı bulduğunda vejetatif yolla (kök sistemi, yumru) hızla yayılır. Bu yoğun kök sistemi, yumru gelişimi nedeni ile hayatta kalma şansını çoğaltır.

İkincisi, nelumbo tohumları çok besleyici olduğundan, insanlar ve doğal düşmanları (Fare, Kunduz) yoğun şekilde tüketildiğinden çimlenmesi geciken tohum neslini koruması için avantaj sağlamaktadır.

Tohumu bezelye veya oval kabuklu fıstık boyutundadır.

Eklenti 252679

Fotoğraf by Kit Knotts

fatma sunay 26-10-2011 19:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet (Mesaj 872161)
Sayın fatma sunay

Nelumbo hakkındaki istediğiniz bilgileri, özür dileyerek bilgi akışı içersinde versem olurmu? Bitkiniz varsa, acilse hemen cevaplandırayım...

Esağfurullah Nuri bey ne zaman müsait olursanız ozaman yazabilirsiniz. Zaten şuan elimde bitki yok sevgili Yücel bey benim için yetiştirmiş ondan alacağım. Bende şimdiden fikir sahibi olmak için araştırma yapıyordum sizin yazınızı görünce işte Nuri bey tam üstüne bastı hemen yakalayıvereyim dedim..

Teşekkür ediyorum selamlar...

Nuri Murvet 02-11-2011 20:22

3 Eklenti(ler)

Tohumun tanımı :

Tohumun çıkıntılı ucu, çimlenmenin çıkış noktası, çiçek stigma çıkışıdır.

Kalıtımsal olarak tohum rengi, siyah, gri, kahverengi olabilir.

Eklenti 254057

Fotoğraf by Kit Knotts

Eklenti 254058

Fotoğraf by Kit Knotts

Dış kabuk çok sert ve iki katmandan oluşur.

Tohum kabukları kahverengi içinde kağıt inceliğinde krem renkli ikiz kotiledonlar(cotyledons) bulunur.

Bu özelliği Nelumbo cinsini, çiçekli bitkilerin, çifte kabuklu bitki tohumu alt sınıfı olan kapalı tohumlular (Angiosperms) kısmına yerleştirir.

Kotiledonların (cotyledons) arasında Nelumbo embriyosunun önemli iki lider yaprakları oluşur.

Tohum içersinden lider yaprağını su yüzeyini bulmak için uzatır.

Lider yaprak su yüzeyine ulaştıktan sonra suyun derinliği tespit olunur ikinci yaprak bu derinliğe göre büyümesini sürdürecektir.

Eklenti 254059

Fotoğraf by Kit Knotts

Nuri Murvet 10-11-2011 20:37

2 Eklenti(ler)

Tohumun tanımı :

Mekanik işlemle dış kabuğu kazınarak açılan Nelumbo tohumu bir veya üç gün içinde kuru hacminin iki katına ulaşır.

Eklenti 254982

Tohumun kuru ve su çekmiş hali

Fotoğraf by Kit Knotts

Bu genişleme su alan kotiledonların genişlemesi, büyümesi ile olur.

Bu süreçten sonra tohum ikiye ayrılır, katlanmış embriyo kök, tohum kabuğu büyür ve sonra lider yaprak yukarıya doğru büyümesini sürdürür.

Eklenti 254983

Birinci gün çimlenme aşaması

Fotoğraf by Kit Knotts

Nuri Murvet 12-11-2011 19:41

2 Eklenti(ler)

Tohumun tanımı :

İkinci gün yaprak sapı en az 8-15 cm büyürken, çengel gibi duran lider yaprak düzelerek su yüzeyine çıkışını sürdürür.

Eklenti 255324

İkinci gün çimlenme aşaması

Fotoğraf by Kit Knotts

İkinci yaprak çıkışı ile 3. gün sonu artık saksıya alma vaktidir. 8-10cm saksı ebatı ideal olanıdır, saksı seçimi köşeli olmamalı yuvarlak formda olanlar tercih edilmelidir. Kök sistemi ve lider rizom kolu köşeli saksılarda rahat dönemediği için deforme olacaktır.

Eklenti 255325

Üçüncü gün çimlenme aşaması

Fotoğraf by Kit Knotts

Nuri Murvet 13-11-2011 20:50

1 Eklenti(ler)

Tohumun tanımı :

7. gün lider yaprağın su yüzeyine çıkışı...

Eklenti 255481

Yedinci gün çimlenme aşaması

Fotoğraf by Kit Knotts

Nuri Murvet 18-11-2011 13:01

1 Eklenti(ler)

Tohumun tanımı :

Lider yaprağın su yüzeyine çıkışı ile yaprak açılır, daha sonradan ikinci, üçüncü dördüncü yaprak çıkışı devam eder.

Bu süreçleri fotoğrafları ile takip etmeye devam edelim.

Eklenti 255990

8. gün lider yaprağın su yüzeyine çıkışı ve yaprağın açılması
Fotoğraf by Kit Knotts

Nuri Murvet 19-11-2011 18:31

2 Eklenti(ler)

Eklenti 256178

8. gün ikinci yaprak su yüzeyine çıkma aşaması

Fotoğraf by Kit Knotts

Eklenti 256179

8. gün kök gelişimi

Fotoğraf by Kit Knotts

Nuri Murvet 20-11-2011 20:37

1 Eklenti(ler)

Bu dönemde su kabuklu salyangozları, üst yüzeyde yaprak bitleri ve tırtılların saldıralarına uğrarlar, zararlı oluşumlarını takip edip mucadele tedbirleri alınmalıdır.

Nelumbo'muz dört yapraktan sonra gelişimi duracaktır, enine gelişmek için kök sisteminde lider sürünücü kök gelişimi başlar.

Eklenti 256350

Dört yaprak gelişim devresi

Fotoğraf by Kit Knotts

Nuri Murvet 21-11-2011 20:40

1 Eklenti(ler)

İlk sürünücü, yayılıcı kök yapısı başlangıcı...

Bu süreçle beraber sürünücü yayılıcı kök yapısı yumru oluşumlarının başlangıcını yapacaktır.

Bitki uyku devresine girebilir.

Büyüme durur, yapraklar sarı olur ve bitki ölüyor gibi görünür.

Bu süreçte küçük muz şeklinde yumru oluşturmak için çok fazla enerji harcar.

Yaklaşık 3-4 hafta sonra gelişimine tekrardan başlar, sonbahar-kış uykusu devresine kadar.

Eklenti 256483

İlk sürünücü, yayılıcı kök yapısı başlangıcı...

Fotoğraf by Kit Knotts

Nuri Murvet 07-12-2011 22:41

1 Eklenti(ler)
Lotus (Nelumbo sp.)

İlk yılda genelde çiçeklenme görülmez, yaprak ve kök rizom oluşumu başlangıcı olarak gelişir.

Çiçeklenmesini ikinci yıl yapar.

Tohumdan üremelerde genetik olarak türünün özelliklerini taşısada, gelişen lotus yavrularında tozlanmadan kaynaklanan farklılıklar olacaktır.

Türün orjinal özelliklerini kök rizomu taşır.

Rizomdan üretilen nelumbo fideleri türünün tüm özelliklerini korur.

Eklenti 258654

Batuhan Yılmaz 14-12-2011 17:26

Sayın Nuri size resmen hayranım konu akışı çok güzel ve etkileyici konunuzun devamını zevkle bekliyorum ve konunuzu bölerek bir soru sormak istiyorum Forumumuz da yetiştiren arkadaşlarımızın hiç biri yetiştirmeyi başaramamış acaba siz bakmayı nasıl başardınız ve kışın uykuya nasıl yatırıyorsunuz Teşekkürler ve Saygılarımla . :D

Nuri Murvet 16-12-2011 16:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bat-uhan (Mesaj 887963)
Sayın Nuri size resmen hayranım konu akışı çok güzel ve etkileyici konunuzun devamını zevkle bekliyorum ve konunuzu bölerek bir soru sormak istiyorum Forumumuz da yetiştiren arkadaşlarımızın hiç biri yetiştirmeyi başaramamış acaba siz bakmayı nasıl başardınız ve kışın uykuya nasıl yatırıyorsunuz Teşekkürler ve Saygılarımla . :D

Merhaba sayın bat-uhan

Sucul bitkilere meraklı olan arkadaşlarımıza, bilgimiz dahilindeki konuları paylaşıyorum, takip edilip ilgi duyulması beni mutlu edecektir.

Bu paylaşımın amacı nelumbo bitkisini tanımak, üremesini ve bakımla ilgili bilgileri fazla ayrıntılara girmeden doğru bir şekilde verebilmek...

Tohumdan nelumbo bitkisi, ilk filizlenme başlangıcından dört yaprak devresine kadar olan süreç çok önemlidir.

Bu süreci doğru bir şekilde geçirmeyi başardınızmı..! İddalı bir sav olacak ama kolay kolay öldüremezsiniz.

Kendi yaşam bölgelerinde istilacı bir sucul bitki cinsidir.

Konu akışı içersinde istenilen veya merak edilen bilgilerin paylaşımına devam edeceğim.

dünyam1 16-12-2011 17:30

Ne güzel anlatmışsınız ,sayenizde öğrenmiş oldum emeğinize sağlık.

Batuhan Yılmaz 17-12-2011 08:48

Peki Sayın Nuri bir sorum olacak mekanik işlem ile kabuğun alt kısmını geçmişsiniz ya bunu tohumun sivri ucundanmı törpüliyeceğiz yoksa yanındanmı ?

Nuri Murvet 18-12-2011 19:49

Merhaba sayın dünyam1, bat-uhan

Sayın bat-uhan

Sivri ucu, çimlenmenin çıkış noktası, çiçek stigma çıkışıdır.

Buradan mekanik kazıma yapmak doğru değildir.

Yan kısmı ideal mekanik kazıma yeridir, dikkatli bir şekilde kremsi tabaka görülür görülmez işleme son verilir.

Bu işlemden sonra suyla buluşturursunuz.

10. mesajda mekanik kazıma yeri dikkatli bakarsanız görürsünüz.

Çimlenme süreci çok hızlı olur.

Paylaştığım bilgileri tekrardan bir göz geçirmenizde, fayda bulunmaktadır.

Batuhan Yılmaz 19-12-2011 16:42

Çok teşekkür ederim çok yararlı bir bölüm tekrardan saolun :D .

Batuhan Yılmaz 24-12-2011 08:03

Merhaba Sayın Nuri Nelumboları kış uykusu devresine girdiğinde mesala büyük bir saksıda bakıyorsak azına kadar suyla dolu olarakmı saklanmalıdır yoksa toprağının üzerine 1-2 cm su kalacak kadar boşaltmalı mıyız nasıl saklamalıyız vede şu var yollıyacağınız tohumu ben şöyle bakmayı düşünüyorum bizim 25-30 litrelik bir çöp kovamız var kullanılmamış yüksekliğide muhtemelen 1 m olmalı ben bu kovanın 25 cm sini kum kil ve bahçe toprağı ile doldurmayı düşünüyorum ve gelecek tohum filizlenmeden mekanik işlemi direkt yapıp bu toprağın arasına dikmeyi düşünüyorumve sonrada kalan 75 cm yi su ile doldurup sıcak cehennem gibi güneş alan :) camekan balkona almayı düşünüyorum yalnız sıcağın zararı olmaz değilmi ?

Nuri Murvet 25-12-2011 22:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bat-uhan (Mesaj 891185)
Merhaba Sayın Nuri Nelumboları kış uykusu devresine girdiğinde mesala büyük bir saksıda bakıyorsak azına kadar suyla dolu olarakmı saklanmalıdır yoksa toprağının üzerine 1-2 cm su kalacak kadar boşaltmalı mıyız nasıl saklamalıyız vede şu var yollıyacağınız tohumu ben şöyle bakmayı düşünüyorum bizim 25-30 litrelik bir çöp kovamız var kullanılmamış yüksekliğide muhtemelen 1 m olmalı ben bu kovanın 25 cm sini kum kil ve bahçe toprağı ile doldurmayı düşünüyorum ve gelecek tohum filizlenmeden mekanik işlemi direkt yapıp bu toprağın arasına dikmeyi düşünüyorumve sonrada kalan 75 cm yi su ile doldurup sıcak cehennem gibi güneş alan :) camekan balkona almayı düşünüyorum yalnız sıcağın zararı olmaz değilmi ?

Sayın bat-uhan

Nelumbo için ilk kış uyku dönemi çok önemli, muz formunda yumru oluşumları yeterli olgunluğa gelemiyebilir.

İlk yıl saksıda ise, ortam sıcaklığı +10 derecede olmasına dikkat edelim.

Sağlıklı yumru oluşumu olduktan sonra, yumru dondan etkilenmediği sürece yaşamını devam ettirir.

Ege, Akdeniz, Marmara kıyı şeridinde bulunduğu gölet içersinde kalabilir.

Biz göletten çıkarmıyoruz, 20-30 cm suyun içersinde saksıda veya tabana ekili olarak duruyor.

Saksı içinde yetiştirilirse, ortam sıcaklığı +10 derecede tutulmasına özen gösterilmelidir.

Soğuk gibi, aşırı sıcakta zararlıdır, +35 derece üzerindeki sıcaklıklar yapraklarının kurumasına neden olur.

Tohum çıkışında ilk lider yaprak çıkış seviyesi doğru su kotudur. Dört yaprak devresinden sonra, su kotu en az 20cm, en fazla 30cm su derinliği yeterlidir.

Tohumun direk toprağa ekimlerinde, mantar oluşumu takip edilemiyor. Bunun sonucu olarak başarı oranı azalıyor.

Galeride burada tohum çimlendirme bilgileri doğrudur, bu aşamaları takip ederek Nelumbonuzu büyütebilirsiniz.

Bu konu (Tohumdan Nelumbo Nucifera Lotus Ve Lotus White çimlendirme) adı altında açılmış başlıkta, bilgileri paylaşmak daha doğru olacaktır.

Batuhan Yılmaz 30-12-2011 15:03

Çok Teşekkür ederim Sayın Nuri :) .

ziringaglia 05-02-2012 13:40

nelumbo bendede vardı 2 tane derin büyük bir saksıda yarısına kadar toprakta duruyordu tohum kolayca çimleniyor gg dan almıştım ilk tohumları hepsi çıkmıştı ama annem teyzem derken bana 2 tane kaldı çiçekleri çok güzel bendeki çok çok hafif kokulu güzel bir bitki herkese öneririm

denizkedisi 12-02-2012 19:09

Arkadaşlar,akvaryumda olur mu?

Nuri Murvet 13-03-2012 17:49

2 Eklenti(ler)
Lotus (Nelumbo sp.)

Lotus yumrusunun sürgün uçları hassas, kırılgan bir yapıya sahiptir. Yumru dikimlerinde bu hassas özeliğine dikkat edilmesi gerekir.

Lotus yumrusundan sürünücü, yayılıcı lider kök yapısı gelişimi hızlı olur. Gölet içersinde istilacı bir gelişim gösterir, kontrol altında tutabilmek için saksılarda yetiştirilmesi daha uygundur. Saksı seçimi köşeli olmamalıdır, saksı içersinde sürünücü lider kök yapısı köşe kısımlardan dönemediği için deforme olur bu oluşumda gelişimini olumsuz olarak etkiler. Saksı olarak yuvarlak kaplar seçilmelidir.

Eklenti 273735

Photo Sandy Burrell

Toprak ihtiyacı bakımından seçici değildir. Akıp gidecek, toprak içinde humus, torf ve ağaç kabuğu olmayan killi bahçe toprağı ideal toprağıdır. Gelişim ve çiçeklenme döneminde suda ve toprakta çözünürlüğü, salınımı az olan gübre kullanılması gelişimi destekler.
Lotus saksılarını, terasta, bolkonda bahçede ve gölet içinde sorunsuzca yetiştirebilirsiniz.

Eklenti 273736

Photo by Rich Sacher

Kryon 25-09-2012 20:17

Konu açılalı uzun zaman olmuş, buradaki direktiflere uygun olarak tohumları su ile buluşturdum gelişmeleri eğer izniniz olursa burada paylaşmak isterim.

Saygılarımla

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024