agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sucul Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/sucul-bitkiler/)
-   -   Su Sümbülü (Eichornia crassipes) (http://www.agaclar.net/forum/sucul-bitkiler/2458.htm)

murater 23-11-2006 14:26

Su Sümbülü (Eichornia crassipes)

1 Eklenti(ler)
İsak forumunda sayın Mehmet Celal Savaşkan bey in Çek cumhuriyetinden getirdiği bitkiler arasından bir adet su sümbülü (Eichornia crassipes) aldım fakat bu bitkinin bakımı nasıl olmalıdır bilmiyorum. Bakımı hakkında bilgisi olan veya elinde bulunan varsa bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
İş yerinde masamdaki paludaryumun içine koydum fakat biraz büyük oldu sanırım.

http://img137.imageshack.us/my.php?i...mg09321zs1.jpg

Saygılar.

Mine Pakkaner 23-11-2006 21:30

Murater hoşgeldiniz.

Sucul bitkiler bölümümüzde çok değerli editör arkadaşlarımız var. Size yardımcı olacaklardır. Ancak sorunuza cevap almanız için sizin de yeni gelen arkadaşlar başlığında kendinizi bize tanıtmanız gerek :)

onur yüksel 25-11-2006 18:17

Murat Bey,

Daha önce bir yerlerde bu bitkinin yapay ışık altında bakımın zor olduğunu okumuştum. Ama tabi pratikte bir bilgim yok. Ama en azından ilk cümleden hareketle ışık ihtiyacının yüksek olduğu yorumuna ulaşabiliriz. Bence ışıklandırmaya ekstra dikkat etmek lazım. Şu anda eğer ışıklandırma için t8 floresalardan kullanıyorsanız bence t5 lerle değiştirmeniz daha yerinde olur. Bu arada bitki dediğiniz gibi bu akvaryuma biraz büyük gelmiş. Bence pistia bu akvaryum için daha uygun olabilir.

saka 27-11-2006 14:32

Murat Bey,
Daha önce hiç beslemedim. Ancak, kaynakları şöyle bir taradığımda
serbest-yüzen bitkiler arasında olduğunu görüyorum.

Uygun şartlarla buluşursa şu anki fotoğrafta gördüğümüz halinden çok daha büyüyebileceği düşünülebilir. Bu sebeple bende Onur Bey'in düşüncesine
iştirak ediyorum. Zamanla iyiden iyiye, kabına sığmaz olabilecek gibi.

Gene de, baktığınız sürece çiçek açmasına şaitlik edebilmek çok keyifli olacaktır. Bunun için yüksek bir aydınlatmanın gerekeceğini akılda tutmak lazım.
Ancak bununla beraber yüksek aydınlatma, su üstündeki yapraklarda nemi
tahliye edebilecek ve bitki nemsiz bir ortamda kolaylıkla yapraklarını
dökebilecektir. Bunun için hem yüksek aydınlatma, hemde aydınlatma
kaynağından bitkiyi mümkün mertebe uzağa yerleştirecek bir armatür
tasarlamanız gerekebilir. Zira bu bitki için nem de, ışık kadar önem arzetmekte.

Genellikle süs hazuzları için daha uygun bir bitki olduğunu söylemekte mümkün.
Bununla birlikte, gene de işinize yarayabilir düşüncesi ile hazzettiği bazı su parametrelerini aşağıya yazıyorum:

27-33 C derece aralığında
pH: 6.5 -7.5
GH: 1 - 12.5 dH
KH: 1 - 6 dH

Hızlı besin tüketen bir bitki olduğu için gübre yönünden zengin su isteyebileceği de akılda tutulmalı.

Bitki şu anda sağlıklı görünüyor, hazır bu halde iken yakın çekim fotoğraflarını
arşive yüklerseniz, sizden sonra bu bitkiyi yetiştirmek veya tanılamak
isteyenlere yardımcı bir referans olacaktır.

saygılarımla,

saka 27-11-2006 15:05

Sn. Er
Bu arada halen "yeni gelen üyeler" de bir "merhabayı" meclisten esirgemiş durumdasınız. (Mine Hanım daha önce belirtmişti).

Şahsen tanışıyoruz ama, usulü erkandandır bir iki kelamda olsa kendinizden
bahsedin lütfen.

saygılar,

sukranayalp 21-12-2006 12:52

Sn Murater bu bitkiyi ben bahçemdeki nilüfer havuzunda yetiştiriyorum. Mine Flora dan almıştım. Çok hızlı gelişme gösteren yayılıcı bir bitki . Ayrıca en önemli özelliği doğal olarak katı atıkların arıtılması gereken yarlerde bu görevi başarı ile yerine getiren bir bitki. İlk sene yaz aylarında ( hemen hemen 3 ay boyunca) sümbül çiçeklerini vermesine rağmen 2. sene ve sonrasında bir daha çiçek vermedi. Bitimde herhangi bir hastalık veya sorun yok.
Ve devamlı ürüyor.
Ben bahçedeki plastik bir mekanda bunu yetiştiriyorum. Suyu doğal olarak çevreden gelen toz, yaprak karışımı ile destekliyorum, ayrıca bir besin takviyesi yapmıyorum. Ama sanırım yapmam gerekecek.
Güneşi seven bir bitki.Kışın ya üstünü naylon ile örterek muhafazaya alıyorum (işte bu dönemde yaprakları sayıca azalıyor, kış soğuğu etkiliyor) Sanırım içeri almam gerekir kışın, ancak evimde yer olmadığı için balkonda bir parça kuytu yerde tutmaya çalışıyorum. İsteyen arkadaşlara da seve seve bu bitkinin suda yüzen ve komik görünümlü yumrularından çoğaltıp verebilirim.

murater 25-12-2006 09:43

Sayın Sukran AYALP,
Bilgi için teşekkürler. Bitki bende yeni yapraklar vermeye başladı fakat eski yapraklar alt tarafdan da çürümeye başladılar. Suya deyen yüzeyler çürüyor.
Sanırım Paudaryum için pek uygun değil. Işık ihtiyacı çok fazla. Fazla ışıkaltındada yaprakların uçları (özellikle yeni yaprakların) yanıyor. Ben iç mekanda başarılı olamadığım. Tamamen ölmeden sayın Oğuz Sağlam'a hediye ettim.
Yazın eğer sizden İstanbul'a geldiğimde alabilirsem birde bahçede denemek isterim.

sukranayalp 25-12-2006 10:23

Sn Murater
O çürüme devamlı olan bir durumdur. Telaşlanmayın. Havalar serinleyince daha da artıyor.
Işık ihtiyacının fazla oluşu konusunda haklısınız.
Bu sene niçin bahçede tutmadınız? Onu anlamadım...Çünkü aslen dış mekan bitkisi.
İstanbul'a geldiğinizde seve seve veririm.

saim ergin 13-04-2007 15:13

su sümbülü

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp (Mesaj 62143)
Sn Murater
O çürüme devamlı olan bir durumdur. Telaşlanmayın. Havalar serinleyince daha da artıyor.
Işık ihtiyacının fazla oluşu konusunda haklısınız.
Bu sene niçin bahçede tutmadınız? Onu anlamadım...Çünkü aslen dış mekan bitkisi.
İstanbul'a geldiğinizde seve seve veririm.

yazdıklarınıza tamamen iştırak ediyorum ancak kısın muhakkak su sıcaklığının20 dereceden aşağı olmasını sevmiyor havalar gece 20 olduğu zaman sıcak seradan cıkarıp havuza alıyorum 10 sene evvel botanik enstitüsünden almıştım yazın cok coğalıyor atıyorum selamlar

darla 13-04-2007 16:11

1 Eklenti(ler)
Bu bitkinin resimlerini buldum gerçektende çok güzel çiçekleri var.

darla 13-04-2007 16:26

1 Eklenti(ler)
Ayrıca bunuda buldum.
Teşekkürler.

Oğuzhan 27-04-2007 09:20

Çok güzelmiş.Bir betam var. Ona su sümbülümü alsam ...

otugay 07-08-2008 07:25

Su sümbülü ile ilgili bir uyarıda bulunayım. Yayılma hızı çok hızlı. Tabiatta uygun ortam bulduğunda 15 günde kapladığı alanı 2 katına çıkarıyor, buharlaşmayı hızlandırıyor, sudaki oksijeni azaltıyor ve güneşi engelliyor. Kısaca sudaki yaşamı tehdit ediyor. Şu anda dünyanın en büyük tatlısu gölü olan Viktorya gölü de bu tehdidi ciddi biçimde yaşıyor. Bu bitkinin ihtiyacınızdan fazlasını özellikle don görülmeyen bölgelerde asla doğaya bırakmayın.

Tüm suda yüzen bitkiler gibi su sümbülü de sudaki besinleri alıp gövdesinde depoladığından ihtiyaç fazlası mikarlar toprakta doğal gübre olarak kullanılabilir.

ahmeter 07-08-2008 16:35

su sümbülü

Kışın suyun sıcaklığı 20 derece olmazsa zaten yaşamıyor yaza elinizde hiç birşey kalmıyor gecen yaz cuvallan çöpe attım bu mevsim paraylan aldım cünkü kışı atlatamadım bozuldular selamlar

envor 07-11-2008 17:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ahmeter (Mesaj 266271)
Kışın suyun sıcaklığı 20 derece olmazsa zaten yaşamıyor yaza elinizde hiç birşey kalmıyor gecen yaz cuvallan çöpe attım bu mevsim paraylan aldım cünkü kışı atlatamadım bozuldular selamlar

Sayın ahmeter; Su sümbülünü, nereden ve kaça aldınız?
Saygılarımla... :)

ahmeter 07-11-2008 17:22

su sümbülü

sayın Envor uzun zamandır buraya bakmıyordum sizi şimdi gördüm su sümbülü yurt dışından getiren firmalar var fiatı 10 lira ancak bir türlü çicek acmıyorlar halbuki 2 sene evvel gayet güzeldi yazın 30 dereceyi gecen sıcaklar bitkinin gelişmesini önlüyor püf tarafını bulamadım ama inatla üzerindeyim selamlar

envor 07-11-2008 21:06

Ben su sümbülünün, topraksız tarımdan artan drenaj suyunun içindeki kimyasallardan, suyu arındırmak için kullanıldığını duymuştum. Duymuşmuydum, okumuşmuydum, onuda hatırlamıyorum, ama hiç olmazsa bir tane olsun bir bitki alıp, drenaj suyunun EC sini ölçüp, su sümbülünü suya koyup, belli bir zaman sonra tekrar suyun EC sini ölçmeyi düşünmüştüm ama, bakalım. Cevap için teşekkürler :)

Jezebel 30-04-2010 19:31

su sümbülü

2 Eklenti(ler)
Yeni misafirim ;)

Eklenti 140325

Eklenti 140326

selis 01-05-2010 10:25

İzmirli üyeler, E.Ü. Botanik Bahçesini ziyaret edin derim... :)

querelle 02-05-2010 18:17

Benim de vardı eskiden, çiçeklendiği zaman bakmaya doyamıyor insan.

Sıvı gübre vermeyi ihmal etmeyin.

nurcanaybay 02-05-2010 18:52

Su bitkileri için özel olarak sıvı gübreler mi kullanılıyor ?

köknar 02-05-2010 19:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 628939)
Yeni misafirim ;)

Eklenti 140325

Eklenti 140326

Sayın Jezebel, nereden edindiniz su sümbülünü? Su mercimeklerinize bayıldım.

Jezebel 02-05-2010 19:19

Sn . köknar ,
bir arkadaşım havuzunu boşalttı . Bunları da bana verdi .
Kışın soğuktan donmayanlar ...

köknar 02-05-2010 19:24

Anladım satın aldınız sanmıştım. Sağlıkla büyütürsünüz umarım. Bu arada İzmir' de don oldu mu kışın?

Jezebel 02-05-2010 19:59

-4 °C ' gibi değerler gördük şubatta bu sene .
Kaynak olarak Kardelen Fidanlığı Ödemiş Botanikcisi Aydın Dinçaslan' ın elinde bir miktar olabilir .
Saygılar .

köknar 02-05-2010 21:08

Teşekkür ederim, nasıl irtibat kurabilirim kendisiyle?

Jezebel 02-05-2010 22:16

Kendisini tanımıyorum , sadece orada bulunabileceğini söyleyebilirim .
Kardelen fidancılık Ödemiş telefonlarını netten bulabilirsiniz

yaman_ 10-05-2010 16:52

istanbulda nereden temin edebilirim?

nurcanaybay 13-06-2010 20:51

Arkadaşlar ;
benim su sümbülüm çiçeklenmeye başladı ,fakat çiçek sapı suyun içine doğru uzuyor.
Normal gelişimi böyle mi ?

Jezebel 16-06-2010 16:30

Bahsettiğiniz oluşum çiçek sapı olmayabilir , bu bitki kol atarak vejetatif yolla çoğalıyor .
Saygılar .

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024