agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sucul Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/sucul-bitkiler/)
-   -   Palu (http://www.agaclar.net/forum/sucul-bitkiler/14700.htm)

kömür 31-03-2009 12:32

Palu

2 Eklenti(ler)
Son birkaç aydır kurulumunu gerçekleştirdiğim ve artık faal duruma geçen paludaryumumu kurulum fotoğraflarıyla beraber iletmeye çalışacağım.

Eklenti 69840

Eklenti 69841

Akvaryum ebatları 115x65x40h.
Arka fonun yüksekliği 100 cm.

Su üzerindeki bitkiler: Sol tarafta salon sarmaşığı (Scindapsus -sanırım-) ve aynı familyadan olup daha iri yapraklı bir çeşidini kullandım.
Sağ tarafta ise esas bitki olarak areka (areca palm), ilk fotoğraflarda sağ önde göze gelen bitki ise kurdele çiçeği (Chlorophytum), ve aralarında bu fotoğraflarda gözükemeyen fittonia'lar mevcut.

Su altındaki bitkiler: Sol arkada iyi görünemeyen bitkiler Cryptocoryne 'willisi'.
Hemen önünde tutunma mücadelesi veren Nymphaea lotus zenkeri mevcut.
Köklere sarılmış Java fern ve Java mosslarımız var.
Orta bölümde bir kök Echinodorus cordifolius (sanırım) mevcut.
Sualtından yükselen taze japon şemsiyeleri görünüyor.
-Tabanda sadece dere kumu kullanıldı.

Balık olarak 2 adet Sajica, 2 adet Ateşağız ve 2 adet Cüce vatoz bulunmakta.

kömür 31-03-2009 13:00

Kurulum aşamaları 1

5 Eklenti(ler)
Öncelikle evimde gözüme kestirdiğim sehpa üzerine kafamda paludaryumu tasarlamaya çalıştım. Ve uygun ölçülerdeki akvaryumu özel imalat ile tedarik ettim. Fotoğrafta görebileceğiniz gibi 2 arka köşede bölmeler oluşturularak (saksı misali) karasal bölge hazırlandı. Bu bölmelere toprağın hava alabilmesi için ve olası su fazlalığı riski için delikler açılmıştı.

Eklenti 69846
Eklenti 69847

Arka fon için straforlarlar silikonla yapıştırıldı.

Eklenti 69848

Şekil verildi ve yüzeyi ısıtılarak düzleştirildi.

Eklenti 69849

Daha sonra derz dolguya renklendiriciler katılarak, farklı tonlarda 5 kat sıvandı. Son işlem olarak mangal fırçasıyla fon fırçalanarak hareli renkte bir yapay duvar elde edildi.

Eklenti 69850

kömür 31-03-2009 13:24

Kurulum aşamaları 2 (son)

5 Eklenti(ler)
Aynı şekilde sualtı bölümü içinde yapay fonlar hazırlandı ve akvaryum silikonu ile yapıştırıldı. Sualtındaki fonların yapıştırılmasını takiben temizlik ve arınma maksadıyla akvaryum su ile dolduruldu, kaya tuzu katıldı ve kafa motoru ile 1 hafta kadar bu su çevirildi.

Eklenti 69857

Şelale oluşturmak için, kafa motoru kullanılarak suyun taşınma debisine ve su yoluna bakıldı. (Önceleri şelale bu şekilde çalıştırılmasına rağmen daha sonra kafa motoru iptal edildi, sisteme bir ara eklenmiş olan dış filtrenin su veriş kısmı arka fonu orta kısmından delerek iliştirildi ve filtrasyon görevinin dışında şelale niyetine kullanılıyor. Böylece hem sualtında yer kaplayan bir ekipman çıkarılmış oldu, hemde suyun yüksekliği alçaltılarak etrafa sıçrayabilen su damlalarının önüne geçildi.)

Eklenti 69858

Eklenti 69859

Araya açılan parantezden sonra kuruluma devam edeyim. Bitkileri ekebileceğim yapı sonunda oluşmuştu :)
Karasal bölümünde toprağın havalabilmesi için evde önceden birikmiş olan şişe mantarlarını 3-4 cm yüksekliğinde yaydım.

Eklenti 69860

Ekimi %30 toprak %70 torf olan, yapı marketten aldığım toprak ile bazısı evde önceden bulunan bazısı paludaryum için edindiğim bitkilerle yaptım. Ve keyfini sürmeye başladım :)

Eklenti 69861

kömür 31-03-2009 13:50

Problem

2 Eklenti(ler)
Yaşadığım sıkıntı şelale bölümünden toprak alana su sızması şeklinde oldu.
Bu su sızması straforun suyu emmesi ve toprak üzerine gelen kısımından damlatması şeklinde oluyordu. Su döngüsününde 7/24 çalıştığı ve filtrasyon sebebiyle çalışması gerektiği düşünülürse bu suyu kesmem gerekiyordu.
Öncelikle suyun damladığı alt bölümü bolca silikonlayarak durumu çözmeye çalıştım ancak başarılı olmadı.

Eklenti 69863

Sonrasında aşağıdaki siyah renkte görebileceğiniz ince uzun 4 cm genişliğinde, 1.5 cm yüksekliğinde, tava şeklindeki paslanmaz malzemeden olan parçayı, fonun altına 115cm boyunca yerleştirip sızan suyun bu parça içerisinde toplanıp, parçanın ön orta tarafından akvaryumun içerisine akmasını sağladım.

Eklenti 69864

Şuan için sorun çözülmüş gibi görünüyor, ancak takipteyim.

kaktüs 20-04-2009 13:25

Harika işler çıkartıyorsunuz... Emeğinize sağlık

kömür 06-05-2009 10:47

2 Eklenti(ler)
Teşekkürler, beğenmenize memnun oldum.
Önceki yapılan işler hakkında tecrübe paylaşımları olmasa belki cesaret edemezdim. Umarım benzer kurulum niyetleri olan arkadaşlarada fikir iletebilmişimdir.
Bugün sabah güneşiyle birkaç yeni foto aldım.

Eklenti 76688

Eklenti 76689

kömür 10-05-2009 16:53

3 Eklenti(ler)
Kanaryamız suluğunu kullanmayıp sürekli paludan su içmeye başladı :eek: bende kaldırmaya karar verdim suluğu. :)
Paludan birkaç taze foto:
Eklenti 77574

Eklenti 77575

Eklenti 77576

kömür 09-06-2009 10:26

2 Eklenti(ler)
Geçen zaman içerisinde japon şemsiyelerinin yerini değiştirerek sol tarafa aldım.
Sarmaşığımın hızlı gelişiminden de çok memnunum :)

Eklenti 85076

Eklenti 85077

tugo 10-06-2009 20:03

Elinize sağlık, çok güzel. Eh kanaryanız da haklı olarak oradan su içecek.

kömür 17-06-2009 08:57

3 Eklenti(ler)
Sis efekti eklendikten sonra palunun durumu:

Eklenti 87357

Eklenti 87358

Eklenti 87359

Arzu Kasapoğlu 17-06-2009 09:27

Sayın kömür paludaryumunuz çok güzel olmuş, elinize sağlık. Bu yılın popüler bitkisi sarı güzel de paludaryuma çok yakışırdı diye düşünüyorum, suyu çok seven bir bitki çünkü.

Evde uygun bir yer olsa ben de yapmayı çok isterdim.

kömür 17-06-2009 09:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Arzu Kasapoğlu (Mesaj 446843)
Sayın kömür paludaryumunuz çok güzel olmuş, elinize sağlık. Bu yılın popüler bitkisi sarı güzel de paludaryuma çok yakışırdı diye düşünüyorum, suyu çok seven bir bitki çünkü.

Evde uygun bir yer olsa ben de yapmayı çok isterdim.

Teşekkürler. Umarım sizede kısmet olur.
Sarı güzel bitkisi hakkında link ya da latince ismini rica edebilirmiyim. Bu bitkiyi sizden duydum, araştırayım ;)

Arzu Kasapoğlu 17-06-2009 14:24

Burada :)

limon 17-06-2009 17:10

Asıl konu başlığı şurada :) http://www.agaclar.net/forum/bahce-sus-bitkileri/15586.htm Ama kontrolde zorlanılır diye düşünüyorum, umduğumdan da arsızmış bitki.

nevsune 17-06-2009 17:55

Ben nasıl kaçırmışım bu başlığı. Muhteşem olmuş ellerine sağlık.

Sis efekti çok farklı bir hava vermiş. Bitkiler çıldırmış gibi. İlk fotoğraflarındaki o küçük pembeler ne oldu, yaşamadı mı göremedim. Çok farklı bir hava verirdi onlar da olsaydı sanki, ne dersin. Yeşil dışında bir tonlama iyi olurdu. Hani bu kadar düzenek gözümü korkutmasa yapacağım geldi diyeceğim de mümkün değil ben başa çıkamam. Canım çektikçe seninkini seyrederim:)

Sarıkız "Lysimachia Nummularia" istersen ve beklersen bendeki biraz gelişince sana çelik hazırlarım. Arzu'nun yazdığı gibi hoş olur bence de.

Bizimki ne yaptı, değişikliği farketti mi?

kömür 17-06-2009 18:35

Tesekkürler bilgiler için. Tam bende bulunması şart bir bitkiymiş :)
Bu arada Sn limon, bahçeniz harika.

Nevsune hanım çok memnun olurum sarıkız çeliği için. Paluya yakışacaktır.
İlk başlarda bulunan pembeler ne ölüyor ne yaşıyor, 1-2 yaprağı var, o yapraklarda görünmüyorlar.
Bende paluya kızıl ya da çiçekli bir bitki eklemek istiyorum. Şuan çok yeşil, renk gelecektir.
Tam bu arada telefon geldi, işyerindeki astronot cinsi balıklarım yumurtluyormuş. :D

Bizimki (kanarya) iyi, ufak tefek değişiklikler hep oluyor, o uyum sağlıyor. Son günlerde bir saksı beğendi, oradan da paludaki balıkları izliyor. :)

nevsune 17-06-2009 19:57

Çiçekli bitki deyince benim ilk aklıma gelen nilüfer oluyor. Şurada satışı da var.

Başka ne olabilir, sucul bitkileri çok bilmiyorum. Bir ara da bazı sucul çiçeklerin tohumları satışa verilmişti forumda ama şimdi bulamadım yerini.

kömür 17-06-2009 20:02

Aslında palu içerisinde 2 adet Lotus zenkeri mevcut. Ancak güzel gelişmiyorlar.
Aydınlatmamı değiştirmem gerekiyor. 150 wattlık metal halide kullanıyorum. Zaman denk getirince 10000 kelvinlik olan satışını bulduğum lambayı karaköyden temin ettiğimde, sucul bitkilerde kendilerine gelecekler.

kömür 19-06-2009 10:39

1 Eklenti(ler)
Palu sakini :D

Eklenti 88015

nevsune 19-06-2009 12:35

1 Eklenti(ler)
Ne kadar minik, canım benim. Yakışıklı, resmen poz vermiş:)

Ne iyi ettin de aldın. Paludaryumun doğal bir parçası gibi. Sanki ormandan doğal bir görüntü gibi. Hani paludaryum onsuz olsa çok eksik kalacakmış gibi.

Sarı oğlana bir sarıkız:)
Eklenti 88057

kömür 19-06-2009 12:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 448412)
Sarı oğlana bir sarıkız:)
Eklenti 88057

:eek:
Harika.
Sizde iyiki cesaret verdiniz bana.
Evde kısıtlı vakit geçirebildiğim için şöyle hissetmeye başladım.
Sarıoğlan sanki evsahibi, ben arada gelip giden misafir. :)

kılıç 26-10-2009 09:21

Sayın kömür çok uğraşmışsınız ama muhteşem bir şey ortaya çıkmış seyrederken insanın ömrü artar çok güzel

ahmeteren 07-11-2009 21:50

Foruma yeni üye oldum ve foruma bir kaç gündür şöyle bir bakıyordum. İlk aklıma bu kadar güzel bir forumun neden akvaryum bitkilerine değinmediği olmuştu ki, bu başlığın gözümden kaçtığını fark ettim.

Sayın Kömür ellerinize sağlık harika bir iş çıkarmışsınız. Acaba dünyaca ünlü ADA ve AGA gibi yarışmalarda ülkemizi temsil etmek istermisiniz. Paludaryum dalında iyi bir derece alırsınız büyük ihtimalle.

kömür 09-11-2009 10:22

Teşekkür ederim. Kendimce oyalanıp doğayı evimde hissetmeye çalışıyorum :). ADA ve AGA görüntülerine baktığımda ise gerçekten muhteşem işler var. Palunun bu yarışmalarda başarılı olabileceğini sanmıyorum. :) Üzerinde çok fazla çalışmak lazım.
Maksat keyif almak. Ve bu konulara ilgisi olanlara iyi-kötü tecrübe aktarabilmek.
Bu arada geçen zaman içerisinde palu tekrar yapılandı, yakın zamanda yeni görüntüleri aktarmayı umuyorum.

kılıç 10-11-2009 07:06

Sabırsızlıkla bekliyoruz.

kömür 12-11-2009 22:53

Yeniden

5 Eklenti(ler)
Ev taşıdıktan sonra tembellikle ve vakit bulabildikçe oluşan yeni palu:

Eklenti 113934

Eklenti 113935

Eklenti 113936

Eklenti 113937

Buda Nevsune hanımın palu hediyesi :) sarıkız. Biraz gelişince toprak alanın kenarlarına ekip suya sarkıtmayı planlıyorum.

Eklenti 113938

ahmeteren 21-11-2009 15:44

Bu yarışmalarda ilk 200-300 de yer almak bile büyük başarıdır. Bana sorarsanız siz ilk yüz içinde çok rahat olursunuz. Ancak yeni resim gerektiği için zannedersem yeni oluşum baya vakit alacaktır. Yeni dekorunuz da en az öteki kadar güzel olur umarım.

reddown 22-11-2009 05:53

Muhteşem bir görüntü. Küçük bir akvaryuma yavaştan denemelerle başlasam mı, bilemiyorum açıkcası. Gerçekten bu çalışmaları izlemek insana huzur veriyor, "acaba bende yapabilir miyim" diye düşünmekte heyecanlanmama neden oluyor.

kömür 06-12-2009 21:29

Kanarya salması

3 Eklenti(ler)
Teşekkürler.
Bu arada su alanına anubias ve echinodorus bitkileri ile bir kaya ekledim.
Balık ağı yardımıyla da palu bir kanarya salmasına dönüştü :)

Eklenti 116636

Eklenti 116637

Eklenti 116638

nevsune 08-12-2009 09:13

Palu eski formuna kavuşmaya başlıyor:) Ellerine sağlık. Biraz daha eklemeler yaptıktan sonra yarışma işini bir daha düşün istersen.

Balıklar, bitkiler, balıkağı, yakışıklı hepsi birbirine çok uyum sağlamış. Anubias gerçekten paluya çok yakışmış. Diğer bitki de güzel ama bu bir başka. Şemsiyeler iyice çılgın birhalde ve renkleri de çok güzel. Ben de kendi şemsiyemi suya iyice doyurayım bari.

Ya bir şey soracağım, eski evdeki şelalenin başına bir iş mi geldi?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024