agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sucul Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/sucul-bitkiler/)
-   -   Su teresi (Watercress) yetiştirme (http://www.agaclar.net/forum/sucul-bitkiler/12804.htm)

feriha 02-03-2009 07:07

Su teresi (Watercress) yetiştirme

Arkadaşlar bu konuda deneyimi olanlar var mı?

Yetiştirme şartları nelerdir?

Bitki nasıl yenilir?

Yetiştirmek isterim.

denizakvaryumu 02-03-2009 11:00

Mahon67 bu değerli bitkiyi süs havuzundan akan sularda yetiştirdi.

Çok besleyici, mineral yönünden zengin bir bitki.

http://www.agaclar.net/forum/sucul-bitkiler/2225.htm

http://www.watercress.co.uk/health/chart.shtml

mahon67 02-03-2009 18:56

1 Eklenti(ler)
Su teresini geçen yıl Karabük Yenice ormanlarında bir derenin kenarında doğal ortamından birkaç kök alıp bahçemde yaptığım mini havuzun sığ kısmına kökü su içinde toprağa diktim. Su yüksekliği (sığlığı) 15 cm civarı. Yazın aşırı şekilde çoğalıp bolca da tohum verdi. Tere dalları koparıldıkça taze sürgünler veriyor. Kışın dışarda halen yeşil duruyor. Tek sorun çok fazla yayılım gösterdiğinden diğer bitkilere yer bırakmıyor :)

Su ıspanağını da geçen yıl suda değil de direk bahçede yetiştirdim. Ekim sonuna kadar dışarda kalabiliyor; bendekiler yemeklik olacak şekilde büyümesine rağmen Ekim sonunda çiçek açamadan kurudu. ****** bunun sebebi geç ekmiş olmam. Tohumunu Avusturalya'dan Haziran sonunda getirtip, Temmuz başı ekmiştim. Mayıs başı çimlendirilip bahçeye ekilirse yaz sezonu tohumu alınır.

Su ıspanağı yetiştiriciliği ile ilgili internetten bulduğum bir foto;

cixnazy 06-12-2012 19:54

su teresi tohumlarını nerden alabiliyoruz peki ?bi bilgisi olan var mı

Shuzukawa 16-01-2014 14:25

1 Eklenti(ler)
Akvaryumumdan su terem ✌️😎

AY_SE_GÜL 12-02-2014 21:17

su teresi sarı renkli çiçekli olur mu

1 Eklenti(ler)
bir bitkiyi su teresi olarak aldım fakat sarı çiçekleri var.bu hangi bitki lütfen cevap gnnderrseniz sevinirim.çok benziyor su teresine

AY_SE_GÜL 18-02-2014 09:46

cevabı buldum yanıtlamanıza gerek kalmadı.sarı ve beyaz çiçekl olabiliyormuş..

ufuktan 02-03-2014 00:28

Merhaba arkadaşlar
su teresi yetiştirme hakkında bilgiye ihtiyacı olan bana yazabilir. Bu konuda 1 yıldır uğraşıyorum çalışmalarım kendi çapımda beni tatmin etti. Hem suda hem toprakta yetiştirebildim ve afiyetlede yedim.Çoğaltma konusunda bu bitki çok başarılı. Su teresi hakkında çok fazla yazı okudum. Bu bitkinin bilinen en yararlı bitki olduğunu biliyormuydunuz ?
Ayşegül hanım aldığınız bitki su teresine benziyor fakat çiçekli ve sararmaya başlamış dalları tüketmemelisiniz.

celalim01 10-03-2014 15:48

Sayın ufuktan su teresi hakkında bilgi almak isterim.mesela yetiştirme şartlarından önce su teresi tohumu bulmamız mümkün mü,dışarıdan su teresi bulmak çok zor.genelde elverişsiz sulardan toplanıp satılmaya çalışılıyor ki onları da kullanmak mümkün değil.Ben kendim hiç yemedim ama annem için düşünüyorum.

ufuktan 12-03-2014 10:47

ben su teresini mersin mut ilçesinden getirttim. tereddütlerim vardı ancak gelen tohumlar çok kaliteli çıktı. 50 tohum yazıyor siparişte fakat en az 150 tohum yolladılar.
siz adanadasınız kendi doğal ortamından bulma şansınız bize göre daha yüksek. eğer isterseniz tohumu bulduğum bilgileri paylaşabilirim. Bu arada ilgniç bir bilgi paylaşmak istiyorum. Ben yediğim su terelerinin en son kalan sert kısımlarını suya ısladım. Bu şekilde suya ısladıklarımın tamamı 30 cm kadar uzadılar ve çiçek açtılar kendi tohumlarımı elde etmiş olacağım bu sayede.
Elverişsiz su konusuna gelince. Piyasadan bulduğum hiç bir su teresini yemem. Eğer su içerisinde büyütüldü ise su çok temiz değil ise o sudan bazı organizmaları alıyor ve bunu sadece pişirme yöntemiyle yok edebilirsiniz ki ben çiğ yemeği tercih ederim. Bu yüzden su yerine toprak denedim ve bol su verdim gerçekten sonuç başarılı.

celalim01 12-03-2014 15:11

Sayın ufuktan tohum bilgilerini sizden rica edebilirim.geniş bir yelpazede araştırma şansımız olsa haklısınız bizim bölgede bulma şansımız olabilir.Ama akşama kadar görev sonra ancak evin yolu,yaklaşık 3 yıla yakındır rahatsızlığım nedeniyle dağ bayır gezme şansım olmuyor.ormanlık alanlara fazla yaklaşamıyorum belirli dönemlerde alerji sıkıntısı var.kısacası gezip araştıramıyorum.

ufuktan 12-03-2014 22:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi celalim01 (Mesaj 1258712)
Sayın ufuktan tohum bilgilerini sizden rica edebilirim.geniş bir yelpazede araştırma şansımız olsa haklısınız bizim bölgede bulma şansımız olabilir.Ama akşama kadar görev sonra ancak evin yolu,yaklaşık 3 yıla yakındır rahatsızlığım nedeniyle dağ bayır gezme şansım olmuyor.ormanlık alanlara fazla yaklaşamıyorum belirli dönemlerde alerji sıkıntısı var.kısacası gezip araştıramıyorum.

Aşağıdaki linkten sipariş verdim. Eğer sipariş ederseniz çimlendirme konusunda yardımcı olabilirim öncelikle sık dikmeyin çünkü bir kök avuç kadar yer kaplıyor
Benim su terelerinin fotoğraflarını paylaşacağım

Doğal Su Teresi Tohumu (50 Tohum), Tere Tohumu

celalim01 13-03-2014 06:41

elbette memnun olurum bilgi almaktan,ilk defa deneyeceğim ve bilmediğim bir konu.

ufuktan 09-04-2014 13:40

gecikme için kusura bakmayın

3 Eklenti(ler)
Eklenti 482076

Eklenti 482077

Eklenti 482078

ufuktan 09-04-2014 13:45

celal bey bu akşam topraktaki hallerinide paylaşacağım.

ufuktan 10-04-2014 12:45

toprakta yetişen su tereleri :)

1 Eklenti(ler)
Eklenti 482305
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ufuktan (Mesaj 1268773)
celal bey bu akşam topraktaki hallerinide paylaşacağım.

İsmail Kuzucu 22-03-2017 20:27

Su teresi ne kadar susuz kalmaya dayanıyor? Bahçeye fidelerini ektik çoğu tuttu gibi. Bahçe yolunda öbekler halinde bayağı var, görüntü olarak çok güzel bir bitki.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024