agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni233Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-06-2014, 10:56   #421
Yeni Üye

nurio's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2014
bu sefer maket bıçağıyla oyup suya ayrı ayrı koyduğum tohumlar 4.gününde ...

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
nurio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2014, 17:18   #422
Yeni Üye

nurio's Avatar

bu da son halleri

Eklenen Resimler

Eski 05-07-2014, 10:57   #423
Yeni Üye

nurio's Avatar

bu da ilk yaprağımız..

Eklenen Resimler

dinozor ve Milla beğendi.
Eski 14-07-2014, 11:01   #424
Yeni Üye

nurio's Avatar

ve sonunda bahçedeki havuzun içinde yerini aldı..

Eklenen Resimler

Eski 14-07-2014, 13:23   #425
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Lotus çimlendirmeyi iki kere denedim. Başlangıçta herşey yolunda gidiyor fakat 6-7 yaprak olduktan sonra hızla çürümeye başlıyor. Aileme de alıp göndermiştim geçen yıl, Onlar da aynı şekilde kaybetmişler lotusları. Bunun önüne geçebilen var mı? Ne yapmak gerekir yardımcı olabilen biri olursa çok sevinirim.

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2014, 23:08   #426
zet
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-09-2013
Merhaba
Lotusun tohumu konusuldu hep soganini deneyen yokmu?

zet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2015, 03:00   #427
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Bunun için hangi çeşit gübre kullanmalıyım tavsiye ettiğiz gübre varmı veya alabileceğim yerler ne çeşit hangi gübre kullanılıyor?

berkcan123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2015, 03:02   #428
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zet Mesajı Göster
Merhaba
Lotusun tohumu konusuldu hep soganini deneyen yokmu?
Sadece tohumu var soğanlı bir bitki değil.

Eski 19-05-2015, 03:05   #429
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dinozor Mesajı Göster
Lotus çimlendirmeyi iki kere denedim. Başlangıçta herşey yolunda gidiyor fakat 6-7 yaprak olduktan sonra hızla çürümeye başlıyor. Aileme de alıp göndermiştim geçen yıl, Onlar da aynı şekilde kaybetmişler lotusları. Bunun önüne geçebilen var mı? Ne yapmak gerekir yardımcı olabilen biri olursa çok sevinirim.
Güneşte olunca yaprakları çürüyor morarmaya başlıyor ben de daha 3 yaprak var iken güneşin anlına koymuştum seviyorlar diye ama çürümeye başlamıştı yaprak, şuan gölgede keyfi gayet yerinde yapraklar birbirinin üstüne çıkmaya başladı ama hala çiçek yok bir de gübre lazım olabilir.

Eski 19-05-2015, 18:09   #430
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2015
Ben yaklaşık 7-8 sene evvel lotuslarla baya uğraşmıştım dükkanda bitki akvaryumlarımda bakıyordum.Kendi yaptığım demir gübrelerini kullanıyordum çok yararlı oluyordu.

Gokhanokt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2015, 13:54   #431
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berkcan123 Mesajı Göster
Sadece tohumu var soğanlı bir bitki değil.
Bu bitkinin sadece tohumu yoktur, rhizomlu bir bitkidir. Ancak tropikal oldugundan asya ulkelerinden getirtiyor cogu arkadas ve bu nedenle cogunlukla tohum ile cogaltiliyor.

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2015, 14:02   #432
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dinozor Mesajı Göster
Soguklar ile ilgili olabilir. Kisin lotus'a nerde baktiniz? Havalar soguyunca tohumdan yetistirilen lotus'u iceride bakmaniz lazim. Tropik bolgelerde veya kisin cok sogumayan illerde bu gecerli degil tabi. Kisin lotus durgun duruma gecer. Yapraklar curur ve lur. Rhizom'lu bir bitkide yapilmasi gereken kolaydir, rhizmon donmasini engellemek yeterlidir. Ancak tohumdn yetistirilen bir bitkiyi koruma altina almaniz lazim. bunun da tek yolu iceriye almaniz ve yapay isik ile takviye etmeniz.

not: Evden yazdigimdan Ingilizce klavyem var. Kusura bakmayin.

Eski 03-06-2015, 17:26   #433
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
Nelumbo'larda şimdilik iyi gidiyoruz

İki tohumu çimlendirdim, şimdilik 5 litrelik pet şişedeler, yakında daha büyük bir kaba aktaracağım. Öncelikle, suda çimlendirdikten sonra hafta sonu her iki çimlenen tohumu da küçük bir saksı içine hazırladığım toprak karışımına diktim ve balkona çıkardım. Hızlı bir şekilde yaprak çıkarıyor. Suyuna, gelişimini hızlandırmak için kendi hazırladığım sıvı gübreden de (Demir-EDTA çözeltisi ve mağnezyum sülfat) bir miktar ekledim. Gelişimi nasıl olacak göreceğiz.

Ayrıca, akvaryumlarımda da yetiştirdiğim su üstü bitkisi olan pistialardan da nilüferlerin yanına koymak için birkaç tane ayırdım.

Name:  nilufer.jpg
Views: 965
Size:  57.7 KB

Name:  pistia.jpg
Views: 870
Size:  59.8 KB

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2015, 16:23   #434
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nikon_ Mesajı Göster

İki tohumu çimlendirdim, şimdilik 5 litrelik pet şişedeler, yakında daha büyük bir kaba aktaracağım. Öncelikle, suda çimlendirdikten sonra hafta sonu her iki çimlenen tohumu da küçük bir saksı içine hazırladığım toprak karışımına diktim ve balkona çıkardım. Hızlı bir şekilde yaprak çıkarıyor. Suyuna, gelişimini hızlandırmak için kendi hazırladığım sıvı gübreden de (Demir-EDTA çözeltisi ve mağnezyum sülfat) bir miktar ekledim. Gelişimi nasıl olacak göreceğiz.

Ayrıca, akvaryumlarımda da yetiştirdiğim su üstü bitkisi olan pistialardan da nilüferlerin yanına koymak için birkaç tane ayırdım.

Eklenti 556875

Eklenti 556876
Pistia'nın hızlı gelişiminden dolayı bunu yaptığınız taktirde nelumbo'nun gelişimini yavaşlatmış olursunuz zira pistia sudaki çoğu besini kısa sürede tüketecektir.

Akvaryumda dahi pistia yeşil su ve alg sorunları için kullanılırken direkt güneş altından bu besin tüketim etkisinin artacağından emin olabilirsiniz.

Ben yerinizde olsam pistia'lar ile daha yeni gelişme evresinde olan lotus ile birlikte koymazdım...

Bu arada siz de mi lotus tohumlarını yurt dışından temin ettiniz?

Eski 21-06-2015, 21:21   #435
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist Mesajı Göster
Pistia'nın hızlı gelişiminden dolayı bunu yaptığınız taktirde nelumbo'nun gelişimini yavaşlatmış olursunuz zira pistia sudaki çoğu besini kısa sürede tüketecektir.

Akvaryumda dahi pistia yeşil su ve alg sorunları için kullanılırken direkt güneş altından bu besin tüketim etkisinin artacağından emin olabilirsiniz.

Ben yerinizde olsam pistia'lar ile daha yeni gelişme evresinde olan lotus ile birlikte koymazdım...

Bu arada siz de mi lotus tohumlarını yurt dışından temin ettiniz?
Sayın hobiciakvarist, pistialar şu an hala ayrı bir kapta gelişme evresindeler, her iki tür de yeterince geliştiklerinde daha geniş yüzeyli bir kapta birleştirilecekler. Akvarist olduğum için pistialar tanıdığım ve bir tankımda yetiştirdiğim bir bitki. Her iki bitki bir araya geldiğinde zaten belirli sürelerle sıvı gübre takviyesi yapacağımdan nilüferlerin besinsiz kalması söz konusu olmayacaktır. Ayrıca, nilüferleri diktiğim malzeme zengin bir besin içeriğine sahip olduğundan besinsiz kalmayacaktır. Şu an deli gibi yeni yaprak çıkartıyor.
Nilüfer tohumlarını Zengarden'den almıştım geçen yaz. O dönem ikisini çimlendirmiştim, ancak ilgisizlikten ölmüşlerdi. Bunlar daha ilgi görerek büyüyorlar

Eski 22-06-2015, 14:53   #436
Ağaç Dostu

Sayın nikon,

Pistia'lar sizi şaşırtabilir. Eğer kararlıysanız pistialar ile birlikte olduktan sonra lotus'un gelişimini iyi takip edin derim ben.

Eski 20-07-2015, 12:15   #437
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Arkadaşlar benim 2 tohum lotusun 10 yaprağı var.Yaprakların en büyüğü 10 cm çapında. Yapraklar fazla büyümedi geldi bana. Bir de aldığım yerde gübre kullanın diye yazmışlar. Hazır gübre bulamadım.(Çiçekçoşturan vb) Siz gübre kullanıyormusunuz?

Düzenleyen çiçeksever : 20-07-2015 saat 13:57
çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2015, 16:58   #438
Ağaç Dostu

Sayın çiçeksever,

Lotusu tohumdan çıkarabilmenize sevindim. Umarım sağlıkla büyürler.

Gübrelemeye gelince, bence gübre kullanmanda bir sakınca yok (eğer su da başka canlı yok ise). Sadece yosunlanmaya dikkat etmeniz lazım (doz çok önemli). Yosunlanmayı önlemek için misket gübre kullanmanızı (köklerin olduğu yere misketleri yerleştirin) ve de su da elodea veya tilki kuyruğu gibi hızlı yetişen su da çözünen ekstra gübreyi (lotus'un kullanamadığı) kullanacak bitkiler koymanızı öneririm. Misket gübre akvaryum bitkileri için geliştirilenlerden kullanabilirsiniz.

Açıkçası normal misket gübre ile arasında fark olup olmadığından emin değilim, muhtemelen yoktur, ama yinede sizi yanlış yönlendirmek istemediğim için bu şekilde yazdım. Ev yapımı DIY misket gübre yapanlar var, internet üzerinden tarifler de var (akvaryum/sucul bitkiler için de mevcut). Profesyonel yapılmış akvaryum/sucul bitkiler için tablet gübreler de var, bunlar daha güvenilir tabi ancak daha pahalı oluyor genelde.

Suya gübre koymanız minimal fayda sağlayacaktır, zira lotus'lar ağırlıklı olarak köklerinden beslenmektedirler.

Lotus'larınız ne renk acaba?

Eski 21-07-2015, 17:33   #439
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

"Kutsal lotus nelumbo nucifera tohumu karışık tür ve renklerde mixed lotus tohumu çiçekli kokulu"

Eski 22-07-2015, 10:12   #440
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Lotuslarım.

Eklenen Resimler

Zemzem, Muda, Milla ve 2 kişi beğendi.
Eski 31-07-2015, 10:35   #441
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Lotuslarım 16 yaprağa ulaştı. Büyümeye devam ediyoruz.

Jakin ve a_fan_of_barca beğendi.
Eski 06-08-2015, 17:09   #442
Yeni Üye

bende kova içinde yetiştirmeye çalışıyorum ama bir türlü olmadı yaprakları kocaman oluyor daha sonra morarmaya başlayıp kuruyor sebebi nedir güneşi nasıl almalı lütfen yardım edin

Eski 07-08-2015, 02:16   #443
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berkcan123 Mesajı Göster
bende kova içinde yetiştirmeye çalışıyorum ama bir türlü olmadı yaprakları kocaman oluyor daha sonra morarmaya başlayıp kuruyor sebebi nedir güneşi nasıl almalı lütfen yardım edin
Sucul bitkiler konusunda pek iyi değilim, hiç bir zaman sucul bir bitki büyütmedim. Ama bence, bitkinin kuruma nedeni, ya yetersiz yer sorunu, ya da besin yetersizliği. Çünkü güneşle ilgili bir sorun olacağını düşünmüyorum. Bu bitki güneşe dayanıklı. Ama yeteri kadar büyük olmayan kapta bitki belirli ölçüye kadar büyür, sonra çürür gider. Aynı zamanda besin yetersizliği de bu şekilde çürümesine sebep olur. Ayrıca, ne kadar sucul bir bitki olsa da, bu bitkinin de oksijene ihtiyacı vardır, hem yapraklarının, hem köklerinin. Eğer yaşadığı suda yeterli oksijen olmazsa, bu da çürümesine sebep olabilir

a_fan_of_barca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2015, 10:39   #444
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Önce büyük bir leğen almaya karar vermiştim. Fakat boyu 40 cm kadardı. Daha sonra bu saksıyı aldım. Bu saksı bulabildiğim en büyük saksı (50 cm yüksekliğinde) ve tahliye delikleri kapalıydı. Bazı arkadaşlar tohumu küçük bir saksıya ekip saksıyla beraber su dolu başka bir kaba koymuşlar. Ben tohumu aldığım firmanın ürünle beraber gönderdiği kılavuza göre hareket ederek tohumu tabana toprak üstüne kalın inşaaat kumu kullanarak ektim. Şu an iyi gibi. 2 tohumdan yaprak sayısı 20 civarı.

Eski 08-08-2015, 11:45   #445
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nikon_ Mesajı Göster

Eklenti 556875

Eklenti 556876
Nelumboların son hali. Çok sayıda yaprak çıkarıyorlar. İlk çıkan yapraklar, biraz da bulundukları ortamın darlığından dolayı çürüyor. Henüz çiçek açma belirtisi göremedim, böyle bir ortamda açabilecekler mi bakalım?

Name:  20150807_065420.jpg
Views: 619
Size:  36.9 KB

Alttaki kapta olanlar da pistialar.

Name:  20150807_065438.jpg
Views: 632
Size:  74.6 KB

Eski 22-08-2015, 11:02   #446
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2015
Merhaba. Tohumdan yetiştirdiği lotuslarımız daha 1 ay olmadan 15-20 yaprağa ulaştı. Ve hala filizlenmesi devam ediyor devamlı yeni yapraklar geliyo. bu ne zamana kadar devam edicek. Ve en önemlisi çiçeklerini ne zaman açabilir.

casperia beğendi.
Cahide Nur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2015, 13:42   #447
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Aldığım sitede ancak 2. sene çiçek açabilecekleri yazıyordu.

Eski 25-08-2015, 14:24   #448
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Eski yapraklar çürümeye başladı. Yeni çıkan bir yaprak sudan 1 karış yükseğe çıktı.

Eklenen Resimler

Muda ve a_fan_of_barca beğendi.
Eski 25-08-2015, 18:56   #449
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
Eski yapraklar çürümeye başladı. Yeni çıkan bir yaprak sudan 1 karış yükseğe çıktı.
Sn. çiçeksever, bu kap bitki için çok küçük, o yüzden eski yapraklar zamanından önce çürüyor. Yeni yaprağın sudan yükseğe çıkması da bu yüzden. Bu bitkiyi en iyisi bir havuzda ve ya suni bir göletde yetiştirmek. Mümkünse saksısını büyütün. Ama yine de en iyisini siz bilirsiniz, çünkü ben bu bitkiden yetiştirmedim, ama bu kapta çiçek açabilir mi bilmiyorum

a_fan_of_barca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2015, 08:45   #450
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Piyasadaki en büyük saksıyı aldım. İçinde 2 tohum var. Zaten kışın budayıp dinlenmeye alacağım. Seneye de ayrı saksılara dikeceğim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024