agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-09-2007, 17:11   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
111 lt PALUDARYUMUMUN İLK ADIMI

Akvaryumum 75x 35x 50 ebatlarında. 100 W ısıtıcı 25 dereceye ayarlı. İç filtre kullanıyorum. Şu anda bir adet growlux lamba var, ve 10 gün sonra asıl bitkilerle birlikte bir growlux daha takılacak. Şu anda 12 saat ışıklandırma yapıyorum ve zaten akvaryum bol endirek ışık alıyor. Bitki ekmeyi planladığım zemine 500 gr floon planitrit gübre koydum ve üstüne beyaz kuvartz vitasand koydum. Akvaryum kumu toplam 5 kg geldi.
Akvaryum dengesinin kurulması ve floranın oturması için 5er kök kadar valisneria americana ve hydrophila difformis ektim. Ayrıca flora için balık dışkısının da gerekli olduğundan her ortamda dayanıklı olan 2 küçük japon balığı koydum. Bu bitkiler ve balıklar benim zevkimi yansıtmıyor ancak ilk 10 gün bununla yetinmek zorundayım. Sudaki kalsiyum miktarını artırmasınlar diye çok az sayıda deniz kabuğu yerleştrdim.
Şu anki masrafım 250 ytl
Daha sonra asıl bitkiler ve balıkları koyacağım. co2 kullanmayı düşünmüyorum. Seçeceğim balıklar ve bitkiler doğal olarak co2 düzenini sağlayacak ve algea oluşumunu önleyecek.
Kullanabileceğim bitki adedi şu hesap ile sınırlı:
akvaryum boyu X akvaryum derinliği

50

Yani (75x 50)/ 50= 50 bitki kökü

Balıklar için ise balıkların her santimi için bir litre su planlamak gerekiyor. Yani 111 cm balık koyabiliyorum lepistesler her 28 günde bir yavruladıklarına göre daha da az santim hakkım var demektir.

Bitki planı yaparken orta ve az ışık ihtiyacı olan anubias barteri, echinodorus bleheri gibi türleri redpapillonun bana bir kök gönderebileceğini söylediği su üstü bitkisi ludwigia sedoidesin kaplayacağı alanın altına koydum. Bu bitki labirent balıklarının yumurtlaması için gerekli.
Sudan algeaların besin maddesini çekip tüketen egeria densa, canlı doğuranların yavrularının saklandığı cabomba aquatica, barclaya longifolia ve ammania gracilis gibi çok ışık alan türleri akvaryumun uzak köşesine planladım.
Zemini çimenlendirmeeceğim. Ancak java moss ile kapladığım bir delikli hindistancevizi kabuğu ve bir-iki kaya koymayı planlıyorum.

Üçüncü aşamada bu bitkiler ve balıklar oturduktan sonra(ve en önemlisi ben de biraz tecrübe kazandıktan birkaç balık ve bitki öldürdükten sonra) bataklık kökleri bularak bu akvaryumu paludaryuma döndüreceğim.

Şu anda bir resim koyamıyorum. Zaten makinem de gelmedi daha ve akvaryum bomboş duruyor. Ama daha albenili olduğunda bu başlığa fotolarını ekleyeceğim.

deniz boro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2007, 17:29   #2
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
bitki miktarını nasıl hesapladınız anlıyamadım. ancak verdiğiniz bu denklem

Yani (75x 50)/ 50= 50 bitki kökü
sonucu 75 bitki çıkması gerekiyor. ben mi bir şeyi gözden kaçırdım orasını tam anlıyamadım.

Yani (75x 35)/ 50= 50 bitki kökü

yazarsak doğru olacak sanırım şimdi farketim de...

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2007, 17:56   #3
Ağaç Dostu

Haklısınız 75 bitki kökü olacak. Bu hesapları ticari bir alman akvaryum gereçleri markasının broşüründen ve akvaryum planlama, animasyon ve ekran koruyucusu hazırlama programından aldım. Bu program tam bir harika, ne yazık ki lisanslı olduğundan sizlerle paylaşamıyorum. Plan yaparken birbiriyle geçinemeyen balık ve bitki türleri koymanıza izin vermiyor. Ve akvaryumunuzu planlarken genel bir görüntüsünü görebiliyorsunuz.
Ben üst seviyede yaşayan lepistes ve neon tetraları, Orta seviyede yaşayan açık mavi gurami ve kelebek çiklitleri, ay arap molileri ve alt seviyede yosun temizleyen cüce vatozları kullanacağım.
Özel mesaj ile size bu markanın adını ve istanbulda cd ve broşür de alabileceğiniz bu petshopın adresini gönderirim.

Eski 30-09-2007, 18:07   #4
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sevgili Deniz, neden buraya yazmıyorsunuz? Ya da bana da özel mesaj atın lütfen. Sevgiler...

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2007, 18:09   #5
Ağaç Dostu

Bazı sitelerde reklam içeriğine girebiliyor. Size mesaj çekeceğim.

Eski 03-10-2007, 21:38   #6
Ağaç Dostu

Dün hydrophila difformis'lerim ilk yapraklarını açtı ama japonlarımdan biri öldü. Valisnerialarım ise kahverengileşiyorlar çünkü onları oksijen veren filtrenin yakınına dikmiştim. Yeterince co2 almıyorlar ama bir şekilde filtre ve ısıtıcının görüntüsünü örtecek dayanıklı bir bitki bulmam gerek. Tüm bunlar beklenebilir şeyler ve deneye deneye öğrenip bulacağım. Bugün hevesle akvaryumcuya gidip (son anda oyunbozanlık eden kredi kartıma rağmen) bir deste egeria najans ve 2 soğan apanageton boivinianus alıp diktim. Bir tane daha japon balığı koydum akvaryuma. Cüce vatozları olsa onları tercih ederdim ama kalmamış.
Bunlar da başarı ile yaşar ve dal verirse artık ikinci growluxümü taktırıp daha zor ve daha çok ışık isteyen bitkileri ekmeye başlayacağım ve asıl balıklarımı koyacağım. Bugün sarı ve açık mavi guramilere ve neonlara özlemle baktım. Ama hala 1 hafta daha sabretmem gerek.

Eski 07-10-2007, 21:13   #7
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Sayın Boro Bitkili akvaryumda Japon balığı sıkıntı çıkarmıyormu. Benimkiler bitkileri köklerinden söküyordu da.

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2007, 00:40   #8
Ağaç Dostu

Benim caponlar asıl balıklar ve bitkiler gelene kadar misafirler. Asıl görevleri ilk kurulan akvaryumun biosistemini dışkıları ile "zenginleştirmek"
Japonlar genelde bitkileri ve köklerini yiyorlar. Bu nedenle aşağıdaki gibi birkaç dayanıklı bitki ekip kökler üstüne taş-kaya yerleştirmek öneriliyor:
Anubias barteri
Microsorium pteropus
Vallisneria gigantea
Egeria densa
Anubias congensis
Cabomba aquatica
Echinodorus cinsleri.
Anubias cinslerini ve özellikle Java ferni kütük üstüne dikerek te hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.Bu bitkileri sadece bir mesina veya koyu renk iplik ile kütüğr bağlamanız yeterli olacaktır.
Şahsen ben japon balıklarını çok cazip bulmuyorum. 25 derecenin üzerinde ısısı sabit kalabilen bir bitki akvaryumu için tetra gibi sürü balıkları, canlı doğuranlar ve guramiler hatta ramirezi gibi chiclitler daha hareketli ve sürpriz dolu bir akvaryum oluşturacaktır.

Eski 27-10-2007, 17:49   #9
Ağaçsever

kahverengiel's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2006
Galeri: 2
Bende bir arkadaşıma hediye etmek için paludaryuma başladım ama henüz bitmedi. Bittiği zaman anubias barteri nana, lemna minör (şelaleden akacak su yüzeyi dalgalandıracağı için yaşar mı bilemiyorum.) ve java moss düşünüyorum. Özellikle kayaların üzerinde yosun ve 2 üst oyukta da sarkması için arap saçı vb. bitki düşünüyorum.

Yapım aşamaları :

http://www.geocities.com/devrimdolen/paludaryum.html

kahverengiel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024