agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-04-2007, 14:01   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2007
Lightbulb Paludaryum Çalışmam - GÜNCEL RESİM EKLENDİ

İlk paludaryum deneyimim. Aşama aşama kaydettim ve pdf döküman haline getirdim. Umarım yardımcı olur...

YENİ RESİMLER (Bitkileri Yeniledim)

BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ

http://rapidshare.com/files/23510914...aryum.pdf.html

Free yazan yere tıklayın ve saniyelerin bitmesini bekledikten sonra çıkan metni yazarak indirin...

Düzenleyen NECRO77 : 21-04-2007 saat 11:31 Neden: Yeni Resimler
NECRO77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2007, 18:29   #2
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Çok güzel bir çalışma olmuş. Çok emek verdiğiniz görülüyor. Bitkiler yönünden biraz daha zenginleştirirseniz göze çok daha hoş görünecek kuşkusuz.
Paludaryumunuzdaki sis üreten aracı nerden temin ettiniz acaba?

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2007, 22:54   #3
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Elinize sağlık, http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595 başlığına da uğrar mısınız?

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2007, 10:22   #4
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saydemir Mesajı Göster
Çok güzel bir çalışma olmuş. Çok emek verdiğiniz görülüyor. Bitkiler yönünden biraz daha zenginleştirirseniz göze çok daha hoş görünecek kuşkusuz.
Paludaryumunuzdaki sis üreten aracı nerden temin ettiniz acaba?
Öncelikle teşekkürler... zevkle yaptığım ve emek verdiğim bir çalışma... akvaryum dışında insanlar pek paludaryum veya teraryum kurmak ile ilgili yeterli bilgi bulamıyorlar. Hazırladığım döküman umarım faydalı olur. Ne yazıkki bitki konusunda haklısınız. Bana suyun dışındada yaşar denen bu bitkiler ne yazıkki ertesi gün hakkın rahmetine kavuştu... sis motorunu satın aldığım onlinebitki.com dan ayrıca bitki siparişi de verdim. umarım yakın zamanda bitkiler gelir...

Eski 12-04-2007, 11:24   #5
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sayın necro77,

neden ölümü nick seçtiniz bilemem ancak terranız konusunda bir iki fikir ve deneyimlerimi paylaşayım.
nebulizatörü çok aşağı koymuşunuz bunu en üst düzeyde bir yerde küçük su havuzu gibi bir kovuğa koyarsanız aşağıdaki pompadan da bir su borusu ile devamlı dolumluluğu sağlarsanız tüm arka duvar nemli hatta ıslak kalırdı sanırım terranız fazla açık bu nedenden nem ve ıslaklıklar yetersiz kaldığından bitkileriniz kurumuş olabilir.
bir de silikonu kum yerine yer yer belki tümü ile torf veya cocospeat ile de kaplarsanız javamoos gibi bitkiler daha rahatça kaplanır. bazı palu bitkileri su içinde ekilmeli vede kıyı kesiminden yukarı doğru tırmanması sağlanmalı.
aydınlatma akvaryumlarda da olduğu gibi algın bitkileri böylesi nemli bir ortamda da kaplayıp boğmaması açısından önemli olduğunu sanırım siz benden daha iyi biliyorsunuzdur.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2007, 12:20   #6
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Sayın necro77,

neden ölümü nick seçtiniz bilemem ancak terranız konusunda bir iki fikir ve deneyimlerimi paylaşayım.
nebulizatörü çok aşağı koymuşunuz bunu en üst düzeyde bir yerde küçük su havuzu gibi bir kovuğa koyarsanız aşağıdaki pompadan da bir su borusu ile devamlı dolumluluğu sağlarsanız tüm arka duvar nemli hatta ıslak kalırdı sanırım terranız fazla açık bu nedenden nem ve ıslaklıklar yetersiz kaldığından bitkileriniz kurumuş olabilir.
bir de silikonu kum yerine yer yer belki tümü ile torf veya cocospeat ile de kaplarsanız javamoos gibi bitkiler daha rahatça kaplanır. bazı palu bitkileri su içinde ekilmeli vede kıyı kesiminden yukarı doğru tırmanması sağlanmalı.
aydınlatma akvaryumlarda da olduğu gibi algın bitkileri böylesi nemli bir ortamda da kaplayıp boğmaması açısından önemli olduğunu sanırım siz benden daha iyi biliyorsunuzdur.

Öncelikle fikirleriniz için teşekkürler... ne yazıkki çevremde ilk paludaryum yapımımda sizin gibi fikirlerini sunan pek kimse yoktu. Gerçi dökümanda detaylı belirttim. Paludaryum bitince, keşke şunu da şöyle yapsam dediğim oldu elbette. Ama ilk çalışma oluyor böyle şeyler. Kum yerine torf veya cocospeat kaplamayı istedim ama bunları temin edemedim. Yabancı bir sitede bulduğum bir yöntemle yaptım. Daha basit, basit olmasınıda istedim çünkü paludaryum kurmak ve kurulumu ile ilgili açıkcası detaylı bir bilgi yok en azından ben bulamadım... bu çalışma başkalarına fikir versin ve daha farklı yöntemlerle kurulum yapsınlar istedim. Yani temel olsun... Bitkilerin kuruması ise yine belirttiğim gibi bu bitkiler tamamen su için de yetişmiş yani suyun dışında yaşayan bir tür olmasına rağmen hiç su dışını görmeyince bu özelliklerini yitirmiş ve suyun dışında kurudular. Yeni ve gerçek sucul bitkileri temin ediyorum yakında bitkilerimi yerleştireceğim... Ayrıca su üst bölümdeki bitkilere ulaşıyor ve dipleri sulu kalıyor yani suyun döngüsünü sağladım.

Yakında teraryum ile ilgili bir çalışma yapacağım... ama önce teraryum akvaryumu çizip bunu yaptırmam lazım. fikirler benim için çok önemli teraryum ile de eleştirilerinizi bekliyorum. (etcil bitkiler yetiştirmek istiyorum)

Eski 12-04-2007, 12:53   #7
Kaybettik...

praecox's Avatar

Esasen akvaryum bitkilerinin (elbette bazıları hariç) ancak büyük bir çoğunluğu yılın belli zamanlarında tamamen submers geçiren bitkilerdir. örneğin cryptocoryne, microsorium, microgramma v.s türleri ancak bunların üzerine devamlı şelaleden su sıçratılır şekilde konuşlandırlmalıdır. bitkilerin dipleri sulu olması yeterli değildir hatta bazı bitkiler için örneğin bromeliadlar için pekde gerekmez. ama böyle ıslak ayakları seven adiantum türleridir ki zaten adını da latinceden yapraklarında su tutmıyan anlamından gelir. türkçesi baldırı kara da denir. arap saçı da terranın daha kuru alanlarını kaplamakda kullanabilirsiniz.
etoburlardan örnnek vermek gerekse nepenthesle kökleri kuru, suda kalmıyacak gibi nemli olmalı iken utriculariaların kökleri su içinde kalmalı.
bir de bataklık toprağı diye aldığınız toprağın ne olduğunu muhteviliyatını anlıyamadım ancak burda da saf torf kullanmanız iyi olur ancak suyu koyu sarı ile kahverengi arası boyaması sizi rahatsız etmesin.

Eski 12-04-2007, 14:22   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
utricilaria
terra ve palu için kesinlikle favori etobur bitkiniz olsun...

cam kavanozda baktığım utri. mi haftada 2-3 gün yapraklara kadar su doldurarak bakıyorum ...çiçek açarak bana mutlu olduğunu gösteriyor...Bu arada su yapraklara kadar dolunca torf-su karışımında yüzen onlarca milimetrik canlı da görünmeye başlıyor...sanırım bu canlıları da utri afiyetle yiyordur.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2007, 00:00   #9
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
aşağıdaki linki lütfen tıklayıp sabırla izleyin

Şu sıralar bende paludaryum kuruyorum araştırma yaparken youtube ta bir arkadaşın çalışması hoşuma gitti
not:baylar biryerde yayınlamak için çekim yaparken lütfen eşlerinizi uzaktutun
http://www.youtube.com/watch?v=uTFvk6ryOOM lütfen izleyin.

Düzenleyen ephesos : 29-08-2007 saat 13:23
ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2007, 11:35   #10
Kaybettik...

praecox's Avatar

Ben baba olmadığım için bilemiyorum. Neşenin kepek sorunu gibi kız çocuğu babaların da tualet sorunu bu bağlamda beni de düşündürür oldu.
Sahi kız çocuğu hangi tualete götürmeli babalar

Kadın olaydan tamamen kopuk bir vaziyette babanın ne yaptığı ile ilgisizce...
çok güldüm çok...
Bu arada almancada bir kitap geldi aklıma bu konuşmaları akvaryum görüntüleri eşliğinde dinlemek "zorunda" olduğumda...
kitabın adı "neden erkekler dinlemeyi bilmez, kadınlar da park edemez?"
Demek hakkaten de iki ayrı gezegenden mişiz. konuşuyoruz ama nece...
sanırım bu mesajları günün geyikleri kahvehanesi gibi bir yere aktarmalı...

Eski 30-08-2007, 10:10   #11
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Teşekkürler ephesos, görüntüler çok güzeldi.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2007, 20:36   #12
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Arkadaşlar paludarium çalışması olan **** bir paludaryuma sahip olan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırlar mı bizimle ?
Esin kaynağı olur bizede .

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2007, 21:47   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2007
Arkadaşım bence bulunduğun yerin imkanlarına göre çok güzel bir çalışma olmuş gerçekten esinlenilecek şeyler var pdf içinde çok güzeldi.

badempet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 14:56   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2007
paludaryumun yeni görüntüleri

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Ben baba olmadığım için bilemiyorum. Neşenin kepek sorunu gibi kız çocuğu babaların da tualet sorunu bu bağlamda beni de düşündürür oldu.
Sahi kız çocuğu hangi tualete götürmeli babalar

Kadın olaydan tamamen kopuk bir vaziyette babanın ne yaptığı ile ilgisizce...
çok güldüm çok...
Bu arada almancada bir kitap geldi aklıma bu konuşmaları akvaryum görüntüleri eşliğinde dinlemek "zorunda" olduğumda...
kitabın adı "neden erkekler dinlemeyi bilmez, kadınlar da park edemez?"
Demek hakkaten de iki ayrı gezegenden mişiz. konuşuyoruz ama nece...
sanırım bu mesajları günün geyikleri kahvehanesi gibi bir yere aktarmalı...

Herkese merhaba, videoyu ben ekledim. Klibi işyerinde hazırladığımdan ses hep kapalıydı, ben de yükledikten sonra farkettim ama baktım ki gerçekten çok komik olmuş bıraktım öylece.

Daha sonra sadece paludaryumun son görüntülerinin olduğu bir başka video daha yükledim, bu sefer sadece paludaryum var ve hanım içerde tv seyrediyordu. Yani komiklik yok sadece paludaryum görüntüleri.

http://www.youtube.com/watch?v=dTeumaJSpJE

İyi seyirler.

yasarhakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024