agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2007, 15:03   #1
Ağaçsever

tülay's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2006
Galeri: 12
Wink Havuzu kaplayan kurbağa larvaları

Merhabalar,
Bahçede bulunan ve içinde nilüfer bitkisi yetiştirdiğimiz havuzda son zamanlarda kurbağa larvaları üremeye başladı. O kadar çoklar ki bütün havuz larva doldu. Bu larvaların nilüferlere zararı olur mu? Yetişkin kurbağalara zarar vermeden larvalardan nasıl kurtulabiliriz? Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.
Şimdiden teşekkürederim.

tülay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 21:04   #2
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Geçen gün ,abartmıyorum belki yarım metre çapında yaklaşık 30 tane halka şeklinde yumurta yapmış kurbağa kardeş. Bu yumurtalardan çıkabilecek yavruları düşününce korktum ve dışarı çıkardım yumurtaları. Kepçe tarzı bişeyle aldım. Acaba büyük balık olsa yumurtaları veya yavrular çıkınca yavruları yermi ? Siz büyük kurbağalara neden zarar vermekten çekiniyorsunuz. Kendimi çok gaddar hissettim gerçi ama...

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 23:35   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sanıyorum kurbağaların gürültüden başka bir zararı olmayacaktır. Suya gelen böcekleri yakalamaları da cabası.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 23:46   #4
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
Bence bir zararları olmaz. Hasan Bey'in bahsettiği "şeritler"den bulmuştum bir ara ve akvaryumlarımdan birine bırakmıştım. Minik kurbağacıklarım olmuştu bir süre sonra. Pek zararları olmuyor.

İlla ki kurbağalardan kurtulmak istiyorsanız havuza su yılanı veya yayın balığı bırakabilirsiniz. Ama bu sefer de onlardan nasıl kurtulacağınızı düşünmeniz gerekecek. En iyisi bırakın, kalsınlar.

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2007, 07:54   #5
Ağaçsever

tülay's Avatar

Az olsa kalsın tamam ama yüzlerce belki binlerce larva var. Havuzda büyük. Yaklaşık 70-80 m2 kadar. Bu larvaların hepsi olgunlaşsa ne olur halimiz. Kurbağalar istila eder her yeri. İşte bu nedenle vede nilüferlere zarar verir düşüncesiyle larvalardan şimdiden kurtulmak istiyoruz. Ama nasıl olacağını bilemiyorum. Havuzu boşaltma şansımız yok. Çünkü nilüferler yıllardır derin bir balçık tabakası oluşturdu.Ve de tamda çiçeklenme döneminde. Lütfen bir çare

Eski 16-05-2007, 08:33   #6
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Kurbağa İhracatı Sıtmaya Davetiye Çıkarıyor

Çukurova Bölgesi’nde kurbağaların bilinçsizce toplanması sonucu sinek popülasyonlarının arttığı, bunun da sıtma vakalarına yol açtığı bildirildi. Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Mahmut Yanar, popüler hayvanların doğa ve hayvan severler nezrinde önemini gölgelediği canlılardan birinin ova kurbağası olduğunu belirtirken, kurbağaların ticari amaçla, rastgele ve devletin denetimi olmadan toplanarak yurt dışına satıldığını kaydetti.

Kışın Günde 2-3 Ton Kurbağa Toplanıyor

Çukurova Bölgesi’nde kış sezonunda günde 2-3 ton kurbağa toplandığını vurgulayan Yanar, "Yurdumuzun çoğu yerinde dağılım gösteren ova kurbağası, özellikle Çukurova Bölgesi’nde büyük popülasyonlar oluşturmaktadır. Ancak Çukurovalılar bu hayvanları şimdi artık az görür hale geldi. Bölgemizde taşeronlar aracılığıyla kurbağa toplayıp işleyen pek çok firma var. Adana ve çevre illerin dışında, Kayseri, Sivas gibi illerden de getirilen kurbağalar burada işlenip Fransa, İtalya ve Avusturya’ya dışsatımı yapılmaktadır. Kurbağa dışsatımı yapan bu ülkelerde kurbağa bol olmasına rağmen, bu hayvanların kendi ülkelerinde avlanılmasına izin verilmemektedir. Çukurova Bölgesi kurbağalarının eti de diğerlerine göre daha beyaz olduğu için daha fazla tercih edilmektedir" dedi.

Kurbağa avcılığının sivrisinekleri arttırdığına işaret eden Yanar, "Kurbağaların en önemli besin kaynağını sinek larvaları oluşturur. Bu hayvanların önemli oranda, üreme zamanları da göz ardı edilerek bilinçsizce toplanması, en başta sinek popülasyonlarının artışına neden olmaktadır. Özellikle sıtma hastalığının yoğun görüldüğü Çukurova Bölgesi’nde bu olay büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, kurbağalarla beslenen balık, kuş, yılan ve çeşitli memeliler beslenme yönünden olumsuz etkilenerek, ekolojik dengenin bozulması da söz konusudur" diye konuştu. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı başta olmak üzere, tüm kurum ve kuruluşların konuya gerekli önemi vermesi gerektiğini belirten Yanar, çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

Kurbağa Larvası Yetiştiriciliği Yapılmalı

"Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bu konuda üniversitelerin ilgili organlarıyla işbirliği içerisinde olmalı. Balıkçılık teknolojisinde bir canlıya yaşamı boyunca hiç olmazsa 1 defa üreme şansının tanınması esastır. Buradan hareketle, henüz cinsel olgunluk çağına gelmemiş kurbağaların toplanması kesin olarak önlenmelidir. Gerekli görüldüğü durumlarda eksilen stokların desteklenmesine yönelik kurbağa larvası yetiştiriciliği yapılmalıdır. Kurbağalar sadece ihraç edildikleri için denetimlerinin yapılması çok kolaydır, ilgili bakanlık bu konuda gerekli denetimi yapmalı, kurallara uymayanlar yüksek bedellerle cezalandırılmalıdır."

Daha Fazla Bilgi İçin ;

--------------------------------------------------------------------------------
Başlangıç ve Bitiş Tarihi : 18.08.2005 - 25.08.2005
Başlangıç ve Bitiş Saati : -
Yer / Adres : Çukurova Üniversitesi
Web Adresi :
E-posta Adresi :
İlgili Kişi : Adnan Bektaş

http://www.cu.edu.tr/Content/Asp/Tur...ru.asp?id=5617

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2007, 15:51   #7
Ağaçsever

tülay's Avatar

Zenfree, küçük bir bahçedeki larva problemini bu noktaya taşımamak gerek.
kurbağalardan kurtulmak istemem ticari bir amaç taşımıyor ******, ayrıca havuzdaki larvaları toplamamız ekolojik dengeyede bir zarar vermez çünkü küçük bir havuzda ne yılan, balık vb.. memeliler yaşıyor ne de sıtmaya yol açacak kadar sivrisinek oluşmasına izin veriyoruz. Zaten düzenli ilaçlama yapıyoruz sivrisinek larvalarına karşı.
Verdiğin bilgi için teşekkür ederim ama bir an vicdanım sızladı. Hiç bir canlıya zarar vermek istemem ama bahçeninde kurbağa istilasına uğramasını istemiyorum. Bu nedenle çözüm arayışım sürüyor. Ve bu süreçte larvalarda gelişmeye devam ediyor. Bunlar olgunlaşıpta kurbağa haline gelince işimiz dahada zorlaşacak

Eski 21-05-2007, 23:59   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Sayın Tülay,
Havuzunuzun büyüklüğünü bilemiyorum.
Canlılara kıymak da istemiyorsunuz.
Aklıma şöyle bir çare geldi. Larvalar havuz kepçesine gelebilecek büyüklüğe eriştiklerinde onları bir bidonun içine toplayın, kendinize en yakın bir dereye salın gitsin. Böylece hem siz kurtulmuş, hem de onlar doğal ortama dönmüş olurlar... (Yetişkin kurbağaları kepçelerden ben olsam ayıklarım da siz nasıl yaparsınız bilemem. Kurbağalarla arası iyi olan birisine bu işi yaptırmak sanırım en iyisi...)

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 20:53   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2006
bu kurbağa lavralarından hepsinden yavru çıksa bile çoğu ölecektir 5-10 tane kalır çünkü bütün kurbağaların lavaralarının hepsi çıkmış ve hayatta kalmış olsa dünyada birkaç m. kurbağa dolardı

eyyub Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2007, 09:37   #10
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
merhaba,

Ben de nasıl bir çözüm bulduğunuzu merak ediyorum, umarım sorununuzu çözebilmişsinizdir.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2007, 12:32   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Galeri: 33
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tülay Mesajı Göster
Zenfree, küçük bir bahçedeki larva problemini bu noktaya taşımamak gerek.
kurbağalardan kurtulmak istemem ticari bir amaç taşımıyor ******,
Sanırım zenfree sizin moralinizi düzeltmek istiyor.Yani en kötü durumunuz bile sadece havuzunuzdaki kötü görüntü olacak(en kötü durum kurbağaların gelişimini tamamladığı an).Ama insanları sinek istilasından kurtaracaksınız fazla sitrese gerek yok yaslanın biraz rahatlayın.

some_at Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2007, 12:23   #12
Ağaçsever

tülay's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
merhaba,

Ben de nasıl bir çözüm bulduğunuzu merak ediyorum, umarım sorununuzu çözebilmişsinizdir.
çözüm bulamadım malesef. artık dert etmiyorum. ne olacak merak ediyorum sadece. Umarım bütün larvalar gelişmez yoksa kurbağa istilasına uğrarız. yalnız gözlemlediğim kadarıyla gittikçe büyüyorlar

Eski 29-06-2007, 12:44   #13
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
çözüm bulamadığınıza üzüldüm ama arkadaşlarında dedği gibi dert etmeyin kurbağa dolu havuzunuz bende merak uyandırdı resim koyma şansınız varmı?

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2007, 12:45   #14
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Kurbağa popilasyonunu kontrol altına almanın tekyolu , havuzların bitkilerle kaplı kısımlarına bıraktıkları yumurtaların ve iribaşların bir havuz kepçesiyle toplanması yoksa 1 aysonra başedemezsiniz.
Bu işlemi gözlemlerinize göre tekrarlamanız gerekli .

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2007, 14:46   #15
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Larvaların görüntüsü nasıl oluyor? Bugün benim süs havuzumdaki balıklara yem atmaya gittiğimde oradan ufacık birşey sıçradı. Yaklaşıp baktığımda yaklaşık 3-4 cm boyunda minicik yeşil bir kurbağa gördüm. Bu iş nasıl olur? Acaba havuzda başka larvalar var mıdır ? Nasıl anlayacağım ? Bilgi verirseniz sevineceğim.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2007, 15:11   #16
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Komşumun süs havuzunda da bol sayıda kurbağa var. Bazen bizim bahçelere de uğruyorlar Şirin hayvanlar da, bir de birbirleriyle ses yarışmasına girmeseler

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2007, 15:47   #17
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Çiftlikte akşam ışıklar yanınca kurbağalar, kediler ve tıstıs böcekleri ışığa üşüşüyor.Kedi ve kurbağa tetikte bekliyor, ne zaman bir tıstıs böceği yere ters düşse ikisi birden atılıp mideye indirmeye çalışıyorlar.Kurbağanın tam önüne düşmedikçe galip kedi oluyor tabi ki En son böcekler bitince birbirleriyle dalaşıyorlar, o zaman galip hep kurbağa oluyor yalnız, kedilere pabuç bırakmıyorlar

Böyle çizgifilm gibi anlatınca sevimli gelse de kurbağalardan hiç hoşlanmıyorum, içim ürperiyor her kurbağa gördüğümde.Umarım havuz başınıza iş açmaz

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2007, 17:18   #18
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

http://www.tarim.gov.tr/arayuz/10/ic...ga/kurbaga.htm
kurbağalarla ilgili birçok şey bu sitede.

Eski 29-06-2007, 17:51   #19
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Hiç kurbağa atılmayan havuzlarda kurbağa zamanla oluşur nasıl mı ? larva taşıyıcı hayvanlarla özelliklede su kuşlarıyla , yapışkan bir zarla kaplı olan kurbağa yumurtaları su kuşları aracılığıyla bütün su birikintilerine taşınabilir.

Eski 29-06-2007, 18:47   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
http://www.youtube.com/watch?v=ojdao...elated&search=

Konu kurbağadan açılmışken bu linke bir göz atın derim, fare için kedi beslemenize gerek yok

.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2007, 20:55   #21
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Eeeee, bu kurbağayı bizim bahçeye kuşlar mı getirdi acaba? Çok da sevindiğimi söyleyemeyeceğim.

Eski 29-06-2007, 21:41   #22
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Buket Hanım evet sanırım kuşlar getirmiş
Kaçınılmaz yakında bir kurbağa çifliğiniz olacaktır.
Tavsiyem havuzunuzu iyice gözlemleyin gördüğünüz iri başları yani larvaları bir havuz kepçesiyle toplayın sanırım biliyorsunuzdur o larvalar metamorfoz ( başkalaşım) geçirmeden önce suda sürüler halinde küçük balık yavruları gibi yüzer ve balığa benzerler iri bir kafa ve bir kuyruktan ibarettir vücutları 3 hafta içinde karından bacaklar çıkar deri değişir falan filan bu evreye gelmeden onları halletmeniz gerekir.
Gençbirdişi 9.000 olgun birdişi 12,000 yumurta bırakabilir ve 3 günde larvalar çıkar . Sizin havuzunuzda böyle birşey olmasını istemem
En iyisi sıkı gözlem ve anında müdahale bence onları tamamen yok etmeyin sadece popilasyonu kontrol altına alın , bırakın yaz gecelerinde size şarkı söyleyip havuzunuzun oluşturduğu sivri sinekleri temizlesinler , son olarak unutmayalım onlarda bu ekolojinin bir parçası çok sevimli olmasalarda , aslında öpüldüğünde prensede dönmeselerde onlarda gerekli dünyamıza.

Eski 30-06-2007, 01:15   #23
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Veridiğiniz bilgiler için teşekkürler. Yarın hemen kontrola başlayacağım. Sivri sinekler için balıklarım vardı, bu kurbağacık hep küçücük kalıp üremese sorun olmazdı ama denizakvaryumunun youtube ta yönlendirdiği filmi izleyince doğrusu ürktüm.

Eski 30-06-2007, 01:21   #24
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Bizim Havuzun kurbağası

Havuzdan sıçrayan kurbağanın fotoğrafı, havuzun kenarındaki şemsiye bitkilerininlerin dallarına tutunmuş havuza geri dönmek için oradan kaçmamızı bekliyor.

Eklenen Resimler

Eski 30-06-2007, 10:36   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar Mesajı Göster
Veridiğiniz bilgiler için teşekkürler. Yarın hemen kontrola başlayacağım. Sivri sinekler için balıklarım vardı, bu kurbağacık hep küçücük kalıp üremese sorun olmazdı ama denizakvaryumunun youtube ta yönlendirdiği filmi izleyince doğrusu ürktüm.
Sakın ürkmeyin, videoda gördüğünüz kurbağa öküz kurbağası denen bir kurbağa ve Dünya'nın en büyük kurbağası...sizin oralarda olmaz.

Resmini eklediğiniz sizin havuzda olan ise ağaç kurbağası denilen aslında nadir bulunan nazik bir tür

Bırakın doğal halinde kalsınlar, bol bol fotolarını çekip galeriye ekleyin...

geçen yaz, evin yakınındaki derede ıslah çalışması yapan Belediye tüm kurbağaları öldürünce, babam bu yaz başka dereden kurbağa getirmişti...

iyiki kurbağalar var...başta sivrisinek olmak üzere böcek ve kenelerden onların sayesinde korunuyoruz.İçiniz rahat olsun .

.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2007, 12:08   #26
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Youtube' daki kurbağa gerçekten ürkütücü. Her harekette gözlerini kapatıyor. Stili çok ilginç geldi bana.

Eski 30-06-2007, 18:45   #27
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
İğğğğrenççççmişşş...
Keşke bakmasaydım gitmez şimdi gözümün önünden.
Benim şu meşhur bahçe deliklerime (farenin açtığını düşündüğümüz) bu kurbağalardan mı atsam ne yapsam

Düzenleyen limon : 01-07-2007 saat 19:58
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2007, 00:59   #28
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Evet fotoğrafını eklediğim kurbağa geçen gün ansızın önümden zıplayan küçük yeşil kurbağadır. Fotoğrafını çok zor çektim.(zaten görüntü de çok net değil) Dün de aramama rağmen kendini göremedim. Çok fazla çoğalmaması şartı ile kendini bahçemize kabul edebiliriz. Zaten yakında bahçemizin ismini değiştireceğiz. Hayvanat Bahçesi'nde Köpeklerimiz, kedilerimiz, balıklarımız, kuşumuz, ayrıca ağaçlarda yaşayan kertenkelelerimiz. Kurbağa da gelsin bakalım istenmeyen misafir.

Eski 02-07-2007, 19:35   #29
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Biz küçükken kurbağalardan uzak dururduk. Siğil atarlar diye.Zamane kurbağaları atmıyor galiba.

Eski 03-07-2007, 09:33   #30
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Nasıl yani?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024