agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni99Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-08-2007, 22:30   #1
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Japon Şemsiyesi (Cyperus sp.)

japon şemsiyesi arıyorum. ama burda malesef ve çok olağan şekilde gene bulunmuyor. bana yardımcı olabilecek kimse var mı acaba. akvaryumum da yetiştirmek istiyorum da

ataser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2007, 00:03   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2007
japon şemsiyesi akvaryumda olmaz..çamur lu bir saksıyı akvaryumunuzda görmek isterseniz..**** aşagı yukarı birtonluk bir akvaryumunuz ve iyi bir aydınlatmanız varsa ve bu deneyime hazırsanız..size japon şemsiyesi gönderirim...

TRUMPETS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2007, 21:43   #3
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Ayrıca akvaryumunuzun bir kapağı olmaması gerekir kanaatimce..

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2007, 22:05   #4
Ağaçsever

kahverengiel's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2006
Galeri: 2
Sn. Tunç Ali Kütükçüoğlu'nun "Odamdaki Biyotop" yazısında japon şemsiyesini akvaryumda kullandığını görmüştüm. Google'da aratılınca çıkıyor, hayalimdeki bir çalışma. Yalnız bu bitkiyi komşular sürekli birbirlerinden çaldıkları için piyasada bulunmuyor pek Bir sürü çiçekçiye sordum yok

Düzenleyen kahverengiel : 15-09-2007 saat 01:40
kahverengiel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2007, 16:59   #5
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Ben buldum, hatta ektim bile denebilir.
Yani köklendi ve yeni filizler verdi ama daha su üzerine ulaşmadı yapraklar merakla bekliyorum.
Bu arada çaur balçık durumu yokmuş çok fazla, yani sıradan akvaryum toprağına da ekilmesi mümkünmüş. Zaten ihtiyacının neredeyse tamamını sudan alıyor.

Eski 25-09-2007, 23:01   #6
Ağaçsever

kahverengiel's Avatar

Gelişmelerden haberdar ederseniz memnun olurum

Yeni bir akvaryum projem var ve bu bitkiyi düşünüyorum. Bu arada japon şemsiyesinin kökleri ön cama kadar ulaşabildiğinden, ön cama, yani ön camdan kumun görünen kısmına bir panel şeklinde DIY bir sahte kum görüntüsü verebilirsiniz.

İnce bir strafor parçayı akvaryum silikonu ile kapladıktan sonra henüz kurumadan üzerine kum serpeceğim ve önde saçaklar yerine temiz bir kum görüntüsü oluşturacağım. Kökleri boğmak **** sınırlamak istemiyorum sırf görüntü olsun diye. Çünkü saçaklarda kumun sirkülasyonunu sağlayarak onu sağlıklı tutuyor.

Yalnız cam ile panel arasında olabilecek pislikleri **** nasıl yapıştırılabileceğini henüz çözmüş değilim

Eski 25-09-2007, 23:54   #7
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Bir zamanlar bir japon şemsiyem vardı.Yani yıllar önce.... Önümüzdeki yaz Bauhaus ta satılan süs havuzlarından alıp içine nilüferlerimi yerleştireceğim.Daha sığ olan kenar kısmına da japon şemsiyesi ekmek istiyorum.O zamana dek bulamazsam sizlerden istemeyi düşünüyorum.
Tamam, biliyorum, daha çok zaman var.Ama sizler yine de hazırlıklı olun.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2007, 09:11   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Yaklaşık iki ay önce Küçük Çekmece'de bir fidanlıktan japon şemsiyesi aldım.

Kocaman saksılarda satılıyordu.Bütün kışı dışarda geçirmelerine rağmen gayet sağlıklı idiler.

Sizlere benimkinden yollayayım diyeceğim ama,köklenmesi ve çoğalması bayağı uzun sürüyor.

Eğer almak isterseniz aşağıya fidanlık bilgilerini yazıyorum.Belki adrese bile gönderilebilir.

Saygılarımla.

KARYOTA FİDANLIK
KADİR AKKILIÇ

FATİH MAH.
İÇ KUMSAL MEVKİİ
K.ÇEKMECE-İSTANBUL
Tel:0212 599 84 52-599 79 57
Fax:0212 599 93 01

aloe beğendi.
Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2007, 21:55   #9
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Japon şemsiyesini gördüğünüz bir yerden o üst taraftaki yapraklı kısımlardan 2 3 tanesini kesip alın. Daha sonra bunları biraz dinlendirilmiş bir suya ters şekilde yerleştirin, bardak fanus yeterli oluyor. Göreceksiniz en kısa sürede yapraklı olan kısımda beyaz kökler ve yeni filizler ortaya çıkacak. Bunlar ortaya çıktıktan sonra filizlerin büyümesi biraz zaman alıyor, ama akvayumda rahatlıkla izlenebilecek ve her yeni filiz de mutlu olunabilecek bir durum. Bu çelikleri veren ve beni bu konuda yönlendiren redpappiliona( umarım doğru yazmışımdır) teşekkür ederim

Eski 26-09-2007, 22:42   #10
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TRUMPETS Mesajı Göster
japon şemsiyesi akvaryumda olmaz..çamur lu bir saksıyı akvaryumunuzda görmek isterseniz..**** aşagı yukarı birtonluk bir akvaryumunuz ve iyi bir aydınlatmanız varsa ve bu deneyime hazırsanız..size japon şemsiyesi gönderirim...
Japon şemsiyesi için 1000 lt.lik bir akvaryum gerekmez illa ki. Saksıyı akvaryuma gömmek de gerekmez. Ukalalık olarak algılamayın bunu. Akvaryumda uzun süre bu bitkiyi bulundurmuş ve başarılı bir şekilde yetiştirmiş biri olarak bunları yazıyorum.

Aslında bu bitkilerin tamamen su altında kalmaması gerekiyor. Bundan dolayı, akvaryumdan ziyade paludaryum türü çalışmalar için daha uygundur.
Geçmişte yapmış olduğum paludaryum çalışmamı buna küçük bir örnek olarak gösterebilirim:

http://agaclar.net/forum/showthread.php?t=1790

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 00:57   #11
Ağaçsever

kahverengiel's Avatar

Bütün bilgiler için çok çok teşekkürler, paludaryumlar çok baştan çıkarıcı. Akvaryumlara nazaran daha fazla bitki yerleştirmeye de olanak sağlıyorlar

Straforları alıp işe başladım bile

Eski 01-10-2007, 11:18   #12
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Sayın Onur G. HİTİT, verdiğiniz linkteki şemsiyelere hayran oldum. Bu konuda birşey sormak istiyorum. Şemsiyeleri filizlendirdekten sonra mı eklediniz ortama yoksa direk oraya yerleştirerek orada mı filizlenmesini beklediniz. Ben ufak bir tankın içine kökleri görünce almıştım şemsiyeyi ama hala suyun üzerine çıkamadı, ve bu süre uzatıkça bitkiyi kaybedebileceğimden endişe ediyorum. Yan sürgünleri oluştu ama dediğim gibi bu hızla giderse 1 senede 20 cm suyu ancak aşacak, o da yaşar ise ******.

Eski 01-10-2007, 21:25   #13
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
Şemsiyelerin bir kısmını saksıdan söküp, az miktarda toprakla birlikte paludaryuma yerleştirmiştim.

Bir kısmını ise akvaryumda filizlendirdim.

Ama paludaryum maceram bitti (şimdilik) ve şemsiyeler de yolcu oldu.

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2007, 15:53   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2007
japon şemsiyesinin kuruyan yapraklarını nasıl temizlemem gerekiyor.Bir de bakımı konusunda bilgi verebilirseniz sevineceğim.Burada baya ihmal edilmiş 2 adet var ve ben onları tekrar canlandırmak istiyorum..Şimdiden teşekkürler.

domates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2007, 12:20   #15
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Sevgili domates, japon şemsiyesi suyu çok seviyor. Ben saksıdakinin altında su bırakmaya gayret ediyorum. Kuruyanları da küçük bir makasla nazikçe temizledim. Yapraklarına da sık sık su püskürtüyorum. Şimdilik mutlular.

Benim iki tane japon şemsiyem var. Biraz küçükler büyüyünce isteyenlerle paylaşabilirim. Birini ofisimde saksıda büyütüyorum. Birini de evimin bahçesine ektim. Bahçedekinin yapraklarında sapın orta yerinden kırılmalar oluyor. Belki yaramaz kedilerdir sebebi tam bilmiyorum. Biraz kuvvetlenip büyüyene kadar birbirine bağlamak çözüm olabilir mi? Yoksa birşeyi eksik mi yapıyorum. Başka önerisi olan var mı?

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2007, 12:34   #16
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Saksıda yetişenlerin gövde kalınlığı daha incedir , bahçeye ekili olduğundan kırılmalarına rüzgar bile yetecektir .Bir çubuk dikip iple orantılı aralıklarla iki yerden demetin sabit ve rahatça kalıp sıkıştırmadan bağlarsanız problem ortadan kalkacaktır.Bitkiniz bahçe şartlarına adepte olunca daha kalın ve sert saplar çıkaracaktır.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2007, 14:59   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Benim bakmaya çalıştığım japon şemsiyelerinin dallarında o kadar çok kuru yaprak var ki! Ben yapraklarını mı temizlesem yoksa kuru yaprak çok olan dalları mı temizlesem.Dal kesmem bitkiye zarar verir mi acaba.Aslında kıyamıyorum da ama yaprak temizlemesi de hayli kel birer dal bırakacak gibi.

domates Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2007, 07:58   #18
Gönül Bahçem

piriFani's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2007
Tecrübelerimden

15 yıla yakındır japon şemsiyesi yetiştiriyorum. Zahmetsiz bir bitkidir. Saksı yerine altı deliksiz su kapları kullanmanızı ve en az 10 lt su alabilecek kapasitede olmasını öneririm. Bir şekilde temin ettiğiniz Japon şemsiyelerini 1 karıştan büyük olduklarında, içi ince kum+gübre+kaliteli toprak dolu olan deliksiz kaplara dikin ve kabı ağzına kadar suyla doldurun. bol güneş alan pencere kenarına yerleştirin. 1 yıla kalmadan odanızın tavanına erişecektir.
Saygılarımla...

Eklenen Resimler

piriFani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2007, 10:28   #19
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Süper görünüyorlar. Hemen kendi minik şemşiyelerime önerdiğiniz uygulamaları yapacağım. Teşekkürler Yalnız kafama takıldı, saksının altı deliksiz olunca, tabakta su bırakın diye bir bilgi vardı, bunun da bir anlamı kalmıyor tabi.

Eski 23-12-2007, 00:41   #20
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Bende uzun zamandır yetiştiriyorum. Yaprakları konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Yapraklar zehirli bildiğim kadarıyla.

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2007, 12:39   #21
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Ben de japon şemsiyesi yetiştiriyorum,yaprak uçları kuruyor.Bol güneş alan bir yerde duruyor ,toprağına hergün 0,5 litre su veriyorum.İlkbahardan sonbahara kadar 15 günde bir yeşil yapraklı bitkiler için sıvı gübre veriyorum.Toprağı da kaliteli,hava akımında bırakmadım.Yaprak uçlarını kessem zararı olur mu?Yaprak uçları neden kurur?

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2007, 10:53   #22
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Bence suyun az gelmesi nedeniyle yaprak uçlarında kuruma oluşuyor. Kesminizde sakınca olduğunu sanmıyorum.

Eski 25-12-2007, 19:35   #23
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Teşekkür ederim.Suyu biraz daha artıracağım.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2008, 00:40   #24
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Akavryumdaki şemsiyem çok da güzel büyüdü, boyuda çok hızlı arttı...Ama hiç ilgilenmememin bunda etkisi çok
Cam kenarında akvaryum içinde 3 tanede platinin artanlarını kendine gübre yaparak büyüyor
İlgilenseydim kesin ölürdü ama şimdilik çok ama çok mutlu...

Eski 20-02-2008, 22:22   #25
Ağaç Dostu

sckara's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2008
japon şemsiyesi akvaryumda,iyi fikir.Benim de 2 akvaryumum ve banyom için büyütmeye çalıştığım yeni şemsiyelerim var.Teşekkür ederim bu güzel fikir için.En azından birini saksıdan çıkarıp akvaryuma mı koysam ne dersiniz?

sckara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2008, 09:12   #26
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Bulduğum bir japon şemsiyesi dalını suda köklendirdikten sonra piriFani 'nin tavsiyesine uygun olarak deliği olmayan bir kaba ektim. Ancak yeterli güneş alamadığı için cılızdı. Pencere yanına yaklaştırdıktan sonra daha sağlıklı yapraklar çıkarmaya başladı. Şu anda evin içinde. Ama önümüzdeki ay balkona çıkarmayı düşünüyorum. Umarım bu problem yaratmaz.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2008, 08:18   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2008
Ben de bu harika bitkiden akvaryumuma eklemek istiyorum. Ancak çevremde bulamadım. Almayı düşünüyorum. Acaba fiyatları ne kadardır ve istanbul anadolu yakasında tanıdığınız satıcı varmı?

captsquash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2008, 10:18   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abk Mesajı Göster
Bulduğum bir japon şemsiyesi dalını suda köklendirdikten sonra piriFani 'nin tavsiyesine uygun olarak deliği olmayan bir kaba ektim. Ancak yeterli güneş alamadığı için cılızdı. Pencere yanına yaklaştırdıktan sonra daha sağlıklı yapraklar çıkarmaya başladı. Şu anda evin içinde. Ama önümüzdeki ay balkona çıkarmayı düşünüyorum. Umarım bu problem yaratmaz.
Normalde, içeriden dışarıya çıkarıldığında bayağı bir sarsıntı geçiriyor ama daha sonra kendisini dış mekana adapte edebiliyor.

Ancak, soğuk yerse mevcut dalları ölecektir, fakat soğukların bitmesiyle birlikte rizomu yeniden dal vermeye başlıyacaktır.

Su seviyesini sürekli olarak toprağın üstünde tutarsanız daha iyi gelişir.

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2008, 09:40   #29
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Şemsiyeleri akvaryuma almak isteyenlere önemli bir uyarım olacak...
O kadar fazla kökleniyor o kadar çok saçaklanıyor ki bir daha akvaryumdan almak neredeyse imkansız hale geliyor... ve tabi başka bir bitkiye asla tahamül edemiyor...
Bu arada isteyenlere çelik yollayabilirim.. Hatta beklerim der iseniz köklendirerek bile yollayabilirim....

Eski 20-10-2008, 21:37   #30
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Yaşasın şişeye ters olarak koyduğum dallar sonunda suya köklerini salmaya başladılar. Ne kadar olunca dikeceğim acaba. Bilgilendiren olursa sevinirim.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024