agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Forester

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-04-2016, 20:27   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2016
yekim55 / Paludaryum

Arkadaşlar siteye üye olduktan sonraki ilk merhabam. Akvaryumdan vazgeçilmez ve sürekli gelişmeye açık bir hobi dedikleri kadar var. Tuzlusu akvaryumu kurulumundan sonra, herhalde burdan sonra bırakırım dediğim hobiden gerçekten de vazgeçemiyorum. Geçen sene tuzlu suya veda ettikten sonra kısa süreli bitkili tank girişimim, nişandı düğündü derken kaynadı gitti. Fakat bu arada elimin altında atıl durumda bekleyen 80 cm lik bombeli tank da bu zamana kadar yoğun dönemde bile zaman buldukça ilgilendiğim neonlar, vatoz, meleklerim için bir tank kurduktan sonra boşa çıkmıştı.

1 yıl kadar zaman önce tanıştığım bu kısa zamanda dostum, abim diyebileceğim @tektimur un terraryum denemelerine şahit olunca, şeytan beni bu konuda yoklamaya başlamıştı. Ve start verildi. Önce malzemeleri tanıtayım;

80 cm lik bombeli akvaryum
PO köpük
Asma ve Mangrov kökleri
Torf
Sulak alan tabana için siyah quarts ve lav kırığı

Bitkiler; bahçeden sarmaşık, arap saçı, seracı kedi tırnağı dediği bitki 2 çeşit de adını bilmediğim kaktüs ve spanguh karasal yosun

yekim55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2016, 20:31   #2
Yeni Üye

Paludaryumu 27 Mart ta bu aşamaya getirdikten sonra internette yosun grafiti diye arattığınızda bulacağınız karışımı hazırlayıp muhtelif yerlere sürdüm. Fakat asma köklerini yeterince kurutamadığım ve kabuklarını kazımadan koymamdan ötürü çok pis koku ve görüntü oluştu. Ayrıca yosun bulamaç tarifinde herhalde çok ciddi sıkıntı var. Çünkü her taraf küf oldu. []

Ama pes etmek yok. Gelelim bu aşamayı size anlatmaya

07.04.2016 e kadar çiçekçi çiçekçi dolaşıp aşk şemsiyesi ve arap saçı aradım durdum fakat bulmak ne mümkün. Sonun da bir fidancı da arap saçına benzediği için adını bile bilmediğim bir başka bir tür aldım. Belki benim paludaryumum için uygun değildi. Ayrıca bahçede dut ağacına sarılmış halde duran sarmaşığı da kökünden ayırıp kullanmayı düşündüm. Aslında bir salon sarmaşığı bulabilseydim ne güzel olacaktı. Bulduğum kaktüs de çok hoşuma gitti. Eve gelip palunun kapağını açtığımda iğrenç bir kokuyla karşılaştım. Dediğim gibi kökler çürümeye başlamış ve suyu son derece bozmuştu. Suyu boşaltmak lazımdı. Paludaryum terrayum yolunda gidiyordu.

Name:  IMG-20160407-WA0000_800x600.jpg
Views: 642
Size:  59.2 KB

Name:  IMG-20160407-WA0001_800x600.jpg
Views: 1111
Size:  61.4 KB

Name:  IMG-20160407-WA0002_800x600.jpg
Views: 1062
Size:  70.4 KB

Name:  IMG-20160407-WA0003_800x600.jpg
Views: 665
Size:  53.8 KB

Name:  IMG-20160407-WA0004_800x600.jpg
Views: 660
Size:  58.0 KB

Eski 26-04-2016, 20:34   #3
Yeni Üye

Name:  IMG-20160407-WA0005_800x600.jpg
Views: 602
Size:  59.2 KB

Name:  IMG-20160407-WA0007_800x600.jpg
Views: 685
Size:  38.4 KB

12.04.2016 tarihi
Yukarıda da dediğim gibi yosun harcım küflenmeye başlamış ve kokudan başka görüntü kirliliği de baş göstermişti. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi o kaba beyazlıkların hepsi küflenmiş yosun harcı. Ve tesadüfen bir arkadaşımda bulduğum arap saçını da hemen ekledim.

Name:  IMG-20160412-WA0001_800x600.jpg
Views: 648
Size:  55.1 KB

Eski 26-04-2016, 20:36   #4
Yeni Üye

Bugün ki son durum hakkında bilgi vereyim.

Arap saçı diye ilk eklediğim eğrelti ışıklandırmadan ötürü düşündüğüm dalları yukarı doğru uzamaya başladı ve internet de bulduğum sphagnum yosununu da o küflü yerlere ince ince kapladım. Ve artık günlük olarak spreyle nemlendirmeyi düşünüyorum. Her ne kadar tank kapaklı olsa da içerideki nemin yeterli olacağını düşünmüyorum. Ayrıca akvaryumdan çıkardığım bir kaç gül ve sazları sulu kalan kısma diktim belki yaşar umudundayım. Ama aydınlatma ciddi olarak kafama takılmıyor değil.

Name:  20160421_115153_800x600.jpg
Views: 613
Size:  37.2 KB

Name:  20160421_115232_800x600.jpg
Views: 607
Size:  61.8 KB

Name:  20160421_115328_800x600.jpg
Views: 612
Size:  52.1 KB

Name:  20160421_115345_800x600.jpg
Views: 596
Size:  25.3 KB

Name:  20160421_115354_800x600.jpg
Views: 637
Size:  59.6 KB

Eski 26-04-2016, 20:37   #5
Yeni Üye

Name:  20160421_115401_800x600.jpg
Views: 606
Size:  62.8 KB

Name:  20160421_115622_800x600.jpg
Views: 584
Size:  31.0 KB

Name:  20160421_115704_800x600.jpg
Views: 626
Size:  44.2 KB

Eski 05-05-2016, 15:46   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-04-2005
Sayın yekim55 siteye ve Paludaryum dünyasına hoş geldiniz…
Fotoğraflarınızdan anlayabildiğim kadarıyla sanırım tasarım kaynaklı birkaç sorun yaşıyorsunuz
Paludaryumlarda en büyük sorun genellikle durgun su kaynaklı bitki çürümeleri ve küflenmede olmakta
Aşırı nem ve durgun su karasal bitkilerin tamamı için öldürücüdür. Bu sebeple eğer karasal bitkiler kullanmak istiyorsanız yalancı taban yapmalı ( en alta suyun süzülüp duracağı bir kısım üstüne plastik bir kapak onun üzerinde toprak ve bitkiniz)üst kısımdaki duvarda bitkilerin dikildiği kısımların altlarına saksı gibi suyun atılmasını sağlayan delikli sistemler kurmalısınız ki böylece fazla suyun süzülüp köklerde kalmasını ve çürütmesini engelleyebilmelisiniz.
Kullandığınız sukklulent ve kaktüsler su ve nem sebebiyle hemen erimiş, onları çıkarmanızı tavsiye ederim.
Hedera ve Arap saçı nemli ortam sevmekle birlikte köklerinde su birikiyorsa zamanla çürüyecektir.
Böyle bir ortamda moss konusunda da miks yapmanıza veya Spaghnum aramanıza gerek yok, Samsundasınız sanırım doğaya çıkın ve sulak alanların kenarlarındaki yosunlardan eğreltilerden değişik değişik türlerden parçalar toplayın altındaki toprakları pislikleri temizleyip nemli kısımların üstüne bırakın bir çoğu adapte olacak ve büyüyecektir. Olamayan türleri çıkarıp atın, spreyleme su olarak mutlaka yağmur suyu kullanın çeşme suyu yosunları öldürür.
Eğer fazla suyu ve aşırı nemi engelleme şansınız yoksa yapabileceğiniz tek şey su bitkilerine yönelmek olacaktır. Bir çok su bitkisi emers ortamda çok güzel şekilde gelişebilmektedir.
Özellikle hydrocotyle verticillata yı tavsiye ederim kısa zamanda bütün her yeri saracaktır. Mosslardanda crismass moss bulabilirseniz zamanla güzel bir görünüm elde edebilirsiniz.

İncelemek isterseniz Vertical Paludarium
1 yıllık benim paludaryumum

Başarılar…

mkokler beğendi.
Forester Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2016, 11:11   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Forester Mesajı Göster
Sayın yekim55 siteye ve Paludaryum dünyasına hoş geldiniz…
Fotoğraflarınızdan anlayabildiğim kadarıyla sanırım tasarım kaynaklı birkaç sorun yaşıyorsunuz
Paludaryumlarda en büyük sorun genellikle durgun su kaynaklı bitki çürümeleri ve küflenmede olmakta
Aşırı nem ve durgun su karasal bitkilerin tamamı için öldürücüdür. Bu sebeple eğer karasal bitkiler kullanmak istiyorsanız yalancı taban yapmalı ( en alta suyun süzülüp duracağı bir kısım üstüne plastik bir kapak onun üzerinde toprak ve bitkiniz)üst kısımdaki duvarda bitkilerin dikildiği kısımların altlarına saksı gibi suyun atılmasını sağlayan delikli sistemler kurmalısınız ki böylece fazla suyun süzülüp köklerde kalmasını ve çürütmesini engelleyebilmelisiniz.
Kullandığınız sukklulent ve kaktüsler su ve nem sebebiyle hemen erimiş, onları çıkarmanızı tavsiye ederim.
Hedera ve Arap saçı nemli ortam sevmekle birlikte köklerinde su birikiyorsa zamanla çürüyecektir.
Böyle bir ortamda moss konusunda da miks yapmanıza veya Spaghnum aramanıza gerek yok, Samsundasınız sanırım doğaya çıkın ve sulak alanların kenarlarındaki yosunlardan eğreltilerden değişik değişik türlerden parçalar toplayın altındaki toprakları pislikleri temizleyip nemli kısımların üstüne bırakın bir çoğu adapte olacak ve büyüyecektir. Olamayan türleri çıkarıp atın, spreyleme su olarak mutlaka yağmur suyu kullanın çeşme suyu yosunları öldürür.
Eğer fazla suyu ve aşırı nemi engelleme şansınız yoksa yapabileceğiniz tek şey su bitkilerine yönelmek olacaktır. Bir çok su bitkisi emers ortamda çok güzel şekilde gelişebilmektedir.
Özellikle hydrocotyle verticillata yı tavsiye ederim kısa zamanda bütün her yeri saracaktır. Mosslardanda crismass moss bulabilirseniz zamanla güzel bir görünüm elde edebilirsiniz.

İncelemek isterseniz Vertical Paludarium
1 yıllık benim paludaryumum

Başarılar…
Sayın Forester öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. Aslında terarrium olarak heveslendiğim proje paladaryuma kayıp sonra inşaat halindeyken tekrar teraryuma kaydı diyebilirim.
Sizinde belirttiğiniz bazı konulara açıklık getireyim ki benim gibi yeni başlayanlar aynı sorunları tekrar yaşamasın.
Öncelikle teraryum projesi ile başladığım için yalancı taban diye tabir ettiğiniz taban mevcut olmasına karşın yeterli olmadığını fark ettim. Çünki siyah kuartz kumun altında lav kırığı tabir edilen kayalardan 2 3 parmak serili. Yeterli drenejı oluşturmadı.

Hedara aslında saksı içinde ve altı tamamen kapalı. sadece ortamın nemliliğini kullanıyor ve kökler su içerisinde değil. Toprakla saksıyı kamufle ettiğim için o şekilde düşünmüş olabilirsiniz.
Arap saçına gelirsek onun kökleride sadece yosunun tutttuğu su içerisinde ama köklerde su pek birikmiyor.
Yosun konusuna gelince speghum moss çok hoşuma gittiği için canlandırmak istemiş. Normalde elimde bol miktarda karasal yosun mevcut zaten. Ama bir türlü canlandıramadım.
Kaktüs ve skuletlerin doğru tercih olmadığı malesef anlaşıldı.
Paladaryum içerisinde şuan aktif kullandığım akvaryumumdan bitki eklemesi yapacağım. Ve nem oranın %80-85 arası değişiyor.

LÜTFEN BANA SPEGHUMU YEŞİLLENDİRMEK İÇİN YARDIM EDİN.

Eski 09-05-2016, 10:35   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-04-2005
Kullandiginiz Spagnum kurumuydu? canlimiydi ?
Kuru olanlar herzaman canlanamiyor maalesef
Canli ise Spagnum ozel torf ister asidik baltik torfu kullanmadiysaniz olecektir
Ayrica iyi isik(veya direkt gelmeyen gunes) ve saf su (yagmur veya ro suyu)ile kolayca yetisir.

Paludaryumda cok kullanirsaniz zamanla altta kalan kisimlari curumekte ve kahverengi olarak goruntuyu bozabilir.

Yukaridaki yorumlarim fotograflarinizdan anlayabildigim kadariylaydi
Anlayabildigim kadariyla moss duvari tarzi bir sey yapmaya calisiyorsuz. Bu nem degerini surekli saglayabiliyorsaniz karasal bitkiler yerine akvaryum bitki ve mosslarina yonelmenizi tavsiye ederim

Forester Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2016, 12:10   #9
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Forester Mesajı Göster
Kullandiginiz Spagnum kurumuydu? canlimiydi ?
Kuru olanlar herzaman canlanamiyor maalesef
Canli ise Spagnum ozel torf ister asidik baltik torfu kullanmadiysaniz olecektir
Ayrica iyi isik(veya direkt gelmeyen gunes) ve saf su (yagmur veya ro suyu)ile kolayca yetisir.

Paludaryumda cok kullanirsaniz zamanla altta kalan kisimlari curumekte ve kahverengi olarak goruntuyu bozabilir.

Yukaridaki yorumlarim fotograflarinizdan anlayabildigim kadariylaydi
Anlayabildigim kadariyla moss duvari tarzi bir sey yapmaya calisiyorsuz. Bu nem degerini surekli saglayabiliyorsaniz karasal bitkiler yerine akvaryum bitki ve mosslarina yonelmenizi tavsiye ederim
Bu paladaryumda yosun işi ben zorlayacak sanırım. Aldığım Spaghum ölüydü. Altında da bildiğimiz çiçek toprağı var. Işık konusunda da yaklaşık 4-5 gün önce balkona attım. Direk olmasa da güneş ışığı alıyor. Nem oranını yaklaşık olarak sağlayabiliyorum. Elimde akvaryum bitkisi mevcut olduğu için şuan yeni türler demek istedi açıkçası.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024