agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 2 Gönderen hobiciakvarist

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-12-2015, 20:37   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2015
Göletteki fazla bitkileri azatma yolları nelerdir?

Merhabalar ustadlar. Bi konuda çok yardıma ihtiyacım var

Bir gölet var ne ufak ne çok büyük. İçerisinde de balıklar yaşıyor.
Ama içerisinde aynı zamanda çok ot bitki vs yetişiyor ve çok sık oldular. Duyduğuma göre bu kadar sık ve çok olması sudaki oksijeni bitiriyormuş.oksijen yoksa balıklarda ölür. Balıklar ölmesin istiyorum. Baliklara zarar vermeden bu bitki ve ot türü şeyleri yok edebileceğim bir ilaç veya yöntem varmı. Lütfen bir fikir verin

Timur54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2015, 13:52   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Merhaba Timur Bey.

Bitkilerin türü önemli. Açıkçası bu mevsimde zaten bitkilerin çoğunun kendi kendine ölüyor olması lazım (soğuktan ve dondan) eğer ısıtma yok ise. Eğer 14-16 dereceye getirecek ısıtıclarınız mevcut ise ve bitki azaltmak istiyorsanız:

1. Eğer su üstü bitkileri çok ise su yüzeyine hareketlendirme sağlayarak kurtulabilirsiniz; neredeyse tüm su üstü bitkileri hareketli su da ölmekte ve çürümektedir.

2. Eğer su içi bitkileri ise; bunlar oksijeni bitirmek yerine suya oksijen katar, tabi (yaşadıkları müddetçe; bu yüzden ısıtma sordum çünkü ısıtma olmaz ise ölürler ve çürürler bu da su daki oksijeni azaltır.

Eğer bitkiler yaşıyorlar ise (gerek ısıtma olsun gerekse soğa dayanıklı tür su bitkisi (örneğin egeria dense/elodea) olması sebebiyle) suyunuza oksijen katacaklardır bu yüzden çıkarmayın. Görsel açıdan veya balıklara hareket alanı açmak için el ile biraz budama/azaltma yapabilirsiniz. Eğer bitkiler ölüyor ise veya türünü bilmiyorsanız (yaşayıp yaşamadığından emin değilseniz/bilmiyorsanız) o zaman azaltmanın tek yolu olabildiğince el ile toplamaktır. Kalanlar ölse dahi azaldığından su daki oksijeni eskisi kadar azalmatayacaklardır. Ancak topladığınız bitkilerden bir kısmını bir kova suda ve floresan (günışığı) bir lamba ile ışık vermenizi tavisye ederim: ilk bahar geldiğinde bu bitkilerden tekrar suya koyarak güzel bir oksijen kaynağı koymuş olursunuz.

sinbas ve A_NOMAD beğendi.
hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2016, 12:08   #3
Yeni Üye

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Bitkiler hem su üstü hem su içi. Ve soğukta da sıcakta da olduğu gibi duruyorlar. Pek azalmiyorlar. Su üstündekiler baharda çiçek açıyor bi kısmı sonbaharda yok oluyor gibi.

https://imagizer.imageshack.us/v2/94...908/hLIAeg.png

Göletin bir kısmı böyle gözüküyor. Ama görüntü kalitesi kötü daha iyi resim koyarım daha sonra.

Ama herhalde dediğiniz gibi Manuel olarak azaltmaya gidilecek. Başka yolu yok gibi. Bi bot bulup tırmık ile fln temizlemek lazim

Düzenleyen malina : 02-01-2016 saat 12:27 Neden: Fotoğrafları foruma yüklemelisiniz.
Eski 13-01-2016, 09:36   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Merhaba Timur Bey,

Soğukta azalmamaları ilginç. Özellikle kar'a çoğu su bitkisi dayanamaz, sucul bitkiler de aynı şekilde. Kar yağışından sonra bir azalma yaşamanızı beklerdim. Bu durumda el ile yolma dışında bir diğer çözüm (eğer gölet'in büyüklüğü elverişli ise) yeterince büyük bir siyah "maşrapa" veya plastikten bir tür malzeme bulup gölet'in üstünü kapatmak. Işık göremeyen bitkiler kısa sürede (1 hafta evya 2 hafta içinde) ölecektir.

Son olarak aklıma gelen: gölet'te koi, japon balığı veya sazan türü balıklar (ki bu balıklar aynı gruptandır) olur ise bu tarz bitkileri yerler. Tabi balık istemiyorsanız göletinizde ayrı bir konu.

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2016, 17:49   #5
Yeni Üye

Başka kimse yorum yapmaz sanıyordum. O yüzden yorumunuzu yeni gördüm çok teşekkür ederim.
Golet oldukça büyük. Yani bana göre öyle. 1000 m2 nin çok rahat fazla fazla üzerinde olduğunu tahmin ediyorum. İçerisinde sazangiller grubu ve turna cinsi balıklar var. O kadar çok ot varki yiye yiye bitiremezler
Ama dediğiniz gibi kardan sonra gözle görülür şekilde biraz azalma var yinede çok ot var artık yaza doğru bi bot ile kısım kısım temizlemeye uğraşacağım.

Etiketler
mücadele, su otu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024