agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 1 Gönderen malina
  • 2 Gönderen Oğuz Sağlam
  • 2 Gönderen malina
  • 2 Gönderen malina
  • 1 Gönderen malina
  • 1 Gönderen saka
  • 1 Gönderen erolemre
  • 1 Gönderen eddieg

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-08-2006, 11:03   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Sucul bitkiler hakkında

Böyle bir bölüm açılsa iyi olur diye düşündüm...

Tencohin beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2006, 11:34   #2
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Bu güzel düşüncenizi elden geldiğince desteklemeye çalışırım.
Buna ek olarak sucul bitkiler konusunda birikimli insanları bu bölümünüzden haberdar etmeye çalışırım.
Akvaryum tutkusu içerisinde su bahçeleri düzenlemesi apayrı ve entellektüel bir kulvar olarak öne çıkmakta.
Başarılı tanzimler için uluslararası kabul görmüş tasarım ekolleri, tasarım prensipleri belirli.
Bu konuda sistemler hakkında seçkin bir görsel örnek köprüsü vermek isterim.

İstanbul Akvaryum Klübü Forumlarından değerli bir akvaryum entellektüeli ve arkadaş olan Sn. Saka'yı tekrar kutlayarak,

Düzenleyen Oguz SAGLAM : 22-08-2006 saat 10:48
Oğuz Sağlam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2006, 13:50   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Oğuz beyin önerdiği siteye girin.bazen açılma sorun oluyor geç yükleniyor ama ,su bitkileri çok etkileyici olarak düzenlenmiş beğeneceksiniz.
umarım Kemal beyde su bitkileri forumumuzdan haberli olur bize yazılar yazar.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2006, 14:45   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2006
sayın oğuz sağlam;
önerdiğiniz siteyi izledim,görsel olarak ve müzik seçimi olarak harukulade bir çalışma.teşekkür ederim.Kemal SAka beyede gıyabında,yaptığı bu enfes çalışma için saygılar.
Memet bey ;uyarınız olmasaydı o kadar süre sabredip beklemezdim ,iyi ki söylediniz,sağolun.

alifiliz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2006, 08:15   #5
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Teşekkür eden değerli forum dostlarına ilgi ve sabır gösterip adresi inceledikleri için asıl ben teşekkür ederim. Kemal Bey'e bu seçkin forumda çalışmasını duyurduğumu, bu sayfanın linki ile birlikte ilettim.

İkilemeler
İçmekan - dışmekan
Kum - cam
Su - toprak
Doğa - bitki
ve
İNSAN...

Bitkili sucul yapay ortamlar ya da sucul bahçeler bağlamında Dünya'da tek marka olmuş isim Takashi Amano. Evinin bir köşesinde. Evin içinde ve dışındaki kavramsal bütünlüğe, sadelik içinde beliren öznel bölgelere ve öznenin taşıdığı doğal huzur mesajına bakın.

Amano'nun bu eserinin tadını çıkarırken faydalandığı tümleçin güzelliği ayrı bir kapı. Oralardaki belki tek fikirsel olarak Anadolu kaynaklı ürün. Antik Anadoluda ilk kez damaklara değen fermente üzüm suyu.

Amano ne dinliyor bilmiyorum ama bu mabedvari ortama barok güzel giderdi.

Fotoğrafın kaynağını ne yazık ki bilmiyorum. Fotoğraf İSAK Forumları'nda paylaşıldı. Ama fotoğrafın adresi şu; http://img364.imageshack.us/img364/9...riginaldf9.jpg

Amano ve duruş: http://img164.imageshack.us/img164/8254/110ix1.jpg

Ayrıca mekan hakkında daha fazla bilgi için orada arkadaşlar bazı linkler vermiş. En güzeli belki şu: http://www.pbase.com/plantella/niigata2005amanoshome

Saygılar,

Not: Fotoğrafın ebatları biraz büyük olabilir. Ancak upload işlemini ben yapmadığım için ve orijinal haliyle paylaşmak istediğim için bu şekilde oldu. Bunun için özür dilerim.

Oğuz Sağlam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2006, 11:05   #6
agaclar.net

malina's Avatar

Ayrı başlık açacaklarımızı burada toparlamaya çalışalım. Kendimce birşeyler yaptım ama doğruluğundan emin değilim. Sözü bilenlere bırakıyorum

kamış
saz
su sandalye sazı
deniz sandalye sazı
bataklık sandalye sazı
dik sığır sazı
Pharagmites australis
yem kanyaşı
Agrostis stohonifea
Stachys palustris
mızraklı kaşık otu
tilki kuyruğu
su sümbülü
kıvırcık su sümbülü
Paspalum paspolodes
tuzcul karakterli Salicornia üyeleri,
Artemisia santericum,
Hordeum marinum ve
Bromus hordeaceus

----------

Typha latifolia (Aksaz),
Nymphaea alba (Beyaz nilüfer),
Hydrocharis morsus-ranae (Kurbağa zehiri),
Pota mogeton perfoliatus (Göl dili),
Ranunculus aquatilis (Su düğün çiçeği),
Trapa natans (Göl kestanesi),
Lemma minor (Su mercimeği),
Butemus umbellatus (Hasır otu),
İris pseudocorus (Bataklık süseni),
Leucojum aestivum (Akça bardak),
Epipactis palustris (Bataklık orkidesi),

Eski 08-08-2006, 11:16   #7
agaclar.net

malina's Avatar

Su içindeki bitki örtüsü

Ceratophyllum demersum,
Myriophyllum spicatum,
M.vertidllatum,
Najas morina,
N.minör,
Potamogeton crispus,
P.lucens,
P.perfoliatus,
P.trichoides,
Stratiotes aloides
Utricularia australis ve
Vallisneria spiralis

su üstünde yüzen bitki çeşitleri

Hydrocharis morsusranae,
Lemna spp.,
Nuphar lutea,
Polygonum amphibium,
SaMnia natans,
Trapa natans
Nymphaea alba

Phragmites australis,
Typha angustifolia,
T.latifolia,
T.laxmannii v
Schoenoplectus lacustris ssp. lacustris

Su yüzüne çıkan daha kısa boylu bitkiler

Baldellia ranunculoides,
Butomus umbellatus,
Carex pseudocyperus,
Cladium mariscus,
Corrigiola litoralis,
Cyperus hamulsosus,
C.odoratus,
Eguisetum hyemale,
Oenanthe aguatica,
Ranunculus lingua
Thelypteris palustris

Eski 08-08-2006, 11:18   #8
agaclar.net

malina's Avatar

Alternanthera Reineckii 'Red'
Ammannia Senegalensis
Bacopa caroliniana
Cryptocoryne aponogetifolia
Didiplis Diandra
Echinodorus bolivianus
Echinodorus Osiris
Eleocharis acicularis
Glossostigma elatinoides
Hygrophila corymbosa
Hygrophila Difformis
Lilaeopsis Carolinensis
Ludwiga Repens
Lymnophila Aromatica
Micranthemum umbrosum
Myriophyllum matogrossense red
Nuphar Japonica
Vesicularia dubyana

Eski 08-08-2006, 13:27   #9
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
Böyle bir bölümün olması çok sevindirici. Çok teşekkür ederim. Mümkün olduğunca bu bölüme katkıda bulunmaya çalışacağım.

Saygılarımla...

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2006, 15:34   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Galeri: 33
Biraz vakitsiz yakalandık.Hızlı bir şekilde bölüm açılmış hızlanmış.Ayak uydurmaya çalışacağım.Bende varım.

some_at Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2006, 09:06   #11
agaclar.net

malina's Avatar

Sucul bitkiler, Etobur Bitkiler, Kaktüsler ve sukulentler için galeride fotoğraf ekleyecek bölümler oluşturalım mı?

Evet diyorsanız, galeriyi inceleyip, nerede, hangi alt başlıklar altında yapmamız gerekir konusunda önerilerinizi bekliyorum.

Eski 25-08-2006, 11:22   #12
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2006
Galeri: 3
Sucul bitkiler için farklı kategorizasyonlar akla getirilebilir. Ancak önerim, içi doldukça ilerde altbaşlıklar şekillenebilecek şekilde bu aşamada henüz sade bir kategori eklenmesi yönündedir. Zamanla gelecek fotoğraflar hem kategorilerin yönünü belirler, hemde su akar yolunu bulur!..

Basit bir öneri

Kategori: Sucul Bitkiler
Altkategori: Devamlı suda yaşayabilenler
Altkategori: Kısmen veya zaman zaman suda yaşayabilenler

saygılarımla,

mrduran beğendi.
saka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2006, 11:29   #13
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Sucul bitkilerin eklenmesi ne iyi oldu.İlgi ile takip ediyorum.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2006, 17:05   #14
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Sucul bitki satışı

Forumdaki sucul bitki fırtınasından sonra, aynı zamanda işimle ilgili süz havuzlarında dış mekanda kullanmak üzere sucul bitki arayışına başladım. Ancak birkaç tür dışında bitki bulamadım.

Nerelerden tedarik ederiz, profesyonel olarak üretimini ve satışını yapan, elinde koleksiyon bulunduran bir firma veya kişi var mıdır?

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2006, 21:40   #15
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2006
Galeri: 3
Süz havuzlarına matuf, veya sizin işinize yarayabilecek bitkileri
şu adrese sorabilirsiniz:

http://www.palmiyemerkezi.com/pdsulak.htm

Bunun dışında başta akvaryumculuk ihtiyaçlarına özel ve ithalata dayalı bazı
akvaryumcular önerebiliriz ancak bunlarda anlık arzlar oluştuğu için ve
genellikle akvaryumlar için bitki sevkiyatı yaptıklarından mütevellit; gerek stok
tutabilme yetenekleri gerekse havuzlar için kafi denebilecek çeşit
bulundurmamaları sebebi ile pek tatminkar değil maalesef.

Siz gönderdiğim linki bir inceleyin ve arzu ederseniz kendileri ile irtibata geçin,
bunlar dışında bitkiler sözkonusu olursa gerek kendi akvaryumlarımıza, gerekse
eş-dost akvaryumlarına başvurmak sureti ile birşeyler yapmaya çalışırız.

kolaylıklar,

saka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2006, 09:58   #16
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Hygrophila corymbosa
Ülkemizde şebeke suyu başta metropoller olmak üzere pek çok yerde genellikle pH 7.5 ‘a yakın seyretmektedir. pH 7-8 aralığı bu bitki için önerilebilir. Dolayısıyla nispi-bazik bir sucul ortam için, pek çok yerde şebeke suyuna müdahale etmeye lüzum olmayacağı için kolay bitki arayanlara önerilebilir.
Şebeke suyunun yetebileceği diğer "kolay bitki"ler hangileri?

Eski 27-02-2007, 01:06   #17
Ağaçsever

antienflamatuar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Galeri: 1
Yeni bir üye olarak, forumu inceleyip bir de Sayın Kemal Saka'nın bulunduğu yerin Ankara olduğunu okuyunca bir sevindim bir sevindim. Anlatayım dedim.
Selamlar saygılar Efendim.

antienflamatuar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2007, 16:52   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2007
Galeri: 4
Sayın Kemal Saka
Benim adım çağatay yıldız teknık üniversitesi fizik bölümü öğrencisiyim. Bu sene ilk senem ve ilgilizce hazırlık okumaktayım. Daha önceden bitkilerle su arıtmak başlıklığıyla çeşitli sorular yazmıştım. sorularımın çoğuna cevap buldum ama bu bitkileri nerden temin edeceğimi bilmiyorum sizin şu yazınızı' gördüm 'Zaman zaman otuza yakın tür bakıyorum, denemeler için "kolay bitki" gönderebilirim.' acaba bana bu konuda yardımcı olabilirmisiz. ben şu an istanbulda bir yurtta kalıyorum ama ailem ankarada yaşıyor. yazları ankaraya geliyorum siz ile tanışmak çok isterim ' inşallah bir gün' saygılarla

çağatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 19:31   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2007
çok süper

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oguz SAGLAM Mesajı Göster
Teşekkür eden değerli forum dostlarına ilgi ve sabır gösterip adresi inceledikleri için asıl ben teşekkür ederim. Kemal Bey'e bu seçkin forumda çalışmasını duyurduğumu, bu sayfanın linki ile birlikte ilettim.

İkilemeler
İçmekan - dışmekan
Kum - cam
Su - toprak
Doğa - bitki
ve
İNSAN...

Bitkili sucul yapay ortamlar ya da sucul bahçeler bağlamında Dünya'da tek marka olmuş isim Takashi Amano. Evinin bir köşesinde. Evin içinde ve dışındaki kavramsal bütünlüğe, sadelik içinde beliren öznel bölgelere ve öznenin taşıdığı doğal huzur mesajına bakın.

Amano'nun bu eserinin tadını çıkarırken faydalandığı tümleçin güzelliği ayrı bir kapı. Oralardaki belki tek fikirsel olarak Anadolu kaynaklı ürün. Antik Anadoluda ilk kez damaklara değen fermente üzüm suyu.

Amano ne dinliyor bilmiyorum ama bu mabedvari ortama barok güzel giderdi.

Fotoğrafın kaynağını ne yazık ki bilmiyorum. Fotoğraf İSAK Forumları'nda paylaşıldı. Ama fotoğrafın adresi şu; http://img364.imageshack.us/img364/9...riginaldf9.jpg

Amano ve duruş: http://img164.imageshack.us/img164/8254/110ix1.jpg

Ayrıca mekan hakkında daha fazla bilgi için orada arkadaşlar bazı linkler vermiş. En güzeli belki şu: http://www.pbase.com/plantella/niigata2005amanoshome

Saygılar,

Not: Fotoğrafın ebatları biraz büyük olabilir. Ancak upload işlemini ben yapmadığım için ve orijinal haliyle paylaşmak istediğim için bu şekilde oldu. Bunun için özür dilerim.

abi verdiğin bilgiler link çok güzeller güzel bilgiler içeriyor teşekkürler katkıda bulunduğun için. bende ziraat mühendisiyim bu konulara daha fazla eğilimde bulunmak istiorum

serdardadar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 16:40   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2012
selam arkadaşlar konu çok güzel elinize sağlık
sizden koi için bitki tavsiyesi isteyeceğim.sucul bitkilerden pek anlamıyorum ve tecrübem yok.
koi havuzum var.Kırıkkale ilinde hava kışları en fazla -5,-10 kadar oluyor yazları 30 derece filan.
Ekeceğim bitkinin en az 1 metre filan uzasın düşüncesindeyim 20-30 cm kadarı suda diğer kısmı su dışına doğru uzayabilir.nilüferler ve bir kaç bitkim var ancak aradığım bitki sazlık tarzı olsun istiyorum.göllerdeki sazlardanda ekmek istemedim biraz daha farklı olsun diyorum.
aklıma gelen japon şemsiyesi ve bambu fakat bu bitkiler belirttğim sıcaklıklarda yaşarmı kışın ne olur hiç bilmiyorum ve başka ne ekilebilir bu şartlarda yardımınızı bekliyorum
bu konu ve birçok konuyu okudum ancak bitkilerin istediği sıcaklıklar filan yazmıyor bu yüzden sadece bakıp geçiyorum tecrübeli arkadaşların tavsiyesini bekliyorum havuzun fotolarını atarım 1 kaç saat sonra daha faydalı olur belki ve önereceğiniz bitkiyi temin edebilcek bir yer varsa lütfen belirtiniz.teşekkürler

erolemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 17:10   #21
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
epkan Katalog Saz Bitkilerinin Listesi

Burada saz bitkilerinin isimleri var .Tek tek araştırmanız gerekecek ,
işinize yaraybilir diye düşündüm.
Buraya bakmanızı da öneririm.

http://www.palmiyemerkezi.com/sulakalan.htm

Düzenleyen nurcanaybay : 23-05-2013 saat 17:53
nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 23:37   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2012
sayın nurcanaybay
2 dir yardıma koşuyorsunuz çok teşekkürler efendim.lakin kafamdaki iki bitkinin japon şem. ve bambunun istediği şartları bulamadım buralardada sadece fotosu var hava sıcaklığı nasıl olmalı kışın ne olur bunlar önemli detaylar bauhausta görmüştüm artık ordaki görevlilere sorup karar veririm.

nurcanaybay beğendi.
erolemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2013, 21:43   #23
Yeni Üye

eddieg's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2013
Merhaba sucul bitkileri akvaryum kültür ortamında yetiştirmek kadar bana keyif veren birşey yok,onların yeni sürgünlerini görmek,budamak,besin eksiklerini gidermek külfetli gibi gözüksede gerçekten çok zevkli ve birçok bitkide su dışına çıktığında çok güzel çiçekler açıyor ancak ortamın nemli olması gerekiyor.Ben kendi akvaryumumda yetiştirdiğim bitkileri ve birazda özelliklerini yazabilirim.

Ludwigia repens (gül) Yosunlanmaya meğilli bir bitki ancak görüntüsü oldukça güzel.

Hygrophila polysperma: (zeytin) Yüksek düzeyde aydınlatıldımı kızarıp damarları çıkıyor.

Ludwigia arcuata:Alt yaprakları ufak ve yeşil renklerden,üst yaprakları daha genişleyerek kırmızılaşan güzel bakımı orta seviye bir bitki.Gerekli ortam sağlandığında devamlı olarak alt dallarından yeni sürgünler veriyor.

Lysimachia nummularia (Sarıkız)Sarıkız olarakta geçiyor Abd ve bazı ülkelerde istilacı olarak ilan edilmiş,tek bir yaprağı kopsa bile,kök verip yeniden oluşabiliyor,sevdiğim şirin bir bitki.Bu bitkiyi gerçekten çok seviyorum forumda saksıda besleyenlerde var.

malesef tek bir mesajda tüm fotorafları ekleyemiyorum alt mesajımda kaldığı yerden devam edicem

Düzenleyen eddieg : 06-08-2013 saat 20:46
eddieg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2013, 06:19   #24
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Merhaba
Yazınızı ilgi ile okudum resimlermisiniz

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2013, 20:48   #25
Yeni Üye

eddieg's Avatar

Hydrocotyle Verticillata:Mantar gibi olan yapraklarıyla,görüntüsü oldukça sevimli yarı sulu nemli bir ortamda çok daha hızlı yetişiyor,tamamen su altında gelişimi daha yavaş,yaprakları çabuk yosun tutabiliyor.

Heteranthera zosterifolia:Bulunduğu ortamı dolduran çok hoş bir bitki.Bu bitki gerçekten çok ilginç yukarı doğru uzarken alta tabana kök atıp ordanda filiz veriyor ve çok hızlı büyüyor.

Rotala rotundifolia: Bu bitkide oldukça güzel yüksek ışıklandırmada kırmızı oluyor.

Cabomba Caroliniana en sevdiğim bitkiler arasında diyebilirim,yeşilin en yeşili,yaprak yapısı muhteşem,gerekli ortam sağlandığında çok hızlı büyüyor ve çok çabuk yeni sürgünler veriyor.

Aponogeton Ulvaceus Compact:Bu bitkininde yaprak yapısı oldukça ilginç.Taban gübreyle hızlı büyüyebiliyor.Burada açık yeşil çıkmış olsada rengi oldukça koyu güzel bir renk tonu ve çok farklı yaprak yapısı var.

Myriophyllum mattogrossense: Görüntüsü çam ağacını andırır ama çam bitkisi değildir yüksek aydınlatmada yaprakları kızarıyor.

Eski 07-08-2013, 00:10   #26
Yeni Üye

eddieg's Avatar

Merhaba kendi akvaryumumunda fotoğraflarını koymak istedim.Bu kültür ortamını bir süre önce oluşturdum,türlü canlıya ev sahipliği yapıyor ve tüm bu bitkiler uyum içerisinde büyüyorlar tüm bu bitkiler akvaryumumda mevcut orada sayamadığım elolea ve yakın akrabası elodea canadensis var bu bitkiler yosun yeşil alg sorununu çözdüğü söylensede camlarda yosun oluşabiliyor,yosunlardanda salyangozlar ve otçul balıklar tırtıklayarak besleniyorlar.Onların doğasını azda olsa taklid etmek keyif verici.Bitkiler sayesinde canlılarda kendilerini bir nebze olsun güvende hissediyorlar,bitki budamak için elimi soktuğumda tırtıklamaları gerçekten çok hoşuma gidiyo. (:
Sıvı gübre olarak,potasyum sülfat,demir,potasyum fosfat,nitrat,temel element gübresi kullanıyorum,haftada toplam 15ml kadar,fazlasıyla yetiyor.

Bitkili akvaryuma yeni başlıyacak arkadaşlara yardımcı olabilirim bu sistemi kurmak külfetli ve pahalı gözüksede aslında hiçte gözüktüğü gibi değil,isteğince mümkün oluyor.Saygılar

turkankaragoz beğendi.
Eski 29-10-2014, 23:02   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2014
Öncelikle çok güzel bir site olmuş. Uludag unıversitesinde 4. sınıf toprak ve bitki besleme bölumunde okuyorum ve bitirme calışmam sucul bitkilerin bitki besin elementi noksanlıkları ve gubrelenmesi burada işime yarayacak bircok bilgi var elinize emeğinize saglık. yardımcı olabılecegınız baska kaynaklar varsa ısımlerını ogrenebılırsem çok yardımcı olursunuz şimdiden teşekkürler..

Oguz-okm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024