agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-12-2006, 20:26   #1
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
Strafora gömme nano paludaryum (Plan-çizim)

Yaklaşık olarak 3 lt. su kapasiteli bir tankım var. Geçenlerde aklıma esti, kafamda bir plan yaptım. Bilgisayarda da bu planın nasıl olabileceğini canlandırmaya çalıştım.

Kısaca anlatayım:

Tankın arka kısmını kaya görünümlü straforla kaplarsam zaten sınırlı olan su kapasitesinin iyice düşeceğini düşündüm. Ve hem sınırlı hacmi yememek, hem de daha güzel ve ilginç bir görünüme sahip olmak için tankı strafora gömmeyi planladım.

Gerçi bu tankta balık falan beslenmez. Ama bir tarafı küçük Japon şemsiyeleriyle donatırsam, ortaya ufak bir kütük (aslında "dal" daha uygun olur) koyup sudan çıkan kısma kısa bir orman sarmaşığı eklersem güzel bir görünüme sahip olur. Ve su altını da (hatta su dışında kalan strafor duvarı) yer yer yosunlarla kaplarsam hoş bir görünüme kavuşacaktır sanırım. Bu çalışmada beslenebilecek en iyi canlı türü sanırım ufak salyangozlar.

Bir de şunu belirteyim; bu paludaryumda filtre ve ısıtıcı düşünmüyorum. Sadece yukarıdan uygun bir mesafeden aydınlatma olacak.

Bunun için tabi ki önce bir miktar straforu alıp doğal görünüm için yontarak kayalık ve biraz da mağaraya benzer yontmayı düşündüm. Yonttuktan sonra tankı straforun içine silikonlayıp, strafor alanları derz ile kaplayacağım. İşte buna göre bir plan çizmeye çalıştım.

Kafamda canlandırdığım çalışmanın kaba olarak bitmiş halinin planı:

Bu da tamamen bittiğinde, su doldurulduğunda, canlılar eklendiğinde nasıl olacağına dair tahminime dayalı çizimim:

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bu hafta veya 2 hafta içinde -vazgeçmezsem- uygulamaya geçmek istiyorum.

Yaratıcı fikirlere ihtiyacım var. Ne dersiniz?

Saygılarımla...

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2006, 22:12   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Onur Bey, elinize sağlık. Zeminin bir tarafında yükselti sizce nasıl olur? Bence resimin sol tarafında yer alan sivri tepe biraz abartılabilirse volkan gibi olabilir.Hatta tepesinde bir krater gölcüğü de olur o zaman. (Çok mu abartılı oldu? )

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2006, 22:54   #3
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
Çok abartılı olmadı da tankın ölçüleri çok küçük. Zeminin orta yerinde bir yükselti yaparsam içine su koyacak yer kalmayabilir. Ama gene de aklımın bir köşesine not ettim.

Saygılarımla...

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2006, 23:46   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Strafor olan bölümde küçük sulak alanlar oluşturulabilir.

Pet şişeler bunun için uygun. 2 litrelik bir pet şişenin üst ve alt bölümlerini kesin. Kalan silindirik bölümü de dikey olarak kesip dikdörtgen bir parça elde edin. Tabii bu silindirik biçiminde olmaya devam edecektir.

Ocakta ısıtarak ve bir iki alet yardımıyla kenarları su tutacak kadar yüksek bir tabak olarak biçimlendirin. Düzgün olmayan şekli, amaca da uygun olacaktır. Bundan bir iki tane yapıp, strafor bölümünde küçük gölcükler gibi kullanabilirsiniz.

Ne yapayım, fazladan para ödenmeyen şeyleri kullanmayı seviyorum

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024