agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2007, 16:03   #1
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
Bitkili akvaryumum

EBATLAR: 65*25*35 - Ön kısmı bombeli, 60 lt. su alıyor.

TEKNİK MALZEMELER: Kapak el yapımı, sac üzerine ahşap görünümlü malzeme kaplı. 2 adet (sağda ve solda) Philips tasarruflu florasan var. Florasanlar, zamanlayıcıya bağlı olarak 12 saat aydınlatma yapıyorlar. Atman marka iç filtre var. 1 adet de ısıtıcı var, markasını unuttum çoktan. Ayrıca mayalı sistemle çalışan kendi yapımım CO2 düzeneği var.

TABAN MALZEMESİ: Dere kumu var ve çok memnunum.

ARKA PLAN: Arka camın arkasına dışarıdan yerleştirdiğim kendi yapımım kaya strafor görünümlü malzeme var.

SU: Sıcaklık 26 C ve pH 7 civarında.

BALIKLAR: 5-10 tane lepistes ve 3-4 tane plati var.

BİTKİLER: Vallisneria americana, Ludwigia repens, Hygrophila corymbosa, Hgrophila polysperma, Hygrophila difformis, Vesicularia dubyana, 2 tür Cryptocoryne, Sadece rizomunun üzerinde 2-3 yaprağı kalmış ve canlanma belirtileri gösteren birkaç parça Anubias nana, Lemna minor, Ceratophyllum demersum, az miktarda Bacopa monnieri, Bacopa caroliniana, türünü bilemediğim numunelik bir ufak Echinodorus, türünü tam olarak bilemediğim birkaç parça bitki...

DİĞER CANLILAR: 6 adet cam karidesi, sayısını bilemediğim gammaruslar, çeşitli türlerden bir miktar salyangoz (tatlı su salyangozlarından vazgeçemiyorum, isteyerek akvaryuma koydum onları) var.

BESLENME: Balıklara ve diğer hayvanlara pul yemler, granül yemler, kril, kurutulmuş gammarus, kurutulmuş tubifeks, dip yemleri, muz, spirulina, çeşitli (sinek türü) börtü böcekler ve larvalar ile düzenli olarak vitamin takviyeleri veriliyor. Bitkiler için ise Sera Florena ve CO2 veriyorum.

NOTLAR: Biraz yosun sorunu var. Ama azalıyor. Yavru balıklar yosunlarla ilgileniyor. Gerçi çok da fazla takmıyorum yosunları.

FOTOLAR:

Güller:

Hygrophilalar:

Vesicularia dubyana bitkisini didikleyen yavru platilerden biri:

Karideslerden biri:

Ayrıntı:

Saygılarımla...

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2007, 19:13   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Elinize sağlık ....
akvaryumdan değil de doğadan çekilmiş gibi resimler...

hele bir de paludaryum olursa insan tüm yorgunluğunu unutuyor sanki doğada gibi...

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2007, 19:21   #3
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Çok güzel, ellerinize sağlık, gözüm gönlüm açıldı .

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2007, 21:59   #4
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Hepinize teşekkür ederim. Bir aksilik olmazsa bu akvaryuma yarın 8-10 tane küçük elma salyangozu (mercimek-nohut kadar) eklenecek.

Bu paludaryum değil ama.

Saygılarımla...

Eski 19-03-2007, 20:49   #5
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Gerçekten güzel fotograflar. Güller sudan dışarımı çıkmış, son resimde mercimeklerinde nerde durduklarını tam anlamadım..

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2007, 21:26   #6
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Sağolun arkadaşlar.

Güller dışarıda değil. Dışarı çıkmalarına 1-2 cm. kalmıştı ki budadım.

Saygılarımla...

Eski 20-03-2007, 11:46   #7
mavi-yeşil

melevcan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Onur, yine harika fotoğraflarınla süslemişsin bilgilerini. Her zaman hayranlık duymuşumdur bu görüntülere. Bu arada bitkilerin ve içerisindeki diğer canlıların bazılarını, kendin araştırararak doğadan toplayıp getiriyorsun akvaryumunun içine ve bu araştırmacılığın gerçekten takdire şayan. Daha da iyi şeyler yapacağını biliyorum, başarılar arkadaşım.

melevcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2007, 12:34   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2007
tek kelime ile harika...benim akvaryumum küçük 20 lt lik.balıklarımla yaklaşık 5 aydır beraberiz.evlendiğimizde eşimin sevdiğimi bildiğinden bana sürpriz hediyesiydi...önceleri akvaryumda yapay bitkiler vardı ama doğalı sevdiğim için onlardan kurtuldum.balıklarım iki tane teleskop iki japon ve iki melek balığı.benim bilenlere sormak istediğim bu balıklarla hangi canlı bitkiler büyütebilirim...akvaryumda ismini bilmediğim ince uzun yapraklı çiçeği teleskop bir türlü rahat bırakmıyor.sanırım yiyor çünkü bitki yıpranmış bir şekilde.bana bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekürler.

nermin alkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2007, 20:55   #9
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Bitki beslemek istiyorsanız aslında japon balıkları kötü bir seçim. Çoğu bitkiyi hırpalıyorlar. Ama Anubias tarzı sert bitkiler , gül, Amazon veya saz tarzı bitkilerde kullanabilirsiniz diye düşünüyorum.

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2007, 20:58   #10
Ağaçsever

AYDINDH's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Galeri: 7
Harika görüntüler ve bilgiler için ellerinize sağlık.

AYDINDH Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2007, 17:15   #11
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Japon balıkları serin su balıklarıdır. Önerebileceğim en uygun bitkiler; elodea, potomogeton gibi bitkilerdir.

Saygılarımla...

Eski 27-04-2007, 09:28   #12
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Merhaba
Dün bir beta aldım.Büyük bir Cam kaba koydum.Hangi bitkiyi kullanabilirim.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2007, 22:19   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Elfogi betalar su yüzüne kurduklar 35 cm kadar yeri kaplayabilen köpüklere yumurtlarlar. Bu yuvaların oluşmasına su mercimeği gibi su üstü bitkileri yardımcı olur. Bunun dışında vallisneria türlerinin bakımı ve ihtiaçları oldukça azdır.
Betalar konusunda hatırlaman gereken şey aynı akvaryuma iki erkek beta koymamaktır. Genelde hareketsiz kalırlar ama bir başka erkek gördükleri an canavar kesilirler ve kavgaları ölümle biter. Ama betaların yanına 2 erkek 4 dişi lepistes ve bir ceratophyllum demersum bitkisi koyarsan daha zevkli bir akvaryumun olur. Lepisteslerin tanesi 1,5-2 ytl civarında ve canlı doğurdukları yavruları demersumlarda saklanırlar.

deniz boro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2007, 22:23   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Bitkili akvaryuma japon balığı koymak bitkilerin yenmesi ile sonuçlanır. Aynı akvaryuma bir de küçük sürü balıklardan koyarsanız japonlar bitkiyi küçük balıklar da japonların kuyruk ve yüzgeçlerini yer.
Ben şimdiye kadar japon balıkları ile kurulabilecek esnek ve çeşitli bir akvaryum planı bulamadım. Kayalar, kütükler ve bambular dışında.

deniz boro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2008, 10:50   #15
Yeni Üye

unutulmaz37's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2007
bendede küçük bir akvaryum var uzun zamandır boş duruyor bu aralar kafamda ufak bir palidaryum kurma fikri canlanıyor araştırma yapıyorum

unutulmaz37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2010, 13:10   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2010
Gerçekten çok süper olmuş akvaryum. İZMİRDEN NERDEN BULABİLİRİM BU BİTKİLERİ ACABA?

sssguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2010, 13:11   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2010
Yeni bir akvaryum kurdum da. Bitkili olsun istiyorum. Moly doğuracak yakında. Melekler junior ları kapmasın

sssguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 02:01   #18
Yeni Üye

aoktem's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2010
Nermin hanım, gerçi arkadaşlar değerli bilgiler vermişler ama bende bir kaç kelime eklemek isterim.
Malesef japon balıkları gibi türlerin yaşadığı soğuk su akvaryumlarına pek çok bitki türü uygun olmamakta. Ayrıca bu balıkların narin yapraklı bitkilere zarar verdiklerini de belirtmek isterim. Bu noktada özellikle akvaryum suyunun sıcaklığı, aydınltma ve co2 gibi konular da dikkatlice incelenmeli. Yinede Anubias,Elodea,Ludwiga,Myriophyllum,Ceratophyellum ve bazı sert yapraklı saz türleri de uygun olabilir ve iyi bir düzenlemeyle oldukça hoş bir görsel güzellik sunabilir.

Onur bey, akvaryumunuz gayet güzel ve başarılı bir kurulum. Tebrik ederim. Daha öncede forumlardan bir kaç akvaryum kurulumunuzu takip etmiştim.

Sevgiler saygılar.

aoktem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2010, 06:30   #19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 13
Merhabalar.... Ben bir fanus ve bir balık aldım ama yem yemedi öldü. Bir balık ta eniştemden aldım o yem yiyor, onun da ölmesini istemiyorum. Fanusta balık nasıl bakılır? Bana yardımcı olabilir misiniz?

Reyhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2010, 19:08   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Fanus yerine bi akvaryum alırsanız daha çok yaşama şansı olabilir.

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2010, 11:21   #21
Yeni Üye

bekonic's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2010
Emeğinize sağlık. Akvaryumunuz br harika...

bekonic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 13:32   #22
Ağaç Dostu

kaktüssevdası's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2011
Onur bey, resimleri göremiyoruz şuan ama yazdıklarınıza ve yorumlara göre iyi bir çalışmaya benziyor.

Arkadaşlar bu ara japon balıkları için size muhteşem bir tavsiyem var JAPON ŞEMŞİYESİ....

Oldukça dayanıklı bir bitkidir, öyle aman aman ışık ihtiyacı yok, sıcak soğuk derdi yok, yenilebilme ihtimali yok. yanlız boyu uzun olduğu için ÜSTÜ AÇIK bir akvaryum olmalı.
Ayrıca büyümeyide duruma göre rahatlıkla gözle görebilirsiniz (8 saatte 5mm).

kaktüssevdası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2011, 02:07   #23
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Fotoğraflar Imageshack'e yüklü. Imageshack'in yeni uygulamasına göre, oraya yüklenip de forumlarda paylaşılan fotoğrafları görebilmek için oraya kayıt olmalısınız.

Eski 17-11-2011, 01:25   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2011
Onur Bey merhaba,
Bitkileriniz çok sağlıklı görünüyor , tebrikler. Şunu sormak istiyorum: Akvaryum bitkilerini su dışında yetiştirme denemeleriniz oldumu hiç?
Ben Cuba, Cryptocorin, anubias gibi türleri su dışında yetiştirme denemeleri yapıyorum ama pek başarılı olduğum söylenemez. ***.ler

aquarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2011, 06:19   #25
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Sn. Onur G.HİTİT,

Ben bütün çalışmalarınızı kaçırmışım, şu anda hepsini inceleyemedim ama mutlaka bakacağım.

Akvaryum resimleri gerçekten güzel, sayenizde canlı karidesi de görmüş oldum, ellerinize sağlık,

İyi çalışmalar dilerim.

mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2011, 01:20   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2011
Onur Bey akvaryumunuz harika olmuş. Ben de bu tarz bir şey hayal ediyodum yapamadım. Şimdi venus fly trap yetiştirmeye başlayacağım ve akvaryumu sera olarak kullanmak istiyorum. Biraz teknik sorularım olacak deneyimli arkadaşlarımız cevaplarsa çok sevinirim.

1- Vft yetiştireceğim için akvaryum tabanına sadece 2-3 cm saf su olacak. Bunun üzerine bir iki tane saksı koyacağım. Ağrı'da hava pek açık olmadığından sera için güneş ışığına güvenemiyorum. Akvaryumun içini nasıl ısıta bilirim? Isıtabilirsem bile bu sıcaklığı sabitleyebilir miyim?

2- Bitki çimlendikten sonra mantarları önlemek için havalandırmayı nasıl yapmalıyım? Her gün akvaryum kapağını bir süre açık bırakmak yerine yapabileceğim başka bir yöntem var mı?

İnternette biraz araştırdım ve küçük saksılar için sıcaklığı sabitleyen araçlar gördüm. 160-170 tl arasında. Benim amacım hem emek vererek bir sera kurmak hem de evimde estetik bir görüntü sağlamak. Bu nedenle bu soruları sordum.

Saygılarla...

Atilla Ertürk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2011, 20:11   #27
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-12-2009
Tebrikler özellikle güller çok güzel görünüyor. Demir gübresi kullanıyor musunuz?

gokturkseyhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2012, 22:21   #28
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Melek akvaryumu

Merhaba, bu iri Melek ve dostları için akvaryumumuzu bitkiliye dönüştürmek istiyoruz. Melek balıkları bitkiyi severmiş ve biitki yumurtlama ortamı oluşumunu desteklermiş. Çok hassas olan bu balıklara en uygun bitkiler neler? Çabuk hastalanıyorlar malesef yanlış bitkilerle balıklarımı kaybetmek istemiyorum. Bir de İzmir'de bitki edinebileceğim yerler nereleri? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024