agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-04-2011, 17:05   #1
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2008
kömür / Paludaryum

Eski paludaryumumu yeni bir görünümde baştan kurulum yapıyorum.
Henüz yolun başındayım. Yapılacak çok iş var
Şu ana kadar -tabana strafor koyup taşları yerleştirdim, biraz kum ekledim, dış filtreyi çalıştırdım. Aramakta olduğum Anubias gracilis bitkisini bulup ekledim.
Devamındaki planım ise, taşlık alanı bolca anubias barteri var nana bitkisi kullanarak örtmek ve yeşillendirmek.
Daha sonra biraz marangozvari işim var, tarifi zor, oluştukça fotoğraflarla aktarırım.
Paludaryum çevresini ise bolca Deve tabanı Monstera ile yeşillendirmeye karar verdim.
Zamanla, özellikle paludaryum çevresi hakkında tavsiyelerinize ihtiyaç duyabilirim
Paludaryumun ölçülerini de hatırlatayım, boy 115 derinlik 65 yükseklik 40 cm.
Pencereden ışık için pek faydalanamıyacağım, ancak aydınlatma olarak 150 wattlık metal halide kullanacağım.
Son fotoğrafta paludaryum çevresindeki yeşillendirmeye müsait alanım gözükmekte O alan ise 3buçuk metreye 1buçuk metre civarlarında.
Name:  SAM_4890.jpg
Views: 3117
Size:  61.3 KB

Name:  SAM_4893.jpg
Views: 2990
Size:  59.9 KB

Name:  SAM_4891.jpg
Views: 2961
Size:  42.6 KB

Düzenleyen kömür : 03-04-2011 saat 17:19 Neden: link
kömür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 15:20   #2
Ağaç Dostu

Tubay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2008
Galeri: 2
Yan düzenlemeler i

Bu hali bile çok güzel olacağını düşünmeme yetiyorYan dekorda büyük bitkiler arkaya küçükler öne gelecek şekilde kademeli bir iniş olabilir.Tabi ışık almada problem yaşanmıyacaksa.Gün ışığı ile ilgili sıkıntı var sanırım.Yukardaki mesajdan anladığım kadarıyla.Bu durumda değişik boylarda sehpa,kutu vb.malzemelerden yararlanarak birbirinden farklı formları olan bitkileri sık bir şekilde yerleştirilebilir,amazon ormanı veya sık çalılıklı bir su kenarı havası yaratacaktır.Öne kayalar, taşlar yerleşitirilip,araya küçük saksılar,gizlenebilir.
Coştum tabi ben kediden dolayı gerçekleştiremediğim tüm projelerimi sizin çalışmanızda uygulamayı düşündüm bi an
Fotoğraf düzenleme konusunda çok başarısızım ama umarım anlatabilmişimdir

Eklenen Resimler

Tubay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 15:25   #3
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Yeni palun hayırlı olsun

Benim aklım eskisindeki strafordan yaptığın aksesuarlarda kaldı. Daha yeni başladığını ve çok geliştireceğini düşünüyorum. Anubiaslar çok canlı ve güzel duruyorlar. Farklı renklerde sucullardan koymayı düşünmüyor musun? Ya da diğer bir deyişle içerde yalnız anubiaslar mı olacak?

Haa, spathyllum konusunda biliyorsundur herhalde beyaz çiçekler de açıyor. Yaprakları da, çiçekleri de bana zarif görünür. Palunun etrafında yeralsa iyi olacak diye ısrarla düşünüyorum Crossandra'yı sen orada ben burada takibe alalım. Olmazsa sonbaharda bendekinden çelikleriz.

Sağ taraftaki Marginata'ya benzettiğim bitkin kurumakta mı? Sanki biraz bakıma ihtiyacı var gibi görünüyor.

Gelişmeleri heyecanla bekliyorum

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 23:30   #4
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Sayın Tubay fikirlerde çoşmak konusunda tamamen serbestiz.
Kafamda bazı planlar var, biraz ipucu vereyim, sağdan sola ön yüzey paludaryum yüksekliğinde ahşap ile çit misali kapatılacak (paludaryumun cam kenarlarları gözükmemekle beraber ön yüzeyi gözükecek tabi). Böylece arka tarafa yerleştirilecek saksılarda gözükmeyecek.

Bitki olarak bolca devetabanı kullanmaya karar verdim, sağ kenarın bir kısmında da Nevsun ablamın güzel tavsiyesiyle Crossandra kullanmayı planlıyorum, yaprak şekli olarak anubias gracilis ile uyumlu olacağını düşünüyorum ve turuncu çiçekleriyle güzel renk katacaktır. Devetabanı ise iri yapraklarıyla amazonvari ambians verektir diye düşünüyorum.(2 saksı devetabanı edindim). İlk etapta en az 6 saksı devetabanı ve en az 3 saksı crossandra düşünüyorum.

Nevsun ablam, spathyllum bitkisini tanıyorum aslında neden olmasın ama crossanrayı daha biçok beğendim. Sağdaki o bitki ise evet pek iyi durumda değil, kötüde sayılmaz aslında (uykuda ), ama baharla beraber kendine gelir diye düşünüyorum.

Şu nokta hakkında fikrinizi belirtirseniz sevinirim, benim fikrim şu ki; paludaryumda sadece anubias (belki sol köşede nilüfer) kara kısmında da sadece devetabanı ve crossandra kullanmayı planlıyorum. Aynı cins bitkilerin yoğun birlikteliği gözlerime güzel gözüküyor fazla çeşitlendirmekten çekiniyorum.
Böylece sakin ve daha doğal birşeylerin ortaya çıkacağını sanıyorum.
Paludaryumun arka planı olarakta mevcut bitkilerde ısrarcı değilim, ama canlı bitki yeşilliğinin hoş durduğunu düşünüyorum.
Sağ ve sol duvarları da sarmaşık ile kaplamayı planlıyorum.
Baya döküldüm Tüm bu düşünceleride nisan ayında tamamlamayı planlıyorum. (sarmaşık hariç, gelişmesi için zman lazım)

Balık olarak ise ne besleyeceğime kısa zaman önce karar verdim, tatlı su puffer'ı.

Eklenen Resimler

Düzenleyen kömür : 10-06-2011 saat 14:38
Eski 06-04-2011, 13:38   #5
Ağaç Dostu

Tubay's Avatar

Mekan yerleşimi

Balık ön profilden çok dev gözüküyor
Anlattıklarınıza bakılırsa siz çoktaaaannn coşmuşsunuz.Tabi biz bayanlar daha çok mekan açma ,yerden tasarruf etme,temizliği kolay yapma gibi ayrıntılara takıldığımız için sizin kafanızda tasarladığınızı bilmemiz iyi oldu.Bana kalsa şöyle bi dedikodu köşesi yapardım Cin aliler pek olmadı ama

Eklenen Resimler

Eski 18-04-2011, 23:41   #6
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

İlginiz için teşekkürler Tubay hanım. Pek yer sorunum olmadığı için bu fikirleri uygulamaya almadım. Ancak yeni fikirlere açığım tabi.
Son gelişmelerden sonraki fotoğraf ise şöyle:
Devamı olacak.
Name:  fotoraf0001pm.jpg
Views: 2939
Size:  37.7 KB

Eski 30-04-2011, 10:54   #7
Ağaç Dostu

Tubay's Avatar

Gidişat iyi görünüyor.Hadi hayırlısı

Eski 01-05-2011, 02:28   #8
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Akvaryumda ve etrafında yeni gelişmeler şu şekide:
Taşları değiştirdim: Eski taşlar suyun ph.ını çok yükseltmişti. Bu arada tabanıda değiştirdim, 2cm kadar toft-toprak-diatomit serip sinelikle örtüp üzerine 3cm diotemit uyguladım. Diatomite tesadüfen denk gelince almıştım saksı topraklarına uygulamak için. Birde akvaryumda deneyeyim dedim, tavsiye etmiyorum. Çok hafif çok kolay bulanıyor, zamanla ve bitkilendikçe nasıl olacak göreceğiz.
Tabanı bu şekilde hazırlayınca anubias yoğunluğundan da vazgeçtim. Cripto ve taban bitkisi uygulamayı planlıyorum (Eğer nilüferlerin gölgesi engel olmazsa)
2 adette nilüfer ekledim arka köşelere.

Ön yüzeyede osb malzemesini uyguladım. Yakında osb üzerine uygulayacağım çam kabuklarını görebileceksiniz.
Ve sonra yavaş yavaş yeşillendirilecek.

Name:  Fotoğraf-0055.jpg
Views: 3498
Size:  29.5 KB

Name:  fotoraf0051.jpg
Views: 3492
Size:  42.1 KB

Name:  fotoraf0053z.jpg
Views: 2837
Size:  44.7 KB

Name:  fotoraf0054.jpg
Views: 2810
Size:  29.6 KB

Name:  fotoraf0056e.jpg
Views: 2927
Size:  30.7 KB

Eski 01-05-2011, 16:31   #9
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Bayağı bir gelişme olmuş. Yine hoş bir uygulama yapmışsın. Çam kabuklu hali çok güzel olacaktır diye düşünüyorum.

Arka tarafa demek ki yüksek bitkiler gerekiyor diye düşünürken bir önceki fotoğrafta raf olduğunu gördüm. İç mekan hederaları var diye hatırlıyorum ve sanırım onlar gölgede de yetişebiliyorlardı. Arka duvara (gerçi alan olarak fazla değil ama olsun) bu tür bir sarmaşık veya sarkan bitkiler iyi olabilir belki.

Nilüferlerin açmalarını sabırla beklieyeceğim

Eski 01-05-2011, 22:20   #10
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Araştırıp ilgileneyim hederalar ile. Sağ ve sol duvarlarda sarmaşık düşünüyordum. Arka taraf için duvardan duvara ahşap jaluzi düşünüyorum, jaluzinin bir avantajıda direk ışık almadan aydınlık sağlayabileceğim.
Nilüferler müthiş bir hızla gelişiyor.

Çam kabularını uyguladıktan sonraki durum;
Name:  fotoraf0058m.jpg
Views: 2886
Size:  42.1 KB

Name:  fotoraf0059u.jpg
Views: 2834
Size:  43.5 KB

Name:  fotoraf0062w.jpg
Views: 2831
Size:  31.0 KB

Eski 01-05-2011, 23:31   #11
Yeni Üye

Biology's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2011
Farklı ve güzel bir tasarım tebrikler..
Fotoğraflarda akvaryumu görünce içinde Steatocranus casuarius (maymun kafa) olmalı diye düşündüm.Hem habitat hemde bu konsept bakımından güzel olacaktır.Çünkü Orta Afrika'nın nehirlerinde yaşarlar.Akvaryum ve balıklarla ne kadar ilgilisiniz bilemiyorum, ama bir düşünün derim..

Biology Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 12:40   #12
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Nevsune hanım, Hederalara baktım, çok çeşitleri var ve içmekan için olanlarıda varmış. Aklımdaki önceliğim akvaryum içerisini, sonra etrafını ve sonrada duvarları yeşillendirmek şeklinde. Ancak sarmaşık konusuna da el atmak lazım ki tam boylanacağı mevsim başlıyor, Anca gelişirler.

Sayım Biology, tavsiyeniz için teşekkürler, maymun kafayı inceledim, boyut ve diğer özellikleriyle oldukça uygun. Balık için kardinal tetra sürüsünde kesin kararlıyım yanında ise birkaç ateşağız düşünüyordum. Balık için acele etmeyip ekeceğim bitkilerin tutunmasını bekleyeceğim.

Eski 02-05-2011, 16:29   #13
Yeni Üye

Biology's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2011
Akvaryumun biyolojik açıdan hazır hale gelmesi vebitkilerin gelişmesi için beklemek çok mantıklı bir seçim.Sonuçta bu konseptte balıklar ayrıntı olmasada ''ayrıntı'' olacaktır.Balık konusundaki seçim tabi ki sizin zevkinize kalmıştır, ben yakışacağını düşündüğüm için nacizane tavsiyede bulundum.
Yalnız eklemeyi düşündüğünüz türler birbirleri ile uyumsuz türlerdir.Thorichthys meeki (Ateş ağız) Orta Amerika cichlid türüdür.Her ne kadar diğer amerikan türlerine göre daha sakin mizaçlı olsada hem su şartları hemde beslenme bakımından kardinal tetralardan farklıdır.Bu nedenle bence de balıklar için acele etmeyip, araştırarak tür edinmelisiniz.Bu sonrasında sıkıntıya düşmemek adına iyi olacaktır..

Biology Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 17:20   #14
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Epey bir zaman odaların ve balkonların güneş alma durumlarını düşünmeden her beğendiğim bitkiye saldırıp uygun koşullar sağlanamadığında ölümlerini üzüntüyle izledikten sonra artık bu konu öncelikli oldu. Şimdi çok istediğim halde salonum güneş görmediği için aylardır yutkunarak seyrettiğim arokaryayı almıyorum. Güneş gören balkonumda adım atacak yer kalmadığı için çok istediğim sarı ahududuya ağzım sulanarak bakıp vedalaşıyorum. Daha istediğim bir çok bitki var ama artık kendimi terbiye etmeyi öğrendim.

Palunun bulunduğu yeri bitkilendirme konusunda da, hep gölge koşulunu düşünerek kafamda şekillendirmeye çalışıyorum. Bu arada sarmaşık veya sarkıcı bitkilerin yeri bence tartışılmaz. O iki renkli (adını bilmiyorum) iç mekan sarmaşığı ve hedera (yanlış hatırlamamışım şükür) gerçekten o mekana çok yakışacaktır diye düşünüyorum. Aslında ben de yandaki iki duvarı düşünmüştüm hatta arka-yan diye iki kez yazıp yazıp silmiştim. Bence de yan duvarlar daha uygun. Bu arada sen her ne kadar sıcak bakmasan da ön tarafa bir iki barış çiçeği hele bir de çiçeklendiklerinde hoş bir görüntü oluşturacakmış gibi geliyor bana. Şimdilik bu kadar. Eminönü dönüşünde sürprizler görecekmişiz gibi bir his var içimde Hadi bakalım.

Çam kabukları çok hoş olmuş. Yarı mat-ipeksi ve su bazlı vernikle doğallığı bozulmadan cilalasan mı acaba? Fırçayla nasıl olabilir bilmem ama bu vernik çok hoş bir hava veriyor.

Eski 02-05-2011, 17:36   #15
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Barış çiçeği mutlaka olacak birkaç kök. Kabukların üzerine sarkacak bitkilerde olmalı diye düşünüyorum. Bu noktada ışık yine önemli bir kriter. Ama gerekirse devreye sokabileceğim 2 adet 70 wattlık metal halide aydınlatmamda mevcut.
Renksiz vernikli tahta koruyucu edindim. Hem çürümeyi önlemek için hem zararlı canlılar için bu ürünü uygulayacaktım, bakalım nasıl olacak.

Eski 02-05-2011, 17:53   #16
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Kabukların üzerinden sarıkızı sarkıtabilirsin. Kökleri akvayumda sorun çıkartacaksa arka planda bir saksıda olabilir.

Umarım verniğin zararsızdır

Eski 25-05-2011, 10:29   #17
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Tatlısu puffer'ı bulabildiniz mi?

Oğuz Sağlam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2011, 11:39   #18
Ağaç Dostu

Tubay's Avatar

Oldukça güzel görünüyor.Umarım uzun bir süre taşınmazsınız.Her şey tam oturdu derken taşınmak çok kötü olur

Eski 30-05-2011, 01:59   #19
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Sn Oğuz Sağlam, maalesef tatlısu pufferı bulamadım, sadece Gsp bulabildim. Başka tür ile uyumlu olmadıkları içinde bu fikirden vazgeçtim. Henüz balık eklememiş olmakla beraber, 30 adet kadar kardinal neon eklemek, yeni ektiğim bitkiler tutunduktan sonrada bir çift ateşağız eklemeyi planlıyorum.
Sn Tubay teşekkürler, eğer birgün taşınırsam şehir değiştirmiş olurum, dolayısıyla paludaryumu taşıma derdim olmayacak sanırım.
Bu arada akvaryumu bitkilendirdim, yeni fotoğraflar ise çekilecek ve eklenecek yakında.

Eski 30-05-2011, 23:01   #20
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Nymphaea lardan sonra yeni eklenen bitkiler;
Ön kısımda Blyxa japonica
Kayalar arasında Echinodorus bleheri
Sol tarafta Lotus Zenkeri
Arka tarafta (fotoğraflarda gözükmüyor) Bacopa
Böylece su alanına daha fazla ekleyeceğim bitki kalmadı, zamanla mevcut bitkilerin gelişimine göre düzenlemeler yapabilirim.
Etrafa yerleştireceğim karasal bitkiler içinde 1-2 haftaya kadar gelişme kaydetmeyi umuyorum.
Name:  Resim 002.jpg
Views: 3141
Size:  44.9 KB

Name:  Resim 001.jpg
Views: 5298
Size:  49.5 KB

Name:  Resim 005.jpg
Views: 4184
Size:  45.4 KB

Eski 07-06-2011, 01:34   #21
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Name:  Fotoğraf159.jpg
Views: 5311
Size:  45.5 KB

Name:  Fotoğraf161.jpg
Views: 2669
Size:  46.2 KB

Name:  Fotoğraf164.jpg
Views: 2669
Size:  53.4 KB

Düzenleyen kömür : 07-06-2011 saat 02:04
Eski 09-06-2011, 11:41   #22
Ağaç Dostu

kaktüssevdası's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2011
muhteşem...

kaktüssevdası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2011, 11:50   #23
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giderek güzelleşiyor

Anthurium, kurdele, devetabanı çok uyumlu olmuşlar. Sarıkız içerde açar mı acaba? Açsa değişik bir renk katacak. Palunun içerisi de iyice renklenmiş. Nilüferler yüzeye çıkmışlar. Ah bir de açsalar.

Balık işi ne oldu? Herşey hazır gibi.

Eski 10-06-2011, 14:23   #24
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Teşekkürler,
Sarıkız su içerisinde açmıyormuş, birkaç kolunu dışarıda kalacak gibi konumlandırabilirim aslında, böylece onunda çiçeği görülebilir.
Ayrıca içeri ve dışarı zambaklar ekledim, yabancı kaynaklardan zambağın süs havuzlarında yetişebildiğini gördüm ve denemek istedim.
Bitkilere para harcamaktan balıklara sıra gelmedi bir türlü ama balıklarında eklenmesi yakındır.
Son fotoğraflar:
Name:  Fotoğraf170.jpg
Views: 2758
Size:  49.4 KB

Name:  Fotoğraf174.jpg
Views: 2720
Size:  29.3 KB

SUDEM beğendi.
Eski 10-06-2011, 14:32   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2011
Harika görünüyor gerçekten balıklarda eklenince daha da güzel olacaktır. Sonra karşısına geçip güzel bi kahve için bizim yerimize

SEMRA45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2011, 19:13   #26
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Kömürcüm o senin zambak dediğin bitki galla (calla lily). Evet suyu çok sever bunlar. Genelde havuz kenarlarına falan dikilir. Çok güzel olmuşlar. Yalnız kışın bunların bir dinlenme dönemi geçirmesi gerekiyor. İç mekanda buna gerek olacak mı bilmiyorum. Bir araştırmak gerek.

Benim sarıkız bu yıl harika açmakta. Darısı başına

Eski 10-06-2011, 22:06   #27
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Teşekkürler Semra hanım.

Calla lily ler kışın dinlenebilirler benim için mahsuru yok , şaka bir yana araştırmalı. Karadakilerden pek korkmuyorum da sudakilerin akibetini merak ediyorum. Bu arada peace lily de havuzlara adapte olabilen bir bitkiymiş.
Balık olarak 30 adet neon tetra ile 2 adet hayalet balığı ekledim. Yeni eklendiği için huzursuz olup saklandıklarından foto almadım henüz. Zamanla hayalet balıkları neonlar için tehlikeli olacak sanırım. O gün geldiğinde hayaletleri yahut neonları uygun akvaryumu olan bir arkadaşıma hediye ederim artık.
Name:  Fotoğraf197.jpg
Views: 7104
Size:  48.8 KB

Name:  Fotoğraf195.jpg
Views: 2837
Size:  45.7 KB

Eski 11-06-2011, 17:44   #28
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Name:  Fotoğraf204.jpg
Views: 2648
Size:  32.5 KB

Name:  Fotoğraf226.jpg
Views: 2610
Size:  55.6 KB

SUDEM beğendi.
Eski 17-06-2011, 15:27   #29
Ağaç Dostu

Tubay's Avatar

Güsel ötesi.Ellerinize sağılık

Eski 20-06-2011, 01:20   #30
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Teşekkürler, canlılar uyum sağlıyor, sorunsuz devam ediyor gelişmeleri.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024