agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-08-2006, 23:26   #1
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
"Killi"darium

240 lt.lik akvaryumumu eşimin de ısrarı ile paludaryuma dönüştürmeye başladım. Daha önce bu akvaryumda tetralar, çöpçüler, elma salyangozları, melek balıkları (kendi üretimim) ve bitkiler bulunmaktaydı. Tetralarla melekleri Bafra'da çok sevdiğim bir abime hediye ettim. Çöpçüleri ve elma salyangozlarını da 30 lt.lik bir akvaryuma yerleştirdim. 240 lt. akvaryumu bozmadım, su seviyesini düşürüp filtrasyon malzemelerinde ufak tefek değişiklikler yapıp arka kısmı kütük ve kayalarla doldurarak bir paludaryum kurmaya başladım.

O halde, bu çalışma ile ilgili ufaktan bilgi vermeye başlayalım:

Kurulum tarihi: Eylül 2005 tarihinde kurulan akvaryum, Ağustos 2006 tarihinden itibaren paludaryuma dönüştürülmeye başlandı.

Ebatlar ve hacim: 100*40*60 (yükseklik) olan ebatlara rağmen su kapasitesi yarı yarıya düşürülerek yaklaşık olarak 120 lt.ye getirildi.

Taban malzemesi: Midye kırığı var. Ama arka kısımlarda gerekli görülen yerlere yıkanmış dere kumu ile takviye yapılacak.

Dekorasyon: Büyüklü küçüklü kütükler ve kayalar var. Arka kısımlara zamanla kütüklerden dolgu yapılacak.

Su özellikleri ve sıcaklık: pH 7 civarında. Şu anda 27 C'de. Yaz mevsimi olmasına rağmen evin serin oluşundan ve tam tepedeki klimadan dolayı 27 C'den yukarı çıkmıyor.

Filtrasyon: Atman kanister filtre var. Modelini hatırlamıyorum şu anda, saatte 800 lt. su döndürüyor. İçinde biyosünger, küp şeklinde kesilmiş süngerler ve elyaf var. Akvaryuma su gönderen kısım, fazla sirkülasyon yapmaması için ufak bir şelale gibi düzenlendi, arka cam ve kütüklerin arasına sıkıştırılıp yosunlarla kamufle edildi.

Balıklar: 25-30 tane adet Aphanius sp.

Bitkiler: Vallisneria americana, Lemna minor, Anubias nana, Anubias congensis, Hygrophila corymbosa, Hygrophiha polysperma, Ceratophyllum demersum, Myriophyllum spicatum, Lununaria cruciata, Brachythecium rutabulum ve adını bilmediğim ve balıkları yakaladığım yerden getirdiğim bir miktar bitki.

Diğer canlılar: Akvaryumumun demirbaşı haline gelmiş sivri salyangozlarla yuvarlak salyangozlara ek olarak balıkları yakaladığım yerden getirdiğim birkaç iri ve siyah salyangoz var. Ayrıca birkaç da midye var. bulabilirsem bir miktar midye daha ekleyeceğim.

Beslenme: Sera FD Mixpur ile günde 8-10 kez azar azar yemleme yapılıyor. ayrıca yaz mevsiminde bol miktarda bulunan bilimum haşerat türleri de eşime çaktırılmadan akvaryuma atılıyor ve doğadantoplanmış olan Aphanius türü killifishlere yediriliyor. Bu arada belirli periyotlarla sıvı vitamin takviyesi de yapılmakta.

Su değişimleri: Yazdan geldiğimden beri su değişimi yapmadım. Sadece akvaryumun mevcut suyunun yaklaşık yarısını (yaklaşık olarak 100-120 lt) boşalttım, Sera Aqutan ve Sera Nitrivec ekledim.

Ek bilgiler: Zaman içinde arka kısımlara kütükler eklenecek, aradaki boşlukları elyafla doldurup üzerini torf veya benzeri malzeme ile kapatıp çeşitli rutubet sever bitkiler eklemeyi düşünüyorum. Dolgunun hemen önüne Japon şemsiyesi ve karşı kısma da pirinç ekmeyi düşünüyorum. Bir de ince birkaç dekoratif dal bulabilirsem, arka kısımdaki dolgu bittikten sonra sarmaşıkla dolduracağım biryerleri. Bir de 2. İSAK Yarışması'ndan aldığım ödül olan Sera marka florasanı, bizim elektrikçi komşunun yardımı ile bu paludaryumda kullanacağım.

* * *

Paludaryumu kurmak için bir fikir edinmek ve belki biraz kütük ve güzel kaya bulurum umuduyla yakın çevremde (Derbent Baraj Gölü) yaptığım ufak bir gezinti yaptım.

Sazlık çok hoş. Burada 1-1,5 ay önce dolaşabiliyordum ama gölün suyu yükselmiş, etrafta çok sayıda yılan olduğu için suya girip risk almak istemedim. Gerçi hangisinin zehirli, hangisinin zehirsiz olduğunu az çok biliyorum ama kendimi korumak adına herhangi birine zarar vermekten nefret ediyorum. Zaten sazlar da çok uzundu:

Hatta bir yılan deri değiştirmişti bile:

Sudaki şu çürümüş ağaçtan bir parça alabilseydim iyi olacaktı ama 10 m. kadar açıktaydı ve gölün bu kısmında daha önce boğulanlar olduğundan girmeye cesaret edemedim. Gölün su seviyesinin inmesini beklemekten başka çare yok sanırım:

Civardaki böğürtlenlerin bir kısmı çiçeklenmişti:

Bir kısmı ise meyve vermeye başlamıştı ama henüz ekşiydi hepsi:

Kayıkla kıyıya paralel geçen balıkçıları da görüntülemeyi ihmal etmedik tabi. O kadar iri sazanı ben yakalamış olsaydım, ben de böyle sırıtırdım:

* * *

Suların yükselmiş olmasından dolayı kütük bulamadım. Ama biraz güzel kaya buldum ve eve geldim.

Lafı çok uzattım, şimdi paludaryumumuza dönelim.

Şimdilik bazı kesitler sunmakla yetinmek zorundayım:

Şimdilik bu kadar, gelişme ve yenilikler oldukça aktarmaya çalışacağım.

Saygılarımla...

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2006, 00:05   #2
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Onur Bey paludaryumunuz çok güzel görünüyor.İşin en zevkli kısmı da yavaş yavaş doğadan bir şeyler toplayıp yenilikler yapmak sanırım.Yapacağınız yenilikleri görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.Paylaşım için teşekkürler.

Biz de pinkwisteria ile paludaryum yapma çalışmalarına başladık.Küçük bir paludaryum olacak.Bugün akvaryumunu yapıştırdık.Straforları aldık bakalım nasıl bir paludaryum çıkacak.Sizin paylaşımlarınız bize ilham veriyor.

Göl gezisinin güzel fotoğrafları içinde ayriyeten teşekkürler.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2006, 00:07   #3
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Teşekkür ederim. Strafordan arka plan yapacaksınız sanırım. Bunu arka cama içeriden mi monte edeceksiniz?

Saygılarımla...

Eski 27-08-2006, 00:09   #4
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Arka plan akvaryum dışında olacak ama akvaryum içine doğru devam edecek.Bakalım hayırlısı ile bitirebilirsek paylaşacağız.

Saygılar...

Eski 27-08-2006, 11:35   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Galeri: 33
eline gözüne sağlık onur çok hoş bir çalışma
riccia lar çok sağlıklı duruyorlar sırrı nedir bendekilerde bu kadar yaprak yok ve renkleri sıcaklığın artmasındanmı ne azar azar diplerden sararıyorlar ben bu sararmayı üstlerden biçmediğime veriyorum alta ışık geçmesi olmuyor...yanılıyormuyum

some_at Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2006, 14:18   #6
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Teşekkür ederim.

Bende Riccia yok ki, bendekiler Lemna minor. Yani su mercimeği.

Saygılarımla...

Eski 28-08-2006, 14:13   #7
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2006
Galeri: 3
Sn. Hitit, zamanla daha da güzelleşeceğine inanıyorum. Eşinizin ısrarını da değerlendirmeniz bence çok yerinde olmuş.

Riccia lazımsa, derhal gönderebilirim. Dayanırlarsa kışın belki bende sizden Lununaria cruciata rica edebilirim.

saygılar,

saka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2006, 16:32   #8
Ağaç Dostu

benimkilerdede azda olsa ricciaların arasına karışmış demek bendede su mercimeği var

Eski 28-08-2006, 19:50   #9
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saka
Sn. Hitit, zamanla daha da güzelleşeceğine inanıyorum. Eşinizin ısrarını da değerlendirmeniz bence çok yerinde olmuş.

Riccia lazımsa, derhal gönderebilirim. Dayanırlarsa kışın belki bende sizden Lununaria cruciata rica edebilirim.

saygılar,
Teşekkür ederim hocam, ilgi ve beğeniniz beni daha fena "gaza getirdi" deyim yerindeyse.

Riccia güzel olur ama bir türlü tabana tutturamıyorum. Nasıl yapılacağını anlatırsanız bir miktar isteyebilirim.

Lununaria cruirata az miktarda var. Paludaryumun kabasını yetiştirene kadar bir kısmı bozuldu. Bunları tuturabilirsem elbette seve seve gönderirim.

Saygılarımla...

Eski 28-08-2006, 19:58   #10
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Onur Bey, benim yöntemlerim biraz gecekondu usülü sayılır. Yine de arzu ederseniz, zevkle bir deneriz.

2-3KG'lık dikdörtgen tava yoğurdu kapları orada bulunuyor mu? Evetse, yoğurt kabının bir fotoğrafını rica edeceğim. Uygun görünüyorsa akabinde derhal, sizden yoğurdu yemeye başlamanızı rica edeceğim. Zira kap bize hayırlı bir iş için lazım olacak.

Mesala şu hiç fena görünmüyor:
http://www.kangurum.com.tr/kangurum2...ategoryId=9728

saygılar,

Eski 28-08-2006, 20:33   #11
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Böyle bir kap hiç görmedim buralarda. Misinayla saramaz mıyız acaba?

Saygılarımla...

Eski 28-08-2006, 21:01   #12
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Başka formüllerde düşünebiliriz elbet, ancak bana en pratik gelen içine taş konarak batması sağlanan ve üzeri pvc bahçe ağları ile kapanmış, yoğurt veya dondurma kapları. Ricciaları bu yoğurt veya dondurma kabına koyarak gönderebilirim (O an evde hangisi mevcut ise). Zaten kargo için uygun kutu görevini de görecektir.

Bahsettiğim ağıda içine koyarım. Dikiş nakış işlerini tarif ederim, ancak sizin yapmanız gerekecek. Ağı beğenmezseniz, aynı işi biraz daha fazla zahmetle misina ile de yapabilirsiniz.

Bir ara ne demek istediğimi anlatabilecek bir fotoğraf eklersem, sanırım daha anlaşılır olur.

saygılar,

Eski 28-08-2006, 21:19   #13
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Teşekkür ederim hocam. Riccia konusunda aceleye gerek yok. Önümüzdeki ay yollamanızı istesem sıkıntı yaratır mıyım? Güzel olacağına eminim.

Saygılarımla...

Eski 28-08-2006, 21:29   #14
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Onur Bey, estağfurullah sıkıntı bir yana, öylesi benim için de daha çok münasip olacaktır...

Eylül ayı hem tatil, hem de şehir hayatından arazi olduğum aydır. Hafta sonundan sonra zaten yokum, Eylül ortalarında döndüğümde nasipse yeniden ele alırız.

kolay gelsin,

Eski 29-08-2006, 04:45   #15
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Fotoğraf denemesi yapıyordum. Bu bahaneyle birkaç resim ekledim:

NOT: Genel görüntüyü, paludaryum tamamen bittikten sonra eklemeyi düşünüyorum.

NOT-II: 3 tane ufak killide biraz sorun var sanırım. Diğerlerine göre zayıflar. Yem yiyorlar, hareketlerinde de bir problem yok, zayıflık dışında bir hastalık belirtisi yok ama gerçekten çok zayıflar. Bunu, uzun bir yolculuk geçirmelerine bağlıyorum. Uzun bir yolculuk geçirdiler ve onları Samsun'a getirene kadar (10 gün kadar) ufak bir tankta tutmak zorunda kaldım. İlk zamanlar pul yemleri reddettiler, sonradan alıştılar ama 1 haftadır Sera FD Mixpur veriyorum ve yeme resmen saldırıyorlar. Umarım önemli bir rahatsızlıkları yoktur. Vitamin takviyesine devam edeceğim.

Saygılarımla...

Eski 29-08-2006, 09:34   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2006
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi some_at
riccia lar çok sağlıklı duruyorlar sırrı nedir bendekilerde bu kadar yaprak yok ve renkleri sıcaklığın artmasındanmı ne azar azar diplerden sararıyorlar ben bu sararmayı üstlerden biçmediğime veriyorum alta ışık geçmesi olmuyor...yanılıyormuyum
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tolkien
Teşekkür ederim.
Bende Riccia yok ki, bendekiler Lemna minor. Yani su mercimeği.
Saygılarımla...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi some_at
benimkilerdede azda olsa ricciaların arasına karışmış demek bendede su mercimeği var
Bir yalnış anlaşılma ihtimaline karşı yazıyorum. Ben yalnış anladıysam lütfen dikkate almayın.

Onur Beyin akvaryumunda Java moss var. Kütük üzerine sarılı olanlar. Su üzerinde yüzenler ise Lemna minör.

Riccia ile ilgili görüntülere Riccia (Akvaryuma yerleştirmek) adresinden erişebilirsiniz.

Murat ÖZDİL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2006, 12:09   #17
Ağaçsever

Ömer Durmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2006
Onur Bey elinize saglık çok güzel olmuş .Maşallah killiler çok saglıklı görünüyorlar

Ömer Durmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2006, 15:32   #18
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Teşekkür ederim arkadaşlar.

Murat Hocam, bendekiler Java moss değil. Ağaç üzerinde sarılı olarak görülen yosunları kendim topladım ve bunlar "Brachythecium rutabulum" dediğim türden bildiğim kadarıyla.

Saygılarımla...

Eski 31-08-2006, 17:27   #19
Ağaç Dostu

forumda yaptığım riccia yanlışlığını düzelterek bendeki riccia ların resimlerini ekliyorum.

Eski 06-09-2006, 00:03   #20
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Paludaryumum (RESİM)

Paludaryumu yeniden kurdum. İlk önce paludaryumumla ilgili birkaç bilgi vereyim:

TANK EBATLARI: 100x40x60 (normalde 240 lt. hacim var ama 80-90 lt. civarında su tutuyorum)

BALIKLAR: Tani ki Aphanius türü killifishler

BİTKİLER: Vallisneria, aşk merdiveni, sarmaşık, su mercimeği, Ceratophyllum demersum, Hygrophila corymbosa, Hygrophila polysperma, yosunlar ve birkaç ufak bitki

OMURGASIZLAR: Birkaç küçük tatlı su salyangozu (balıkları aldığım sudan) ve bir miktar sivri tatlı su salyangozu

IŞIKLANRIRMA: 2 adet (kırmızı ve mavi) 60 cm.lik Philips florasan (yakında SERA marka florasanı da ekleyeceğim)

FİLTRASYON: Arka sağ köğede ufak bir şelale oluşturacak şekilde yapılanan kanister filtre

ISI: Şu sıralar 24 C civarında, yakında ısıtıcıyı da ekleyeceğim

BESLENME: Balıkları kurutulmuş canlı yemle besliyorum, yakalayabildiğim sürece küçük sinekler de veriyorum (eşim bundan nefret ediyor) ve düzenli olarak vitamin takviyesi uyguluyorum

* * *

RESİMLER:

BAZI NOTLAR:

1- Son resimdeki bitkinin ne olduğunu bilmiyorum. Gölden aldım. Potomogeton türü sanırım. İlk önce bunu paludaryuma koydum, sonradan vazgeçtim ve diğer akvaryumlarımdan birine ekledim.

2- Anlayamadığım bir konu var: Balıklar yabaniydi ama son zamanlarda yemleme zamanı elime gelmeye başlamışlardı. Paludaryumu bu hale getirdikten sonra yeniden yabanileşmeye başladılar. Yem yiyorlar, hemen kaçıp bitkilerin arasına giriyorlar. İçeri girip de suya düşen ufak böcekleri ise kesinlikle affetmiyorlar.

3- Japon şemsiyelerinin yeri hazır, bir arkadaş az miktarda vermişti ve çimlenmeye başladılar. Diğer postayı da (Memet Hocam'ın yolladıklarını) elime geçince (1-2 gün içinde, belki de yarın) hemen hazırlayacağım ve arka kısma yerleştiredeğim.

4- Çok mu saçma olur bilmiyorum ama şöyle 3-5 cm.lik minik bir ahşap kayık maketi bulabilirsem (gerçeğinin aynısının minyatürü) paludaryuma yerleştirmeyi düşünüyorum. Yeri hazır, 4. karedeki köprü gibi olan ve dışarıya taşmış kütüğün hemen altına yan yatıracağım. Saçma mı olur yoksa, ne dersiniz?

Saygılarımla...

Eski 06-09-2006, 00:42   #21
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tolkien

4- Çok mu saçma olur bilmiyorum ama şöyle 3-5 cm.lik minik bir ahşap kayık maketi bulabilirsem (gerçeğinin aynısının minyatürü) paludaryuma yerleştirmeyi düşünüyorum. Yeri hazır, 4. karedeki köprü gibi olan ve dışarıya taşmış kütüğün hemen altına yan yatıracağım. Saçma mı olur yoksa, ne dersiniz?
Sayın Onur Bey, anlayışınıza sığınarak fikir söylemek istiyorum:

Paludaryumda doğanın bir bölümünü kopyalarken bu kayık çok yapay duracaktır.Konulan bütün canlılar ve cansızlar minyatür olsa güzel olur ama herşey orjinal boyutunda.

(Gerçi bizde hazırladığımız paludaryumda minik bir şelale yapıyoruz ama... )

Saygılarımla...

Eski 06-09-2006, 09:13   #22
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
İlk bakışta "doğallık"la çakışmadığı için kayık maketi gerçekten bana da fikir olarak rahatsızlık veriyor. Ama bu tasarımların ardındaki hayallere duvarlar örmek de istemiyorum. Deneyin içinize sinerse kalsın, olmadı kaldırın.

"Estetik ve uyum" tasarımlarımızın içindeki gizli özne. Yaptığımız işin sanatla çakıştığı, teğet geçtiği, ayrıştığı bölgeleri var. Bunu bir zamanlar (biraz zorlama da olsa) kurcalamıştım:

http://www.akvaryumkulubu.org/vbulle...ad.php?t=44551

Diyeceğim o ki; fikirlerinizi deneyin gözlerinizle tartın öyle karar verin.
Neden postmodern, absürd, kübik, varoluşçu paludaryumlar olmasın.
Neden içinde bulunabilen her renk camlardan oluşturulmuş labirent heykelleri döşenemesin? Neden Manhattan maketinin kıyısında, hatta içinde bir iki şişe ve araç lastiği (oyuncaklardan sağlanabilir) atığı süsü verilmiş hatta paslandırılmış matchbox araba yerleştirilmiş bir paludaryum yapılmasın. Ya da Karaköy paludaryumu mesela...

Baksanıza, paludaryumculuk bakımından çok ilginç bir alanda "karanlıkta el yordamıyla (kendi adıma)" ilerliyoruz. Bonsailer... Heykelleştirilmiş bonsailerden oluşmuş karasal alanı geniş, oturum tabanı geniş paludaryumlara ne dersiniz.

Hayallere gem vurmayalım. Onları besleyelim...

Alıntı: http://www.mcescher.com/

Oğuz Sağlam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2006, 11:23   #23
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Esher'in bu resmi çok güzel.Çok sevdiğim bir ressam. Oğuz beyin verdiği
siteyi ziyaret edin çok farklı resimlerine şaşkınlıkla karışık bir hayranlıkla bakacaksınız

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2006, 12:17   #24
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Sn. memet,
ilginiz için çok teşekkür ederim.

Escher, özellikle adına bir başlık açılıp tartışılması gereken sanatçıların en başındadır.

1 Sanatçı kimliği
2 Doğa ögelerini konu alışı
3 Baskı tekniğini uygulaması (ki bu baskıların çoğunun hammaddesi de bilindiği üzere ahşap)
4 Grafik anlamda alınacak çok bol esin olması
5 vs de vs.

Escher'i çok severim (bkz. avatarım)

Saygılar,

Oğuz Sağlam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2006, 12:37   #25
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Tamamen haklısınız Esher konusunda. Bende bir kitabı var. gözüm gibi bakarım. Avaratar çok ufak olunca emin olamamıştım. Sanki onun işleri gibi demiştim. Esher'in yaptığı bir ejderi duvar resmi olarak kopyalamıştım bir yere..
Ağaç çizimleri var onları bulup siteye ekleyeyim konusu açılmışken. Ağaçlara faklı bir boyut olarak güzel olur.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2006, 00:31   #26
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Kafama estikçe ufak tefek değişiklik ve oynamalarla "killi"darium güzelleşmeye devam etmekte. Hazır www.agaclar.net forumlarına akvarist arkadaşlar da yerleşmeye başlamışken, "yeşilsever" arkadaşları balık konusunda biraz zehirleyeyim dedim.

Hygrophila corymbosa bitkilerinin bulunduğu kısmın taban malzemesine ekleme yaptım. Bitkiler kendilerine gelmeye başladılar:

Tankta bir tarafta az miktarda Hygrophila polysperma bitkileri de var ama bu ufaklık nereden çıktı, bilmiyorum:

Lemna minor bitkileri, paludaryumun sağ kısmının yüzeyini tamamen kapladı:

Killiler ortama iyice alıştılar. Yem yemelerini izlemek gerçekten çok zevkli, yabani ortamdan geldiklerini her zaman gösteriyorlar:

Saygılarımla...

Eski 01-10-2006, 21:49   #27
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Yeni birkaç resim ekleyeyim dedim.

Japon şemsiyeleri:

Saygılarımla...

Eski 02-10-2006, 12:15   #28
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Onur Bey, japon şemsiyeleri çok sağlıklı görünüyorlar. Maşallah diyelim.
Aslında mavi bu kadar doyarak yeşili bastırdığı için, sarıcıların ve kütüğün
kahverengisinin kontrast yaratma imkanı kalmamış. Fotoğrafta görünenden
daha güzel durumda olduklarını söylemek lazım.

Japon şemsiyeleri tecrübeniz ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Örneğin;
-Ne kadar süredir "killi"darium' dalar?
-Sizce gelişmeleri nasıl seyrediyor?

Zamanla yeni gözlem ve fotoğraflarınızı da paylaşmanızı dilerim. Bilhassa,
bitkilerin gelişiminin nasıl olduğu ve gözlemlerinizi not etmeniz, ilerde bu bitkileri
beslemeyi düşünenlere belki de yol gösterici olacaktır.

saygılarımla,

Eski 08-10-2006, 00:11   #29
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Japon şemsiyeleri hemen hemen 10 gündür killidariumdalar. Fotoğrafları çektiğimde birkaç gün olmuştu sanırım. Gelişmeleri iyi. Bir miktar şemsiye de normal salon bitkisi olarak saksıda var. Saksıdakiler (salondakiler) çok çabuk kuruyor sürekli sulamama rağmen. Ama killidariumdakilerde böyle bir sorun yok.

Yeni görüntüler:

Japon şemsiyeleri:

Su dışına çıkmaya başlayan Hygrophila bitkisi:

Gerçi Oğuz Hocam'ın "bonsai" haline gelmiş Hygrophila öbekleriyle kıyaslanamaz ama tavsiyelere uyup öbeğin altındaki taban malzemesini yükseltmem çok faydalı oldu.

Saygılarımla...

Eski 08-10-2006, 01:41   #30
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bir görsel şölen sundunuz, teşekkürler Onur Bey.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024