agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-09-2006, 11:06   #1
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Paludaryum ve bonsai

Sayın Oğuz Sağlam'ın bizi paludaryumla tanıştırmasından sonra sürekli paludaryumla ilgilenmeye başladım. Bonsaiyi bile ikinci plana attım.

Peki paludaryumla bonsaiyi birleştirsek nasıl olur?
Bunu düşünüyorum bu sıralar. Bir taraftan da pinkwisteria ile beraber bir paludaryum yapıyoruz. Biter bitmez yayınlayacağız. Tabi ki bonsai kullanmıyoruz. Ama kendi paludaryumumu kurduğumda kesinlikle bonsai kullanmayı düşünüyorum.

Siz ne dersiniz paludaryum ve bonsai beraber olur mu?
Name:  01.jpg
Views: 21633
Size:  60.6 KB
http://www.arthurmak.net/mytank/paludarium14.htm

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2006, 11:13   #2
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Yukarıdaki paludaryumdaki bonsai Fukien Tea (Carmona microphylla). Anavatanı Çin. 15 derceden düşük sıcaklıklardan hoşlanmıyor. Yalnız sürekli paludaryumda bulunursa ve kışın uyku periyodunu yaşamazsa sorun olur mu bilemiyorum.

Paludaryum için tam tropik türler seçmek lazım. Bu konuda her türlü bilgiye ihtiyacımız var. Hadi bakalım el birliği ile çıkaralım şu paludaryumda yetiştirilebilecek ağaç ve ağaççık türlerini. Tabi ki bonsai yetiştirmeye uygun olanlarını.

Eski 04-09-2006, 11:28   #3
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

mangrove

Mangrove tuzlu su akvaryumlarında kullanılan bir tür. Tuzlusu gelgit bataklıklarının bitkilerindendir mangrove.

Daha önce paludaryum dünyası başlığında mangroveden bahsetmiştik.Yeri gelmişken bir daha bahsedelim.
İşte size iki akvaryumda mangrove:
Name:  4438.jpg
Views: 13327
Size:  51.5 KB
Name:  4413.jpg
Views: 9447
Size:  49.8 KB

Bu da mangrove bonsaisi:
Name:  mangrove_bonsai_012.jpg
Views: 12265
Size:  49.4 KB

Paludaryum ve mangrove bonsai birleşince harika olur sanırım. Bir tarafta da Sayın Oğuz Sağlam'ın çamur zıpzıplarından.

Eski 04-09-2006, 13:27   #4
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Sn. bonsaireef'in bonsailer ve "genel anlamda" bitkiler konusunda sağladığı önemli birikimin paludaryum merakıyla kucaklaşması, paludaryumlara ilgi duyanların önünde yeni ufuklar açacak belli ki!..

Gözümüz aydın.

Yukarıdaki fotoğraflar (ve özellikle ilk fotoğraf), bu konuda neler yapılabileceği hakkında fikir vermesinin yanında, çok daha güzel mikropeyzajlara açılan anahtar deliğini işaret ediyor...

Teşekkürler Sn. bonsaireef...

Bu başlıkta güzel "şey"ler öğreneceğiz gibi...

Muhteşem.

Saygılarımla,

Oğuz Sağlam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2006, 13:26   #5
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Gardenia jasminoides

Paludaryumda kullanılan bitkilerdendir Gardenia jasminoides. Bonsaisi pek sık yapılmasa da yapılmıyor değil.

İşte Gardenia jasminoides bonsaisi:
Name:  image-y185[1].jpg
Views: 17902
Size:  59.0 KB
http://www.wafu.com/dictionary/af-y401-185.htm

Bu linkte de başka bir Gardenia jasminoides bonsaisi var.

Eski 05-09-2006, 13:54   #6
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Ficus pumila

Paludaryumlarda kullanılabilen bir ficus türüde Ficus pumila'dır.Sarmaşığı andırıyor.(Belkide sarmaşıktır ). Bonsaisi yapılabiliyor.

Paludaryumda Ficus pumila:
Name:  ficuspumillanov20055qo.jpg
Views: 8141
Size:  64.2 KB
http://paludarium.superforum.fr/sutr...cus-pumila.htm

Bonsai olarak Ficus pumila:
Name:  Ficus pumila.JPG
Views: 10190
Size:  26.1 KB
http://web.ff.cuni.cz/~boldpaff/bons...ny.html#ficusp

Eski 05-09-2006, 15:04   #7
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Bonsai yapımında sık kullanılan ficus türleri iç mekanda yetiştirilebiliyor. Hatta tamamen yapay ışık altında bonsaisini yetiştirenler var. Bunları paludaryumlarda kullanabileceğimizi düşünüyorum.Aşağıdaki ficusların paludaryumdaki kullanımlarını bulur bulmaz bir başlık halinde bonsailerini ekleyeceğim.

Ficus benjamin (Salon bitkisi olarak birçoğunuz biliyorsunuzdur)
Ficus macrophylla
Ficus retusa
Ficus nerifolia = Ficus salicaria

Eski 05-09-2006, 15:16   #8
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Sn. bonsaireef,

Paludaryum kurmaya niyetli olan ancak bonsai konusunda henüz hiç bir fikri olmayan meraklılara kısa bir "önbilgi" niteliğinde, "paludaryum içinde tutulacak bonsai asgari neler ister" kılavuzu yapmak mümkün mü? Bu bilgiyi derlerken, özne olarak kullanılan bonsainin tutulacağı farklı ortamı gözeterek önerileriniz neler olacaktır merak ediyorum.

Çok fazla kaynak ya da deneyim olmayabilir. Ancak birikiminiz ışığında paludaryum içi aydılatılan-aydınlatılmayan, çok nemli-orta nemli ortamda bonsai ne ister, nasıl davranır, bu ortamın fayda ya da zararları neler olabilir gibi konularda (elbette yanılmaya hakkınızı da saklı tutarak) görüşlerinizi belirtir misiniz?

(Kendim için birşey istiyorsam namerdim.)

Saygılar,

Eski 05-09-2006, 15:54   #9
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oguz SAGLAM
(Kendim için birşey istiyorsam namerdim.)

Alıntı:
Paludaryum kurmaya niyetli olan ancak bonsai konusunda henüz hiç bir fikri olmayan meraklılara kısa bir "önbilgi" niteliğinde, "paludaryum içinde tutulacak bonsai asgari neler ister" kılavuzu yapmak mümkün mü? Bu bilgiyi derlerken, özne olarak kullanılan bonsainin tutulacağı farklı ortamı gözeterek önerileriniz neler olacaktır merak ediyorum.

Çok fazla kaynak ya da deneyim olmayabilir. Ancak birikiminiz ışığında paludaryum içi aydılatılan-aydınlatılmayan, çok nemli-orta nemli ortamda bonsai ne ister, nasıl davranır, bu ortamın fayda ya da zararları neler olabilir gibi konularda (elbette yanılmaya hakkınızı da saklı tutarak) görüşlerinizi belirtir misiniz?
Bu konuda araştırma yaparım. Şimdilik bir çırpıda aklıma gelenleri yazayım:
  • Paludaryumda bonsai suyun içinde olmamalı.(Mangrove ve bilmediğim tamamen su içi tropik türler hariç elbette).
  • Sulama konusundaki hassasiyet aynen geçerlidir. (Bonsai su istedikçe verilir. Sulamasında ritm tutturulmamalıdır. Toprak sürekli nemli olmalıdır. Sulama hemen sonrası harici sürekli ıslak olmamalıdır. Sulama su dipten akıncaya kadar yapılmalıdır. Bir sonraki sulamaya kadar toprağın bir miktar nem kaybetmesine izin verilmeli ama toprak kurumamalıdır...)
  • Paludaryumdaki bonsai tropik tür olacağı için nemle ilgili sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum. Yalnız hastalık, mantar riskine karşın havalandırmanın iyi yapılması lazım. Zaten (bu konuda bilgim yok ama) paludaryumda havalandırma önemli sanırım.
  • Işık konusu önemli. Bol ışık alan bir yere konulmalı.
  • Saksısı ile koyarsak daha sonraki şekillendimelerde rahat ederiz. Yani budama, tel sarma, kök budama vb. Ama şart değil. (Örneğin kaya içi stillerinde hiç saksı yok. Kök budaması hiç yapılmıyor. )

Eski 05-09-2006, 23:56   #10
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Bu da bir tür mini doğa stili (penjing) değil mi

Düzenleyen bonsaisever : 06-09-2006 saat 00:10 Neden: Bonsaireef haklı :)
bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2006, 00:02   #11
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Bonsaisever hiç yakıştıramadım.Penjing değil mini doğa stili. (Bilmeyenler yanlış anlayabilir şakayı, yabancı bonsai terimlerinin Türkçe karşılıklarını bulmaya çalışıyoruz da )

Doğruluk payı var aslında bonsaisever.Bir nevi mini doğa stili(penjing) oluyor işin içine bonsai girince.

Eski 06-09-2006, 00:02   #12
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
Hocam, bonsailer hakkında bir bilgim yok. Ama ben de bu aralar bonsailere merak sarmaya başladım. Çok zor bir uğraş olduğunu sanıyorum. Ama bir bonsaim olmasını istiyorum.

Hazır paludaryumlardan bahsetmişken, su kenarlarında bulunan ve suyu seven söğüt ağacının bonsaisi uygun olur mu?

Saygılarımla...

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2006, 00:05   #13
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Söğüt ağacının bonsaisi oluyor. Suyu da çok seviyor. Yalnız paludaryumlara uygun değil. Çünkü söğüt dış mekanda bakılması gereken bir ağaç. Kış uykusuna ihtiyacı var. Sürekli yapay ışık altında kalırsa sağlığı bozulur. O nedenle paludaryumda bakılacak bonsai türü tropik olmalı.

Bonsaiye merak sarmanız çok sevindirici. Sizin gibi bir bonsaici kazanmayı çok isteriz. Siz başlamaya karar verin her türlü yardıma açığız. Merak etmeyin göründüğü kadar zor değil.

Eski 06-09-2006, 00:08   #14
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Hemen düzeltiyorum

tolkien;
Söğüt ağacı suyu çok seviyor ama bir okadar da kök ve dal salmayı seviyor.
Bunlara yetişebileceğine inanıyorsan tabii ki olabilir.
Tavsiyeme gelince
Hiç uğraşma

Eski 06-09-2006, 00:13   #15
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Yanlış anlaşılmasın

Bonsai ile uğraş tabii, söğütle uğraşma )

Eski 06-09-2006, 00:16   #16
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
Bonsai konusundaki cahilliğimden sordum. Uğraşmak istiyorum ama nereden başlasam bilemiyorum. Sitemizde araştırmalara devam edeceğim.

Saygılarımla...

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2006, 00:20   #17
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Sayın Onur Bey cahillik ne kelime. Hepimiz bu yollardan geçtik. Şimdi de paludaryuma merak sardık, biz de sizin geçtiğiniz yollardan geçiyoruz.

Siz araştırmanızı yapın. Kafanıza ne takılırsa takılsın sorun. Dilimiz döndüğünce cevaplamaya hazırız.

Eski 06-09-2006, 09:43   #18
Ağaç Dostu

olmez's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2006
Paludaryum ve bonsai rehberi hazırlayacaksak herkes kendince bir katkıda bulunsun. Bir beyin fırtınası yapalım yani. Sonuçta tecrübeleri ve bu beyin fırtınasının sonuçlarını birleştirelim.
Ben kendi katkımı hemen yapayım; Paludaryumda bonsai konusunda unutulmaması gereken konulardan birisi de sanırım ısı olmalı. Ben paludaryumuma ışıklara yakın bir bitki diktiğim zaman bitki resmen yanıyor. Işıklara yakın bir bonsai nasıl etkilenir diye sorduğumda sanırım cevap yine aynı olacaktır.

Bu arada aramızda hiç sakız ağacından bonsai yapan oldu mu? Birkaç hafta önce gittiğim Çeşme Alaçatı'dan küçük bir sakız ağacı fidanı getirmiştim. Ancak gövdesi şu an çok ince. Hızlı gövde kalınlaştırma için uygulayabileceğimiz bir yöntem var mıdır merak ediyorum.

Saygılarımla

olmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2006, 10:40   #19
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
bonsai ile uğraşmaya bende yeni başladım.Öğrendiğim, bonsai konusunda hız diye bir şey yok. Onun yerine sabır var. Bitki büyüdükçe gövdesi kalınlaşacak.
Ya da doğadan kalın gövdeli bir bitki bulmak, yamadori yapmak gerek..

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2006, 14:04   #20
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olmez
Hızlı gövde kalınlaştırma için uygulayabileceğimiz bir yöntem var mıdır merak ediyorum.
Aslında bunun en güzel yolu fidanı biraz rahat bırakmak
Kısaca; bol topraklı bir saksıya dikip kök ve dalların budamarını gecikmeli olarak yapmak, gübrelemeyi de unutmamak gerek tabii.
Böylece gövde ve dallar hızla kalınlaşır.

Eski 07-09-2006, 22:39   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Ben yokken epey yenilikler olmuş anlaşılan.
Şimdi paludaryum ve bonsaiyi birleştirme düşüncesinden anladıklarımı özetleyeyim: Akvaryum tipi sulu dünyaya bonsaiyi de adapte etmeye çalışacağız. Yalnız, bu bitki ya da ağaç suyu sevecek ve iç mekan bitki/ağaç olacak. Ve tamamen su içerisinde olmayacak. Bu durumda akvaryumun içini su bölgesi ve suya yakın bölge (ya da nispeten susuz bölge) olarak ikiye ayıracağız. Doğru mu anlamışım? Eğer öyleyse çok fazla alternatifimiz yoktur ağaç konusunda. Peki dış mekan paludaryum-bonsai yapamaz mıyız?

Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2006, 16:23   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Sayin Olmez iyi gunler.
Sakiz fidaninizi yere dikme imkaniniz varsa, saksida gelismesinin iki kati kadar gelisecektir,iyi gubreleyip buyumeye birakin ikinci sene agaci topraktan cikarip kok budamasi ve az dal budamasi yapiniz sonra agaci tekrar yere ekiniz. 4 senede agacinizin govdesi kalinlasacaktir.[agacinizi yerden kis sonu sokunuz]
Yere ekme sansiniz yoksa, fidanin govdesi olgunlasip biraz kalinlasinca, keskin bir bicakla govdeyi yukardan asagiya dort bes yerden ciziniz,[agac cizilen yerleri kapatmiya calisirken govde kalinlasacak] Bir baska yontem ise fidanin govdesi olgunlasip biraz kalinlasinca palstik bir cekicle govdenin etrafina vurulur ve bu islem uc , dort ayda bir tekrarlanir[icten yaralanan agac kabugu kendini yenilerken kalinlasacaktir.] Bir diger yontem ise agacinizin govdesini topragin altinda kalan bir yerden bilezik gibi tel ile baglayip bukunuz agacinizin telden yukarisi kalinlasmiya baslaycaktir [ara sira teli kontrol etmelisiniz tel agacinizin govdesini kesebilir oyle birsey gordugunuz zaman teli cikarmalisiniz].
Bol sanslar dilerim.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2006, 10:33   #23
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Sn. bonsaireef'in verdiği cesaret ve itki ile kurcaladıkça gözlerimdeki perde aralanıyor.

Özellikle "PENJING" konusu paludaryumlarla ilginç bir örtüşme içinde olabilir gibi geldi bana.

http://www.venuscomm.com/Penjingdef.html adresinde (ve daha pek çoğunda) belirtildiği üzere (ve benim anlayabildiğim kadarıyla) PENJING kısaca küçük peyzajlar yaratmak, minyatür bahçeler düzenlemek anlamında algılanabilecek bir Çin sanatı.

Ve gene gördüğüm kadarıyla Çinliler bu sanatı üç kategoride ele almışlar:
1) Ağaç Penjing'i (tree penjing - shumu penjing)
2) Peyzaj Penjing'i (landscape penjing - shanshui penjing)
3) Su ve Kara Penjing'i (water and land penjing - shuihan penjing)

Özellikle üçüncü kategorinin paludaryumlarla ilginç bir kavşakta buluşma ihtimalleri heyecan verici.

Ancak bu üçüncü kategori ile ilgili görsel veri bulamadım. Bonsai tutkunu dostlar bu konu hakkında ne derler?

Gallus / Penjing projesi
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1785

Alıntı: http://www.artofbonsai.org/galleries/zhao.php

Saygılarımla,

Eski 13-09-2006, 10:41   #24
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever
Bu da bir tür mini doğa stili (penjing) değil mi
Sn. bonsaisever de daha önce PENJING konusuna değinmiş.
Kusura bakılmaya, gözden kaçmış .

Saygılar,

Eski 13-09-2006, 11:42   #25
Ağaçsever

*sirius*'s Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Oğuz Abi neye el atsan canımı çektiriyorsun. Bir süre sonra yolculuk var, yoksa kendimce birşeyler yapmaya çalışırdım. Sana kolay gelsin,yakından takip etmeye çalışıyorum

*sirius* Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2006, 13:10   #26
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Sevgili *sirius*,
seni gözlerim ve kulaklarım, her "Mavi Akvaryum"a girişimde arıyor.
Günümüz internet teknolojisi sayesinde Avrupa değil de Patagonya'ya bile gitsen beraberiz. Sana hayırlı gurbetçilikler dilerim. Lütfen her fırsatta aramızda ol.
Saygılarımla,

Eski 13-09-2006, 20:05   #27
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Alıntı:
Sn. bonsaisever de daha önce PENJING konusuna değinmiş.
Kusura bakılmaya, gözden kaçmış .

Saygılar,
Olur mu öyle şey
Bilakis, aynı noktada buluşmak benim için sevindirici

Eski 13-09-2006, 21:10   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Alıntı:
Bonsai tutkunu dostlar bu konu hakkında ne derler?
Penjingde su, benim gözlemlediğim kadarıyla sadece dekor maksatlı kullanılıyor. Manzaraya bir parça gerçeklik katmak için. Yani, sadece su dışındaki bitkisel yaşam konu mevzu. Eğer böyle bir proje gerçekleşirse, bir ilk olur. Hem sucul yaşam, hem karasal yaşam bir arada olur.

Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2006, 22:38   #29
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Bu görüntüleri beğeneceğinizden eminim

Eski 14-09-2006, 15:39   #30
Ağaçsever

musubeyd's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2005
Yine ilginç ve orjinal bir projeye kapı aralamış Bonsaireef..
Paludaryum'dan ilk kez bu sayfalardan haberdar oldum.Canlı ve renkli bir dünya.Bir de bonsai eklendiğinde seyreyleyin manzarayı.
Bu akvaryum benzeri sulu dünyaya bonsaiyi adapte etme planı,beraberinde epey değişikliği de gerekli kılıyor.Yeni bir dizayn ve tarz anlayışını.Böyle bir proje, olayın, paludaryumundan öteye penjing sınırlarına taşınması demek evet.

İKLİM-MEKAN:
Paludaryum yalnızca tropik ortam şeklinde mi kurulabiliyor?.Diğer iklimlere ait sulu ortamlar da mümkün olamaz mı?.Burada asıl mevzu, su altı ve üstü yaşam şekillerini bir bütün halinde oluşturup sergilemekse, pekala tropik olmayan herhangi bir dere,göl ortamından da ilham alınabilir.Bu sayede iç ve dış mekan gibi tercih şansımız olur.Ağaç-bitki türü sınırlılığı sorunu hallolacağı gibi; ışık,nem ve sıcaklık konularında da sorun çıkmaz.Ne dersiniz? Şule hanım da bu doğrultuda bir fikir sunmuş zaten.İmkan dairesi genişlemiş olur.Tercih edilen ortama göre bitki-ağaç tercihi yapılır.Söğüt ağacı (özellikle salkım olanı) bir şekilde bu tarz bir çalışmada mutlaka kullanılmalı bence.

DİZAYN:
Bonsaili paludaryum projesinde, asıl üzerinde durulması gereken konu olarak DİZAYN meselesi görünüyor.Unsurların boyutu ve düzenlenmesi! Paludaryumda görebildiğim kadarıyla 'minyatürize' etme kaygısı yok.Küçültülmüş bir ortamda,hem sualtı hem suüstü yaşamı bütün canlılığıyla birlikte sergilemek adına,olabilecek bütün unsurların yoğunlaştırılmış birlikteliğiyle kurulmuş bir düzen sözkonusu.O olmayınca, dizaynı da penjingteki gibi 'küçük bir tabiat parçası' etkisini vermiyor.Zaten tabiaatta minyatürize edilmeye en uygun yapılar: ağaçlar,kayalık dağlar,taşlar,göl ve dereler...değil mi? Bir kütüğün minik olması pek de bir şey ifade etmez.Parmak kadar kuru dal ve kütükler zaten var.

BONSAİ:
Bonsainin adapte edileceği bir paludaryumda ise, herşeyin boyut ve dizayn açısısından yeni bir tarzda ele alınması gerekiyor.Çünkü bonsai ağacı için, onun 'minik bir ağaç' oluşunun vurgulanması büyük oranda içinde bulunduğu ortama bağlı.Zaten sığ saksıda tutulmasının sebebi, gelişmesini dengelemek dışında esas olarak boyutunu (minikliğini) gösterir tarzda vurgulamak.Bahçeye dikilmiş bir bonsai ne kadar 'büyümüş de küçülmüş' olsa da o etkiyi vermiyor.Yani ortamın, bütün unsurlarıyla boyut yönünden ahenkli bir kompozisyon oluşturması şart.Penjingte öyle..

SU,KAYA vd..:
Bonsaili paludaryumda 'su'yun konumu, penjingten farklı olarak, Şule hanımın da ifade ettiği gibi bir dekor-görüntü değil, merkezde yeralan, derinliği ve canlılığı olan 'esas' unsur.O halde bütün düzenlemenin, 'su'yun, derinindeki ve üzerindeki canlı-cansız unsurlarla birlikte cam ardından kesit halinde görüleceği bir konuma nisbetle yapılmalı..Sulu bir ortamda toprağın kullanışsız olacağını kabul edersek,taş ve kayaların bu projede sudan sonra 2. derecede önemli olduğunu söyleyebiliriz.
Üzerlerine minik ağaçlar yerleştirildiğinde, genel görünümün 'minik bir tabiat parçası' hissini uyandırması için, kaya-taşların şekil ve duruşlarının iyi ayarlanması gerekiyor.Kayalar, bir buzdağı gibi, kökü suda zirvesi su üstünde bir kayalık(dağ) şeklinde düşünülebilir mesela..Ağaçlar ya kökleri kaya üstünden suyun dibine inecek şekilde ya da oyuklara dikilmiş halde yerlestirilebilir.Irmak ve göl kenarlarında çok görülen suya köklerini salmış çınar ve söğüt manzaraları es geçilmemeli.Kullanılacak kütükler için de aynı şekilde bir boyut-şekil ayarı yapılabilir.İçmekanlarda kaya ve kütüklerde üstbitgen bitkiler; dışmekanlar da ise yosun,belli otlar,japon şemsiyesi vs. kullanılabilir.

Bonsaireef projesini, işe şelale de katarak daha 'uc'a taşıyacak görünüyor.

(Paludaryum ve bonsai rehberi hazırlayacaksak herkes kendince bir katkıda bulunsun. Bir beyin fırtınası yapalım yani. Sonuçta tecrübeleri ve bu beyin fırtınasının sonuçlarını birleştirelim...ÖLMEZ)
Hiç tecrübem yok.Bunlar gözlemlerim doğrultusunda tavsiye ve teklifler..

Düzenleyen musubeyd : 20-09-2006 saat 21:51 Neden: başlık ekleme
musubeyd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024