agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-09-2006, 00:36   #1
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
Paludaryum

PALUDARYUM YAPIMI

Basit bir paludaryumun nasıl hazırlandığını anlatmaya çalışacağım. Bahsi geçen paludaryum, benim paludaryumumdur ve resimler de benim çektiklerimdir. Buradaki bilgiler alıntı değildir. Ama paludaryumda kullanılan kütükler, evimizin hemen yanında bulunan gölden alınan kütüklerdir.

ADIM - 1: ÖNCE PALUDARYUM YAPMAYA KARAR VERİLİR

İlk önce baya düşündüm "240 lt.lik bir akvaryumum var. Ama bu 240 lt.nin tamamını kullanmak yerine 80-100 lt.sini kullanmak akıllıca mıdır yoksa delilik midir?" diye. En sonunda paludaryum sevdası ağır bastı, eşim de çok ısrar edince paludaryumu kurmaya karar verdim.

ADIM - 2: PALUDARYUM İÇİN MALZEME TEMİN EDİLİR

Paludaryum konusu yeni bir konu. En azından ben son zamanlarda (son 1 yıldır) ilgilenmeye başladım. Benim için yeni... Birçok akvaryumcu, paludaryumun ne olduğunu bile bilmiyor. Bu yüzden de paludaryum için kullanılabilecek malzemeleri bulmak biraz hayal gücüne ve pratik zekaya bakıyor sanırım. Komşunun salonundaki saksılardan yürütülen birkaç kök salon bitkisi, akvaryumculardan veya doğadan alınabilecek kütükler, birkaç kaya, isteğe göre daha farklı materyaller bulmak mümkün.

ADIM - 3: DOĞAYA ÇIKILIR, DOĞADA NE VAR NE YOK HAYRANLIKLA İZLENİR VE RESİMLER ÇEKİLİR

Yukarıda biryerlerde de bahsettiğim gibi; yakınlarda doğru düzgün akvaryumcu yoksa paludaryum için başvurulacak ilk yer doğadır. Sonuçta, az da olsa doğayı taklit etmeye çalışıyoruz. Haydi bakalım, biraz doğaya çıkalım, ne var ne yok bir bakalım:

Derbent Barajı'nın alt kısımlarında biryerde, balçık içine batmış kütükler beni bekliyordu:

Doğadaki kütükler bir de balçığa bulanmışsa işimiz zor. Ama buna değer, inanabilirsiniz:

Kütüklerin balçıklarını elle kabaca temizledikten sonra, kullanılmayan bir diş fırçası ile güzelce temizleyip, paludaryumda kullanmak üzere bir kenara koyabiliriz. Neyse... Bunun da resmini çektim, ilk önce barajda ne işi olduğunu düşündüm. Tatlı su martısı sanırım ama paludaryum için hiç de uygun değil:

Şu kocaman çürümüş ağacı içine yerleştirebileceğim dev bir paludaryumumun olmasını isterdim. Çok açgözlüyüm sanırım:

Ama şimdilik 240 lt.lik paludaryumla uğraşmak da çok zevkli. Neyse... Paludaryum için kum, çakıl ve kaya alabiliriz göl kıyısından:

Ama bunları öyle bir şekilde almamız gerekir ki yıkayıp durularken evde ortalığı çok batırıp fırça yemeyelim. Şöyle olabilir, yanımızda her daim taşıdığımız emektar kepçemizi daldırıp, gelip giden dalgalarla çalkalayarak bir ön yıkama mantıklı olur. Aynen bu şekilde:

Devam edecek...

mozen ve eddieg beğendi.
Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2006, 00:38   #2
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

ADIM - 4: MEVCUT BİR AKVARYUMUN BOŞALTILMASI:

İşimiz henüz bitmedi tabi. Mevcut akvaryum, "Almanya'dan oğlum geliyor, çıkın evden." diyerek boşaltılır. :mrgreen: Bakınız; boşaltılarak ve güzelce temizlenerek platformun üzerinde hazır bekleyen mevcut akvaryumumuz:

Bu akvaryumun tabanına, güzelce yıkanan kumlar arkadan öne meyilli olacak şekilde özenle yerleştirilir. (Tane tane yerleştirip abartmaya gerek yok ) Ve üzerlerine de kütükler göz zevkine göre dengeli bir şekilde yerleştirilir:

Tabi bu durumda eşinizden "Ne bu böyle ya, ben sana paludaryum istiyorum dedim. Odunluk istiyorum demedim ki, birazını çıkart bunların çok abartmışsın!" diye bir güzel fırça yendikten sonra kütüklerin bir kısmı tercihen çıkartılabilir tabi. **** benim yaptığım gibi yapılıp çıkartılan fazla kütükler, çaktırmadan akvaryuma geri koyulabilir ve akvaryuma su doldurulmaya ve bitkiler yerleştirilmeye başlanır. Filtrasyon ekipmanları döşenir, su hazırlayıcı kimyasallar da eklenir:

Arkaya fon yapılmamışsa koyu renkli bir karton olaya güzellik katar. Ufak rötuşlar atılır:

Camlar da silinir, ve artık izlenmeye hazır diyebiliriz. Eh, balıkları sonra da ekleriz:

Saygılarımla...

Düzenleyen Onur G. HİTİT : 26-09-2007 saat 14:25
Eski 04-09-2006, 00:53   #3
n/a

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Galeri: 133
Sayın Hitit,

Gece gece gözlerimi şenlendirdiğiniz için, teşekkür ederim.

İlk paludaryum denemeniz olmasına rağmen, oldukça güzel görünüyor. Zamanla bitkilendirmeyi arttırmayı düşünüyor musunuz? Özellikle kütüklerin üzerleri...

Sanırım, bu paludaryuma bir de Japon Şemsiyesi ekleyeceksiniz. O zaman paludaryumun seyrine doyum olmaz.

Ellerinize sağlık...

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Saygılarımla...

Karga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2006, 01:00   #4
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Teşekkür ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Karga
...İlk paludaryum denemeniz olmasına rağmen, oldukça güzel görünüyor...
İlk paludaryum denemem değil bu. Daha önce 30 lt.lik bir paludaryum kurmuştum. Kızılırmak biyotop paludaryumuydu. Kızılırmak'ta yaşayan bitkiler, balıklar, omurgasızlara yer vermiştim. Belki de ülkemizde ilk "yerel" biyotop akvaryumuydu. Hatta bu Kızılırmak biyotop paludaryumu ile İSAK'ın 2006 yarışmasında 2. oldum.

Bu 240 lt.lik (gerçi su miktarı 80-90 lt.anca) tabi ki bitkiler ekleyeceğim. Arka kısma, bataklık bitkileri veya suyu seven salon bitkileri ekleyeceğim. Bir de arka camdan öne doğru gelen dal parçasına birkaç gün içinde bir miktar sarmaşık sardırmayı düşünüyorum. Japon şemsiyeleri de eklenecek. Hatta elimde bir avuç çeltik tohumu var ve yer kalırsa bir köşeyi ufak bir "pirinçlik" haline getirmeyi düşünüyorum.

Saygılarımla...

Eski 04-09-2006, 01:10   #5
n/a

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Galeri: 133
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tolkien
İlk paludaryum denemem değil bu. Daha önce 30 lt.lik bir paludaryum kurmuştum. Kızılırmak biyotop paludaryumuydu. Kızılırmak'ta yaşayan bitkiler, balıklar, omurgasızlara yer vermiştim. Belki de ülkemizde ilk "yerel" biyotop akvaryumuydu. Hatta bu Kızılırmak biyotop paludaryumu ile İSAK'ın 2006 yarışmasında 2. oldum.
Bunu söylerken utanıyorum ama, yanlış hatırlamıyorsam, o paludaryumu tanıttığınız başlık altında, ben de bir tebrik mesajı yazmıştım. Hatta ve hatta, o paludaryumda Java Moss kaplı bir kütük, midyeler ve Gambusya 'ları olduğunu hatırlıyorum.

Saygılarımla...

Karga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2006, 01:14   #6
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Hatırladım sanırım. O gambusyalar da Kızılırmak'tan alınma idi.

Saygılarımla...

Eski 04-09-2006, 08:34   #7
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Sn. Hitit,
Paludaryum konusunda böyle faydalı bir mesaj serisiyle (konuya bulaşmak isteyenlere) oldukça yardımcı oldunuz.
Paylaşım arzunuz, enerjiniz hiç bitmez umarım.

Bir iki görüş eklemek isterim;
(Elbette tercih meselesi ancak) yerinizde olsaydım zemin malzemesini 2 hatta 3 kat daha yüksek yapar, olmadı sağ ya da sol ya da her ikisi ya da orta kısımda etrafı çakıl, cam, kütük vs duvarla sınırlanmış yüksek kum havuzu oluştururdum. (Hygrophila corymbosa) Limonlarınızın altında daha yüksek ve sağlam taban olursa su dışına uzanırken köklerine rahatça yaslanabilir. Su dışına uzandıktan sonra su içindeki gövdesi oldukça kalınlaşıp mongrovelar gibi orta gövdeden aşağıya, açıyla sağlam ve kalın payanda kökleri atıyor. Su üstü yaprakları daha değişik formda çıkıyor ve güzel mavi çiçekler açıyor.
http://www.tropica.dk/productcard_1.asp?id=053

Alıntı: http://scd.mm-b1.yimg.com/image/954832455

Limonlar benim için de paludaryumların önemli bitkilerinin başındadır.

Saygılarımla,

Oğuz Sağlam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2006, 13:48   #8
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Sağolun hocam. Önerinizi değerlendireceğim.

Saygılarımla...

Eski 27-02-2007, 00:38   #9
Ağaçsever

antienflamatuar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Galeri: 1
Sayın tolkien çalışmanızı çok ilham verici buldum.
Ben de bir paludaryum kurmayı düşünüyorum. Şuan "konuyla ilgili ne bulsan oku" aşamasındayım.
Acaba rica etsem bu konuda kurduğunuz paludaryumunuzla ilgili biraz daha bilgi verir misiniz?
Şu an ne durumda. Ne tür bitkiler eklediniz. Hangi canlılar yaşıyor? Kışı nasıl geçiriyorlar?
Hatta yeni fotoğaflar da eklerseniz benim gibi yüreğinde heyecan uyandırdığınız arkadaşlar için bir ufuk daha açmış olursunuz.
Esenlikler diliyorum.

antienflamatuar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2007, 16:04   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Bana akvaryum veya paludaryuma konacak dal ve kayaların uzun süre suda bekletilmesi hatta kaynatılması söylendi. Bir de bitki gelişimi için en doğru zemin malzemesinin kuvartz kum ve javalit karışımı olduğu. Bunun dışında 110 lt bitkili paludaryum için 2 tane growlux ampul kullanmam önerildi.
Benim paludaryumumun akvaryum kısmı planı oturdu sayılır. Ancak çoğu bitkiyi bulamıyorum. Bunlardan en önemlisi su mozaiki denen ve labirent balıklarının yuva yapmasına yardımcı olan bir su yüzeyi bitkisi. Bunun dışında algeaları temizleyen ve canlı doğuran balıkların saklanmasına yardımcı olan cerotophyllum demersum'u bulamıyorum.
Benim sorum ise paludaryuma koyabileceğim bir bambu türü var mı. Akvaryum yüksekliğim 50 cm.

deniz boro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2007, 17:08   #11
Ağaç Dostu

Akvaryum-paludaryum içeriği doğru mu?

Daha sonra paludaryuma çevireceğim akvaryumumun içeriği şöyle
75 x 35x 50 cm= 110 lt
2/3 su olacak
Bitkiler:
egeria densa
vallisneria asiatica
apınogeton crispus
cryptocoryne wendtii-cryptocoryne beckettii
rotala maranda
kripto banasea rotalla
java moss
barclaya longifolia
ludwigia sedoides

BALIKLAR
lepistes, neon, arap ay moli, inci grami, cüce vatoz

Sol kenarı yükseltmek için kütük ve dinlendirilmiş kireç taşı, zemin için kuvartz kum ve lavalit kullanmayı düşünüyorum.

Işıklandırmak için 2 adet growlux kullanacağım ve 100 vat ısıtıcı takacağım.

UZMANLAR İÇİN BİRKAÇ SORUM VAR
1- bitkiler için en ideal ısı 25 derece ancal lepistesler 28 derecede yumurtlayabiliyorlar. Orta bir çözüm var mı?
2- sıraladığım bitkilerden hangileri su üstüne de uzar ve ne şartlarda çiçek açar.
3- Bulduğum terbiye edilmiş mango kütüğü 26 ytl, kayaların kilosu 9 ytl. Doğadan bulduğum kütük ve kayaları akvaryum florasına zarar vermemesi için nasıl terbie etmeliyim? (ÖRNEĞİN kalsiyum oranını artırmasın diye sayılı deniz kabuğu koyabiliyorum)

Bu ebatta bir akvaryumda su, bitki ve balık uyumunu www.sera.de'den bir akvaryum planlama programı ile hesapladım. Ancak aynı programda paludaryum içi bilgi bulunmuyor.

Eski 23-09-2007, 22:46   #12
Ağaç Dostu

Akvaryum-paludaryum içeriği doğru mu

Daha önce sitede yeni olduğumdan yanlış yerlere mesaj çekmişim kusura bakmayın.

--------------------------------------------------------------------------------

75 x 35x 50 cm= 110 lt
2/3 su olacak
Bitkiler:
egeria densa
vallisneria asiatica
apınogeton crispus
rotala maranda
kripto banasea rotalla
java moss
barclaya longifolia
ludwigia sedoides

BALIKLAR

Sol kenarı yükseltmek için kütük ve dinlendirilmiş kireç taşı, zemin için kuvartz kum ve lavalit kullanmayı düşünüyorum.

1- bitkiler için en ideal ısı 25 derece ancal lepistesler 28 derecede yumurtlayabiliyorlar. Orta bir çözüm var mı?
2- sıraladığım bitkilerden hangileri su üstüne de uzar ve ne şartlarda çiçek açar.
3- Bulduğum terbiye edilmiş mango kütüğü 26 ytl, kayaların kilosu 9 ytl. Doğadan bulduğum kütük ve kayaları akvaryum florasına zarar vermemesi için nasıl terbie etmeliyim? (ÖRNEĞİN kalsiyum oranını artırmasın diye sayılı deniz kabuğu koyabiliyorum)

Bu ebatta bir akvaryumda su, bitki ve balık uyumunu www.sera.de'den bir akvaryum planlama programı ile hesapladım. Ancak aynı programda paludaryum için bilgi bulunmuyor.

Eski 24-09-2007, 22:33   #13
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Paludaryumdaki alg oluşumu kontrol altına nasıl alınır ?

Arkadaşlar paludaryumlarda ve akvaryumlarda bitkilerin bir numaralı sorunu alg oluşumunun kontrol altına alınması bence , bu yüzden bu konuyu bir başlık altında yazmayı uygun gördüm.
Benim paludaryumumda daha bitkileri yerleştirmeden alg oluşumunun başladığını fark ettim eminimki ilerde bitki yapraklarının üzerleribide sarıp bitkilerin çürümesine neden olacaklardır.
Paludaryumda ve akvaryumlarda alg oluşumunu kontrol altına nasıl alabiliriz , tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
Teşekkürler.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2007, 22:41   #14
Ağaç Dostu

110 lt akvaryum için tanesi 5 ytl civarında olan iki cüce vatoz bu sorunu çözüyor. Paludaryum için ne yapılabilir ben de merak ediyorum. Akvaryumdaki geniş yapraklı bitkilerin ev bitkilerinin tozunu almak gibi yapraklarının algealardan temizlenmesi gerekiyor. Vatozlar bu işi de yapabiliyorlar.

Eski 24-09-2007, 23:01   #15
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Salyangoz da var , bunun dışında tecrübesi olan arkadaşlar var mı ?

Eski 26-09-2007, 12:31   #16
Ağaç Dostu

Dün yaptığım araştırma sonucunda egeria densa gibi hızlı büyüyen ve bu arada sudan çok fazla besin çeken bazı bitkilerin algea oluşumunu kontrol altında tuttuğunu buldum. Ancak bu bitkilerin aşırı gelişmesi ise akvarumdaki diğer bitkilerin büyümesini yavaşlatabiliyor. Dikkatle ve dengeli kullanılmaları gerekli.

Bunun dışında çınar da denen hydrophila difformis ise akvaryumdaki su dengesini ve biolojik ortamı kuvvetlendiriyor. Bence bu bitkiler filtre kadar gerekli demirbaşlar.

Eski 30-10-2007, 22:09   #17
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

evimdeki tropik kompozisyon

Temmuz ayından beri kurmaya çalıştığım paludaryumumu sonunda tamamladım.
Aslında tamamladım da sayılmaz sürekli birşeyler ekleniyor elimde değil.

Eklenen Resimler

Eski 30-10-2007, 22:54   #18
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deniz boro Mesajı Göster
Daha önce sitede yeni olduğumdan yanlış yerlere mesaj çekmişim kusura bakmayın.

--------------------------------------------------------------------------------

75 x 35x 50 cm= 110 lt
2/3 su olacak
Bitkiler:
egeria densa
vallisneria asiatica
apınogeton crispus
rotala maranda
kripto banasea rotalla
java moss
barclaya longifolia
ludwigia sedoides

BALIKLAR

Bu ebatta bir akvaryumda su, bitki ve balık uyumunu www.sera.de'den bir akvaryum planlama programı ile hesapladım. Ancak aynı programda paludaryum için bilgi bulunmuyor.
Sayın Deniz Boro Lebistesler için endişelenmeyin . Suya alışırlarsa 25 derecedede gayet rahat çoğalabilirler. Zaten canlı doğuruyorlar.

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2007, 23:30   #19
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sevgili ephesos paludaryumun çok güzel olmuş. Kaplumbağa çok neşeli görünüyor. Balıklar ve bitkiler de öyle. Televizyon yerine böyle bir güzelliği izlediğini düşünüyorum.
Galeriye daha büyük boyutlarda fotograf yükleyebilirsen daha iyi inceleyebiliriz.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2007, 09:33   #20
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Yakında video çekimlerini yayınlayacağım.

Eski 31-10-2007, 10:52   #21
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Video çekimlerinizi bende sabırsızlıkla bekliyorum. Onları yayınlıyana kadar siz eklediğiniz bitkiler hakkında bize bilgiler verseniz. Ben burdan bir iki tane Vanda hybridi ve bir nepenthes seçebiliyorum.
Nedense...

Ha bir de sağ arka planda kara kuru bir nebat var gibi o kurumuş mu karamış mı çürüyorm u nedir o...

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2007, 11:13   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Hayırlı olsun güzel olmuş ...aydınlatmayı nasıl yapıyorsunuz ?bitkiler için olan özel aydınlatma mı?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2007, 12:14   #23
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Sayın hocam preacox doğru görmüşsünüz iki vanda ve bir nephentes var o kara kuru çiçek te tacca malum kara açar şeytan çiçeğide denir , diğer bitkileride liste halinde sunacağım , sayın deniz akvaryumu 150 wattlık metalhalik bir spotkullanıyorum işe yarıyor.

Eski 31-10-2007, 23:00   #24
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Tam bir tropik orman altı görüntüsü oluşmuş. Balıkları böyle bir paludarium da izlemek gerçekten çok zevkli olsa gerek. Elinize sağlık...

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2007, 16:00   #25
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

yeniresimler

fotograf maklinemin tarihi ayarsız .
Bitkilerin bir kısmını sayın hocam preacoxtan temin ettim bir kısmını akvaryumbitkileri.com adresinden bir kısmıda zaten bende vardı.
Cam tankı yapıştırmak baya zor oldu boyutlarından dolayı 120 x 70 x 60 başarısız bir deneyimden sonra söküp artık slikonu temizleyip yeniden yapıştırdım , arka planı straforları kesip slikonla yapıştırdıktan sonra ön yüzeye şekiller oluşturup saksıları yerleştirdim üzerinide havuzlar için kullanılan çatlamayan derzle kapladım . Eheim marka bir dışmotor kullanıyorum su hacmi 200 lt aydınlatma için 150watlık bir metalhalik lamba kullanıyorum teksıkıntım suyun üstteki havuzdan aşığı doğru inerken ısı kaybına uğraması .
Her aşamasında değerli fikir ve tavsiyelerini esirgemeyen sayın üstat preacox ve yine her aşamasında yardımlarını esirgemeyen dostum Metin Bey e teşekkür etmeden geçemeyeceğim.
Benim evimde bir tropik köşe var , kışın bu kara , kasvetli ,soğuk günlerinde beni mutlandırmaya ve umutlandırmaya devam ediyor paludaryumum , herkese tavsiye ederim.

Eklenen Resimler

Eski 06-11-2007, 16:08   #26
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

devamı

resimlerin özensiz olmasından dolayı özür dilerim.

Eklenen Resimler

Eski 06-11-2007, 16:10   #27
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Sn.Ephesos,
Bir de genel fotografını eklemeniz mümkün mü?
Parça parça olduğu için genel görünüşünü merak ettim.

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2007, 16:22   #28
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

genel görünüş

daha önceki resimlerde vardı genel görünüşü

Eklenen Resimler

Eski 06-11-2007, 16:29   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Adiantum venustum lar muhteşem bir hava katmış ...bu bitki paludaryumun olmazsa olmaz bitkisi...

Mutlaka olması gereken diğer bitki ise etoburların nazlı güzelleri; utricialar...sahi neden utriler yok..3-4 çeşit utri çok güzel olurdu.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2007, 16:34   #30
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Daha öncede söylemiştim henüz bitmiş değil yeni türler ( ortama uyumlu) eklenmeye devam ediyor bu arada yakında bir phelenaopsis eklenecek hocam.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024