agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni58Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-11-2016, 13:29   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2015
Arkadaşlar merhaba;
Bir teraryum kurmayı düşünüyorum eski akvaryumun içine ancak kafamda birkaç soru var:
1-Akvaryum bitkileri yani tamamen suda yaşayan bitkiler teraryum içinde yaşayabilirler mi? Bazı kaynaklarda teraryum bitkileri içinde isimleri geçiyor
2-Teraryumu üstten aydınlatmak istiyorum bunun için en uygun lamba nedir?
3-Torf ile ince akvaryum kumunu (dere kumu diye geçiyor) karıştırırsam daha iyi sonuç alır mıyım?

iyi günler

Skde2k4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2016, 13:32   #62
Yeni Üye

Bu arada terrarium konu başlığı sucul bitkiler konusu içinde bulunması hiç iyi değil.

Forum yöneticilerinden isteğim ayrı bir Teraryum forum sayfası açmaları

Bu hobi türkiye'de git gide artıyor artık bi başlığı da hakediyor bence.

Eski 29-11-2016, 13:36   #63
Yeni Üye

Bir soru da çok güzel fotoğraflar ekleyen deniz beye sormak istiyorum,
Aradan uzun yıllar geçmiş ancak 29-09-2011, 20:11 de gönderdiğiniz fotoğraflardaki ilk fotoda gözüken mantara benzer bitki nedir?
Mantar mı? Kendiliğinden mi oluştu siz mi ektiniz?

Eski 15-12-2016, 22:47   #64
Yeni Üye

Cevap verecek kimse yok muuuuuu?

Eski 21-12-2016, 12:12   #65
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-04-2005
Merhaba forum artık iyice ıssızlaştı
kısaca cevap vermeye çalışıyım

1-Akvaryum bitkileri yani tamamen suda yaşayan bitkiler teraryum içinde yaşayabilirler mi? Bazı kaynaklarda teraryum bitkileri içinde isimleri geçiyor

yaşarlar gerekli adaptasyon sonrası nemi sağlarsanız yaşarlar ve güzel olurlar. sıklıkla kullanılırlar. Google da emersed diye aratırsanız bir çok kaynağa ulaşabilirsiniz
ben özellikle Hydrocotyle verticillata yı çok kullanırım.

2-Teraryumu üstten aydınlatmak istiyorum bunun için en uygun lamba nedir?

çok zor bir soru, bir çok yöntem ve seçenekleriniz var. en basitinden tasarruflu ampülle başlayabilirsiniz, **** led ampul, büyük boyutlu ise grolux florasanlar kullanabilirsiniz. daha profesyonel olarak bitki yetiştirme ampülleri ve ledleri var.
bitkilerin verdiği tepkiye göre dener ve seçim yaparsınız

3-Torf ile ince akvaryum kumunu (dere kumu diye geçiyor) karıştırırsam daha iyi sonuç alır mıyım?

alırsınız daha süzek, su geçiren bir ortam yaratmış olursunuz.

Forester Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2017, 07:29   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Forester Mesajı Göster
kısaca cevap vermeye çalışıyım

yaşarlar gerekli adaptasyon sonrası nemi sağlarsanız yaşarlar ve güzel olurlar. sıklıkla kullanılırlar. Google da emersed diye aratırsanız bir çok kaynağa ulaşabilirsiniz
ben özellikle Hydrocotyle verticillata yı çok kullanırım.
Burda dikkat edilmesi gereken bazı akvaryum bitkileri sadece akvatik oluyor, örneğin elodea. Bunlar teraryum da olmaz.

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2017, 20:38   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2013
terraryumum

selam şu arnavut kaldırımlarının arasındaki yosunları ezip süt ile toprağa aşılayarak resimde gördüğünüz ( ekeleyebilirsem )terraryumu yapmaya çalışıyorum Yanındaki akvaryum bitkisi cubavar. bir de mini pellia bitkisi (https://www.akvaryum.com/riccardia_c...ir_29_5641.asp) tayvanda karasal iklimden akvaryuma alıştırılmış bu bitkiyi ekmeyi düşünüyorum ancak bulamadım. üç sorum olacak

1) yosunlar kışı soğukta uykuda geçirmek istermiş bu olmaz ise yosunlarda bozulma olur mu
2) mini pellia bitkisi emers terarryumda görmedim pek terraryumda sorun çıkarır mı ?
3)cuba bitkisi dış ortamda zor olduğunu duydum şuan iyi görünüyor ama bunu yetiştiren var mı püf noktaları nelerdir?

Eklenen Resimler

ilter26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2017, 15:20   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilter26 Mesajı Göster
selam şu arnavut kaldırımlarının arasındaki yosunları ezip süt ile toprağa aşılayarak resimde gördüğünüz ( ekeleyebilirsem )terraryumu yapmaya çalışıyorum Yanındaki akvaryum bitkisi cubavar. bir de mini pellia bitkisi (https://www.akvaryum.com/riccardia_c...ir_29_5641.asp) tayvanda karasal iklimden akvaryuma alıştırılmış bu bitkiyi ekmeyi düşünüyorum ancak bulamadım. üç sorum olacak

1) yosunlar kışı soğukta uykuda geçirmek istermiş bu olmaz ise yosunlarda bozulma olur mu
2) mini pellia bitkisi emers terarryumda görmedim pek terraryumda sorun çıkarır mı ?
3)cuba bitkisi dış ortamda zor olduğunu duydum şuan iyi görünüyor ama bunu yetiştiren var mı püf noktaları nelerdir?
3'e ben cevap vermek isterim: Cuba bitkisi emers olarak daha kolay yetişir (submerse haline göre). Bu nedenle bu bilgi ("cuba bitkisi dış ortamda zor") yanlıştır.

Çoğu akvaryum bitkisi satan firma'lar bu nedenle ürünlerini mümkünse emerse yetiştirirler. Emerse yetişen bitkiler ayrıca taşıma esnasında daha dayanıklı olurlar ve böylece üretildikleri yerden alıcıya daha az sorunla giderler.

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2017, 18:08   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist Mesajı Göster
3'e ben cevap vermek isterim: Cuba bitkisi emers olarak daha kolay yetişir (submerse haline göre). Bu nedenle bu bilgi ("cuba bitkisi dış ortamda zor") yanlıştır.

Çoğu akvaryum bitkisi satan firma'lar bu nedenle ürünlerini mümkünse emerse yetiştirirler. Emerse yetişen bitkiler ayrıca taşıma esnasında daha dayanıklı olurlar ve böylece üretildikleri yerden alıcıya daha az sorunla giderler.
teşekkürler bilgi verdiğiniz için

alışveriş sitesi ismi vermiyorum reklam olmasın diye cuba hakkında bilgim yoktu emers ortamda yetiştiğini biliyordum ama hiç yetiştirmedim herşeyin satıldığı alışveriş sitesinde cuba emers yetişir ama zordur monte carloyu tavsiye ederim demişti o yüzden sormuştum zor diye biliyordum kolaysa iyi
Riccardia chamedryfolia (Mini Pellia) akvaryumcular tarafından karasal ortamdan sucul ortama zorla alıştırılmış o bitki de çok hoşuma gidiyor onu da ekleyecem tutar inşallah iyice güzelleşirse ev ve hayvan ağaç figürlerini en son eklemeyi düşünüyorum

ilter26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2018, 11:58   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Bir katıda da ben bulunayım.

Ubeceren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2019, 23:58   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2017
En güzel Teraryum Modellerini ve Teraryum Siparişlerinizi
https://www.cicekgaraj.com/teraryumlar/ sipariş verebilirsiniz ve tasarım teraryum modellerini görebilirisiniz.

yoyomoyo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2019, 11:20   #72
hfg
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2019
Çok güzel detaylı bilgilendirme olmuş ellerinize sağlık. Akvaryum bitkileri satışı yapan güvenilir bir site olarak akvaryumbitkicim.com sitesini öneririm.

hfg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2021, 13:04   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2021
Bir çok bitkiyi içerisinde canlı tutan bitki evleri; Teraryum

Tıpkı akvaryum nasıl balıkları canlı tutuyorsa bence teraryumda bitkiler için aynı olanakları sağlamaktadır. Teraryum için Doğru bitki ve çiçek kulanımı çok önemli. İnternet üzerinden bir çok siteden bu çiçekleri temin etmeniz mümkündür. Sukulentlerin 1000lerce türü var. Fanus içerisinde sığacak büyüklükteki sukulentler ve kaktüsler teraryumlar ile eşsiz uyum içinde olduklarını düşünüyorum.

Düzenleyen ahmetordu132 : 22-11-2021 saat 13:07 Neden: güncellendi.
ahmetordu132 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024