agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-08-2006, 15:45   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Evde su ve bitki köşesi

Geçmişteki tek deneyimim su kaplumbağası beslemekti. 7 yıl sürdü sonra tümünü bir anaokuluna eğitim amaçlı (hayvanları tanımaları için) bağışladım.

Balıklarım olsun istemiyorum. İstediğim sadece su ve bitkilerden oluşan bir köşe oluşturmak. Pencere önü, aydınlık bir bölümüm var.

Benim gibi, ne nedir, hiç bilmeyenleri de düşünerek, gerekli malzeme, ekipman ve bitkilerden söz eder misiniz?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2006, 17:49   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Galeri: 33
Malina sana bu konuda yardım etmek isterim. Malzememi bitki besliyeceksen kum akvaryum (fanus da olabilir) su, sıvı bitki gübresi (ilk önce kumun altına güvercin gübresi koyarsan daha etkili olur)
eğer çalışmalarına hız verirsen bitkiler benden olabilir.

bende şu an sagittaria subulata

Düzenleyen malina : 20-08-2006 saat 17:52 Neden: paragraf
some_at Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2006, 17:53   #3
agaclar.net

malina's Avatar

Ne büyüklükte alanda ne kadar bitki bulunur da dahil bir çok ayrıntıyı öğrenmeden başlayamam. Çünkü daha sonra düzeltmek zor olur.

Eski 21-08-2006, 16:19   #4
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Geçmişteki tek deneyimim su kaplumbağası beslemekti. 7 yıl sürdü sonra tümünü bir anaokuluna eğitim amaçlı (hayvanları tanımaları için) bağışladım.

Balıklarım olsun istemiyorum. İstediğim sadece su ve bitkilerden oluşan bir köşe oluşturmak. Pencere önü, aydınlık bir bölümüm var.

Benim gibi, ne nedir, hiç bilmeyenleri de düşünerek, gerekli malzeme, ekipman ve bitkilerden söz eder misiniz?
Sn. Malina,

Pencere önü -doğrudan ışık alan- mekanlarda sucul flora üyelerini, can sıkıntısı doğurabilecek alglerden kurtularak yaşatmak belki de bu işe "bir yerlerden başlamak için" zor bir start olacaktır!. En fazla 1-2 saat süreli güneş ışığı alabilecek bir pencere kenarı akla getirilebilir ancak bu da,süre olarak fotosentetik sucul bitkilerin biyo-ritmlerini olumsuz etkileyebilecek
ve belki de ideal denebilecek gelişimlerinden geri kalmalarına sebebiyet verebilecektir.

Yaygın uygulamanın, sentetik ışık kaynaklarından yararlanarak, günde 10-12 saat açık kalacak timer marifeti ile(yapı marketlerde veya elektrikçilerden temin edilecek bir zaman saatine) ile gündüz/gece dönüşümü taklit etmeye çalışmak şeklinde olduğunu söyleyebiliriz.

Sucul flora da, sürekli bir endişe kaynağı olarak görülen ve bazı durumlarda önünün alınmasından ciddi müşkülat yaşanan durumların hasıl olduğu durumlarda, alg ve yosunlarla başedebilmek için, besin zinciri içerisinde bu mikrofitleri tüketen canlılar (alg yiyici balıklar, karidesler, salyangozlar vb.) sisteme dahil etmek sureti ile alglerle bir tür biyolojik savaş yapılabilir. Bu durumlarda su-içi canlıların besinleri bizatihi suda oluşan algler tarafından karşılanır ve istenmeyen alglerin aşırı yayılımları baskılanmış olur.

Sucul alanda bulunacak bitki yoğunluğu gerek çeşit olarak gerekse kütle olarak
çok göreceli ve zevklere bağlı şekillenebileceği gibi her hangibi bir sınır önermek için oldukça zorlanılacak olan alleopati gibi teknik konulardan da etkilenebilmektedir. Dar anlamda sorunuzu cevaplamak için doğada olduğundan bile daha yoğun bir jungle oluşturulabileceğini belirterek, ufkumuzu geniş tutabileceğimizi belirtmek isterim.

Bu forumun yoğunlaştığı karasal bitkilerin büyük ölçüde köklerinden beslendiği düşünüldüğünde, sucul bitkilerin en önemli farklılıklarından birinin, pek çok elementi yaprakları vasıtası ile doğrudan sudan aldığını/alabildiğini belirtmekte beraberinde gerekir diye düşünüyorum.

Pratik olarak bazı sucul bitkilerin ve moss ların hiç substrat olmadan dahi, kolaylıkla sadece suda yetiştirilebileceğini söylemek mümkündür.

Gerekebilecek teknolojik alet edavatın sınırı günün teknolojilerine de bakıldığında geniş bir yelpazede bulunmaktadır. Sistemin hızını ve ritmini
etkiyelebilecek; pH Computerli - basınçlı-tüplü CO2 sistemleri, Katı-Sıvı gübreler, Taban Malzemesi, Su kimyasını anlamak ve analiz etmek için testler, aydınlatma sistemleri, filitrasyon ekipmanları, sirkülasyon pompaları, CO2 çözme reaktörleri, ısıtıcı vb. alet edavatı bu kapsamda bir çırpıda aklımıza getirebiliriz.

saygılarımla,

saka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2006, 16:24   #5
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Sn. Saka,
Hoşgeldiniz.
Güç verdiniz .
Saygılar,

Oğuz Sağlam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2006, 16:57   #6
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Oğuz Hocam,

Hoş buldum!..

saygılarımla,

Eski 21-08-2006, 17:45   #7
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Hoşgeldiniz Saka,

bu konu benim için de çok ilgi çekici.
Evimin bir köşesinde çok da büyük olmayan
böyle bir alan oluşturmak istiyorum.
Ek olarak su sesi duyma isteğim de var.
Uzun yıllar önce başlayan bir hayal benim için.
Okuduğum bazı kitaplarda Japonların havuzlarındaki
taşların yerlerini değiştirerek en iyi sesi
elde etmeye çalıştıklarından bahsediliyordu.
Bazı sergilerde küçük su motoru kullanılarak
yapılmış küçük havuzcuklar gördüm.
Bunu kendim de yapabilirim diye düşünüyorum.

Bazı sorularım var.

Suda yaşayan bitkiler için iç mekan-dış mekan
ayırımı var mı? Akvaryum bitkileri elbette evde olabilir ama
üzeri açık minik havuzcuklar için soruyorum.

Bu bitkilerden özellikle çocuklar için zararlı olanları var mı?
(en özellikle de olarak da bebekler!)

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2006, 19:40   #8
agaclar.net

malina's Avatar

Gözüm korkmaya başladı

Arsakay'a mı yardım etsem acaba?

Saka, hoşgeldiniz...

Eski 22-08-2006, 00:24   #9
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Hoş gördüm, nazik karşılama için teşekkürler.

Sn Malina, siz lütfen benim belki de biraz karmaşık ve kompleks bir atmosfer yaratan
forumdaki ilk mesajımın özünü, yorgun-argın aşılabilecek bir tepe tasviri gibi hayal etmeyin.

Doğa' da pek çok tepe var. Elbet bunlardan bir tanesi herbirimize keyifli
bir yürüyüş imkanı sunuyordur. Demeye geyret ettiğim şey o ki, suyun altına indiğimizde
dalmaktan keyif alacağımız farklı derinliklerde, çok farklı hazlar ve renkler sözkonusudur.
Su basar ekosistemlerden, veya doğrudan 12 ay su altında kalan coğrafyalardan sanki
maket bıçağı ile kesilmiş bir kesiti (biyotop) yaşam alanlarımıza dahil edebileceğimiz gibi.
Fotosentezi bile beton duvarlar arasında yaşam mekanlarımızda fotoğraflayıp, yaşayan
ruhlarımızın doğaya dair vuslatını, hasretini biraz olsun giderebiliriz diye düşünüyorum.

Bunun için şüphesiz ilgi kadar, bilgi ve tecrübe de gerekmektedir. Ancak, belki de daha
önemlisi; "denize girmeden yüzülmez".

Yeri geldiğinde ekipmanlı, yeri geldiğinde serbest dalış, kimisine tramplen atlama,
kimisine çivileme çakılma, kimisine serbest stil, kimisine ritmik yüzme... vs. vs.

Bunların her birisi, kararlılık ve çalışkanlık ile pek çoğumuz tarafından yapılabilir şeylerdir.

-------------------------------------------
Sn. Arsakay, Aslına bakarsanız "su sesinin" bir tür terapi olarak insan üzerindeki etkilerinden
hareketle Osmanlı'da da, bu konuda geçmişte çalışmalar yapıldığı bilinmektedir. İster felsefik
olsun, ister meditasyon amaçlı bakılsın, isterse karı-koca/patron dırdırından bir kaçış soundu olsun;
sonuçta pek çok açıdan su sesinin insan üzerinde pek çok müspet etkisi olduğu yönünde
geçmişte bazı yazılar okuduğumu bilirim.

Öte yandan, bu durum umum için böyle olsa da, bizim gibi evinde 2 tona
yakın su bulunduran zavallılar için, su sesi dinlemekten bıkan eşlerimiz için durum pekte böyle
olmasa gerek. Olası bir depremde, depremden çok selden korkan bir binada su sesi
ters tepki yapıp, paranoyaları depreştireceği için malesef bu zavallı su sesi
çıkaran her nesneyi kısmak durumunda kalmaktadır.

Sizin böyle bir imkanınız varsa, mutlaka değerlendirin derim. Çok basit ve ucuza akvaryumculardan
temin edebileceğiniz su içinde çalışan bir su pompası ile, yaratıcılığınızla orantılı olarak
suyu, gördüğünüz havuzcuklardaki gibi devri daim edebilirsiniz. Gördüğünüz havuzcukların belki de
daha ötesine geçip, minimal bir şelale yaratıp, suyun değdiği ve sprey-bar lar oluşturduğu damlacıkların
kayalara çarptığı yerleri aydınlatarak, yosun bile geliştirmek için belki denemeler yaparsınız!..

Suda yaşayan bitkiler için, iç-mekan/dış-mekan ayrımı kategorik olarak pek bir anlam ifade etmiyor.
Bunun yerine karbon kaynaklarına erişim açısından konuyu ele alıp, suda çözünmüş CO2 gazının
oranının arttırılıp arttırılmayacağı (beraberinde aydınlatmada da değişim gerekecektir) veya suyun
asidik olarak tamponlanıp tamponlanmayacağı gibi ayrımlara gitmek daha tercih gören kategorizasyonlar
olmaktadır. Ben her halükarda, optimum bitki gelişimi için mümkün olduğu kadar doğayı anlamaya çalışmak
ve elimden geldiğince simüle etmeye veya taklit etmeye çalışmakla yetinirim. Ötesi tanrıcılık oynamaya kadar varabilir. Tasarım konusunda ise, doğanın
doğallığı ile sınırlı kalmam; kendimce -belkide kimilerinin doğal bulmayacağı- bir doğallık anlayışım
olduğunu söyleyebilirim. Acizane önerim, geçmişte gördüğünüz havuzcukları kafanızdan silin.
Bundan sonraki, doğa gezilerinizde çevrenize birazda eve indirgenebilecek kısımlarına yoğunlaşarak bakın.
Teknik mütalalar dağarcığınızda birikene ve olgunlaşana kadar, kendinize zaman tanıyın. Başarısız denemelerin yaratabileceği, mutsuzluktan korunmanın bir yolu; teşebbüsten önce, gerekli araştırmayı yaptığınız hissine kapılmaktan geçer. Bu sebeple, ön-araştırmalar ne kadar çok olursa, hayal kırıklıklarına bağlı küskünlük ve pes edişler o kadar az olur.

Bu güne kadar, sucul bitkilerden insanlara geçebilecek zararlı bir aktivite ile ilgili olarak herhangibir
nota denk gelmedim. Sucul bitkilerin, insanın bulunduğu yaşamsal alanlarda iklimlendirme konusunda
faydalı olduğuna inananlardanım. Öte yandan, işin içine bitkiler değil ancak "su" girdiği için, sudan insana
geçebilecek patojenler konusundan daha hassas olunmalıdır. Yetişkinler zaten bu sudan kendilerini koruyacak
refleksleri geliştirmişlerdir!.. (Yere damlayan su damlasını yalamaya çalışmazlar!). Ancak çoçuklar ve bilhassa
bebeklerin bu sudan korunması gerekir. Keza, suya daldırılan ellerin hijyeni ve beraberinde kullanılan ekipmanın
kapaklı dolaplarda saklanması gibi basit bir kaç tedbirle endişeler kolaylıkla bertaraf edilebilecektir. Bekleyen
her türlü sudan, "bağışıklık sistemleri gelişmekte olan çocuklarımızı" sakınmamız gerekir.

saygılarımla,

Eski 22-08-2006, 01:19   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2006
Hoşgeldiniz Kemal Bey
Türkçe'nize kurduğunuz cümlelere betimlemelere hayran kaldım. Yazdıklarınızı sıkılmadan zevkle okuduğumu bilmenizi isterim

gallus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2006, 10:20   #11
Ağaçsever

*sirius*'s Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Kemal Abi hoşgeldin. Değerli mesajarının devamını bekliyorum.

*sirius* Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2007, 11:15   #12
Ağaçsever

antienflamatuar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Galeri: 1
Merhabalar,
Farkettim ki Kemal Saka bu işin uzmanı güçlü bir rehber. Kendisinin burada yazıyor olmasına çok seviniyorum.

Sayın Saka, yazılarınızı büyük bir itinayla okuyorum. Her bir başlığınız heyecanımı kamçılıyor. Bir paludaryum kurmak için araştırmaya başladım. Yazılarınız benim gibi yeni meraklılar için hazine değerinde. Lütfen bizi bu konuda daha çok aydınlatın.

Filtreleme nedir? Hangi filtreler hangi tanklar için uygundur?
Sudan beslenemeyen ve toprağa ihtiyacı olan bitkiler için yerleştirme nasıl yapılır. Örneğin eğrelti otları. Bunlar için kullanılan toprak suya karışırsa balıklar için kirli bir ortam mı olur? **** kumun altına koyulan güvericin gübresi suya geçince balıklar bundan nasıl etkilenir? Filtreleme bu işi de mi halleder?

Bitkiler için oluşturulan gece gündüz göngü sistemi gibi, mevsimsel değişimleri yaşatacak sistemler de kuruluyor mu? Yaz-kış ısı ve nem dengesi değişimi paludaryumlarda yapılıyor mu? Kışın doğada kaybolan bitkiler böyle bir döngünün oluşturulmadığı paludaryumlarda yaşayabiliyorlar mı? Örneğin eğrelti otları kış aylarında paludaryumlarda ne yapar?

Bu arada sitenizden ve paludaryumunuzdan çok etkilendim...Varlığınıza çok seviniyorum.

antienflamatuar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2007, 18:47   #13
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Merhaba, hoşgeldiniz.

Filitreleme basit olarak suyu temiz, berrak ve canlıların sağlığına uygun koşulları yaratmak için yapılan işlemlere denir.
- Mekanik (suda serbest yüzen kirleticileri tutmak için)
- Biyolojik (başta doğadaki azot döngüsünü taklit etmek için)
- Kimyasal (kimyasallarla suyu arındırmak için)

Bunların dışında ultraviyole filitreleme (veya dezenfektasyon) vs. gibi başkaca
tekniklere de başvurulur.

Paludaryumda, kara ve su bir arada bulundurulur. Bu sebeple hem karasal hemde sucul bitkiler bir arada bulundurulabilmektedir. Karasal bitkilerin yer aldığı setler veya balkonların sulama suyunun, sucul alana karışıp karışmayacağı tercihe göre değişir. Kimileri karasal alandaki suyu sucul alana karışmasına izin verir, kimisi ise bazı drenajlar ile bunu asla suya karıştırmaz.
Güvercin gübresi gibi gübreler, doğrudan sucul alanda kesinlikle kullanılmaz ağır toksik amonyak zehirlenmesi sonucu başta balıklar olmak üzere sucul canlıları öldürebilirsiniz. Bu nevi organik gübrelerin gene karasal alanda kullanımı da başta belirttiğim gibi karasal alanın tahliye suyunun, sucul alana karışıp karışmadığına göre değişir; öyle ki eğer karışıyorsa burada da yüksek nitrojen ve amanyok bileşikleri suya karışabileceği için tercih edilmemelidir.

Eğreltiler (eğer suya adaptasyonu olanları bahsediyorsak) paludaryumda veya akvaryumda bulundurulmaktadır.

Mevsimsellik pek yakalanmaya çalışılmaz zaten bu pek kolay bir işte değildir. Bu sebeple genellikle, akvaryum ve paludaryumlarda tropik (veya subtropik)iklimin hüküm sürdüğü türler ticarileşmiş ve bu sayede yaygın olarak kullanılır olmuştur. Su kütlesi genellikle termostatlı ısıtıcı marifeti ile 26 derece C 'ye ayarlanan sucul mekanlarda bitkiler yıllarca yaşayıp gelişebildiği gibi, ısıtıcı olmasa bile evlerdeki oda sıcaklıklarına uyum göstererek yaşamlarını sürdürebilen pek çok uygulama pratikte sağlıkla işletilmektedir. Ancak seçtiğiniz eğreltinin (veya herhangibir bitkinin) uyku ihtiyacı varsa (genellikle bu türler pek tercih edilmez) buna uygun bir similasyon sağlamanız lazım ancak bu, bu işe yeni başlayabilecek birisi için zor bir başlangıç noktası olacaktır.

Aslında benim naçizane kanaatime başvurmak isterseniz paludaryumlar, akvaryumlarda tecrübe kazanıldıktan sonra uğraşılması gereken bir iştir. Eğer, bir nasihat gibi algılamazsanız ben eveliyatında bir bitki akvaryumu tecrübenizi şekillendirmeniz doğrultusunda tavsiyede bulunmak isterim.

Sizlerde var olun, ben sadece bu hobiyi hakkını vererek yapmaya çalışan sıradan birisiyim. Madem Ankara'dasınız başlangıç için bitki vs. temin edemezseniz, benden birşeyler temin edebilirsiniz (ücretsizdir).

kolay gelsin,

Eski 27-02-2007, 22:14   #14
Ağaçsever

antienflamatuar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Galeri: 1
Sayın Saka, aydınlandığım cevabınız için öncelikle teşekkür ederim.

Tavsiyenizi yerine getireceğim. Dediğiniz gibi bu işte tecrübe çok önemli. Diğer taraftan ben aslında karasal bitki beslemeye bile yeni başlayan bir meraklıyım. Bitki dünyası hakkında çok az bilgim var.
Güzel bir bitki akvaryumu iyi bir başlangıç olacaktır. İçinde balıkların da olduğu güzel bir bitki akvaryumu çok hoşuma gider. İşe hemen koyulmadan buna yönelip araştırmalarıma ve incelemelerime devam edeyim. Bilgim arttıkça sorularım da artacaktır.

Bu arada dostça ve cömertçe teklifiniz çok hoşuma gitti. Kurma aşamasına geldiğim zaman sizi rahatsız edebilme hakkımı bir köşeye not aldım. Ama bana bitki vererek benden kurtulabileceğinizi sanmayın. Zira ben çok daha değerli bir şeye tallibim "bilgi ve tecrübeleriniz"

Sayın Saka, ben ve bence bu konuya ilgi duyan bir sürü üyemiz canlı olarak güzel bir bitki akvaryumu görmedik. Bu anlamda bir başlık açılsa ve bu şekilde akvaryumları ve paludaryumları olan mekanlar adreslendirilse biz de ziyaret etsek. Güzel akvaryum ve paludaryumları olan hastaneler, üniversiteler, restaurantlar, kafeler olabilir mesala.

İlginiz için teşekkür ederim. .

antienflamatuar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2007, 23:26   #15
n/a

Giriş Tarihi: 09-08-2006
Galeri: 133
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antienflamatuar Mesajı Göster
Sayın Saka, ben ve bence bu konuya ilgi duyan bir sürü üyemiz canlı olarak güzel bir bitki akvaryumu görmedik. Bu anlamda bir başlık açılsa ve bu şekilde akvaryumları ve paludaryumları olan mekanlar adreslendirilse biz de ziyaret etsek.
Her ne kadar '' canlı '' olarak görebileceğiniz adresleri istemiş olsanız da, ben de naçizane, '' sanal '' olarak görebileceğiniz bazı köprüler vermek isterim.

----------------------------------

Paludaryum yazmışsınız; lakin, paludaryumdan daha kapsamlı ve Sayın Oğuz Sağlam 'a ait bir '' Adarium '' yahut - benim koyduğum isimle - '' Sanat - arium '' var:

http://www.akvaryumkulubu.org/vbulle...ad.php?t=27985

----------------------------------

Bir de ADA bitki tanzim yarışmasının linki var:

2006 ADA Uluslararası Sucul Bitki Tanzimi Yarışması

-----------------------------------

'' Bunlar yetmedi. '' derseniz, kardeş site - böyle bir kardeşlik var mı bilmiyorum, sadece öyle olduğunu tahmin ediyorum. - İSAK var:

http://www.akvaryumkulubu.org/vbulletin/index.php

Saygılarımla...

Not: Dilekleriniz Sayın Kemal Saka 'ya idi. Lakin, dayanamadım. Kemal Bey, afedersiniz.

Karga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2007, 00:24   #16
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Serkan Bey'in size kurduğu köprüler deryalara açılır...
Dalmakla çıkamaz, yüzmekle aşamaz, okumakla "son" a ulaşamazsınız.
Bir inceleyin bakalım, yeterli gelmezse birlikte devam etmeye çalışırız...

Serkan Bey, "af" ne kelime!.. Ne iyi ettiniz de katıldınız, bu sayede eksik gedik
bıraktıklarım tamamlanmış oldu.

saygılarımla,

Eski 20-03-2007, 19:51   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2007
Galeri: 4
merhaba benim adım çağatay ben de suyun arıtımı sağlayan bitkilerle ilgileniyorum eğer banan yardımcı olursanız sevinirim

çağatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2007, 20:48   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2007
Galeri: 4
sayın Kemal SAKA bana yardımcı olursanız sevinirim

çağatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2007, 16:29   #19
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Nasıl bir yardıma ihtiyacınız var?

Eski 24-03-2007, 09:25   #20
Ağaç Dostu

redpapillon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Acaba yanlış mı yapıyorum?

Evde bitki akvaryumum için önce dibine torf koyuyorum. Sonra üstüne ince deniz kumu koyuyorum. Üzerine de çok az kalın kum, içine de dogum kontrol hapı koyup bitkileri yerleştiriyorum. Işık olarakta osramın fluora florasanından 2 tane 90 lık var. Bitkiler çok iyi durumda.

Acaba yanlış bir sey var mı?

Düzenleyen aybala : 24-03-2007 saat 10:03 Neden: İmla yanlışları (tek seferlik) düzeltildi.
redpapillon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2007, 13:03   #21
Ağaç Dostu

redpapillon's Avatar

arkadaşlar çok özur dilerim yanliş yere yazdim kusura bakmayin tekrar özur dilerim

Eski 24-03-2007, 17:52   #22
Ağaç Dostu

redpapillon's Avatar

tekrar pardon msj buraya taşınmış yardımcı olursanız **** başka fikirleriniz varsa sevinirim

Eski 25-03-2007, 23:30   #23
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi redpapillon Mesajı Göster
Bitkiler çok iyi durumda.

Önce yukarıdakini söyleyip sonra aşağıdakini belirtmişsiniz...

Alıntı:
tekrar pardon msj buraya taşınmış yardımcı olursanız **** başka fikirleriniz varsa sevinirim
Benim anladığım:
Bitkileriniz iyi durumda iken yanlış bir şey var mı diye sorup, akabinde de
yardımcı olmamızı veya başka fikirlerimiz varsa paylaşmamızı istemişsiniz.

Bir kaç kez okuyarak, düşündüm... Neye yardım etmem
gerektiğini çözemedim. Derman arar bir haliniz pek yok lakin öyle ise derdinizi
anlatmakta biraz daha imlalı ve özenli olmanız kanımca faydalı olur.
Ne demek istediğinizi ben anlayamadı isem kusuruma bakmayınız fakat
belirtmek zaruret ki; ben hiç bir şey anlamadım!.

saygılarımla,

Eski 26-03-2007, 15:07   #24
Ağaç Dostu

redpapillon's Avatar

özurdilerim yanlış yazdım demekki ben yaptıklarım dogrumu diye soracaktım

Eski 26-03-2007, 23:00   #25
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Bitkiler yalan söylemez!.. Onlar iyi durumda olduğuna göre, herşey yolundadır...
Kolay gelsin,

Eski 30-03-2007, 21:32   #26
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Alıntı:
Evde bitki akvaryumum için önce dibine torf koyuyorum. Sonra üstüne ince deniz kumu koyuyorum. Üzerine de çok az kalın kum, içine de dogum kontrol hapı koyup bitkileri yerleştiriyorum. Işık olarakta osramın fluora florasanından 2 tane 90 lık var. Bitkiler çok iyi durumda.

Doğum kontrol hapının ne faydası olduğunu biliyormusunuz acaba?

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2007, 00:28   #27
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Doğum kontrol hapı kullanılmasının genellikle bir şehir efsanesi olduğunu
düşünürüm. Sağlıklı bitki gelişimi için fizyolojisine uygun şartlar sağlanması
yeterli olmaktadır. Bunun içinde insanlar için geliştirilen bazı hormon ihtiva eden
ilaçların kullanımı çoğu durumda gereksiz ilaç israfını teşvik ettiği kadar
aslında akvarum ekosistemine de -başta yarar getirdiği zannedilse bile-
sonradan (bilhassa balıklara) kardan çok zarar getirebileceği hesaba
katılmalıdır. Doğum kontrol hapının, sucul bitkileri coşturduğu ve sürdürülebilir
sağlıklı bir akvaryumda başarıya götürecek anahtar bir rol üstlenebildiğine dair
bir bulguya rastlamadım. Yaygın bir kullanımı da bulunmamakla birlikte, bilhassa
balıklar açısından türlü kaygılar sebebiyle önerilmediğini daha çok duyarsınız...

kolay gelsin,

Eski 31-03-2007, 11:00   #28
Ağaç Dostu

redpapillon's Avatar

balıklara zararı var onu biliyorum yavruların buyuk çogunlugu hemen hemen hepsi erkek oluyor ben bitki akvaryumlarımda balık bakmıyorum yaprak gubresi kullanmadıgım zaman dogum kontrol hapı kullandım ama bir zararını görmedim belkide sanstır.
saygılar

Eski 27-04-2007, 10:36   #29
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Bir fanusum var.İçinde hangi bitkiyi yetiştirebilirim.İçinde bir betam var.Dün bir tane küçük saz aldım.Filitre yok.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 18:21   #30
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
[QUOTE=redpapillon;88148]Evde bitki akvaryumum için önce dibine torf koyuyorum. Sonra üstüne ince deniz kumu koyuyorum. Üzerine de çok az kalın kum, içine de dogum kontrol hapı koyup bitkileri yerleştiriyorum. Işık olarakta osramın fluora florasanından 2 tane 90 lık var. Bitkiler çok iyi durumda.

Nilufer için araştırma yaparken isabet oldu.Üstelik işlemin doğruluğu onaylanmış.

bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024