agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-08-2006, 15:15   #1
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Paludaryum Dünyası

Paludaryum kavramını bu başlıkta biraz açmak istedim.

Çünkü paludaryumlarda bitkisel bileşenler en az canlılar kadar hatta daha fazla ön plandadır. Ve çünkü paludaryumlar, bana öyle geliyor ki bitki tutkunlarıyla akvaryum tutkunlarının ilgisel kesişim kümesidir.

Paludaryum kısaca, suyun ve havanın eşit öneme sahip olduğu hacimlerdir. Bir paludaryumu; evimize konuk ettiğimiz nehir, göl, deniz kenarı, bataklık kısmı, düzenli sellenen bölge, gelgit alanı, hatta tuzlu su ve tatlısuların buluştuğu kesitlerden mangrov bataklığı gibi akla gelebilecek karasal ve sucul alan kesişimi olarak tanımlamak mümkün. Ya da en kısası
Paludaryum = (Akvaryum + Teraryum)/2
gibi bir formül uyduralım gitsin .

Düzenlemelerinde kara ve su bölgelerinin hepsi önemlidir. Kıyı şeridi, taşlık kumluk alan, küçük şelaleler, zamanımızda kolaylıkla bulunan soğuk buhar (sis efekti) yardımıyla buğusu üstünde kesitler akla gelebilecek her “şey” yer alabilir.

Paludaryumlar, akvaryumları bir yerde aşan, deneysel emeğe son derece uygun sanat tuvalleridir.

Alıntı: http://www.aquarialeeuwarden.nl/pagina%27s/planten1.htm

Alıntı: http://www.aip.pl/~akwafoto/fotorepo...fair_rozne.php

Alıntı: http://www.leiocephalus.de/ZAquarium/Aquarium.htm

Bitkilerle birlikte tutulabilecek canlı çeşidi de oldukça fazla; amfibyumlardan semender, kurbağa, ağaç kurbağaları, çeşitli sürüngenler, böcekler ya da diğer omurgasız ve eklem bacaklılar ele alınabilir.

Hatta bazı mantar çeşitlerinin yerleştirildiği birkaç örneğe nette gezerken rastladım ve çarpıcı renk ve dokularına hayran kaldım.

Paludaryumlar yeni gelişen bir ilgi alanı olduğu için içinde ele alınabilecek çok fazla sayıda bitki türü olduğunu düşünüyorum. Netice-i kelam, akvaryum forumlarından taşıp bitki forumlarına dal atmamın altında da bu yatıyor. Kim bilir belki bitki sevdalılarının fikrini çeler paludaryumlara bulaştırırsam onlardan birşeyler öğrenirim sinsiliği de var elbette .

Düşüncelerinize, görüşlerinize, önerilerinize, katkılarınıza açık ve derin bir konu.

Saygılarımla,

Oğuz Sağlam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2006, 16:14   #2
Ağaçsever

*sirius*'s Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Oğuz Abi müsadenle iki resimde ben ekliyorum.

AGA'nın 2005 yılında düzenlediği yarışmada Paludaryum kategorisinde ikincilik kazanmış olan Roland Seah'e ait 12.000 litrelik paludaryum.

Aynı yarışmanın biricisi Yoki Wong.

*sirius* Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2006, 17:08   #3
n/a

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Galeri: 133
Sayın *sirius* 'un belirttiği yarışmada, dereceye girememiş, ama benim gözümde 1. olmuş bir paludaryum:

http://showcase.aquatic-gardeners.or...3&vol=-1&id=87

Bu paludaryumda; 3 semender, 2 ağaç kurbağası ve 1 tanede Geko bulunmakta.

Saygılarımla...

Karga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2006, 12:08   #4
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Harikalar, elinize sağlık.Daha önce paludaryum görmüştüm çok hoşuma gitmişti ama nerde gördüğümü hatırlamıyorum.Geçenlerde aklıma geldi bakmak istedim ama adını hatırlamadığım için nette bulamadım.
Bu bölüm çok faydalı oldu.Emeği geçenlere çok teşekkürler.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2006, 12:24   #5
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
******* güzel bir bölüm açıldı..teşekkürler.
Aslında ben böyle bir şey hayal edecekmişim de tam ne olduğunu bilmiyormuşum.
çok etkileyici

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2006, 15:06   #6
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
Harika bir başlık olmuş. Oğuz Hocam, 240 lt.lik akvaryumu bir paludaryuma dönüştürmeye çalışıyorum. İçinde killifishler olacak. Bunlar durgun sulardan hoşlanıyorlar. Kanister filtrenin akvaryuma su gönderen kısmı, akvaryumun dibine kadar inmiyor. Bu durumda zaten çok fazla bir sirkülasyon olmayacak. Ekstradan küçük bir filtre koymamı önerir misiniz?

Saygılarımla...

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2006, 17:42   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
.

http://showcase.aquatic-gardeners.or...3&vol=-1&id=78

http://showcase.aquatic-gardeners.or...3&vol=-1&id=80

http://showcase.aquatic-gardeners.or...3&vol=-1&id=34

http://showcase.aquatic-gardeners.or...3&vol=-1&id=62

Muhteşem paludaryumlara mutlaka gözatın derim.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2006, 21:42   #8

memet's Avatar

kesinlikle haklısın. paludaryum konusu insanın hayal boyutlarını genişletiyor.
çok etkileyici geliyor bana...

Eski 21-08-2006, 00:54   #9
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

http://www.blackjungle.com/gallery/talltank/page1.html
Burada yapım aşamalarını anlatıyor.

http://www.blackjungle.com/tphotos.htm
Buradan da bakarsanız çok güzel resimler var.

Eski 21-08-2006, 17:40   #10
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Benim 9. mesajda verdiğim ilk linkteki sanırım paludaryum değil.Terrarium.
Şimdi Oğuz bey ilk mesajınızda;
paludaryum=Terrarium+akvaryum demişsiniz.

Şimdi daha netleşti.Terrarium tamemen su üstü bitkilerden oluşuyor.Doğru mu?

Peki vivarium ne oluyor?

Bu tür oluşumlar oldum olası hoşuma gitmiştir.Önceden görmüştüm ama o zamanlar deniz akvaryumum vardı ilgilenecek zamanım olmazdı.Deniz akvaryumunu askere geldiğim için bıraktım.Tekrar başlayacağım ilerde ama bir de paludaryum çıktı.Zaten bonsaide var.Bonsai cepte ama paludaryum ve deniz akvaryumu ikiside çok hoş.İkisine de başlasam ben hangisine yetişeceğim.Başlamasam hangisine öncelik vereceğim.

Bu paludaryumda beni en çok cezbedenlerden biride paludaryum içine koyacağın bitkileri doğadan keşfedip toplamak.

Eski 21-08-2006, 17:59   #11

memet's Avatar

evet,paludaryum konuştuğumuz diğer bölümde bende sordum vivaryumu..

Eski 21-08-2006, 19:23   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Vivaryumda su yok ,paludaryumda ise su vardır.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2006, 10:04   #13
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tolkien
Harika bir başlık olmuş. Oğuz Hocam, 240 lt.lik akvaryumu bir paludaryuma dönüştürmeye çalışıyorum. İçinde killifishler olacak. Bunlar durgun sulardan hoşlanıyorlar. Kanister filtrenin akvaryuma su gönderen kısmı, akvaryumun dibine kadar inmiyor. Bu durumda zaten çok fazla bir sirkülasyon olmayacak. Ekstradan küçük bir filtre koymamı önerir misiniz?

Saygılarımla...
Onur Hocam mesajınızı yeni gördüğüm için özür dilerim.

Paludaryum konusundaki değerli birikiminizi bir kenara koyup böyle bir konuda fikir sorma zerafeti gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Siz nasıl yaparsanız yapın eminim uygun olacaktır. Ancak "ben olsaydım nasıl yapardım"ı söyleyeceğim.

Kanister filtreyi kullanmam. Küçük bir iç filtrenin çıkışını hortumlarla arkadan gizleyerek çıkarıp emiş köşesine en uzak uygun bir köşeden aşağıya derelendirerek suya düşürürdüm. Küçük bir dere sisteme çok yakışacaktır. Aynı kurguyu kanisterle de yapabilirsiniz elbette ancak debi fazla gelecektir gibi geliyor bana. Akvaryum kısmının döngülenmesi sırasında su da yenilemem. Nitrat patlaması ardından alg ve diatom oluşmasını bekler su yeşillenip nitrat düşüşe geçince de killileri sisteme alırdım (eğer bahsettiğiniz killiler yerli afanyuslardan değilse).

Bu arada paludaryum kavramı hakkında biraz kargaşa oluştu sanırım. Paludaryum akvaryumların kıyıları uzananıdır, su ortamlarının kıyılarıdır. Su içindeki sucul bitkilere ek olarak kıyıda yarı sucul bitkilerle birlikte uygun yüksekliklerde diğer tropikal bitkilerle de etkileyici bir su kenarı ortamı oluşturulabilir. Farklı mantarları yetiştirmek ve sisteminde tutmak aykırılığını gösterenler olduğunu net ortamında görmüştüm. Bu ortama su içinde balıklar, karides-salyangoz gibi omurgasızlar, semender-kurbağa gibi ikiyaşamlılar, bazı sucul ya da karasal böcekler, sürüngenler, hayaliniz nereye - eliniz hangi canlıya uzanıyorsa onları katabilirsiniz. Bitkilerden başka hiç bir şey koymayabilirsiniz de.

Yukarıdaki genel paludaryum fotoğraflarına bir tezat oluşturması için iki yıl önce kurduğum çamur zıpzıpları paludaryumumun fotoğraflarını paylaşmak isterim. Fotoğrafları Sn. Kemal SAKA çekmişti. Bu fırsattan istifade, ona da tekrar teşekkür ederim. Kemal Hocam sağol. Deklanşöre silahşörce basmasaydınız ve fotoğraflarını da kendi sitenizde saklamasaydınız bu güzel canlılar yalnız hayallerde kalmış olacaktı.

Burada görülen küçük "tuzlusu" paludaryum örneği kuru dallardan başka bitkisel materyal taşımıyordu. Tuzlusu gelgit bataklıklarının ilginç dokuları olan mangrove bitkilerinden getirtme fırsatlarını araştırırken taşınma planları vs gibi nedenlerle çamur zıpzıplarım mangrovlarına kavuşamadan ayrıldık. Bu yarım kalmış hayali eninde sonunda tamamlamaya niyetim var . Mangrove'lu bir tuzlu su paludaryumu. Üstte eski dostum çamur zıpzıpları, alttaki akvaryum kısmında okçu balıkları ve pufferlar.

Görüyorsunuz ya; yukarıdaki paludaryumlar nerede son görüntüler nerede .

Saygılar,

Eski 22-08-2006, 10:19   #14
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Oğuz bey çamur zıpzıplarınıza hayran oldum.Bu balıkları belgesellerde çok gördüm ama beslenebileceklerini düşünmüyordum.Bu paludaryum git gide beni kendisine bağlamaya başladı.
Tuzlu su paludaryumu belkide deniz akvaryumu mu yoksa paludaryum mu soruma yanıttır.

Paylaşımlarınız için çok teşekkürler Oğuz Bey.

Eski 22-08-2006, 10:20   #15
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2006
Galeri: 3
Hey gidi günler hey!.. Ağzımın açık kalmasını unutamadığımı hatırlıyorum.
Tarihe kazınası bir paludaryumdu. Burada değil fotoğraf, belgesel bile çekerdim ben.

saygılar,

saka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2006, 10:29   #16
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2006
Galeri: 3
Oğuz Hocam, bu arada benim en beğendiğim fotoğraf aşağıdakidir.
Müsadenizle, ben bu fotoğrafa isimlendirme de yaptım. Bir vesile görüşmemizde, bu fotoğrafı basılı olarak size hediye etmek isterim.

saygılar,

saka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2006, 10:35   #17
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saka
...Bir vesile görüşmemizde, bu fotoğrafı basılı olarak size hediye etmek isterim.
...
Severek, sevinerek teklifinizi kabul ederim Kemal Hocam ...
Saygılar,

Eski 22-08-2006, 10:46   #18
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Bu arada sucul bitkilerden uzaklaşmış gibi görünsek de görüntülenen paludaryumumda amaç mangroveları da ele almaktı. Olmadı. Eninde sonunda olur nasılsa ...

Ayrıca sucul bitkilerle ilgili kısmın açılması sırasında Sn. malina'nın mesajında bahsettiğim;
Sucul bitkiler hakkında

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oguz SAGLAM
...Bu konuda sistemler hakkında seçkin bir görsel örnek köprüsü vermek isterim.

Ulaştığınız sitedeki akvaryumun fotoğraf şölenini seyrederken fon müziğinin kalitesi de size zevkle çay içirecektir.
...
bu eşsiz paylaşım Sn. Kemal SAKA'nın eseridir. Henüz izlemediyseniz şiddetle öneririm. Paludaryumun sucul kısmında neler yapılabileceği hakkında bir fikir de verebilir bu önemli görsel paylaşım. Kendisinden (sucul bitkiler konusunda olduğu gibi) fotoğrafçılık alanında da çok önemli bilgiler alabileceğinizi belirteyim.

Her ne kadar Kemal Hoca henüz kendisini yeni gelen arkadaşlar kısmında tanıtmadıysa da , akvaryum entellektüelleri arasında önemli yeri olduğunun altını çizmeliyim.

Saygılar,

Eski 22-08-2006, 11:12   #19
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaireef
...
Tuzlu su paludaryumu belkide deniz akvaryumu mu yoksa paludaryum mu soruma yanıttır.
...
Sn. bonsaireef,
Tuzlusu paludaryumu belki de paludaryum kategorisinin en uç ve zor alanı.
Son derece de keyifli elbette.
Bu konuda ne yazık ki dünya çapında surf yaptığınız zaman hemen hemen hiç bir bilgiye ulaşamıyorsunuz.
Haliyle birçok şeyi karanlıkta el yordamıyla yapmak gerekiyor.

Öncelikle çamur zıpzıpları kolay bulunan balıklar değil. Herhangi bir reef canlısını bile (ki balık ya da omurgasız fark etmez) bulmak çok daha kolay. Mangrove'lar da öyle. Bunun ötesinde çeşitli tuzla bitkilerinin de eklenebilirliği ile ilgili uzun zamandır düşünüyorum, taşınıyorum...

Eğer çamur zıpzıplarına ilgi duyduysanız bu konu ile ilgili çok uzun ve detaylı araştırma mesajlarım "İstanbul Akvaryum Kulübü Forumları"nda mevcut. Hem "Çamur Zıpzıpları" başlığı ile hem de "Sıradışı Ortam Balıkları" başlığı ile yeterli bilimsel, teknik ve hatta sanatsal denemelerime ulaşabilirsiniz.

Bu arada adınızdan esinlenerek estirdi; mangrove bonsaisi yapmaya nasıl yaklaşırsınız acaba.

Samimiyetinize sığınarak bir latife yapmak isterim: "Gidişatınızı hiç hayırlı görmüyorum!.."

Hepimiz süvariyiz.
“Islak atlar” binerek
her dem sanrı avlayan
hayal dalgalarında…

Hepimiz süvariyiz.
“Yüzen atlar” binerek
her dem şiir okuyan
yosun ve mercanlara...

Hepimiz süvariyiz
Atlarını çayırların yerine
Akvaryumlara salan
Hayal süvarileri…

OS 1.6.2006

Saygılarımla,

Eski 22-08-2006, 11:58   #20
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Alıntı:
Sn. bonsaireef,
Tuzlusu paludaryumu belki de paludaryum kategorisinin en uç ve zor alanı.
Son derece de keyifli elbette.
Bu konuda ne yazık ki dünya çapında surf yaptığınız zaman hemen hemen hiç bir bilgiye ulaşamıyorsunuz.
Haliyle birçok şeyi karanlıkta el yordamıyla yapmak gerekiyor.
Oğuz Bey dediklerinizde çok haklısınız.
Bu konularda çok azimliyim.Bitmek tükenmek bilmeyen enerjim var.Deniz akvaryumuna başlarken de Ankarada bu konuyla ilgili hiçbir yer yoktu.Sorduklarım yok yapamazsın, yok çok masraflı dediler.(Sakın bu sözler size sanmayın.Kesinlikle size değil sadece kendimden bahsetmek adına yazdım bunları.Yoksa siz oldukça mantıklı konulara değindiniz, zor dediniz ama imkansız demediniz.)Ben de yaparım işte deyip öğrenci halimle yaptım hemde bence çok iyi oldu.Akvaryumundan sumpına kadar herşeyini kendim yaptım.Canlı kayalarını almadım ama kendim dalıp çıkarıp işledim.Refigium yapamadım caulerpa bulamadığım için ama getirdiğim kayalarda kırmızı deniz yosunları çıktı.Hep nitratım sıfırlardaydı.
(Ah bu konulardaki azimim ders konusunda da olsa şu TUS u kazansam.)

Bu arada gidişatımı ben de hiç iyi görmüyorum.

Mangrove yetiştiren Deniz Şişman vardı deep-nblue'da.Deniz akvaryumu ile ilgilenirken takip ediyordum.

Bu arada mangrove bonsaisi yapılmıştı bir yerde görmüştüm.Bir bakayım bulursam buraya ekleyeyim.Paludaryumda mangrove bonsaisi de fena olmazdı değil mi.

Eski 22-08-2006, 12:06   #21
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaireef
...
Mangrove yetiştiren Deniz Şişman vardı deep-nblue'da. Deniz akvaryumu ile ilgilenirken takip ediyordum.
...
Sn. Şişman'la tanışırız.
Kendisi özellikle tuzlu su ile ilgilenen, önemli gazete ve TV kanallarında röportaj vermiş çok değerli bir akvaryum meraklısıdır. Bahsettiğiniz mangrov getirtilmesi faaliyetinde bende bulunacaktım ancak taşınma dönemine rastladığı için sipariş aşamasında çekimser kaldım. Belki benzer bir organizasyonu ilerde burada yapmak fırsatı buluruz kim bilir?

Saygılar,

Eski 22-08-2006, 12:23   #22
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Alıntı:
...
Belki benzer bir organizasyonu ilerde burada yapmak fırsatı buluruz kim bilir?
Çok iyi olur.Bu organizasyonda bulunmayı çok isterim.
Kim bilir, neden olmasın?

Sayın Deniz Şişmanın sitesi:
http://www.denizakvaryumu.net/
Burada sağda canlılarda mangrove tıklanırsa Deniz Beyin mangroveleri görülüyor.Mangrove ile ilgili bilgi de yazmış.

Eski 23-08-2006, 18:59   #23
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Mangrove bonsaisi buldum.Bir tanesini ekleyeyim.Bulduğum sitede 13 tane daha var.
Name:  mangrove_bonsai_003[1].jpg
Views: 12398
Size:  39.0 KB
http://www.mangroven.at/mangrove/deu...tos/&le=1&re=0

Eski 23-08-2006, 19:10   #24
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Bunlarda akvaryumda mangrove:
http://toptropicals.com/pics/garden/c8/4438.jpg
http://toptropicals.com/pics/garden/c8/4413.jpg

Eski 23-08-2006, 19:34   #25

memet's Avatar

peki denizle kara arasında yetişen ağacı saksıda canlı tutmayı nasıl başarıyorlar

Eski 23-08-2006, 19:36   #26
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Sanırım bildiğimiz topraklardan farklı olarak toprağında bayağı tuz oluyor.Bunu iyice araştırmak lazım.Bu çok eskilerden hatırladığım bir bilgi.Şu an emin değilim.

Eski 24-08-2006, 07:55   #27
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Sn. bonsaireef,

Bu güzel fotoğraflar için çok teşekkür ederim.
Ben sizin aklınızı paludaryumlara doğru çelerken siz de beni mangrove bonsailerine doğru kaydıracaksınız gibi...

Altında gezinen okçu balıkları ve pufferlar, üzerlerine tırmanan mudskipperlarla birlikte muhteşem bir armoni olabilir.

Saygılar,

Eski 25-08-2006, 02:07   #28
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Oğuz Bey asıl ben teşekkür ederim bizi paludaryumla tanıştırdığınız için.
Fotoğrafları beğendiğinize çok sevindim.

Hani mangrove bonsaisi de fena değil.Sizin yapacağınız paludaryumda da çok güzel olur.Bonsaiyi size sevdirebilirsem ne mutlu bana.

Bense paludaryumla yatıp paludaryumla kalkıyorum.Bu sıralar bir paludaryumla karşınıza çıkarsak hiç şaşırmayın...

Eski 25-08-2006, 03:34   #29
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
Mangrov bonsaisi... Hiç de fena fikir değil, hatta harika bir fikir. Ama benim ilk önce bonsai konusunu öğrenmem gerekiyor. Aslında palurdaryumda çay bitkisi de güzel olurdu değil mi Oğuz Hocam?

Saygılarımla...

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2006, 08:18   #30
Ağaç Dostu

Oğuz Sağlam's Avatar

Sn. bonsaireef,
Paludaryumunuzu heyecanla bekliyorum.

Bu arada benim şu an köklenmesi süren bir paludaryumum var. Projenin özel adı Adarium (Adarium bir özel isimdir böyle bir kategorik isim yok). İki yıldan fazla süredir inşaatı sürüyor. Mutfak - salon arası duvarın yıkılması, alt kaidenin örülmesi, tesisat işçilikleri, üzerinde kiriş inşaatı, aydınlarma armatürleri tesisat ve taşıyıcısının yapılması, alçı sıva ve boya işleri, üzerinin kartonpieri, salon kısmında Adarium hinderlandına seramik yapılması gibi her bir tek imalatı kendi ellerimle yaptığım bir projedir. Hatta camların yapıştırılması, kenar platformuna tek tek necef taşlarının sabitlenmesi ve üzerinin harçlanması bile amatör ellerle ve tek kişinin yetmeyeceği yerlerde dostların el atmasıyla yapılmıştır. İstanbul Akvaryum Kulübü (İSAK) Forumlarında iki yıldır "arkası yarın" şeklinde süren bir başlık mevcut. Bütün yapım aşamaları fotoğraflarla desteklenerek paylaşılmakta. Bir fikir vermesi için taban camı ölçülerini de söyleyeyim. 100x200cm. Yükseklik ise değişken.

İçine suyu koyalı 2 ay, balıkları ekleyeli 1 ay civarında oldu. Ancak işin en keyifli kısmı sürüyor. Su içi ve dışı bitkilendirme. Bu başlığı inceleyebilmek için İSAK Forumlarına login olmanız gerekmekte: Login olduktan sonra şu linke tıklarsanız projenin gelişimi ve son durumunu görmeniz mümkün:
http://www.akvaryumkulubu.org/vbulle...ad.php?t=27985

Çamur zıpzıpları hk. ise Ankara'lı kadim hobi ve köklü aile dostları ekibimiz içinde bir girişim mevcut. Umarım başarılır. Başarabilirsek ikinci paludaryumumu çamur zıpzıplı tuzlu su paludaryumu (Kumsal) olarak kuracağım.

Onur Hocam,
Çay keyfini paludaryuma sokma fikrini bu nezih ortamda da kaşıdım (dı).
Bkz: http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1645
Siz de pirinç maceranızı aktarsanız belki ilginç öneriler gelebilir di.

Saygılar,

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024