agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni502Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-10-2007, 00:34   #241
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Sevgili Cenoz;
Cevap alabilmek için ilgili arkadaşların yazınızı görmesini beklemeniz gerek. Yarın cevap almanız daha muhtemel görünüyor.

Birde lütfen buraya uğrayın.
Teşekkürler.

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2007, 07:37   #242
Yeni Üye

dr.sevil's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2007
Merhaba,benim avatarımdaki çiçekde nilüfer mi acaba, yokda su zambağı mı?. Ben bu resmi yurtdışında Amerika ya bağlı adalarda çekmiştim.

dr.sevil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2007, 09:08   #243
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Sevgili Cenoz
Bir beta al ve suya at.Kutcuk kalmaz.Ufak koi japonda atabilirsin.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2007, 21:28   #244
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cenoz Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba
Benim bir sorum olacak nilüferin suyunun içinde siyah ufak kurtçuklar ortaya çıktı bunlar nedir bunlardan kurtulmam gerekirmi kurtulmam gerekirse nasıl cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
Sevgili Cenoz, bence o küçücük kurtçuklar durgun suda oluşan sinek larvalarıdır. Onlardan kurtulmazsan sivrisinek olarak seni rahatsız edeceklerdir. Onlardan kurtulmak istersen mutlaka koi (balık) kullanmalısın.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2007, 12:27   #245
Yeni Üye

kinidos's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2007
Sayın arkadaşlar; ben yeni bir üyeyim. En az sizler kadar meraklı olduğum için, nilüfer (lotus ve water lilies) konusunda çok iyi bir kolleksiyonum var. Sizlerle paylaşmaya açığım. Bu arada "ebay.com" sitesinde tohumlar satılıyor. Çimlenme oranları düşük olsa da olmayan cinsler için denemeye değer.

Not 1: Penolope arkadaşımın uyarısı üzerine yazımı düzeltmeye çalıştım. Ama şunu bildirmek isterim ki hayatım boyunca tek sıkıntı çektiğim şey yazım kurallarını bir türlü uygulayamamamdır. Ama gayret edeceğim.
Not 2: "troical water lilies (ki bu gurupta da iki katagori var; gündüz çiçek açanlar ve gece çiçek açanlar) " katogorisinde 22 renk bitkiye sahibim. (Özellikle de ağırlık mavi ve mor renkler üzerinedir.)
Örneğin Nina, Bagdad, Blue Capensis, Blue Star, Colorata vs.

Asia beğendi.

Düzenleyen kinidos : 07-12-2007 saat 14:12
kinidos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2007, 12:57   #246
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Kinidos, aramıza hoşgeldiniz. Fotoğraflı paylaşımlarınızı da bekliyorum..

Forumda Türkçe'yi doğru kullanmaya özen gösteriyoruz. Dilimizi unutmamamız ve birbirimizi daha doğru anlayabilmemiz için. Bunu yapmak dışardan göründüğü gibi çok sıkıcı ve zor değil. Dikkat etmemiz gerekenleri kısaca anlatayım.

Cümleler başlarken büyük harf kullanmak.
Nokta ve virgüllerden sonra boşluk bırakmak.
Farklı şeylerden bahsederken parağraf yapmak.
"de/da" "ki" bağlaçlarını ve "soru takıları"nı ayrı yazmak.

Sizinde bu kurallara uyarak daha anlaşılır yazacağınıza inanıyorum. Keyifl paylaşımlar dilerim, tekrar aramıza hoşgeldiniz..

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2008, 23:54   #247
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Terasında **** balkonunda nilüfer havuzu olan arkadaşlardan yardım istiyorum.. Deneyimlerinizi paylaşırmısınız? Bu yaz terasta küçük bir nilüfer havuzum olsun istiyorum. Su bitkilerini yetiştirmeye hevesleniyor araştırıyorum. Bir sitede kendi suyunu devri daim yapan bir havuz buldum. İçinde cüce nilüferler, su sümbülü gibi bitkiler yetiştirilebilir mi? Sizler nasıl havuzlarda yetiştiriyorsunuz?

Name:  273223b2 beşgen.jpg
Views: 5134
Size:  35.6 KB

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2008, 14:04   #248
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Nilüferler durgun , dalgalanmayan , herhangibir yöne akımı olmayan su topluluklarında yaşarlar bu havuzların uygun olduğunu sanmıyorum .

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2008, 15:05   #249
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dr.sevil Mesajı Göster
Merhaba,benim avatarımdaki çiçekde nilüfer mi acaba, yokda su zambağı mı?. Ben bu resmi yurtdışında Amerika ya bağlı adalarda çekmiştim.
Çok fazla bilgim olmadığını belirterek, nilüfer olması çok düşük bir ihtimal gibi duruyor. Daha çok su zambağına benziyor. Keşke resmin daha büyük boyutunu görebilsek..

cemvat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2008, 10:22   #250
Ağaç Dostu.

mahon67's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dr.sevil Mesajı Göster
aşağıdaki linkteki mavi/mor nilüferlerden biri olabilir

http://www.watergardenparadise.com.a...aterlilies.php

Nymphaea caerulea veya Nymphaea odarato purple türlerinden biri olabilir.
Büyük ihtimalle Nymphaea caerulea : http://www.arocha.org/resources/intl.../ar-013-ke.jpg

Düzenleyen mahon67 : 10-02-2008 saat 10:41 Neden: bilgi ekleme
mahon67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2008, 03:32   #251
Ağaç Dostu

BirLira's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2006
Galeri: 47
Bu yaz bir su havzasında bu çiçeklere rastladım.
Tamamen yayılmışlar, yoğun bir şekilde vardı.
Netteki araştırmam doğru ise "Nuphar Lutea" olduğu kanısında fakat
Amerika orijinli çiçek yani sonradan oraya gelmiş.?
İlgilenen olursa tam yerini söylerim.

Eklenen Resimler

BirLira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2008, 16:28   #252
Ağaç Dostu

Beyaz Gece's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Galeri: 1
Nilüfer nasıl yetiştirilir?

Arkdaşalr bileniniz varsa ki vardır bana ayrdıme debilirmi?
Nilüfer yetiştirmek istiyorum anacak yaşam ortamalrını bakımlarını ve tohumları diyecem enreden temin edebilirim

Beyaz Gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2008, 17:35   #253
Ağaç Dostu

Beyaz Gece's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cheguavera Mesajı Göster
benim akvaryumumdada iki tane var.çok güzel bir görünüm veriyor.birisi yakında çıçek açaçak.ama söylemek istediğim.bu bitkiden edinmek isteyenlere yardımcı olabilirim.ben kocaeli kandırada yaşıyorum.burada bir göl var.küçük bir göl.tam doğal akvaryum bu gölde nilüferler ve daha bir çok harika su bitkileri var.buradan alıp akvaryumumda yetiştiriyorum.özellikle yaz aylarında burası bir sayfiye yeri olduğundan birçok kişinin denize gezmeye gelme imkanı olursa.bu gölden nilüfer alabilir.msj yazarsanız yardımcı olabilirim
Arkdaşım bu hafta sonu gebzeye gidecektimz aten o sırada ugrama şansım olur eger tabi size ulaşabilirsem nilüfer tohumu istiyorum

tohumu buldugumda ilk işim bir bidon **** varil bulup 70 cm yulardam kesip açmak oalcak ve onu arka balkona koyacagım
apartman dairesinde bu kadar oluyor bu iş

bu Nilüfer yetiştirme konusunda bana sırasıyla ne yapacagımı anlatabilecek tecübeli bir arkadaşımız çıkarsa sevinirim

Eski 10-03-2008, 19:54   #254
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Beyaz Gece ortak siparişler başlığında Karınca70 Hindistan dan getirti tohumları. Bir bak istersen elinde tohum olabilir. Lotus yetiştirmeyle ilgili başlıkta linklerde açıklıyor tohum çimlendirme.Bulamazsan bana ulaş özelden bir lotus tohumu verebilirim. Havaların biraz daha ısınmasını bekliyorum bende çimlendirmek için.

Eski 11-03-2008, 16:22   #255
Ağaç Dostu

karinca70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feriha Mesajı Göster
Beyaz Gece ortak siparişler başlığında Karınca70 Hindistan dan getirti tohumları. Bir bak istersen elinde tohum olabilir. Lotus yetiştirmeyle ilgili başlıkta linklerde açıklıyor tohum çimlendirme.Bulamazsan bana ulaş özelden bir lotus tohumu verebilirim. Havaların biraz daha ısınmasını bekliyorum bende çimlendirmek için.
Getirttiğim lotus tohumlarından bir kısmını redpapillon'a vermiştim. Kendisi akvaryumda lotus tohumlarını çimlendirmiş. Ben henüz getirttiğim tohumları ekmedim; redpapillon'un göndereceği kil'i bekliyorum ekmek için. Malum bu sene bir de tepsiyaprak Victoria nilüferi tohumları getirttim. Pahalıya mal oldu ancak inşallah bir tanesi çimlenir de buna değer..

karinca70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2008, 17:01   #256
Ağaç Dostu

Beyaz Gece's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feriha Mesajı Göster
lotusla nilüferin tohum yetiştirmeleri aynı bilmiyorum ama ben Nilüfer arıyordum yinede ilgilendigin için teşekkürler
lotus tohumlarına bakacam en azıdnan bilgim olur

Eski 19-03-2008, 09:07   #257
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Geçen yıl Bauhaus'tan nilüfer soğanı alıp yetiştiren arkadaşlar. Nilüferleriniz nasıl?

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2008, 23:12   #258
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
nilüferim ...

Geçen yıl kovada yetiştirip açtırmayı başardığın nilüferim kışın bütün yapraklarını kaybedip uykuya geçmişti baharın gelmesi ile ( birdahaki yazı göremeyecek , kovada nilüfer olmaz diyenlerin inadına ) yeniden hayata merhaba deyip kovada nilüferin olabileceğini ıspatladı.

Bakamazsınız kışın nasıl bakacaksınız diye yaygara koparmıştı bir arkadaşımız neyse ; yapraklarını kışın kaybeden nilüferimi kovanın içinde bekletip hiç ellemedim şubat sonunda kovayı boşaltıp temizliğini yaptım nilüferimin altına daharahat köklenmesi için killi toprak koyup üzerine nilüferi oturttum toprağın üzerinide suya karışmaması için nilüferin üzerine gelecek kadar kumla kapatıp üzerine suyunu doldurdum ve oda on gün sonra memnuniyetini kendi diliyle anlattı bana.
Fakat bidahaki seneye eğer bahçeli bir eve geçemezsem artık oda kovada değil bir varilde yaşamaya başlayacak .

Eklenen Resimler

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2008, 23:20   #259
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Bravo ephesos, kutlarım.

Sizlerden heveslendim ben de deniyorum. Tohumlar güç bela çimlendi Başarılı olduğumu görünce yeni tohumlar da edindim. Haa büyüdüklerinde nereye mi yerleştireceğim? Parkın havuzuna

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2008, 23:48   #260
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Sevgili İklimsiz tohumları nasıl çimlendirdiniz?

Eski 25-04-2008, 00:05   #261
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Tohumlar iri ve kabukları oldukça sert. Sıcak suda beklettim, hala çok sertlerdi. Termosa koyup 1 gece bekletip yumuşamalarını umdum. Hıı olmadı

Bu işlemlerden sonra su zımparasıyla, tohumun bir yüzünü incelteyim diye düşündüm. Uygulayıp tekrar sıcak suya attım.

Böyle 1 hafta kadar uğraştım. Bıçakla çizmeyi denedim. En sonunda çatlatmaya karar verdim. Sert bir zemin üzerinde, çekicin ince ucuyla, önce yavaş, sonra biraz hızlı darbelerle hafif çatlattım.

Uygulamayı düşünürseniz, çekicin tohuma vurduğunuzdaki sesten anlarsınız zaten çatladığını. Öze zarar verme riskiniz de var, çok dikkat edilmeli. Ve sakın tohum kuruyken bu işlemi yapmayın, aşırı sert.

Bu işlemden sonra, küçük bir kavanoza, 2 birim torf, 1 birim dere kumu koyup, tohumları yatırdım. Üzerlerini 1 birim kumla örtüp, azar azar su ilave ettim. Balkonda, güneş gören bir yerde 4. gün çimlenme sağlandı.

Resimlemeyi düşündüm, ancak torf ve kum suyu biraz bulandırdığı için pek belirgin görünmüyor.

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2008, 08:52   #262
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Benim geçen yıl iri bir saksıda yetiştirdiğim nilüferim de bu yıl yeni yapraklar veriyor. Geçen yıl açmamıştı. Umarım bu yıl açar.

Eski 29-04-2008, 15:37   #263
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Nilüferlerim bu yılın ilk çiçekleriniz açtı. En yakın zamanda fotoğraflarını ekleyeceğim.

Eski 30-04-2008, 14:36   #264
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Geçen yıl nilüfer saksım balkondaydı. Bol ışık, az güneş alıyordu. B u yüzden açmamış olabilir mi? Bu yıl terasa taşımayı düşünüyorum. Ama o kocaman saksıyı önce boşaltıp, sonra 2 kat merdiven çıkarmam gerektiği için erteleyip duruyorum. Kararlıyım, bu yıl açtıracağım.

Eski 30-04-2008, 19:48   #265
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Sn.abk, ben de ilk defa bu sene havuzda nilüfer yetiştiriyorum. Kendi gözlemime göre güneş ve su altı derinlikleri çok önemli. Gölgede ve sığda kalan nilüferlerin yaprakları bile, diğer arkadaşlarına nazaran çok az ve küçüklerken, onları da diğerleri gibi saksı üstünden 40 cm su derinliğine ve daha bol güneşli bölgeye alınca birden bire canlandılar.Tomurcukları yolda.Saksıyı içine yerleştirdiğiniz dış kabın derinliğine ve güneş görmelerine dikkat edebilirseniz, hallolur sanırım.

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2008, 20:17   #266
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Ben de geçen yıldan edindiğim tecrübeyi aktarayım. Güneş çok önemli, güneşte çiçekler daha iri açıyor akşam üzeri güneş yön değiştirince nilüfer havuzunun bulunduğu yer gölge olunca çiçekler kapanıyor.

Eski 01-05-2008, 09:47   #267
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Nilüfer için özellikle bulabildiğim en derin saksıyı almıştım. Su yüksekliği 35-40 cm. yi buluyor olmalı. Ancak saksı üstü kapalı olan balkonun köşesinde duruyordu. Bu yaz terasa çıkarırsam açar diye umuyorum.

Eski 03-05-2008, 09:56   #268
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
İlk nilüferim açtı

Sabah sabah sürpriz oldu. Adı attraction, bakalım kaç gün açık kalacak.
Name:  Attraction (2).JPG
Views: 3794
Size:  35.1 KB

Denizardacan beğendi.
tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2008, 21:24   #269
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Gözünüz aydın. Çok güzel görünüyor.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2008, 18:23   #270
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Tüm sayfaları okudum içimde hep bir nilüferim olsa der sonrada bir apartman dairesinde yetiştiremeyeceğimi düşünür olmaz derdim.Başaranları gördüm emeğinize sağlık.Köyümün şirin gölünü kışa dayanıklı nilüferler ile güzelleştirmek istiyorum.Bu konuda bana yardımcı olacak arkadaşlarımız varmı?

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
nilüfer

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024