agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-09-2007, 19:18   #1
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
240 lt. bitkili akvaryumum

Yenilerde kurduğum 240 lt.lik lepistes akvaryumumun fotoğraflarını paylaşmak istiyorum:

Renklerde bir oynama yok. Bu balıklar, doğadan kendi yakaladığım lepisteslerle evcil lepisteslerin melezleridir.

Bitkiler: Vallisneria americana, Cryptocoryne aponogetifolia, Cryptocoryne wendtii, Echinodorus sp, Anubias sp, Lemna minor, Hygrophila corymbosa, Ceratophyllum demersum, Java yosunu.

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2007, 19:43   #2
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Onur Bey harika görünüyor. Fotograflara baktıkça ne kadar özen ve sevgiyle yapıldığı anlaşılıyor. Bizleri de özendiriyorsunuz. Teşekkürler...

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2007, 20:04   #3
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Tavsiye ederim size de. Çok kişiyi bulaştırdım ben.

Eski 25-09-2007, 20:12   #4
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Bu ara bonsai ve bitki akvaryumu arasında bir seçim yapma arifesindeyim. Diğer sitedeki çalışmalarınızı da ara sıra takip ediyorum. Gerçekten rüya gibiler.

Eski 25-09-2007, 20:26   #5
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Onur Bey akvaryumunuz çok güzel, elinize sağlık. Diğer site hangisi acaba, bende görmek isterim.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2007, 20:36   #6
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Sağolun arkadaşlar.

Arzu Hanım, "diğer site" hakkında bir fikrim yok. Akvaryumla ilgili olarak yerli ve yabancı onlarca sitede aktif üyeyim. (Sayısını bilmiyorum) İSAK (İstanbul Akvaryum Kulübü) veya Akvaryum Forum olabilir.

Eski 25-09-2007, 20:37   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Onur bey akvaryumunuz çok güzel. Valisneriumlarınız ve demersumunuzun bu boya gelmesi ne kadar zaman aldı? Ben akvaryumumu yarın kurup ilk defa çalıştıracağım ve sadece demersum ve americana koyabiliyorum ilk etapta. 10 gün sonra ise neon, lepistes, black ay moli ve inci gurami koyacağım ve barclaya longifolia rotala wallichii gibi birkaç tane daha bitki.
Yardımcı olursanız sevinirim. Mesela 110 lt için 2 growlux yeterli midir ve plantnitrit bitki gübresi balıklara zarar verir mi? Ayrıca koyacağım doğadan alınmış kütük ve kayaların özel bir işlem ile temizlenmesi gerekiyor mu? ( Akvaryumcudan alınacak kütükler 26 ytl civarında)

deniz boro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2007, 20:53   #8
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

C. demersum bitkileri en az 4 senedir bende. Bunları memleketteki bir dereden toplamıştım. İlk zamanlar (akvaryum ortamına alışma evresi) yaprak dökmüşlerdi ama kısa sürede alıştılar. Tabi ki bu bitkiyi bir ara sağlam bir şekilde budadım ve Bafra'daki birkaç arkadaşıma hediye ettim. Ortam uygun olduğunda hızlı büyüyen bir bitki olduğunu söyleyebilirim.

V. americana bitkileri de en az 4-5 yıldır bendeler sanırım. Aldığımda sadece 3-4 kök idi bunlar. Gördüğüm en arsız akvaryum bitkisi olduğunu söylersem yalan olmaz. CO2 ve gübre dengesizliğinden dolayı (aylar önce) hemen hemen tüm bitkilerim gitmişti. Yosun patlaması olmuştu. Sadece V. americna ve H. corymbosa bitkileri kalmıştı.

İtiraf etmem gerekirse akvaryumların teknik donanımları konusunda çok fazla bilgim yok ama V. americana bitkileri çok fazla bakım istemiyorlar. Elinizdeki sistem yeterli olacaktır. Bu bitkide dikkat etmeniz gereken şey, uçlarını keserek budama yapmayın. Uçları kesildiğinde çürümeye başlıyorlar. Bir de gübre kullanacaksanız CO2 takviyesinde fayda var. Aksi halde akvaryumda yosunlaşma meydana gelebiliyor.

Düzenleyen Onur G. HİTİT : 25-09-2007 saat 22:03
Eski 25-09-2007, 22:12   #9
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sevgili Deniz Boro, akvaryumunuzdaki gelişmeleri fotograflarla bizle paylaşamaz mısınız?

Ayrıca Yıldız Parkında ağaçları budadılar. Yerler kütüklerle ve dekoratif ağaç dallarıyla dolu. Belki ilgilenirsiniz.

Eski 25-09-2007, 22:17   #10
Ağaç Dostu

Aslında gübre fikri sonradan katıldı akvaryuma. İlk planda kuvartz kum ve lavalitin yeterli olacağı söylenmişti. Hiç gübre kullanmasam bitki gelişmesi normal olur mu?
Yarın akşam tüm malzemeleri ile alıp akvaryumu kuracağım. Yani ilk 10 günlük floranın oluşması için gerekli malzemeleri. Ve şu an kayacağım demersum ve amerikana gibi bitkiler aslında gözden çıkardığım bitkiler. Ancak gübrenin kumun altına konulması gerektiği için eğer konulacaksa bu aşamada konulması gerekiyor.
Siz kaya ve kütüklerinizi nasıl bir temizlemeye tabii tuttunuz Bana söylenen 24 saat kaynatılması veya çok uzun süre çok bol suda bekletilmesi. Hatta küçük çakıllar için bile bu söyleniyor.

Eski 25-09-2007, 23:02   #11
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

V. Americana gibi bitkiler çok özel bakım istemediklerinden gübreye gerek yok bence. Sadece güzel bir aydınlatma yeterli olabilir.

Kaya ve kütükleri topladıktan sonra kaynar suyla yıkayıp durulamıştım. Ben bunları bataklıktan aldığım için çok iyi yıkamam gerekmişti. Her tarafları balçık ve yosun idi aldığımda.

Eski 25-09-2007, 23:10   #12
Ağaç Dostu

Bu habere çok sevindim. Bu durumda kuvartz kum ve lavelit yeterli olacak ve algea sorunu azalacak. Siz zemin malzemesi olarak sadece çakıl mı kullandınız? Lavalitin besleyici olduğu söylenmişti bana.

Eski 25-09-2007, 23:28   #13
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Taban malzemesi olarak kullandığım karışım:

Deniz kumu, midye kırığı, kuvars kum, dere kumu. Çoğunluğu dere kumu ve kuvars oluşturuyor.

Eski 26-09-2007, 01:02   #14
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Ben doğadan topladığım taş gibi malzemeleri akvaryuma koymadan önce suyla kaynattıktan sonra tuzlu suda bazen de metilen mavisi eklenmiş suda bekletiyorum bir süre.Sonra duruluyorum.Şimdiye dek bir problem yaşamadım.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2007, 01:11   #15
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Onur Bey;
Akvaryumunuz da balıklarınız da çok güzel.Hele bitkiler.Yazınızı okumadan önce fotograflara baktım ben.Kırılmanızı istemem ama ilk aklımdan geçen "240 lt. de bu kadar bitki,bedava mı buluyorlar bu bitkileri" oldu.Akvaryum gerçekten çok güzel.Ben sevmediğim halde plastik bitki kullanıyorum.Onlar da balıklara zarar verebiliyor bazen.Ama bırakın 240 lt.lik bir akvaryumu 40 lt.lik akvaryumu bile bitkilerle dolduramadım ben.Ucuz bulup aldığım bitkiler çabuk bozuldu.Diğerleri çok pahalı geldi.Ve akvaryumda bitki yetiştirmenin balık yetiştirmekten daha zor olduğu sonucuna vardım.Harika bir akvaryum.Sizi kutluyorum.Kıskandım demek istemiyorum ama birazcık imrendim.

Eski 26-09-2007, 01:52   #16
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Teşekkür ederim.

Aslında bitkiler bedava oldu. Çoğu kendi üretimim çünkü. Çoğu 60 lt.lik bir akvaryumdaydı, buraya aktardım.

V. americana bitkisi isterseniz birkaç kök gönderebilirim.

Eski 26-09-2007, 01:59   #17
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Onur G. HİTİT Mesajı Göster

V. americana bitkisi isterseniz birkaç kök gönderebilirim.
İsterim tabii ki.Belki bedava olduğu için yaşatabilirim bu kez. Belki biraz da bilgi verirsiniz akvaryum bitkileri hakkında.

Eski 26-09-2007, 02:35   #18
Ağaç Dostu

Onur beyin yetiştirdiği bitkilerin bazılarının bakımı kolay bazılarınınki ise çok zor.
Valisneria'lar ve cerotophyllum demersum ve bazı anubiaslar kolay. Cryptocoryne becketii veya spatiphyllum wallisi gibi cinsler renkli ucuz ve kolay. Kökleri 1,5 ytl ve uygun ışık ve ısıda (25 derece) çok çabuk çoğalıyorlar
Ancak barclaya longifolia (8-9 ytl) ve anubias ceratophyllum var (15 ytl) gibi cinslerin bakımı pahalı ve zordur. Bu tür bitkilerin bakımını akvaryumculuk sitelerinde detayıyla bulabilirsiniz. Eminim ki siz de canlı bitkiyi 40 ltye kolaylıkla koyabilirsiniz.

Eski 26-09-2007, 02:50   #19
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Sevgili Deniz Boro;
burada akvaryumcularda pek çeşitli bitkiler bulunmuyor.Bulduklarımı da ben yetiştiremedim.Aldığım bitkilerin isimlerini bilmediğim için yetişme şartlarını da araştıramıyorum.Akvaryum sitelerinde balıkları bırakıp bitkileri araştırmaya başlasam iyi olacak sanırım.)

Eski 26-09-2007, 03:09   #20
Ağaç Dostu

Yıldız parkı fikri için çok teşekkürler. Bir mangrow kütüğüne 26 ytl vermek istemiyorum doğrusu. İlk fırsatta köpeğim Hussy (resmini koymayı bir türlü beceremedim)ile birlikte oraya yürürüz. Dijital kameram yok ama bir arkadaştan elime geçtikçe resim koymaya çalışırım. Şu anda ilk 10 gün su, kum, çakıl ve valisnerialar olacak sadece içinde.
10 gün sonra lepistes, neonlar, arap ay molilerim Dürdane Şerafettin ve Pakize ve vatozlarım Maço ve Paço ve daha dayanıklı bitki türleri olacak.
Ancak daha sonra kayalar ve kütükleri ekleyerek yavaş yavaş paludaryuma döndüreceğim.
İlk paludaryumum için 17 x 35 x 50 ebatlarında alçı vs. ile katmanlandırma yapmayı düşünmüyorum.

Eski 21-10-2007, 00:31   #21
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Yeni platilerim, birkaç gün süren karantina işleminden sonra bu akvaryumda yaşamaya başladılar:

Eklenen Resimler

Düzenleyen Ophrys : 21-10-2007 saat 22:30 Neden: Fotoğraflar sayfa düzenini sağlamak amacıyla küçültüldü
Eski 21-10-2007, 00:39   #22
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Onur Bey, yine harika fotograflar. Paylaştığınız için teşekkürler. Özendiriyorsunuz.

Eski 21-10-2007, 14:35   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Müşterimiz bir firma standında kullanılmak üzere müşterimizin ürettiği PVC borulardan akvaryum yapmak istiyoruz. Borular 2 mt çapında . Biz 50 cm kesip boşluk kısmını camla kaplayıp fuarda kullanılmak üzere akvaryum haline getirmek istiyoruz. Bu konuda bize profesyonel destek sağlayabilecek **** bu akvaryumları üretebilecek firmaların bilgilerini verebilirmisiniz?

**** özel mesaj atabilirmisiniz dostlar?

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2007, 21:29   #24
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Onur bey doğadan lepistes yakaladığınızı yazmışsınız. İlgimi çekti Türkiyede yabanı lepistes varmı. Bilgi verirseniz sevinirim

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2008, 22:25   #25
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Son durum:

Fotoğraflar biraz bulanık, çünkü flaş kullanmadım.

Akvaryumdaki lepistesler azaltıldı, birkaç minik velifera eklendi, birkaç yeni doğmuş gambusya yavrusu (lepistesler, platiler ve veliferalar arasında "asimile deilmek üzere" ) eklendi ama asimile olacaklarını hiç sanmıyorum. Yeni bazı bitkiler eklendi. Gelişmeler devam ediyor. CO2 yok ama gündemde. Kafama göre dip çekiyorum. Arada bir Sera Flonerette ve Deep sıvı gübre uyguluyorum. Şimdilik (epeydir) memnunum.

Düzenleyen Onur G. HİTİT : 19-01-2008 saat 23:53
Eski 20-01-2008, 22:26   #26
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Merhaba Onur Bey, akvaryumunuz çok güzel, elinize sağlık. Ben de kendime bir bitki akvaryumu kurmak istiyorum, epeydir bulduğum bilgileri okuyorum bu konuda. Bazı kaynaklarda bitkili akvaryumlarda dip çekimi yapılması önerilmiyor diye hatırlıyorum sanırım taban sağlığı açısından. Yanlış mı hatırlıyorum yoksa farklı uygulamalar var mı bu konuda?
Bir de dalın önündeki yuvarlak yapraklı bitkinin adı nedir? Minyatür nilüfer gibi çok hoş. Yoksa nilüfer mi

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2008, 00:51   #27
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Sağolun. Ben dip çekiyorum. Sık çekmiyorum ama yine de -akvaryumda balıklar da olduğu için- yapılması gereken bir işlem. Azar azar olması daha iyi tabi.

Kütüğün önündeki yuvarlak yapraklı bitki "su ebegümeci" denen bitki. Hydrocotyle cinsinden bir bitkidir. Ama türünü bilemiyorum. Hydrocotyle cinsi içinde birbirine çok benzeyen bir sürü tür var.

Bitkinin üstten yakın çekimi:

Eski 21-01-2008, 11:26   #28
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Çok güzel maşallah.Sanırım çiçekte açıyor.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2008, 11:52   #29
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Sn.Hitit,
Diğer forumlarda olduğu gibi yine DIY işlemlerinizi burada da gerçekleştirmişsiniz.
Ben forumda boşuna yazmıyorum, benden daha iyiler de var diye.
Demek ki bir bildiğimiz varmış değil mi? Bu aradabu büyüklükte bir akvaryum için ışık miktarınızı belirtmemişsiniz ve CO2 şart sanırım. değilmi?
Kolay gelsin...

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2008, 16:13   #30
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Teşekkürler Onur Bey, gerçekten güzel bir bitki.

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024