agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Subtropikal İklim Meyveleri (http://www.agaclar.net/forum/subtropikal-iklim-meyveleri/)
-   -   Küçük Meyveli Trabzon Hurması, Kara Hurma (Diospyros lotus L.) (http://www.agaclar.net/forum/subtropikal-iklim-meyveleri/16520.htm)

cey_cey 14-07-2009 13:32

Küçük Meyveli Trabzon Hurması, Kara Hurma (Diospyros lotus L.)

özellikle karadeniz ordu ve giresun bölgelerinde çok görülen ve dogal ortamda yetişen bir tür olup meyvesi zeytin büyüklügündedir agaç boyu 5 7 m civarında boy yaptıgı gözlenmiştir tadı şekerli ve çok güzeldir dogal olarak yetiştigi için tohumdan üretimi mümkündür resmini ilerleyen günlerde siteye ekleyecegim

Samsunlu55 05-11-2009 18:41

Karadeniz'de doğal yetişir derken düştüğü yerde hemen çimlenen hurmayı mı demek istediniz. Eğer onu demek istediyseniz dediğiniz tür hiçbir çaba gerektirmeden orda burda çimleniyor.

cey_cey 09-11-2009 17:57

merhaba

hayır sn samsunlu 55 sn romantik küçük meyveli trabzon hurması olarak geçmiş oldugu hurmadan bahsediyorum bizim bölgede ben bildim bileli dogal olarak yetişmekte bende isim koymak yerine yerli hurma dedim biraz saçma oldu ama ordu hurması olarak degiştirebilirim :)

Samsunlu55 16-11-2009 23:39

Ormanlarda kendiliğinden biten linkteki hurmadan mı bahsediyorsunuz, meyvesi normal büyülükteki hurmanın yarısı kadar olan hurma mı? Bu değilse bahsettiğiniz hurmanın resmini ekleyin anlıyalım.

http://www.mjora.com/lazurimtrl/botanik/53.jpg

alice 17-11-2009 00:03

Bahsi geçen hurma yabani hurma (Diospyros lotus) olmalı. Sayın Samsunlu55 ve cey cey aynı bitkiden bahsediyorsunuz.

alice 17-11-2009 00:15

Bu hurma hakında şöyle bir mesaj var.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hüseyin suat duman (Mesaj 88175)
Sevgili Mine Pakkaner,,
Karadeniz bölgesinde, osuruk hurması adıyla bilinen, karayemiş büyüklüğünde, tadı Trabzon hurmasından daha çok muşmulaya benzeyen bir hurma çeşidi var. Karadenizliler bunu taze olarak veya dallarıyla birlikte kurutarak, kışın tüketiyorlar.
Bahçesi olanlara mutlaka bir tane dikmelerini ısrarla salık vereceğim bu hurma, Trabzon hurmasının akrabası ve Çin kökenli mi, yoksa yerli mi?

denizakvaryumu 17-11-2009 08:13

Neden osuruk hurması demişler :)

bari 17-11-2009 11:00

Çok gaz yapıyormuş::)

Samsunlu55 17-11-2009 11:20

Samsun için konuşursam Samsun'un doğusundaki dağlarda doğal olarak yetişiyor. Fındıklıkların içinde bitenleri fındığa gölge yapmasın diye kavak gibi kesiyorlar alt dallarını, dim dik uzayıp gidiyor:)

Samsunlu55 17-11-2009 11:22

Linkte genel bilgiler mevcut:

http://www.bitkihastanesi.com/meyvec...ros-lotus.html

mehmet55 17-11-2009 14:21

*** arkadaşlar
bu hurma çevremizde bolca var çok üreyen bir ağaç çekirdeği hemen çimlenir
hızlı yetişir kerestesi sarı renklidir çiçeklerinden arılar çok nektar alır çiçek zamanı arılar oğul vermişçesine ağaçta dolaşırlar pekmezide güzel olur

alice 17-11-2009 18:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 533799)
Neden osuruk hurması demişler :)

Sayın Deniz Akvaryumu, bu hurmanın adı buralarda budur.
Sayın Bari'nin dediği gibi gaz yapmaktadır.
Tadı çok güzel olduğu için gaz yapar diye insan kendini bu lezzetten alı koyamaz. :)

alice 17-11-2009 18:17

Trabzon Hurması Üretimi konusunda daha önce belirtmiş ve bu konu ile alakalı bir mesajım.
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alice (Mesaj 214488)
Selam ykonder,
Trabzon hurması, karadenizde yabani hurma(Diospyros lotus) olarak bilinen anaca aşılanarak çoğaltılır. Bu anaç çok kolay yetişebilen bir bitkidir.Bu bitkinin kahverengi küçük ve içi çekirdekle dolu bir sürü meyvesi oluşur. Bu meyvelerin içindeki çekirdekleri çıkarılarak toprağa ekilirse yeni bitkiler kolayca elde edilebilir. Bu bitkinin meyvesi gayet lezzetlidir şeker oranı yüksektir.Pekmez olarak tüketilebilir. Pekmezini yoğurt ile karıştırıp yenirse harika, lezzetli oluyor. Pekmez kısmı konu dışına çıktı napapayım dayanamadım. yusufustaoglu.sitemynet.com'a fotoğrafı için bakabilirsin.

Samsunlu55 26-11-2009 00:31

2 Eklenti(ler)
Eklenti 115378

Tarihi Samsun Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Binası'nın önündeki küçük meyveli trabzon hurmasının resmi. Dalları ağırlıktan aşağıya sarkmış birkaç meyvesinide koparırdım ama insanlar vardı uzaktan resmini çekmekle yetindim. Resimler telefondan çekildi, yakınlaştırmadan dolayı biraz bulanık ama meyveler belli oluyor.

Eklenti 115379

akcan67 26-11-2009 00:45

Trabzon hurması büyüklüğünde olup olgunlaşmasını beklemeden yenilen ve yendiğinde ağızda burukluk yapmayn hurmanın cinsi nedir acaba ?

Lun@tiC 26-11-2009 08:05

çikolatalı hurma diyorlar ama cinsini bilmiyorum

nariçi 26-11-2009 19:35

Arkadaşlar madem ki tohumdan kolay çimleniyor biriniz bana birkaç tohum gönderin de denemesini yapayım. (gönerecek arkadaşa adresimi gönderirim.)

Siyah hurma Antakya'da vardı, sertken elma gibi bıçakla keserek yeniyordu tadı da bayağı şekerliydi. Bizim yörede bu türden yok. Fidanı olsa yetişir, çünkü diğer sarı cinsler çok iyi yetişiyor.

Harun Parlak 29-11-2009 20:03

Elini çabuk tut tohum toplamak için. Yoksa karatavuklar tohum bırakmaz.
Gerçi birsürü fidanlarda vardır ya ağaç diplerinde.

nariçi 29-11-2009 20:19

Bu hurmanın pazar değeri yok mu, çok yabani mi? Yabancılar olsa her yönü ile analiz ederler. Aslında yabani doğal meyveler daha çok faydalıdır diye düşünüyorum. 10 yıl kadar önceydi, Alman ormancılık Prof.- Uzman la Nemrutdağı yolunda giderken uğradığımız Eskikahta Civarında ki su gözünde yabanlaşmış incirler vardı. Eşiyle birlikte küçücük dallarında yarı kurumuş incirlere bir üşüştüler ki hiç görmemiş gibi (elbette görmemiş olabilirler) Onu yemekten olacak ki heyecanla dönüşte hanımın ayağı kayıp alnını taşa çarpıp yarmıştı. Yani yabancılar böylesi doğal meyvelere çok önem veriyorlar.

Türk hurması da öyle bir meyve olmalı. Fazla nem istiyor mu?

Harun Parlak 29-11-2009 20:24

Çok güzel pekmezi olur. İyice kuruyunca da çok lezetlidir. Bir yemeye başladımmı daha bırakazsın sürekli yemek istersin. Yalnız tek bir sorun var. Yedikden sonra en az üçgün boyunca toplum içinde durmayacaksın. Aşırı miktarda gaz çıkartması yaptırır. ve ayrca çok kötü kokar. Bu yüzden Karadeniz bazı bölgelerinde (OSURUKLU HURMA) diyede adlandırılır.:)

nariçi 29-11-2009 20:55

O zaman bunu barsak proplemi olan hiç gaz çıkaramıyanlara tavsiye etmek belki faydalı olabilir. Pekmezde de aynı gaz yapıcı özelliği var mı acaba!

cey_cey 29-11-2009 20:59

karatavuk

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 538707)
Elini çabuk tut tohum toplamak için. Yoksa karatavuklar tohum bırakmaz.
Gerçi birsürü fidanlarda vardır ya ağaç diplerinde.

hakılısınız karatavuk ve sıvırcıklar hurmayı dalında bırakmıyor şu anda yeni yeni olgunlaşmaya başladı bu hafta toplayacagım

cey_cey 29-11-2009 21:05

hurma

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nariçi (Mesaj 538711)
Bu hurmanın pazar değeri yok mu, çok yabani mi? Yabancılar olsa her yönü ile analiz ederler. Aslında yabani doğal meyveler daha çok faydalıdır diye düşünüyorum. 10 yıl kadar önceydi, Alman ormancılık Prof.- Uzman la Nemrutdağı yolunda giderken uğradığımız Eskikahta Civarında ki su gözünde yabanlaşmış incirler vardı. Eşiyle birlikte küçücük dallarında yarı kurumuş incirlere bir üşüştüler ki hiç görmemiş gibi (elbette görmemiş olabilirler) Onu yemekten olacak ki heyecanla dönüşte hanımın ayağı kayıp alnını taşa çarpıp yarmıştı. Yani yabancılar böylesi doğal meyvelere çok önem veriyorlar.

Türk hurması da öyle bir meyve olmalı. Fazla nem istiyor mu?

size katılıyorum
karadenizde çok oldugu için pazarda görmek mümkün degil ama araştırma yapılsa mutlaka bir pazar degeri olacagını sanıyorum agacıda çok verimli yapraktan çok hurması oluryarın bir foto çekip eklerim

Harun Parlak 29-11-2009 21:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nariçi (Mesaj 538721)
O zaman bunu barsak proplemi olan hiç gaz çıkaramıyanlara tavsiye etmek belki faydalı olabilir. Pekmezde de aynı gaz yapıcı özelliği var mı acaba!

Pekmez de aynı sorun olmuyor. Kaynayınca sanırım o özellik kayboluyor.

alice 29-11-2009 22:28

Yabani hurmanın pekmezi gaz yapmaz. Yoğurdun üzerine bir miktar eklenirse tadı harikadır.

Pekmez olarak üretimi düşünülürse ticari değeri olabilir.

Samsunlu55 30-11-2009 18:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cey_cey (Mesaj 538709)
sn samsunlu55 arkadaşımız sn malinaya ismin degiştirilmesi için ricada bulunmuş anladıgım kadarıyla teşekkürler malina nın sonunda ufak bir tebessüm koymuş sn samsunlu55 bu başlıgı bu şekilde açmayı bende düşündüm ama uygun görmedim bırakayım buda bizim halk dilinde bildigimiz gibi kalsın dedim yanlışsam kusura bakmayın bu şahsi görüşüm

Sn. cey_cey; çoğu meyve halk arasında değişik isimlerle anılıyor bu yüzdende o meyveyi yöresel ismiyle aramaya kalkan birisi aradığı bilgiye ulaşamıyor. Bizim buralardada yabani hurma deniyor mesela. Buda benim görüşüm. Kurban Bayramınızı kutlarım, saygılar.

isolet 22-12-2009 17:08

Benim annem çok kötü olmuş. En son ediğim şey bu hurma imiş acaba bu hurmanın vucuda bi zararı var mı? Acele bilen bir arkadaş varsa cevap verirse çok sevinirim. Mide öz suyu çıkıyormuş ve ara ara nöbet olarak. Doktorlar bir kanı bulamamışlar.

Samsunlu55 22-12-2009 21:11

Geçmiş olsun isolet, şahsen ben hiçbir zararını duymadım, zararının olacağını sanmıyorum çok faydalıdır hurma. Ondan önce yediği birşey neden olmuş olabilir, ya da aynı balıkla yoğurt yendiğinde zehirlemeye yol açıyor bunun gibi hurmanın yanında yenilen birşey veya içilen hap ile olan uyuşmazlık buna neden olmuş olabilir.

isolet 23-12-2009 08:28

Teşşekkür ederim sayın samsunlu ne olduğunu bilmiyoruz bizde doktor da tanı koyamamış dediğim gibi. Hayırlısı bakalım büyük hastaneye gidip araştırılacak.

tevhit06 24-12-2009 10:23

Parklardaki küçük meyveli ağaca benziyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024