agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Subtropikal İklim Meyveleri
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler
  • 1 Gönderen glaream
  • 3 Gönderen aliok1
  • 1 Gönderen aliok1
  • 1 Gönderen aliok1
  • 2 Gönderen limon_sever
  • 1 Gönderen turkanatalay
  • 1 Gönderen limon_sever
  • 1 Gönderen glaream
  • 1 Gönderen aliok1
  • 1 Gönderen Taşlıbahçe
  • 1 Gönderen limon_sever
  • 1 Gönderen Taşlıbahçe
  • 1 Gönderen Taşlıbahçe

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-05-2014, 10:37   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2014
İncir ağacında dişi erkek ayrımı nasıl yapılır?

Yaklaşık 1 sene önce kendi elimle diktiğim çok genç bardacık inciri fidanımız var. Aldığımızda üzerinde minicik incirleri vardı, 2 - 3 tane, meyve vermiş olduğu için çok sevindim ve büyüyeceklerini umdum ancak döküldüler. O gün bu gündür de ne çiçek açtı ne meyve verdi. Araştırmalarıma göre incirlerde erkek ve dişi ayrımı varmış, benim sorum, bardacık türünde böyle bir ayrım var mıdır ve yalnız erkek veya dişi olması meyve vermesine engel olur mu? Böyle bir durum varsa erkek dişi ayrımını nasıl yapabilirim? Eğer böyle bir durum yoksa önceden meyvesini verip de şimdi meyve vermemesinin nedeni ne olabilir? İncirimin çok yakınında yine bizimki gibi hiç meyve vermeyen büyükçe bir incir ağacı daha bulunuyor, beykoz tarafındayız her ne kadar ağacım çok korunaklı bir yerde olsa da kışın oralar soğuk olabiliyor, nedeni iklim olabilir mi? İncirimi çok özenerek aldım, çok özenli diktim ve bakıyorum. Meyve vermesi için önerilerinizi bekliyorum. Umarım sizlerin yardımıyla güzel meyvelere sahip olabiliriz.

limon_sever beğendi.
glaream Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 18:12   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-02-2010
Bardacık incirinin Erkeği olmaz.Bardacık inciri dişi bir incir çeşididir.Yani meyvesini yediğimiz tüm incir çeşitleri dişi türlerdir.Erkek incirlerin meyveleri olgunlaşmaz.Ceviz büyüklüğüne gelir ve dökülür.Bazı dişi incir çeşitleri mutlaka döllenme isterken bazı incir çeşitleri dönlenme istemez.Mesela Bursa siyahı,aydın sarılop inciri,bardacık inciri mutlaka döllenme ister.Siyah orak inciri döllenme olmadan incir verir.Erkek incirin meyvesinin içinde minicik sinekler vardır.Bu sinekçikler yumurtalarını bırakmak için incir meyvelerinin içine girerler ve üzerine bulaşmış olan erkek incirin tozlarını dişi incirin meyvesinin içine taşımış olurlar.Böylece dişi incirin meyvesi bu sinek tarafından döllenmiş olur ve incirin meyvesi dökülmeyip olgunlaşır.

aliok1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 18:15   #3
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
meyvesini yediğimiz ağacın dalından ürettiğimiz çelik de mutlaka dişi olurm değil mi abi ?

Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 18:19   #4
Ağaç Dostu

Anlayacağınız dişi ve erkek incirler ayrı ayrı ağaç türleridir.Bu seneki bardacık incirinizin taze sürgünlerinde yakında minicik incirler görünmeye başlar.İnşaallah bu sene incirini tadarsınız.Çevrenizde sizin farkında olmadığınız erkek incir ağaçları vardır mutlaka

glaream beğendi.
Eski 02-05-2014, 18:21   #5
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kayahann Mesajı Göster
meyvesini yediğimiz ağacın dalından ürettiğimiz çelik de mutlaka dişi olurm değil mi abi ?
evet oyle olur/

Eski 02-05-2014, 19:47   #6
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Konya şartlarında erkek incir ağacının çevrede olma ihtimali yok. Bu sene sarı lop incir almıştım. Erkek inciri nereden bulacağım

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 21:02   #7
Ağaç Dostu

Elimdeki incir yetiştiriciliği kitabında uzun süre -10 derecenin altında sıcaklık varsa zararlı olur
diyor.Konya iklim şartlarında incir biraz zor gibi geliyor bana.Her nekadar eski yıllara oranla eski soğuk kış günleri olmasada...

Eski 02-05-2014, 21:32   #8
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Sert geçen 2012 kışını orta zaiyatla atlatan patlıcan incirimiz var. Güzelde meyve veriyor. Sarı lop incirinde yaşayacağını düşünüyorum. Ama erkek-dişi ayrımı olduğu için meyve verip veremeyeceği konusunda şüpheye düştüm.

26.04.2014 tarihli sarı lop incirin fotosu aşağıda. Yaprakları patlıcan incirine göre daha bir narin gibi geldi bana. Meyve öylece duruyor, daha gelişmedi...

Eski 02-05-2014, 21:37   #9
Ağaç Dostu

O meyve Aydın şartlarındada olsa düşer.Çünkü meyvenin fındık büyüklüğündeyken döllenmesi lazım.Bu mevsimde ilek inciri olmadığından döllenme olmaz.

limon_sever beğendi.
Eski 02-05-2014, 21:46   #10
Ağaç Dostu

yanlış anlamadıysam patlıcan inciriniz meyve veriyor galiba.Patlıcan inciriniz kaç yaşında açaba?

Eski 02-05-2014, 21:48   #11
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

İki eşeyli olduğunu düşündüğüm patlıcan inciri(7-8 yaşında) meyve veriyor ve yiyoruz. Acaba sarı lop incirinin patlıcan inciriyle meyve tutumu gerçekleşme ihtimali var mıdır? İkisinin arasında 5-6 metre yüksekliğinde evimiz var. Biri güneyde biri kuzeyde.

Patlıcan incirinin çeliklerinden sarı lop incirinin yakınlarına da diktim. Şuan filiz vermişler. Yakında yaprak çıkarırlar.

Patlıcan incirimizin meyveli fotosu
15.08.2012

Taşlıbahçe ve Muda beğendi.
Eski 04-05-2014, 20:54   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Konya şartlarında erkek incir ağacının çevrede olma ihtimali yok. Bu sene sarı lop incir almıştım. Erkek inciri nereden bulacağım
Bizim oralarda top derler erkek incire. Haziran ayında toplanmaya başlanır. Sabahları erkenden kalkıp toplarız topları. Komik oldu biraz. Sıcak bastığında kaşıntı olursun zaten. Neyse top pazarı kurulur ve orada satılır. Bazen çok ucuz olur bazen pahalı. Borsa gibidir top pazarı. Sabahtan ucuz verirsin 1 saat sonra bir kaç tüccar gelir, fiyatlar fırlar, tavan yapar. Hem de en fazla %12 de değil. Kat be kat. Neyse, anlatasım geldi heralde, özledim sanırım top toplamayı. Sonra o toplar ne deniyordu bilmiyorum bir ot var, kalın, ip gibi, ona dizilir ve incir ağaçlarının arasına asılır ki erkek incirden(toptan) çıkan sinekler dişiyi döllesin diye. İncirin çekirdekli olmasını da sağlıyormuş bizimkilerden duyduğum kadarıyla. Küçükken sorardım babama, incirler olgunlaşsın, çekirdekli olsun diye yapıyoruz derdi.
tüccardan alabilirsiniz diyeceğim ama Konya tarafında incir olacağını pek sanmıyorum ben de. O yüzden oralara top getiren tüccar olur mu bilmem.

limon_sever beğendi.
turkanatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2014, 23:15   #13
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Sayın turkanatalay ve Sayın aliok1,

Sizler sayesinde incir hakkında epey şey öğrendim. Teşekkür ederim.

Top dediğiniz inciri aslında getirtebilirim galiba. İzmir'den birtanıdığım bazı yazlar arada uğruyor. Bakalım duruma göre eğer tozlaşma olmazsa mecbur bir hal çaresine bakılacak. Olmadı Antalya

Çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız...

turkanatalay beğendi.
Eski 08-05-2014, 19:18   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2014
Cevaplar için çok teşekkür ederim içimi rahatlattınız. İncirimi çok seviyorum umarım bu sene güzel meyvelerini görürüm. Yakınlarda erkek incir yoksa peki ben kendim alıp dikebilir miyim? Nereden bulabilirim acaba, daha doğrusu ayrımını yapabilir miyim?

limon_sever beğendi.
glaream Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2014, 19:38   #15
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Tohumdan yetişen bir kaç tane fide var. Bunlar erkek incir mi oluyor? Erkek incir oluyorsa sökmeyeyim diye düşünüyorum...

Eski 09-05-2014, 16:25   #16
Ağaç Dostu

Tohumdan yetişen incir bildiğim kadarıyla dişi de olabilir erkekte.Eğer meyveleri doğup büyüyüp tenis topu büyüklüğüne gelip haziran gibi pörsüyüp puflaşıp dökülüyorsa erkektir.Bu dökülen erkek incirlerin içine bakılırsa toz olduğu görülür.Kışın ise erkek incir yaprağını döktüğünde üzerinde ebe denilen fındık büyüklüğünde erkek incir meyveleri kalır.İlek sineği kışı bunun içinde geçirir.Fotoğraftaki işaretli meyveler kışın ağacın üzerinde kalan ilek sineğinin kışı içinde geçirdiği ebe meyveleridir.Çok sert (ortalama bir fındık kadar) meyveleri vardır.

Name:  erkek incir.jpg
Views: 34240
Size:  38.0 KB

limon_sever beğendi.
Eski 09-05-2014, 20:06   #17
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Patlıcan incirinde bahsettiğiniz gibi kışı geçiren incirler var. O zamanlar onlar erkek incir oluyor. Bu bilgi çok faydalı oldu. Onların birkaç tanesini yeni diktiğim incirin yanına asayım.
Teşekkürler...

Eski 09-05-2014, 22:21   #18
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Sevgili Limon Sever, sizin patlıcan inciriniz meyvesi yenen dişi bir ağaç; kıştan kalan meyveler yenilmeyen ilk meyvelerdir, asıl meyveler yazın olgunlaşır ve yenir, sonrasında da yenmeyen bir meyve dönemi daha geçirir. Erkek incirlerde de öyle oluyor; üç ayrı dönemde meyve veriyorlar ancak işe yarayanı, yani dölleyici olanı yaz mevsiminde olgunlaşan ve sonrasında yediğimiz meyvenin döllenme zamanına denk geleni oluyor. Karışık mı oldu?

Bu arada bazı çeşitlerin geç kış veya erken ilkbaharda döllenmeye ihtiyaç duymadan gelişmeye devam eden ve sonrasında da tatlanan meyveleri olur; döllenmeye ihtiyaç duyanlar ise yukarıda yazdığım gibi bu meyvelerini dökerler ve erkek ağaçların tozlaştığı, ilek sineklerinin de aktifleştiği sırada gelişen yaz meyvelerini olgunlaştırırlar... ama kimi çeşitlerde her iki meyve de olgunlaşır, kimileri de ilkini olgunlaştırıp ikinciyi dökerler...

limon_sever beğendi.

Düzenleyen Taşlıbahçe : 10-05-2014 saat 15:10 Neden: ek paragraf
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2014, 13:42   #19
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Patlıcan incirindeki sabah çektiğim kıştan kalan ve yeni oluşan incirler...

Name:  incir_erkek_disi.jpg
Views: 32755
Size:  51.4 KB

Bu kıştan kalan incir...

Name:  incir_erkek_meyve.jpg
Views: 33053
Size:  27.9 KB

O zaman patlıcan inciri tozlaşmaya gerek kalmayan bir çeşit oluyor...

Sanırım yazın erkek incir meyvesi bulacağım...

Taşlıbahçe beğendi.
Eski 10-05-2014, 15:20   #20
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Bildiğim kadarıyla -ve siz de meyvelerini yemişsiniz zaten- patlıcan inciri tozlaşmaya ihtiyaç duymuyor(partenokapik bir çeşit); erkek incir meyvesi niye lazım? Döllenmeye ihtiyaç duyan çeşitleriniz de var sanırım. Şahsen ilekleme işine hiç girmedim. Hem arazi de hem de civarda erkek ağaçlar dolu

limon_sever beğendi.
Eski 10-05-2014, 19:24   #21
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

1-2 ay önce sarı lop incir fidanı almıştım. Sanırım tozlaşmaya ihtiyaç duyuyor. Bu sene meyve verip dökerse kesinleşir sanırım veya yeni dikilen fideler genelde ertesi sene meyve veriyor...

Eski 10-05-2014, 21:50   #22
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Sarılıop tozlaşma ihtiyacı olan bir çeşit; bana göre sizin için en iyisi erkek bir inciri çelikten köklendirmek ve yakına bir yere dikmek olur; aksi halde her yıl bir yerlerden ilek inciri getirmekle uğraşmak işin tadını kaçırabilir; sinekleri de unutmamak lazım ki ilek incirler misafirsiz kalmasın, yoksa sarılop bekler durur

limon_sever beğendi.
Eski 10-05-2014, 21:58   #23
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Bu arada sağlıklı ve soyunu devam ettirebilme potansiyeline sahip ilek sinekleri için tek bir erkek ağaç yeterli olur mu araştırmak lazım...Muhtemelen bir aksilik olmadığı sürece her şey yolunda gider, yine de emin değilim.

Eski 01-03-2015, 23:35   #24
Ağaçsever

İbrahim Yavuz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2013
Galeri: 1
Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aliok1 Mesajı Göster
Bardacık incirinin Erkeği olmaz.Bardacık inciri dişi bir incir çeşididir.Yani meyvesini yediğimiz tüm incir çeşitleri dişi türlerdir.Erkek incirlerin meyveleri olgunlaşmaz.Ceviz büyüklüğüne gelir ve dökülür.Bazı dişi incir çeşitleri mutlaka döllenme isterken bazı incir çeşitleri dönlenme istemez.Mesela Bursa siyahı,aydın sarılop inciri,bardacık inciri mutlaka döllenme ister.Siyah orak inciri döllenme olmadan incir verir.Erkek incirin meyvesinin içinde minicik sinekler vardır.Bu sinekçikler yumurtalarını bırakmak için incir meyvelerinin içine girerler ve üzerine bulaşmış olan erkek incirin tozlarını dişi incirin meyvesinin içine taşımış olurlar.Böylece dişi incirin meyvesi bu sinek tarafından döllenmiş olur ve incirin meyvesi dökülmeyip olgunlaşır.
Ali bey yorumlarınızı okudum fakat kafam karıştı. Şimdi incir erkek ve dişi olarak ayrı ağaç mı yoksa aynı ağaçta erkek ve dişi belli zaman aralıklarında mı oluşuyor?

Bahçemde yarım asırlık iki incir ağacım var. Aynı cinsten çoğaltıyorum, genç ağaçlarım da var. Lakin cinsleri nedir bilmiyorum. Yıllardır meyvesinden ailem ve çevrem oldukça faydalanıyor. Orjinal fotoğrafı elimde yok ama benzer bir fotoğrafını ekledim, tür olarak nedir bi fikriniz var mı

Eklenen Resimler

Düzenleyen İbrahim Yavuz : 01-03-2015 saat 23:38 Neden: Fotoğraf
İbrahim Yavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2022, 10:51   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2022
İyi günler, ben marketten aldığım kurutulmuş incirin tohumlarını ektim sonra onlar büyüdüler ağaç oldular bahçeme diktim. Diktigimden bu yana yaklaşık üç yıl geçti. Şimdi küçük küçük incirleri var ama erkek mi dişi mi anlayamadim yardımcı olabilir misiniz?

Eklenen Resimler

İncir sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024