agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Subtropikal İklim Meyveleri
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-10-2007, 11:53   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2007
Hicaz nar

nar, narenciyeye göre kuraklığa karşı daha dayanıklı.masraf daha az, pazar fiyatı narenciyeden çok çok fazla.devlet teşvik ediyor.çukurova'da gelecek narda... diye düşünüp nar fidesi yetiştirmeye başladım.bir milyon adet sertifikalı hicaz narım var.ilgilenen olursa ya da yorum yapmak isteyen olursa sevinirim.

Düzenleyen leventemir : 26-10-2007 saat 09:38
leventemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2008, 15:24   #2
Yeni Üye

tansel77's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2008
nar

arkadaş iyi günler

ilk önce nar hakkında toprak analizi yapmak gerekir ve hava sartları ve yıllık sıcaklık değerleri iyi takip etmek bölgende bulunan ilçe tarım müdürlüğünden mühendis arkadaşlara danışmak lazım.

nar - 4 derecelere dayanıyor. onu iyi araştırman gerek.

tansel77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2008, 15:23   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2008
Bildiğini paylaşmak...

Merhabalar. Bildiğini başkası ile paylaşmak, ne kadar güzel bir şey. Büyüklerimiz bize "bilgisiz kalacağına, bilmediğini sor" derler. Bu site belki bu gibi hizmetleri ücret karşılığı yapan kişileri üzebilir. İşte şimdi arkadaşımız (bu sitede heppimiz arkadaşız) ihtiyacı olan bilgilere, bu konuda tecrübesi olanlar yardımcı oluyor. Benim bahçem Gümüşyaka'da olduğundan, yüksek rakımlarda hangi meyve ağacın uygun olacağı konusunda yardımcı olamadığım için üzgünüm. Ama memleketimde kışların sert geçtiği için elma, kiraz ve erik ağaçları vardı.

Gurgenli ŞUMNU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2008, 10:43   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2007
Hicaz nar

Levent bey merhaba ,nar fidanlarınız hangi ilde acaba. Ben hatayda bahçe kurmayı düşünüyorum.3400 adet sertifikalı hicaz narına ihtiyacım var. Fidanların tanesini kaç liraya satmayı düşünüyosunuz.teşekkürler

FATİH 61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2008, 11:53   #5
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Fatih61,

Leventemir, 25-10-2007, 12:53 tarihinde yazmış ve sadece 3 mesajı var.
Büyük ihtimalle size cevap vermeyecektir. Doğrudan ona sorduğunuz için diğer arkadaşlar da yazmayabilirler...
Soru sorarken buna dikkat etmeniz iyi olur.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2008, 21:08   #6
Yeni Üye

Acil yardım

Merhaba
bilgisi olanlara 2 sorum olacak. Yanıtlarlarsa sevinirim. Ben önümüzdeki 1 ay içinde nar bahçesi kurmayı düşünüyorum. Yalnız, 2 çeşit fidan buldum. 1. çeşit 70 cm boyunda 2. çeşit 1,5 m boyunda. 1. Sorum acaba hangi fidanı diksem. 2. Sorum dikeceğim fidanlar sertifikalı. Bana hicaz nar diye başka bir nar çeşidi yutturabilirler mi? çünkü üreticiler birbirinin narını kötülüyor. Kime inanacağımı şaşırıyorum. Teşekkür ederim.

Eski 13-10-2008, 22:41   #7
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gurgenli ŞUMNU Mesajı Göster
Bu site belki bu gibi hizmetleri ücret karşılığı yapan kişileri üzebilir.
Sevgili Gurgenli ŞUMNU; Üstüme alındım cevap veriyorum = Hayır üzülmüyorum Aksine çok mutlu oluyorum, buradan yaptığımız paylaşımdan dolayı

Bilgi paylaştıkça büyür !

Aşağıdaki resimde danışmanlığını yaptığım nar bahçesinden bir görüntü, Afiyet olsun

Name:  sahibinden_S7301803.jpg
Views: 12425
Size:  71.2 KB

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2008, 20:59   #8
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Sevgili envor ve diğer arkadaşlar,

Sürekli olarak pazardan meyvesini satın aldığım ve çok sevdiğim narın ağacından yetiştirmek istiyorum.Bahçede bir çok nar var ancak bu nar tipinden yok, adını, türünü bilmiyorum.Pazarda satan kişiler de bilmiyor.

Ortalama olarak 13-14 cm çapında meyveler, dış kabuğu açık renk, taneleri de çok koyu olmuyor.Tadı biraz mayhoş.

10 kuruş referansla birlikte fotoğrafladım, resimler yardımcı olacaktır;

Name:  nar2.jpg
Views: 10651
Size:  25.1 KB
Name:  nar3.jpg
Views: 10128
Size:  20.5 KB

Çekirdeklerinin dişe gelmediğini ve en son aldığım narın her birinin 900gr. geldiğini de ekleyeyim.

Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane, bilin bakalım bu narın türü nedir

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2008, 21:45   #9
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Gök nara benzer . Bey narının dişleri iri ve beyazdır . Bir de Gazipaşanın çekirdeksiz narı var ona benziyor .

bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2008, 18:25   #10
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Ben silifke aşısına benzettim, onunda tadı mayhoş, renkde benziyor
Cezayir narıda olabilir Kararsızım !

Eski 20-10-2008, 11:54   #11
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
bonsade ve envor, teşekkürler Ne olacak şimdi, 4 tane tür söylediniz

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2008, 13:41   #12
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Çekirdeksiz nar tadına bakan varmı? Kg. fiyatı diğer çeşitlerden daha pahalıymış.

egome Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2008, 19:16   #13
Yeni Üye

Hatay kırıkhan ilçesinde 40 dönüm bir alana hicaz nar fidanı diktim. Allah utandırmasın.

Eski 13-01-2009, 14:28   #14
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Nar için -10 dereceye ancak dayanır yazıyor.Ama ben sivasın şarkışla ilçesinde nar yetiştiğini gördüm. İçanadolu bölgesinde başka yerde yetiştiğini gören varmı? Bilgi verirseniz sevinirim.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2009, 19:45   #15
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Hicaz narı içın tozlayıcı gerekirmi? Kaçmetre arayla dikilmelidir?
Ayrıca kumlu toprata ve çukur, etrafı kapalı yerler uygunmudur? İlgilenen arkadaşlardan
cevap bekliyorum.

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2009, 10:41   #16
Ağaçsever

durmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2009
Nar Konya'da yetişiyor soğuklar -15 -20 yi geçmezse sorun yok aksi takdirde zarar görüyor.

durmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2009, 10:40   #17
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Kabuğu çatlamayan, mayhoş tadı olan, kabuk rengi kırmızı ve suyu için yetiştirilen nar cinsi nedir?

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2009, 19:31   #18
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2007
Arkadaşlar, erkenci hicaz nar çeşidi olan caner nar hakkında bilgisi olan veya bu türden yetiştiren kişilerden bilgi rica ediyorum.Gerçekten erkenci mi ve fiyatları biraz daha yüksek mi oluyor? Saygılarımla..

hatipali74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2009, 19:26   #19
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uysal01 Mesajı Göster
Hicaz narı içın tozlayıcı gerekirmi? Kaçmetre arayla dikilmelidir?
Ayrıca kumlu toprata ve çukur, etrafı kapalı yerler uygunmudur? İlgilenen arkadaşlardan
cevap bekliyorum.
Nar ağaçı için her hangi bir tozluyacıya gerek yoktur. Çünkü nar ağacında iki tip çiçek oluşmaktadır. Çiçekler nektar içerdiğinden tüm böcekleri cezbeder ve de tozlanmada her hangi bir sorun yaşanmaz.

Nar ağacının dikim sıklığı, araziye ve toprak yapısına göre değişir. Bana göre* en ideal dikim, (sulanabilir ve verimli arazide) 5 x 5 veya 5 x 4 dür.

Nar toprak gereksinimi açısından çok geniş bir toleransa sahiptir. Hemen hemen her toprakta yetişir. Narın en sevdiği toprak yapısı; drenajı iyi, humusça zengin, orta bünyeli ve alüviyal topraktır.
Alıntı:
Etrafı kapalı yerler uygunmudur?
Kapalı yerden kasıt nedir?

Eski 21-02-2009, 19:28   #20
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Kabuğu çatlamayan, mayhoş tadı olan, kabuk rengi kırmızı ve suyu için yetiştirilen nar cinsi nedir?
Uygun şartlarda yetiştirilmezse, kabuğu çatlamayan nar yoktur. Sorunuzun cevabı da Hicaz nar'dır.

Eski 21-02-2009, 22:43   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
Sevgili envor ve diğer arkadaşlar,

Sürekli olarak pazardan meyvesini satın aldığım ve çok sevdiğim narın ağacından yetiştirmek istiyorum.Bahçede bir çok nar var ancak bu nar tipinden yok, adını, türünü bilmiyorum.Pazarda satan kişiler de bilmiyor.

Ortalama olarak 13-14 cm çapında meyveler, dış kabuğu açık renk, taneleri de çok koyu olmuyor.Tadı biraz mayhoş.

10 kuruş referansla birlikte fotoğrafladım, resimler yardımcı olacaktır;

Eklenti 50135
Eklenti 50136

Çekirdeklerinin dişe gelmediğini ve en son aldığım narın her birinin 900gr. geldiğini de ekleyeyim.

Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane, bilin bakalım bu narın türü nedir
Sevgili MSaygın. Bu nar sanırım bizim Hatayın meşhur karamehmet narı ( **** diğer adıyla delibekirli narı). Başka yerlerde başka ismi varmı bilmem. Ama Hatay 'da biz adını böyle biliyoruz. Rahmetli babam bir dostunun bahçesinden sonbaharda 30-40 kg alır ve kışlık saklardık. Bir tanesi bir küçük aileye yeter, hafif mayhoş ve çok lezzetlidir. Anladığım kadarı ile Adana'dasınız. Eğer ekmek isterseniz size yardımcı olabilirim. Kayınpederimin bahçesine ekmiştik büyüdüler. Ama suyu bol olmazsa istediğiniz gibi olmayabilir, haberiniz olsun.

katsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2009, 13:15   #22
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Teşekkürler sayın Envor,
Etrafı kapalı yer- demekle etrafı küçük tepelerle çevrili alanları demek istemiştim.
Ayrıca Narlarda görülen kabuk çatlamalarının sebebi sulama ilemi ilgilidir?

Eski 22-02-2009, 21:50   #23
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uysal01 Mesajı Göster
Etrafı kapalı yer- demekle etrafı küçük tepelerle çevrili alanları demek istemiştim.
Ayrıca Narlarda görülen kabuk çatlamalarının sebebi sulama ilemi ilgilidir?
Nar ağacının etrafı küçük tepeçiklerle kapalı alanlarda yetiştirilmesi bir sorun yaratmaz. En fazla yazın biraz daha sıcak olur, onunda çok önemi yoktur. Nar yüksek sıcağa dayanıklı bir ağaçtır. (44-48C)

Nar aslında kuraklığa dayanıklı bir bitkidir, aşırı kuraklık nar ağacını su stresine sokar, su stresine giren ağacın da meyve verimi ve kalitesini olumsuz etkiler. Bitkinin su isteği, her bölgeye göre değişir, bölgenin aldığı yağış, yer altı sularının(taban suyu) yüksekliği, nem, sıcaklık vs.

Toprak nemini sürekli sabit tutulması gerekir. En ideali damlama sulama ile sulanmasıdır, fakat nasıl sularsak sulayalım devamlı aynı miktarda ve eşit aralıklarla sulamalıyız. Tava veya karık şeklinde suluyorsak 10 günde bir sulama yapıyorsak, bu süreyi hiç bir zaman geciktirmemeliyiz. Düzensiz sulanan nar bahçelerinde meyve çatlaması kaçınılmazdır. Damlama sulaması yapıyorsak da, haftada veya on günde bir sulamamalı, her gün aynı miktarda, aynı saatte yapmalıyız. Bir yanlış uygulamada, nar ağacının çiçeklendiği zaman su verilmemesi kanaatidir. Çiçeklenme zamanında verilen suyun çiçekleri döktüğüne inanılır. Bu yanlıştır, çiçeklerin dökülmesine asıl sebeplerden biride düzensiz sulamadır.

Eski 22-02-2009, 22:04   #24
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Name:  sahibinden_S7301805.jpg
Views: 29504
Size:  69.7 KB

Bu nar ağaçları çok düzenli bir şekilde sulanmasına karşı, su stresi yüzünden çatlamalar oldu. Sebebi ise, ağacın dalı meyveleri taşıyamadığından aşırı eğilmiş, çatlamış, su iletim demetleri zarar görmüş ve ağacın dalı meyvelere ihtiyacı olan suyu taşıyamamış ve durum resim de görüldüğü gibi

Bunun önünede meyve seyreltmesi ile geçilebilir.

OSMAN45 beğendi.
Eski 24-02-2009, 18:02   #25
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Sayın envor, verdiğiniz bilbiler için teşekkür ederim.
20 adet hicaz narı alddım, yağışlar geçince toprağa dikmeyi düşünüyorum.
size sorum şu, nar fidanlarına damlama sulama yapmak için alacağım damlatıcılar saatte kaç litre su akıtmalıdır?

Eski 26-02-2009, 19:11   #26
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Sayın uysal01, resimde gördüğünüz bahçeye bu yıl yeni damlama sulama tesisi kuruldu. Saatte 3 litre damlatan, 50 santimde bir damlatan borular kullanıldı. En sağlıklı bilgiyi bu işin ehli olan kişilerden alabilirsiniz.

Eski 23-03-2009, 22:20   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2009
ben de katırbaşına benzettim...

grampus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2009, 22:21   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2009
katırbaşı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi katsu Mesajı Göster
Sevgili MSaygın. Bu nar sanırım bizim Hatayın meşhur karamehmet narı ( **** diğer adıyla delibekirli narı). Başka yerlerde başka ismi varmı bilmem. Ama Hatay 'da biz adını böyle biliyoruz. Rahmetli babam bir dostunun bahçesinden sonbaharda 30-40 kg alır ve kışlık saklardık. Bir tanesi bir küçük aileye yeter, hafif mayhoş ve çok lezzetlidir. Anladığım kadarı ile Adana'dasınız. Eğer ekmek isterseniz size yardımcı olabilirim. Kayınpederimin bahçesine ekmiştik büyüdüler. Ama suyu bol olmazsa istediğiniz gibi olmayabilir, haberiniz olsun.
ben de katırbaşına benzettim...

grampus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2009, 22:55   #29
Yeni Üye

Ben narın ömrünün 100 yıla yakın olduğunu biliyordum. Tarlama nar ektim. Bir mühendis arkadaş tarlamın taban suyu yüksek olduğu için narlarımın ömrünün 10 **** 15 yıl kadar olacağını söyledi.acaba oğru mu söyledi. Bilen arkadaşların görüşünü almak isterim.

Eski 05-08-2009, 09:57   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi katsu Mesajı Göster
Selamlar...

Siteye nar için üye oldum desem umarım kızmazsınız...

Adana'nın Kozan İlçesinde 25 dönüm narenciye bahçemiz var. Bahçeyi sürekli soğuk vuruyor. Tam ağaçlar yetişti derken bir de bakıyoruz eyvallah çekmişler. 10 yıllık fidan. Nasıl ağaç olmazlar. Olmuyorlar işte. Bu yıl babamı ikna edip, 6x5 metre aralıklarla dikilen portakalların arasına aynı mesafede birer sıra başka ağaç dikimine karar verdik. Açıkçası 6-7 yıldır portakal bahçesine sürekli masraf edip hiç bir gelir elde edemeyince bahçecilik işinden vazgeçmek üzereydik. Yeni bir yol olarak Hatay Hurması, Kayısı, Şeftali, Nar arasında tercih paymaya kaldı iş. Yukarda bahsi edilen narı görünce, duyunca hah işte aradığım şey tam da bu dedim.

Şimdi geriye yardım almak kaldı. Lakin bir ton para verip nar fidanı almaya da ekonomimizin çok da elvereceğini sanmıyorum.

Kardeş, bana bir yardımcı olabilir misin? Nasıl yapabiliriz. Tamam biliyorum dikime 7-8-9 ay var ama biz şimdiden bir gayrete girişelim de...

Selam ve saygılarla...

karabekir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
hicaz narı, mahsül, nar

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024