agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Subtropikal İklim Meyveleri
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 2 Gönderen seyirr

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-04-2009, 19:42   #1
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Siyah Trabzon Hurması (Black persimmon) (Diospyros digyna)

Siyah Trabzon Hurması (Diospyros digyna)

Name:  black-sapote.jpg
Views: 15775
Size:  30.6 KB

Black Sapote veya Çikolatalı Puding Meyvesi olarak isimlendirilir. Meksika’ya özgü en sıradışı meyvedir. .Meyveyi ilginç yapan yapan yeniliş şeklidir. Siyah Trabzon Hurması 60 -120mm çapındadır. Meyve yuvarlak ve basıktır. Şekli normal Trabzon Hurmasına benzer. Olgun meyveler bile yeşildir. Siyah Trabzon Hurması çekirdeksiz veya 5 taneye kadar çekirdeğe sahip olabilir. Avustralya’da uzun yıllardır ticari olarak yetiştirilir ve insanlar tarafından çok beğenilir. Olgunlaştığı zaman kabuki rengi parlaklaşır. Olgunlaşan meyveler 7 gün içersinde toplanmalıdır. Bu sure soğuk iklimlerde uzayabilir. Olgunlaşma esnasında meyvedeki değişiklikler çok çarpıcıdır: gece boyunca koyu yeşile dönüşür, sonar kahverengi –siyah ve çok sert iken yumuşar.

Yumşak olgunlaşmış meyveyi açmak için keskin bir bıçak ile ortasından ikiye ayrılır. Çekirdekler çıkarılır ve kaşık ile yenir. Yumşak meyve çok hassas bir kabuğa sahiptir , yenirken dağılabilir. Soğutucuda dondurulduktan sonra hafifçe çözülmeye başladığı anda da yenilebilir. Bu durumda iken kabuğu daha rahat soyulabilir.Bazı insanlar meyveyi ya portakal suyuna, süte , kremaya ekleyerek tüketirler. Birçok insane için çok çekici bir meyvedir.
Dondurulmuş meyveler 6 aya kadar tadını koruyabilirler ve tatlılarda kullanılırlar. Buzdolabında saklanabilir fakat uzun sure korumak için derin dondurucuda tutulmalıdır.

Kaynak

kuyucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 10:42   #2
Ağaç Dostu

sasahin's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Galeri: 10
Sayın kuyucu; toprak, iklim isteği nedir, soğuklara dayanımı nasıldır?

sasahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 11:21   #3
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Sayın sasahin,
Meksika kökenli bir bitki, Yazılanlarla gerçek değerler çoğu zaman birbirlerini tutmamaklar beraber -3 lere kadar dayanıklı olduğu söyleniyor. Şu anda yetişkin 3 yaşlarında bir tane fidan elime gelmek üzere. Çoğaltmak için çalışıp, ülkemiz şartlarına uygunluğunu da test etmiş olacağız.

Eski 11-06-2009, 10:41   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2009
Bahçemdeki Black Sapote

Aydında bahçedeki siyah trabzon hurması fidanında bu sene maşallah 10 kadar meyve var. Kalırsa sonbaharda tadıcaz bakalım

Eklenen Resimler

YeşilSeven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2009, 18:42   #5
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Sayın Yeşilseven siz nereden temin ettiniz fidanı acaba?

Eski 11-06-2009, 20:57   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sanırım Sn.YeşilSeven, Black sapote ile çukalata Trabzon Hurmasını karıştırdı.

Resimdeki fidanı çukalata Trabzon hurmasına benzettim.Black sapote değil.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2009, 22:42   #7
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Keşke Black Sapote olsaydı , yetişip yetişmeyeceğini anlardık.

Eski 12-06-2009, 11:22   #8
Ağaç Dostu

Fidanı kendim değil abim temin etmişti, satıcı ısrarla oldunlaştığında dışının tamamen yeşil, içinin siyah olduğunu belirtmiş. Satıcının doğru mu söylediğini görücez. Normalde siyah trabzon hurmasının dışı da diğer türler gibi turuncu oluyor. Black sapotenin meyve etrafında 5 küçük yaprak, bizim fidanın meyvesinde ise 4 büyük yaprak olduğunu bakarsak bizimkinin siyah trabzon hurması olma olasılığı güçleniyor. Umudumuz sayın kuyucunun getirteceği black sapoteye geldi.

Eklenen Resimler

Eski 12-06-2009, 13:21   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Yapraklar dan da hemen anlaşılıyor zaten.

Black sapotede yapraklar uzun ovalken çukulata Trabzon hurmasında bu uzunluk yok.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2009, 17:22   #10
Ağaç Dostu

Fruitlovers'dan tohum siparişi vericez başka çaremiz kalmadı herhalde

Eski 12-06-2009, 19:49   #11
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Benim Fidan biraz büyük olduğu için gelmesi gecikti , inşallah 1 hafta sonra bekliyorum.

Eski 26-07-2009, 21:27   #12
Ağaç Dostu

karinca70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2007
Fidanınız geldi mi?

Ben Belize'den meyvesini getirtmeyi düşünüyorum; tohumu çürümüş meyvesinin içinde çimlenebiliyormuş sadece; meyveyi getirtmek baya pahalı olacak ancak fidan getirtmekten daha kolay olacaktır.

karinca70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2009, 10:28   #13
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Arkadaşlar Siyah Trabzon Hurması elime ulaştı. Daha sonra gözlemlerimi aktaracağım.

Eski 06-10-2009, 21:44   #14
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Black Sapote son durum

Şu anda yeni filizler veren Black Sapoteninn son resmini szlerle paylaşmak istedim. Şu anda 2 m civarında. Heyecanla çiçek açmasını bekliyoruz.

Eklenen Resimler

Eski 07-10-2009, 09:05   #15
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Hayırlı olsun.Gayet sağlıklı ve güzel görünüyor.İnşallah çiçeğini de görürsünüz.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2009, 11:59   #16
Ağaç Dostu

Selim-i Ahir's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Bana da Şubat'ta Meksika'dan fidan gelecek. Böylece bu meyvenin Doğu Karadeniz şartlarına adaptasyonunu gözlemleme imkâanımız olacak. Belki ülkemize yeni bir meyve daha kazandırırırız. Tecrübelerimizi burada paylaşmamız bu açıdan çok önemli.

Düzenleyen Selim-i Ahir : 08-10-2009 saat 16:42
Selim-i Ahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2009, 15:47   #17
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Sayın Selim-i Ahir ,
Teknik bilgilere göre - derecelere düşmeyen yerlerde yetişiyor ama göreceğiz. Bizim ortamda (Yalovada) -3 bile olabiliyor. Riske girip bu sene dış ortamda bırakıp sonucu görmek istiyorum ama henüz karar veremedim. Daha çok Akdeniz iklimine uygun,her daim yeşil bir ağaç.

Eski 08-10-2009, 16:04   #18
Ağaç Dostu

Sn Kuyucu, bence hiç riske girmeyin kışın naylonla sarabilirseniz ya da etrafına mini sera yapabilirseniz iyi olur. Sürgünlere bakarsak sürekli yeni sürgün verip uçları kolay odunsulaşmadığı için -1 bile olsa mutlaka etkilenir. Risk almayın derim, bir kaç yıl sonra daha şanslı olur.

Eski 08-10-2009, 21:18   #19
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Sayın Kuyucu, yerli Trabzon hurmasına aşılayıp, aşıyı deneyin isterseniz.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2009, 21:30   #20
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Evet tropik ve yartropik ağaçlar genellikle bu aylarda yeni sürgün veriyorlar. Korumak iyi fikir. Sizi kırmayıp minik bir sera yapayım.
teşekkürler

Eski 09-10-2009, 08:43   #21
Ağaç Dostu

Selim-i Ahir's Avatar

Sayın Kuyucu;

Ben yedek subaylığımı Yalova'da yapmıştım. Bahsettiğiniz soğukları bizzat tecrübe ederek öğrenme fırsatım oldu. Trabzon'da ise kışın belli zamanlarında Yalova'da görülenden çok daha düşük sıcaklıklarla karşılaşabiliyoruz. Bu durumda bizim Diospyros digyna için tehlike çanları çalıyor.

Fidanları getirecek olan Meksikalı öğrencim çöle yakın bölgelerde, sıcaklığın -18'lere kadar düştüğü yerlerde yaşayan ve meyve veren çeşitleri olduğundan bahsetti. Seçici davranmaya çalışacağız. Yine de her ihtimale karşı sera yapmak en iyisi galiba.

Bir de Sayın Copur 90'ın dediği gibi yerli çeşitlere, özellikle de bu bölgenin florasının bir parçası olan ve ağır kış şartlarından etkilenmeyen küçük meyveli yabanilere aşılamak suretiyle dayanakılığı artırılarak bu bölge şartlarına adaptasyonunu sağlamayı denemek gerek.

Meksikalılar bu meyveye tabir caizse tapıyor. Meyve olarak çokça tükettikleri gibi, tatlı ve sos yapımında, içki imalinde de kullanıyorlar. Yerel tababette sinüzit ve böbrek taşı tedavisinde de kullanılıyormuş.

Kendi üzerimde deneme fırsatım olmadı ama konuştuğum meksikalılar sabah akşam aç karnına yenen birer adet yaş meyvenin 6-8 haftalık bir kürle sinüziti tamamen ortadan kaldırdığını 3-4 haftada en inatçı böbrek taşlarını parçalayarak düşürdüğünü söylüyorlar.

Düzenleyen Selim-i Ahir : 09-10-2009 saat 18:47
Eski 09-10-2009, 10:53   #22
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Sayın Selim-i Ahir,
Hang bilgi doğru gerçeten biraz kafa karıştırıcı. Denemelerimizden sonra göreceğiz ama Florida ve Caifornia' daki bazı deneme çalışmalarından bile olumsuz sonuçlar çıktığını biliyorum. Ama ben gözlerimle görmeden ve denemeden vazgeçmeyi düşünmüyorum. En kötü ihtimal Gazipaşa ve Anamur taraflarında rahatlıkla yetişeceğini düşünüyorum, zaten çalışmalarımı da buna göre yapıyorum. Yeni filizler ve dalların odunsu hale gelmesi zaman alıyor bu nedenle soğuğa dayanımı büyüme sürecinde fazla olmayabilir.

Eski 09-10-2009, 11:52   #23
Ağaç Dostu

Selim-i Ahir's Avatar

Amerika'daki denemeleri ben de duymuştum.Adı geçen şehirlerin klimatolojik özellikleri Karadeniz'e oldukça yakın. Oradaki başarısızlık iklimden, sıcaklıktan kaynaklandıysa şüphesiz moral bozucu. Ama yine de denemeden pes etmek yok.

En ideali sera ortamında sayıca fazla fidan üretip mevsimlere göre dış mekanda denemek. Meksikalı arkadaşlardan daha fazla malumat almaya çalışacağım. Soğuğa dayanıklı ve kolay adapte olabilecek varyeteler bulabilirsek ülkemiz yeni bir meyve daha kazanmış olur. Başaramazsak Meksikalı büyük şair Octavio Paz'ın dediği gibi; "Savaşarak yenilmiş, en azından mücadelenin hakkını vermiş oluruz".

Biz ki file kelebek olduğunu itiraf ettirmiş bir milletin evlatlarıyız, bize pes etmek yakışmaz.

Eski 09-10-2009, 16:04   #24
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selim-i Ahir Mesajı Göster
Biz ki file kelebek olduğunu itiraf ettirmiş bir milletin evlatlarıyız, bize pes etmek yakışmaz.
Sn. Selim-i Ahir gerçekten bizi güldürdünüz. Bu arada fidan getirtme noktasında eğer imkan varsa tüm masrafları fazlasıyla karşılanmak üzre benim için de getirtme şansınız olabilir mi? olmazsa Almanya'dan Bulgaristan'a getirtip denemeye çalışacağım.

Eski 24-07-2011, 19:05   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuyucu Mesajı Göster
Sayın Selim-i Ahir,
Hang bilgi doğru gerçeten biraz kafa karıştırıcı. Denemelerimizden sonra göreceğiz ama Florida ve Caifornia' daki bazı deneme çalışmalarından bile olumsuz sonuçlar çıktığını biliyorum. Ama ben gözlerimle görmeden ve denemeden vazgeçmeyi düşünmüyorum. En kötü ihtimal Gazipaşa ve Anamur taraflarında rahatlıkla yetişeceğini düşünüyorum, zaten çalışmalarımı da buna göre yapıyorum. Yeni filizler ve dalların odunsu hale gelmesi zaman alıyor bu nedenle soğuğa dayanımı büyüme sürecinde fazla olmayabilir.
sayın kuyucu Black Sapote yetiştirme çalışmalarınız nasıl sonuçlandı,merak ettim,umarım başarılı olmuşsunuzdur

xantha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2013, 12:53   #26
Ağaçsever

seyirr's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2008
black sapote

yetiştirmekte olduğum black sapote kış aylarında dahi sürgün vermeye devam etti bu bana çok şaşırtıcı oldu .
botanikmeyveler.com

Eklenen Resimler

seyirr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2014, 02:25   #27
Yeni Üye

gölgeADAM's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2014
Sanırım bizdeki Trabzon hurmasının yetiştiği bölgelerde rahatlıkla yetişir.

gölgeADAM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024