agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Subtropikal İklim Meyveleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-03-2008, 16:37   #1
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1
Trabzon hurmasında yıllık bakım işlemleri

Merhaba,
ben Kocaeli karamürsel ilçesinde bir arazi satın aldım, yıllardır hayalini kurduğum hedefe doğru ilk adım olarak. Bu arazi 5 dönüm ve içerisinde yaklaşık 150 adet 2 yaşında trabzon hurması fidesi mevcut.Arsa sahibi geçen hafta kök ilacı atacağını söyledi.Bu nedir? Arsanın üzerinde sanırım bir süredir sürülmediğinden dolayı fazlasıyla dikenli dikensiz ismini bilmediğim yabancı otlar belirmiş. Bu işleri bilmeyen bir bankacı olarak, Bu günden itibaren bir sezon bir yıl veya hasata kadar neleri ne sıklıkla yapmam gerekir? ne gibi malzemlere ihtiyaç duyacağım? ve sizin tecrübeleriniz ve tavsiyleriniz ile yardımcı olusanız çok sevinirim.
Herkese Saygılar

aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2008, 13:18   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2008
Merhabalar,
Aramıza hoş gedin. İşe başlamadan önce bu işlerden anlayan bir ziraatçı ile araziyi gezmeniz lazım. Sonrasında iş planı yapılmalıdır bence. Araziyi görmeden yapılacak tavsiyeler havada kalabilir.**** arazi hakkında burada daha çok bilgilendirme yapman lazım.saygılar, kolay gelsin.

çaça Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2008, 21:53   #3
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Merhaba,
Uzun zamandır giremedim siteye cevabınız için teşekkürler, bir profosyonel yardım almam şart sanırım.Bunu da hem oradaki köy sakinlerinden hem de bir Ziraat müh.den almak daha iyi olur sanırım değilmi. Bu arada arsa 4200 mt si düz arazide olan killi bir toprak yan parsel orman tanımına uygun olabilecek bakımsız bir arazi.Arsanın karasu denilen yağmur suyu sızdıran yerleri var geçen sene mısır ekilmiş aralara o nedenle de sürme yapılamamış ve çok ot türemiş üzerinde çeşit çeşit. Toprak tahlili yaptırmam faydalı olabilirmi?Başka ne gibi bilgiler vermem gerekir inanın bunu da bilemiyorum yine de şimdiden teşekkürler

Eski 06-06-2008, 09:02   #4
/

Giriş Tarihi: 28-05-2008
bu hurma için rizeden tarbzona yürürüm. hakkında bildiğim en önemli şey yabani hurmalarla bir bahçede bulunmaması. zaman içerisinde kendine benzetiyor onu yabani.

theend Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2008, 09:41   #5
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Ben de çok severiim bu meyveyi çocukluğumdan beri, sanırım şansıma böyle bir tesadüf oldu aldığım arsaya 1,5 sene önce fidanları ekilmişti.. Diğer taraftan işin ticari yönünü düşünüyorum da, arazinin tamamını hurma ile kaplamak akıllıca mı? bilmiyorum bir ara çoğunu söküp cevize dönsemmi diye düşünmedim değil hani. hala kararımı verebilmiş değilim.

Eski 05-09-2009, 01:37   #6
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi theend Mesajı Göster
bu hurma için rizeden tarbzona yürürüm. hakkında bildiğim en önemli şey yabani hurmalarla bir bahçede bulunmaması. zaman içerisinde kendine benzetiyor onu yabani.
Bizim hurmalar yabani hurmaya aşılı ve geçen sene meyveleri yarı yarıya küçük oldu bu sene ise üstünde meyve yok nedeni anaç mıdır acaba?

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2011, 18:10   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslan_k Mesajı Göster
Merhaba,
ben Kocaeli karamürsel ilçesinde bir arazi satın aldım, yıllardır hayalini kurduğum hedefe doğru ilk adım olarak. Bu arazi 5 dönüm ve içerisinde yaklaşık 150 adet 2 yaşında trabzon hurması fidesi mevcut.Arsa sahibi geçen hafta kök ilacı atacağını söyledi.Bu nedir? Arsanın üzerinde sanırım bir süredir sürülmediğinden dolayı fazlasıyla dikenli dikensiz ismini bilmediğim yabancı otlar belirmiş. Bu işleri bilmeyen bir bankacı olarak, Bu günden itibaren bir sezon bir yıl veya hasata kadar neleri ne sıklıkla yapmam gerekir? ne gibi malzemlere ihtiyaç duyacağım? ve sizin tecrübeleriniz ve tavsiyleriniz ile yardımcı olusanız çok sevinirim.
Herkese Saygılar
sayın aslan_k merhaba 5 dönüm arazi içindeki trabzon hurmalarınız aşılımı,bu ağaçlar meyve verdiğinde ticari olarak pazarlama imkanınız oldu mu?

xantha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2013, 12:33   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-05-2011
cennet hirmasi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi theend Mesajı Göster
Sayin ( theend ) düsünceniz beni etkiledi ben istanbulda yasiyorum bahcemde üc cesit var birisini ordudan arkadasim hediye getirdi bana iki yildir meyvesini aldin harika idi yani sert olabindan kesince icerisi kahve rengi kabugunu Armut gibil soyarak yedik icerisi cikilota rengi cok hosumuza gitti ama bu yil hurmada karekteri acaip sekilde degisti yani icerisi sapsari ve yenmeyecek durumda agizi buruyor hurma neden 360 derece degisti bu nasil olur neden acaba seneyede aynimi olur bilemiyorum yani sasirdik kaldik bilginiz varsa bizimle paylasirsaniz mutlu oluruz tesekkürler ......

tarabyali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2018, 15:53   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-11-2010
2008 konuyu bir heves açmışsınız sonrası yok.Buradan bahçe ve doğa işlerine olan isteğiniz belli oluyor

tcoalngsau Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2019, 22:05   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-12-2017
Bahçemde 5 yıl önce diktigim bir trabzon hurması var.neredeyse hiç gelişmedi ve hiç meyve tutmuyor.ne yapmalıyım tavsiyelerinizi bekliyorum

Vedart Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2019, 15:35   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2019
Facebook grubunda yeterli açıklamalr var. https://www.facebook.com/groups/tr.hurmasi

kemkum1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024